Jakarta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jakarta
Centrum Jakarty
Jakarta – znak
znak
Jakarta – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 8 m n. m.
Stát Indonésie Indonésie
Jakarta na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 664 km²
Počet obyvatel 11 374 022 (2010)
Hustota zalidnění 17 129,6 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.jakarta.go.id
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakarta (indonésky Jakarta ⟨džakarta⟩, dříve Batavia) je hlavní a největší město Indonésie, má více než 9 miliónů obyvatel bez aglomerací, v aglomeraci zvané Jabotabek více než 26 milionů obyvatel (2010). Město leží na severozápadě ostrova Jáva, který se nachází na jihozápadě Indonésie.

Jakarta po desetiletí čelí problému, že se celé město postupně propadá a městu tak hrozí, že do roku 2030 bude okolo poloviny města pod vodou. Je to dáno tím, že Jakarta byla vybudována na bažinách, pod kterými se nachází aquifer. Z něho je populací města dlouhodobě odčerpávána voda, díky čemuž k poklesu dochází. Předpokládá se, že do roku 2030 tak bude potřeba přemístit přibližně polovinu populace města (přibližně 4 až 5 miliónů osob) nebo postavit rozsáhlé ochranné hráze bránící město před mořem. Nicméně stavba hrází by v takovém případě byla jen dočasným řešením.[1]

Historie města[editovat | editovat zdroj]

Prvním osídlením tohoto místa byl přístav Kalapa. Ve 12. století se stal hlavním přístavem království Sundy. Portugalci jako první Evropané vstoupili na začátku 16. století na území tohoto přístavu a získali od tehdejšího krále povolení na stavbu pevnosti. Přístav v Jakartě je dodnes nazýván Sunda Kalapa.

V roce 1527 se přístav dostal pod kontrolu vládce sultánátu Bantam ze severu. Dne 22. června 1527 Bantamané změnili jméno města z Kalapy na Jayakarta (odtud dnešní Jakarta), což v javánštině znamená „vítězný a prosperující“. Tento den je dnes oficiálně považován za den vzniku města Jakarty. Nizozemci přišli do Jayakarty ke konci 16. století. V roce 1619 nizozemské jednotky nizozemské Východoindické společnosti, vedené Janem Pieterszoonem Coenem, obsadily město a přejmenovaly ho z Jayakarty na Batavia, což je latinské označení domorodých kmenů, které žily v Nizozemsku za Římské říše. Dne 4. března 1621 se Batavie stala hlavním městem Nizozemské východní Indie. Britové přepadli v roce 1811 Jávu a okupovali ji pět let, zatímco Nizozemci měli plno starostí s napoleonskými válkamiEvropě a nemohli tak účinně bránit ostrov.

Roku 1942, během druhé světové války, převzali vládu nad městem Japonci a změnili jméno na dnešní Jakarta. Jakarta se stala po vzniku Indonésie v roce 1949 hlavním městem.

Dne 14. ledna 2016 zaútočili v rušné obchodní čtvrti hlavního města Indonésie sérií bombových útoků teroristé tzv. islámského státu. Cílem měli být cizí státní příslušníci a tamní ozbrojené složky. Policie zabila 5 teroristů, útok si vyžádal dvě oběti.[2]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Monas – Národní monument

Až do roku 1778 datuje svůj počátek Indonéské národní muzeum (Museum Nasional Indonesia), vzniklé péčí nizozemských učenců – nejprve jako učená společnost, od roku 1868 z rozhodnutí koloniálních úřadů plnohodnotná muzejní instituce; podle sochy stojící před hlavní budovou zvané též Gedung Gajah („Sloní dům“) či Museum Gajah.

V Jakartě se nachází rovněž největší mešita v jihovýchodní Asii – mešita Istiqlal. Symbolem indonéského boje za nezávislost je Monas (Národní monument), dokončený v roce 1975.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://news.vice.com/en_us/article/4373z9/jakarta-is-the-worlds-fastest-sinking-city
  2. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]