Jean Reno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean Reno
Jean Reno na uvedení filmu Láska po francouzsku, na filmovém festivalu v Cannes v roce 2002
Jean Reno na uvedení filmu Láska po francouzsku, na filmovém festivalu v Cannes v roce 2002
Rodné jméno Juan Moreno y Herrera Jiménez
Narození 30. července 1948 (71 let)
Maroko Casablanca
Alma mater Lycée Carnot
Cours Simon
Aktivní roky 1980-dosud
Manžel(ka) Zofia Borucka
Děti Sandra Moreno
Podpis
Jean Reno – podpis
César
1995 Leon (Nejlepší herec)
1994 Návštěvníci (Nejlepší herec)
1989 Magická hlubina (Nejlepší vedlejší herec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Reno (vlastním jménem Juan Moreno y Herrera Jiménez, někdy též Juan Moreno y Jederique Jiménez, narozen 30. července 1948) je francouzský herec španělského původu. Hrál v mnoha úspěšných filmech nejen z produkce Hollywoodu, ale rovněž i evropské provenience (např. Tygr a sníh (The Tiger and The Snow) z roku 2005).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Reno se narodil ve městě Casablanca (Maroko) andaluzským rodičům, kteří do severní Afriky utekli před diktaturou Francisca Franca. Když bylo Jeanovi 12 let, přestěhovala se jeho rodina do Francie.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Renova kariéra začala ve francouzských snímcích - objevoval se především ve filmech Luca Bessona, z nichž tři Magická hlubina (The Deep Blue, 1988), Brutální Nikita (Nikita, 1990) a Léon (1994) přinesly Renovi velkou slávu.

Zazářil ve velkolepých amerických snímcích jako Francouzský polibek (French Kiss, 1995), Mission: Impossible (1996), Ronin (1998), Godzilla (1998), přičemž však nezanedbával ani tvorbu francouzskou: Návštěvníci (The Visitors, 1993) a Purpurové řeky (The Crimson Rivers, 2000). V roce 2006 obsadil jednu z hlavních rolí v remaku filmu Růžový panter (Pink Panther), kde si zahrál kolegu inspektora Clouseaua (Steve Martin). V témže roce ztvárnil i kapitána Bezu Fache ve snímku Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci Code).

Reno se rovněž podílel na tvorbě druhé řady populární série pro PlayStation 2Onimusha (Onimusha 3: Demon Siege), kde s oblibou ztvárnil protagonistu Jacquese Blanca a jeho francouzským dialogům propůjčil svůj hlas.

Objevil se také v televizním reklamním spotu společnosti UPS.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

29. července 2006 se na radnici v jihofrancouzském Les Baux-de-Provence oženil s pětatřicetiletou modelkou a herečkou Zofií Boruckou. V roce 2009 se jim narodil syn Cielo a v roce 2011 syn Dean. V minulosti byl ženatý již dvakrát, z každého manželství má dvě děti. Se svoji první ženou Geneviève má dceru Sandru (1978) a syna Mickaela (1980). S druhou manželkou, modelkou Nathalií Dyszkiewiczovou má syna Toma (1996) a dceru Serenu (1998). Reno má sídla v Paříži, Malajsii a Los Angeles.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]