Palác Potála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palác Potála
Účel stavby

oficiální sídlo

Základní informace
Výstavba637
Poloha
AdresaLhasa, ČínaČína Čína
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Palác Potála, Lhasa
Světové dědictví UNESCO
Palác od západu
Palác od západu
Smluvní státČínaČína Čína
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iv, vi
Odkaz707 (anglicky)
OblastAsie
Zařazení do seznamu
Zařazení1994 (18. zasedání)
Změny2000, 2001

Palác Potála (tibetsky ཕོ་བྲང་པོ་ཏ་ལ་) se nachází na Červeném pahorku ve městě Lhasa, které je centrem Tibetské autonomní oblasti. Leží přibližně 3700 metrů nad mořem a je pojmenován podle mytické hory Potalaka. Je nejen náboženským a politickým centrem celého regionu, ale také pokladnicí tibetského umění. Nalézá se zde obrovské množství historických památek - například 50 000 m² fresek, které zachycují tibetské náboženství i každodenní život obyvatel. Typické jsou tibetské strážní věže s čínskými palácovými síněmi Chanů, pro které jsou charakteristické tradiční trámy, sloupy, zlaté střechy a zapuštěné panely.

První budovy byly vystavěny již v 7. století. V té době oblasti vládl král Songcän Gampo, který nechal u příležitosti své svatby s čínskou princeznou Wen-čcheng (dynastie Tchang) v roce 641 zřídit na pahorku takzvaný Rudý palác. Již v té době se jednalo o monumentální stavbu, která měla v devíti poschodích obsahovat 999 místností a 1000 síní k meditaci. V dalších staletích byl ale palác zničen válkami i přírodními katastrofami, takže se dochovala pouze jeskyně prince Dharmy a hlavní síň Pagbalhakang. Současný komplex byl vybudován v letech 16451694 na příkaz pátého dalajlámy Ngawang Lozang Gjamccho.

V roce 1994 byl palác zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Celá stavba o rozloze 360 000 m² je ze dřeva a kamene. Hlavní budova s 13 poschodími dosahuje výšky 118 m. Doplňují ji ale další menší obytné prostory, modlitebny, stúpy i hospodářské stavby. Centrální část paláce je zvýrazněna, ale vedlejší architektonické skupiny vytvářejí členitý, do sebe zapadající systém, který poskytuje větší prostor.

Vlastní palác se dělí na dvě části:

  • Červený palác se nachází v centru celé zástavby a slouží pouze náboženským účelům. Nacházejí se zde hlavní buddhistické síně, z nichž největší je Západní síň. Je v ní umístěno pět posvátných stúp, které slouží k uchování ostatků dalajlámů. V bohatě zdobené a zlacené prostřední stúpě o výšce 14,85 m je uloženo mumifikované tělo pátého dalajlámy, který současnou Potálu založil. Hrobka třináctého dalajlamy Thubtän Gjamccho o výšce 14 metrů se nachází v nejzápadnější části Červeného paláce. Její bohatě zlacené stěny zdobí mimo jiné i mandala z více než 200 000 perel. Nejvyšší místností je Síň tří světů, kde je uchováno sedmé vydání tibetského buddhistického kánonu Tandžur, které daroval císař Jung-čeng sedmému dalajlámovi Lozang Kalzang Gjamccho. V paláci je také umístěna deska s věnováním od císaře Čchien-lung z dynastie Čching a vzácné brokátové závěsy od císaře Kchang-si.
  • Bílý palác byl postaven pro světské účely, především jako residence dalajlámy. Část prostor ale byla vyhrazena k úřední správě Tibetu a také k ubytování mnichů. Palác se svítivě bílými zdmi má sedm poschodí. Ve čtvrtém poschodí se nachází Východní síň s rozlohou 717 m², v níž probíhalo mnoho významných náboženských a politických událostí, například intronizační ceremoniál pro reinkarnovanou duši dalajlámy nebo ceremoniál, kdy se dalajláma v osmnácti letech ujímal vlády. Páté a šesté poschodí sloužilo jako úřadovny a obytné místnosti prince - regenta. V sedmém poschodí se nachází Zimní palác neboli Síň slunečního svitu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]