Brutální Nikita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O kanadském televizním seriálu z let 1997–2001 pojednává článek Brutální Nikita (seriál).
Brutální Nikita
Původní název Nikita
Země Francie
Itálie
Jazyk francouzský
Délka 115 min.
Žánr akční
Scénář Luc Besson
Režie Luc Besson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Anne Parillaud
Jean-Hugues Anglade
Tchéky Karyo
Jean Reno
Produkce Patrice Ledoux
Hudba Éric Serra
Výroba a distribuce
Premiéra Československo 1.7.1991
Produkční společnost Gaumont Film Company
Distribuce Gaumont
Brutální Nikita na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brutální Nikita je francouzsko-italský akční film z roku 1990, scenáristy a režiséra Luca Bessona.

Zápletka[editovat | editovat zdroj]

Nikita Taylor (Anne Parillaud) je náctiletá delikventka závislá na heroinu, která se účastní loupeže v lékárně rodičů jednoho z bandy. Loupež se ale zvrtne v přestřelku s místní policií, při které jsou všichni mužští členové její bandy zabiti a ona jediná přežije. V mukách abstinenčních příznaků Nikita zastřelí policistu. Nikita je zadržena, vyslýchána a odsouzena za trojnásobnou vraždu policisty na doživotí. Z vězení se může dostat jen žádostí o odpuštění trestu po 30 letech.

Ve vězení ji zdrogovanou prohlásí za mrtvou, poté ji probudí ve zcela prázdné místnosti. Elegantně oblečený muž (Tchéky Karyo) vstoupí do místnosti a vysvětlí ji, že je oficiálně mrtvá a pohřbená po předávkování drogami. Nyní je držena v sídle francouzské tajné služby DGSE. Dostane na výběr: buď bude pracovat pro DGSE jako nájemná vražedkyně nebo ji čeká smrt. Po několikerém odporu, si vybere první variantu a stane se talentovanou nájemnou vražedkyní. Jedna z jejich trenérek, Amande (Jeanne Moreau), ji přemění z nevýrazné ženy na femme fatale.

Její první úkol, zabít diplomata v luxusní restauraci a utéct zpět do centrály. V této akci uspěla a začala žít obyčejný život v Paříži jako spící agentka . V supermarketu se seznámí se svým přítelem (Jean-Hugues Anglade), který netuší jaké má opravdové povolání, nicméně on sám po čase její situaci odhalí i plně pochopí.

Její zabijácká kariéra se slibně rozvíjí, do té doby, než se zvrtne loupež dokumentů na jedné ambasádě, při které potřebuje pomoc 'Victora: Čističe' (Jean Reno) při zničení všech důkazů a odklizení mrtvých těl. Victor je při akci těžce zraněn a během cesty zpět zemře. Nikita opustí tajnou službu, Paříž a i svého přítele. Snímek má otevřený konec, kdy není řečeno, co se s ní stane dál.

Remake[editovat | editovat zdroj]

V roce 1993 natočil Warner Bros. filmový remake Brutální Nikity v angličtině pod názvem Zabiják (The Assassin), režie John Badham a v hlavní roli Bridget Fonda. Zabiják byl též inspirován Hongkongským akčním filmem z roku 1991 Černá kočka.

Na motivy Bessonova filmu byl v letech 1997–2001 natočen kanadský seriál Brutální Nikita a v letech 2010–2013 jeho reboot – americký seriál Nikita.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikita na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]