Letní palác v Pekingu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letní palác a císařské zahrady v Pekingu
Světové dědictví UNESCO
Scenery of Longevity Hill.JPG
Smluvní stát Čína Čína
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, ii, iii
Odkaz 880 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1998 (22. zasedání)

Letní palác (Ji-che-jüan) je palácový komplex na severozápadním předměstí města Peking v Čínské lidové republice. Rozkládá se na ploše 2,9 km², přičemž celé tři čtvrtiny zaujímají různé vodní plochy. Zbytek je zaplněn více než třemi tisíci různorodých staveb.

Byl postaven v polovině 18. století jako letní příbytek pro císařskou rodinu. Nachází se na návrší Wan-šou (česky Hora dlouhověkosti), které je omýváno uměle zbudovaným jezerem Kchun-ming. Jezero překlenuje impozantní Mramorový most sedmnácti oblouků, který je po celé délce 150 m zdoben více než 500 sloupky s ozdobně vyřezávanými hlavicemi ve tvaru lvů.

K paláci patří i rozsáhlá zahrada Čching-ji-jüan (česky Zahrada průzračných vln), založená spolu s jezerem Kchun-ming v roce 1750 na příkaz císaře Čchien-lung jako dar jeho matce k šedesátým narozeninám.

V roce 1860 poničil Letní palác požár, ale v roce 1888 byl celý komplex opět obnoven. V roce 1998 byl palác včetně zahrady přiřazen ke světovému dědictví UNESCO.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Summer Palace na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

KOLEKTIV AUTORŮ. 100 divů Číny. Historie, kultura a přírodní krásy Říše středu. Čestlice : REBO, 2006. 208 s. ISBN 80-7234-572-9.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]