Casablanca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Casablanca (rozcestník).
Casablanca
الدار البيضاء (ad-Dár al-Bajdá)
Casablanca – znak
znak
Casablanca – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0–150 m n. m.
StátMarokoMaroko Maroko
RegionCasablanca-Settat
Casablanca
Casablanca
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha384 km²
Počet obyvatel3 499 000 (2018)[1]
Hustota zalidnění9 112 obyv./km²
Správa
StarostaAbdelazíz Al Omárí
Oficiální webwww.casablancacity.ma
PSČ20000-20200
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Casablanca [kasablanka] (arabsky الدار البيضاء, v přepisu ad-Dár al-Bajdá) je největší město a přístav v Maroku. Nachází se na pobřeží Atlantského oceánu v západní části Maroka a je hlavním městem regionu Casablanca-Settat. Má 3,794 mil. obyvatel (2021), 6,8 mil. s aglomerací. Casablanca je největším hospodářským a kulturním střediskem státu. V Casablance sídlí Královský oceánografický institut. Zároveň je nejdůležitější základnou Královského námořnictva Maroka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast dnešní Casablanky byla cca od 10. století př. n. l. osídlena Berbery, a to až do 7. století n. l. V některých dobách toto místo využívali jako svůj přístav Féničané (7. století př. n. l.) a Římané (1. století př. n. l.).

V 7. století vzniklo na tomto území malé nezávislé království Anfa, jehož obyvatelé odmítli přijmout islám.[2] Toto království existovalo až do roku 1068, kdy ho obsadili Almoravidé.

Parc de la Ligue Arabe

V průběhu 14. století za vlády Marínovců vzrostla důležitost města Anfa, které se stalo důležitým obchodním přístavem, z něhož se vyváželo zboží např. do Janova. V 15. století získalo město opět nezávislost a stalo se úkrytem pirátů, jejichž cílem byla často města na pobřeží Portugalska. Toto pirátské období trvalo do roku 1468, kdy byla Anfa Portugalci zničena.

Roku 1515 využili Portugalci ruiny starého města k vybudování své vojenské základny a město, které vyrostlo kolem pevnosti se nazývalo Casa Branca (v portugalštině Bílý dům). Portugalci toto území opustili v roce 1755, kdy většinu města zničilo zemětřesení.

Město zrekonstruoval sultán Sidi Mohammed III. (17561790), vnuk Moulaye Ismaila a spojenec George Washingtona. Město pojmenoval Dar el Beida (v arabštině Bílý dům). Ke španělskému jménu Casa Blanca (Bílý dům) přišlo město v roce 1781, kdy se ho Španělé zmocnili.

V první polovině 19. století začala populace Casablanky rychle růst, a to zejména přílivem imigrantů z Evropy, když se Casablanca stala důležitým obchodním partnerem rychle se rozvíjející industriální Velké Británie. V roce 1906 měla Casablanca 20 000 obyvatel.

V roce 1907 se v Casablance usadili Francouzi, čímž započali proces kolonizace. V roce 1912 zde ustanovili protektorát Francouzské Maroko. V této době byl obchodním centrem Maroka Fes a nejdůležitějším přístavem Tangier – ten byl však v mezinárodních rukou, což donutilo Francouze hledat novou základnu. Tou se po rozhodnutí Louise Huberta Lyauteye stala právě Casablanca, která leží v nejúrodnějším a na minerály nejbohatším místě v zemi.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Během druhé světové války bylo Maroko pod vládou vichistické Francie, čili de facto pod vládou Třetí říše. Formálně zde zůstal králem Mohamed V.[3] V průběhu druhé světové války se stala Casablanca důležitým strategickým přístavem. V roce 1942 zde proběhla Operace Torch, která měla za cíl obsadit důležité přístavy vojsky Spojenců, například v Casablance, a vzít je z rukou nacistů. Hned vzápětí po vylodění měl premiéru americký film Casablanca. V roce 2016 vznikl další film, z části odehrávající se v roce 1942 Casablance, nazvaný Spojenci. V roce 1943 se zde uskutečnila casablanská konference, na které se spolu jednali F. D. Roosevelt a W. Churchill o strategickém plánu dalších spojeneckých vojenských akcí.

