Macao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky Macao
中華人民共和國澳門特別行政區
Região Administrativa Especial de Macau da República Popular da China
vlajka Macaa
vlajka
znak Macaa
znak
Geografie

Poloha Macaa
Poloha Macaa

Hlavní městoMacao
Rozloha32,9[1] km²
Nejvyšší bodColoane Alto (172 m n. m.)
Časové pásmo+8 (letní se nepoužívá)
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel679 600[2]
Hustota zalidnění20 656 ob. / km² (1. na světě)
Jazykčínština, kantonština, portugalština (úřední)
Státní útvar
Státní zřízenízvláštní správní oblast ČLR
Vedoucí správyHo Iat Seng
Měnamacajská pataca (MOP)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1446 MAC MO
MPZPRC
Telefonní předvolba+853
Národní TLD.mo

Macao (tradiční znaky: 澳門; zjednodušené znaky: 澳门; pinyin: Àomén, portugalsky Macau) je bývalá portugalská kolonie, od roku 1999 zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky. Rozprostírá se při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, 60 kilometrů západně od Hongkongu. Jedná se o nejhustěji obydlenou oblast na světě. Historické centrum Macaa je součástí světového dědictví.[3] Město je považováno za hlavní čínské město hazardu, nachází se zde mnoho kasin.

Název[editovat | editovat zdroj]

Chrám A-Ma

Macao bylo nejdříve známé pod několika jmény. Bylo nazýváno například Chao-ťing, Ťing-chaj a Ma-ťiao.[4]

Stará legenda praví, že se v přístavu ve Fu-ťienu jednoho dne objevila mladá a chudá dívka jménem A-Ma. Hledajíc způsob, jakým by se mohla dostat do provincie Kuang-tung, žádala rybáře, aby ji svezli. Nikdo z bohatých nebyl ochotný, až na jednoho rybáře, který neměl moc peněz. O něco později se na cestě strhla bouře a všechny lodě byly zničeny, kromě jedné, která vezla dívku A-Ma. Jakmile se dostali na břeh u Macaa, dívka zmizela, aby se poté znovu objevila jako bohyně. Na kopci, kde se zjevila, nechal rybář postavit chrám.

Když v polovině 16. století připluli Portugalci na pobřeží, ptali se, kde jsou. Místní ukázali na chrám a odpověděli „A-Ma-Gao“[5] (česká transkripce: „A-Ma-Kao“; v překladu: „Zátoka A-Ma“). Od té doby bylo toto území nazváno Macaem.

Chrám A-Ma (neboli také Mazu) je nejstarší chrám v Macau. Byl postaven v roce 1488 za dynastie Ming (1368–1644).[6]

Historie a politika[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Macaa.

Macao bylo součástí čínského území od starověku. Formálně se stalo součástí Číny ve 3. století př. n. l., kdy bylo začleněno do okresu Faniu prefektury Nan-chaj. Později se stalo částí okresu Siang-šan (nynější město Čong-šan). V roce 1553 Portugalci podplatili místní vládní úředníky v Kuang-tungu a získali povolení kotvit v přístavu Macao a obchodovat. V roce 1557 se začali usazovat v okolí. V období po l. opiové válce roku 1840 Portugalci využili slabosti vlády dynastie Čching a zmocnili se sousedních ostrovů Taipa a Coloane. V roce 1887 donutila portugalská vláda dynastii Čchingů, aby podepsali návrh smlouvy o čínsko-portugalském setkání a následně poté v Pekingu čínsko-portugalskou smlouvu, která ustanovovala, že „Portugalsko bude spravovat Macao a přilehlé oblasti na věky jako kterékoliv jiné jim ovládané území“. Od té doby Portugalsko spravovalo Macao.

Mapa Macaa

Výsledkem dlouhodobého úsilí vlády ČLR o změnu tohoto stavu bylo v roce 1987 parafování společného čínsko-portugalského prohlášení o tom, že 20. prosince 1999 obnoví ČLR svou suverenitu nad Macaem, což se také uskutečnilo. Čínská vláda obdobně jako v případě Hongkongu také zde uplatňuje principy „jedna země, dva systémy“, „správa Macaa obyvateli Macaa“ a „vysoký stupeň autonomie“.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Území Macaa sestává ze stejnojmenného poloostrova Macao a dvou historických ostrůvků Taipa a Coloane. Tyto ostrovy byly lidskou činností propojeny pevninou (na úkor moře) v jeden ostrov a ten následně spojen s Macajským poloostrovem pomocí mostů. V roce 1912 byla rozloha Macaa přibližně 10,28 km², v roce 2018 již 32.9 km².[1] Macao sousedí s čínskou provincií Kuang-tung. Od roku 2018 je spojeno s Hongkongem 55 km dlouhým mostem Hongkong–Ču-chaj–Macao.

Od kontinentální Číny má Macao pronajatou část ostrova Cheng-čchin, kde provozuje Macajskou univerzitu.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Macao a jeho společnost vykazuje několik extrémů. Díky svému omezenému území jde s 19 396 obyvatel/km² o nejhustěji osídlenou zemi nebo závislé území na světě. Střední délka života je 84,36 let, což je nejvíce na světě. Kojenecká úmrtnost je jedna z nejnižších na světě. Úhrnná plodnost je 0,91 dítěte na ženu, což je nejméně na světě po Tchaj-wanu.

Vlajka Macaa[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Vlajka Macaa.
Vlajka Macaa od r. 1999

V době, kdy bylo Macao jedno z portugalských kolonií, používalo portugalskou vlajku. Od 20. prosince 1999[7] používá svoji vlastní.

Nynější podoba vlajky byla inspirována Hongkongskou vlajkou. Sestává ze zeleného podkladu. Uprostřed vlajky je umístěn lotosový květ s třemi okvětními listy - ty značí tři ostrovy, které dohromady tvoří Macao. Pod květy je v podobě pruhů vyobrazeno moře, nad kterým se tyčí most, představující "Governor Nobre de Carvalho Bridge"[8], lépe známý jako most Macao-Taipa. Hvězdy navrchu jsou převzaty z vlajky Čínské lidové republiky. Symbolizují připojení k Číně a její suverenitu nad Macaem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Sesterská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Statistics > Land area [online]. O Governo da Região Administrativa Especial de Macau: Cartography and Cadastre Bureau [cit. 2020-04-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Time Series Database - population [online]. O Governo da Região Administrativa Especial de Macau: Statistics and Census Service [cit. 2017-02-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Historic Centre of Macao [online]. UNESCO [cit. 2020-04-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. History. Kapitola Macao Has Been Part of China Since Ancient Times. yearbook.gcs.gov.mo [online]. [cit. 2020-05-27]. Dostupné online. 
  5. 開放與傳播. web.archive.org [online]. 2008-01-13 [cit. 2020-05-24]. Dostupné online. 
  6. A-Ma Temple in Macau – Local Oldest Temple. www.travelchinaguide.com [online]. [cit. 2020-05-24]. Dostupné online. 
  7. Macao. www.crwflags.com [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné online. 
  8. City of the lotus flower. South China Morning Post [online]. 2015-06-01 [cit. 2020-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]