Manáma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Manáma
المنامة
Road and towers in Manama.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Bahrajn Bahrajn
Manáma
Red pog.png
Manáma
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 30 km²
počet obyvatel: 157 474 (2010)
hustota zalidnění: 5 249 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.capital.gov.bh/

Manáma (arabsky المنامة‎‎, al-Manāma) je hlavním městem Bahrajnu a nachází se v Perském zálivu na severovýchodě ostrova Bahrajn. Populace tohoto největšího bahrajnského města dosahuje přibližně 150 000 osob, což tvoří zhruba čtvrtinu celé populace Bahrajnu.

Manáma byla jednou z dvanácti obcí Bahrajnu; po reformě správního členění v roce 2002 nyní patří do Hlavního guvernorátu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V islámských kronikách je první zmínka o Manámě datována rokem 1345. V roce 1521 byla obsazena Portugalci a v roce 1602 Peršany. Od roku 1783 dodnes ji s krátkými přestávkami drží dynastie al-Chalífa. Manáma byla v roce 1958 vyhlášena svobodným přístavem a v roce 1971 se stala hlavním městem nezávislého Bahrajnu.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Ekonomická základna Manámy je stejná jako u celého Bahrajnu — těžba a zpracování ropy, finančnictví (např. Bahrajn World Trade Center), loďařství (včetně výroby tradičních arabských plachetnic dhau), rybářství a lov perel. Městu slouží Bahrajnské mezinárodní letiště na ostrově Muhárrak, s nímž je spojeno hrází. V Manámě též sídlí Bahrajnská univerzita založená roku 1986.

Manama Skyline.jpg

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]