Následující období[editovat | editovat zdroj]

Na přelomu čtyřicátých a padesátých let 20. století byla Casablanca centrem protifrancouzské vzpoury, která vyvrcholila teroristickým bombovým útokem na Štědrý den 1953, jenž způsobil mnoho obětí. Na základě těchto protestů se v roce 1956 Maroko osamostatnilo, což přineslo Casablance na několik let ekonomické problémy.

Od té doby se však Casablanca rychle rozvíjela a stala se tak ekonomickým, obchodním i kulturním centrem Maroka, zatímco Rabat zůstal politickou metropolí.

V roce 1976 zde byla založena Univerzita krále Hasana II..

V březnu roku 2000 proběhla v Casablance organizovaná demonstrace čítající na 40 000 žen žádajících reformy týkající se zákazu polygamie či zavedení práva na rozvod. Tato demonstrace měla vliv na krále Mohammeda VI., který v roce 2004 ustanovil tzv. Mudawanu, nový rodinný zákoník dávající ženám více práv.

V květnu 2003 bylo v Casablance zabito 33 civilistů a více než 100 lidí zraněno po hromadném sebevražedném útoku, který zorganizovala Al-Kajdá.

Ekonomika a průmysl[editovat | editovat zdroj]

Boulevard de Paris

Casablanca je hospodářské a ekonomické centrum Maroka s vysoce rozvinutým textilním, kožedělným a potravinářským průmyslem. V Casablance se zpracovává fosfát, který je významným exportním artiklem. Dále je zde významně zastoupený průmysl hutnický, strojírenský, automobilový, loďařský, chemický, polygrafický, stavebních hmot a energetický (2 tepelné elektrárny).

Casablanca je též častým hostitelem důležitých mezinárodních i vnitrostátních veletrhů a konferencí. Nemalý ekonomický podíl má také turismus.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Casablanca má dvě mezinárodní letiště. Hlavní je Mezinárodní letiště Mohammeda V., které je nejvytíženějším letištěm v Maroku. Vnitrostátní linky spojují Casablancu s Marrákeší, Agadirem, Oujdou, Tangierem a Al-´Ajún v Západní Sahaře. Mezinárodní linky spojují Maroko s Evropou (zejména Francií a Španělskem), Severní Amerikou, Blízkým východem a subsaharskou Afrikou.

Starší a menší casablanské letiště Anfa leží na západě města. Z tohoto letiště jsou vypravovány lety např. do Sydney, Damašku a Tunisu.

Po železnici je Casablanca spojena s Marrákeší a z druhé strany s Rabatem (a dále s Fesem, Meknesem či Tangerem).

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Casablanca se nachází na atlantickém pobřeží v rovinách Chaoui, které byly v minulosti chlebovou pánví Maroka.[4] Kromě pobřeží Atlantiku je jedinou přírodní atrakcí města Bussurský les.[5] Les byl vysázen ve 20 století a tvoří ho především eukalypty, palmy a borovice.[6] Nachází se na půli cesty k mezinárodnímu letišti ve městě.

Jediným vodním tokem v Casablance je Oued Boussoura,[7] malý sezónní potok, který se až do roku 1912 vléval do Atlantského oceánu poblíž vlastního přístavu. Velká část koryta řeky Oueda Bouskoura byla zasypána v důsledku urbanizace a nyní je viditelná pouze část jižně od silnice El Jadida.[8] Nejbližší stálou řekou Casablanky je Oum Rabia, vzdálená 70 km jihovýchodně.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Přestože na mezinárodní letiště Mohammeda V létá nejvíce mezinárodních letů v Maroku,[9] mezinárodní cestovní ruch v Casablance není tak rozvinutý jako ve městech,[10] jako jsou Fes a Marrákeš.

