Letní palác v Pekingu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letní palác a císařské zahrady v Pekingu
Světové dědictví UNESCO
Scenery of Longevity Hill.JPG
Smluvní stát ČínaČína Čína
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, ii, iii
Odkaz 880 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1998 (22. zasedání)
Felice Beato: Císařský letní palác před vypálením, říjen 1860

Letní palác (čínsky v českém přepisu I-che-ťüan, pchin-jinem Yíhéyuán, znaky zjednodušené 颐和园, tradiční 頤和園) je palácový komplex na severozápadním předměstí města Peking v Čínské lidové republice. Rozkládá se na ploše 2,9 km², přičemž celé tři čtvrtiny zaujímají různé vodní plochy. Zbytek je zaplněn více než třemi tisíci různorodých staveb.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl postaven v polovině 18. století jako letní příbytek pro císařskou rodinu dynastie Čching. Nachází se na návrší Wan-šou (česky Hora dlouhověkosti), které je omýváno uměle zbudovaným jezerem Kchun-ming. Jezero překlenuje impozantní Mramorový most sedmnácti oblouků, který je po celé délce 150 m zdoben více než 500 sloupky s ozdobně vyřezávanými hlavicemi ve tvaru lvů.

K paláci patří i rozsáhlá zahrada Čching-ji-jüan (česky Zahrada průzračných vln), založená spolu s jezerem Kchun-ming v roce 1750 na příkaz císaře Čchien-lunga jako dar jeho matce k šedesátým narozeninám.

V roce 1860 poničil Letní palác požár, ale v roce 1888 byl celý komplex opět obnoven. V roce 1998 byl palác včetně zahrady přiřazen ke světovému dědictví UNESCO.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Summer Palace na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOLEKTIV AUTORŮ. 100 divů Číny. Historie, kultura a přírodní krásy Říše středu. Čestlice: REBO, 2006. 208 s. ISBN 80-7234-572-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]