Macao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky Macao
中華人民共和國澳門特別行政區
Região Administrativa Especial de Macau da República Popular da China
Vlajka Macaa
Vlajka
Znak Macaa
Znak
Geografie

Poloha Macaa

Hlavní město: Macau
Rozloha: 28 km²
Nejvyšší bod: Coloane Alto (172 m n. m.)
Časové pásmo: +8 (letní se nepoužívá)
Poloha: 22°10′ s. š., 113°32′ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 552 000
Hustota zalidnění: 17 310 ob. / km² (1. na světě)
Jazyk: čínština, kantonština, portugalština (úřední)
Státní útvar
Státní zřízení: zvláštní správní oblast ČLR
Vedoucí správy: Che Chou-chua (何厚鏵, Hé Hòuhuá, Edmund Ho Hau-wah)
Měna: macauská pataca (MOP)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 446 MAC MO
MPZ: PRC
Telefonní předvolba: +853
Národní TLD: .mo

Macao (tradiční znaky: 澳門; zjednodušené znaky: 澳门; pinyin: Àomén, portugalsky Macau) je bývalá portugalská kolonie, od roku 1999 zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky. Rozprostírá se při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, 60 kilometrů západně od Hongkongu.

Historie a politika[editovat | editovat zdroj]

Macao bylo součástí čínského území od starověku. Formálně se stalo součástí Číny ve 3. století př. n. l., kdy bylo začleněno do okresu Faniu prefektury Nan-chaj. Později se stalo částí okresu Siang-šan (nynější město Čong-šan). V roce 1553 Portugalci podplatili místní vládní úředníky v Kuang-tungu a získali povolení kotvit v přístavu Macao a obchodovat. V roce 1557 se začali usazovat v okolí. V období po l. opiové válce roku 1840 Portugalci využili slabosti vlády dynastie Čching a zmocnili se sousedních ostrovů Taipa a Coloane. V roce 1887 donutila portugalská vláda dynastii Čchingů, aby podepsali návrh smlouvy o čínsko-portugalském setkání a následně poté v Pekingu čínsko-portugalskou smlouvu, která ustanovovala, že „Portugalsko bude spravovat Macao a přilehlé oblasti na věky jako kterékoliv jiné jim ovládané území“. Od té doby Portugalsko okupovalo Macao.

Výsledkem dlouhodobého úsilí vlády ČLR o změnu tohoto stavu bylo v roce 1987 parafování společného čínsko-portugalského prohlášení o tom, že 20. prosince 1999 obnoví ČLR svou suverenitu nad Macaem, což se také uskutečnilo. Čínská vláda obdobně jako v případě Hongkongu také zde uplatňuje principy „jedna země, dva systémy“, „správa Macaa obyvateli Macaa“ a „vysoký stupeň autonomie“.

Historické centrum Macaa je součástí světového dědictví.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Mapa Macaa

Tvoří je poloostrov Macao a ostrůvky Taipa a Coloane a sousedí s čínskou provincií Kuang-tung. Na území 23,5 km2 žije asi 450 000 obyvatel, což z ní činí oblast s nejvyšší hustotou populace na světě.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Populace Macaa disponuje několika extrémy. Díky svému omezenému území jde s 18 428 obyvatel/km² o nejhustěji osídlenou zemi nebo závislé území na světě. Střední délka života je 84,36 let, což je nejvíce na světě. Kojenecká úmrtnost je jedna z nejnižších na světě. Úhrnná plodnost je 0,91 dítěte na ženu, což je nejméně na světě po Tchaj-wanu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]