Mezi oblíbená místa národního cestovního ruchu patří nákupní centra, jako je Morocco Mall, Anfa Place, Marina Shopping Centre a Tachfine Centre. Mezi další místa patří promenáda Corniche a pláž Ain Diab, stejně jako parky, jako je Park Arabské ligy nebo zábavní park Syndibad.[11]

Hlavní turistickou atrakcí města je mešita Hassana II, která je druhou největší mešitou v Africe a sedmou největší mešitou na světě, s minaretem vysokým 210 metrů.[12][13] Návštěvníci si také přicházejí prohlédnout bohaté architektonické dědictví města.[14]

Školství[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Pamětihodnosti a turistické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Mešita Hassana II. – mešita tyčící se nad mořem na skalnaté plošině je dominantou města. Stavba byla započata roku 1980 podle návrhů francouzského architekta Michela Pinseaua a slavnostní otevření se konalo 30. 8. 1993. Minaret vysoký 200 metrů je nejvyšší stavbou v zemi. Mešita dokáže pojmout až 25 000 věřících a dalších 80 000 se vejde na nádvoří. Podle statistiků by se do této mešity mohl umístit Chrám sv. Petra v Římě.
 • Náměstí Mohammeda V. – francouzské centrum s budovami vystavěnými ve stylu mauresquemaurský styl ovlivněný art decem.
 • Katedrála Sacré Coeur – katedrála vybudovaná Francouzi působí evropským stylem s marockými prvky.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Dostupné online.
 2. Casablanca Archivováno 20. 3. 2013 na Wayback Machine. Casablanca [online]. Katkota [cit. 2013-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-20. 
 3. 1940's Morocco: World War Two. MarocMama. 2012-04-27. Dostupné online [cit. 2017-01-27]. (anglicky) 
 4. La relation de Thomas Pellow: une lecture du Maroc au 18e siècle. books.google.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 5. Casablanca: Colonial Myths and Architectural Ventures. books.google.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 6. Wildcats Over Casablanca: U.S. Navy Fighters in Operation Torch. books.google.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 7. Casablanca et la France: XIXe-XXe siècles : mémoires croisées. books.google.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 8. The dysfunctional megacity: why Dhaka is bursting at the sewers. www.theguardian.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 9. ONDA: Moroccan Airports Received Over 2.3 Million Passengers in July. www.moroccoworldnews.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 10. Tourist Arrivals in Morocco Rose by 4.1% in March 2019. www.moroccoworldnews.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 11. Le parc Sindibad réaménage ses tarifs. laquotidienne.ma [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 12. Lands and People (Book People Impr). books.google.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 13. Guide Touristique Ultime de Casablanca : Découvrez le Charme de la Perle Côtière du Maroc. www.hurento.ma [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 14. Casablanca courts-circuits. books.google.com [online]. [cit. 2024-02-08]. Dostupné online. 
 15. https://www.univh2c.ma/histoire/
 16. The Nobel Prize in Physics 2012. NobelPrize.org [online]. [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. AHMED, Raqeeb. Jean Reno - Biography, Height & Life Story [online]. 2019-10-17 [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. PELTIER, Elian; FRIEDMAN, Vanessa. Alber Elbaz, Beloved Fashion Designer, Is Dead at 59. The New York Times. 2021-04-25. Dostupné online [cit. 2023-02-03]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
 19. Nawal El Moutawakel: the 54 seconds that changed her life | FEATURE | World Athletics. worldathletics.org [online]. [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. 
 20. Guy Forget | Overview | ATP Tour | Tennis. ATP Tour [online]. [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. 
 21. Richard Virenque - #67 best all time pro cyclist - CyclingRanking.com. www.cyclingranking.com [online]. [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. 
 22. Meet the Authors | Muriel Barbery and Elena Ferrante. reading women [online]. [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 23. Hicham Arazi | Bio | ATP Tour | Tennis. ATP Tour [online]. [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]