Felice Beato

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Felice Beato
Felice Beato.jpg
Narození 1832
Benátky
Úmrtí 29. ledna 1909 (ve věku 76–77 let)
Florencie
Příbuzní Antonio Beato (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Armádní tábor v bitvě u Balaklavy, Krymská válka1855. Foto James Robertson a Felice Beato

Felice Beato nebo Felixe Beato (1833 nebo 1834, Korfu - 29. ledna 1907), byl britský fotograf, někdy také označovaný jako příslušník Corfiot Italians.[1] Byl jedním z prvních fotografů, který fotografoval ve východní Asii a jeden z prvních válečných novinářských fotografů.

Je známý svými portréty, pohledy a panoramaty architektury a krajiny z Asie a oblasti Středozemního moře. Beatovy cesty do mnoha zemí mu daly příležitost vytvořit působivý a trvalý obraz zemí, lidí a událostí, které byly neznámé a vzdálené většině lidí v Evropě a Severní Americe. Ve své práci popisuje klíčové obrazy takových událostí jako bylo indické povstání z roku 1857 a Druhá Opiová válka. Jeho fotografie představují první významné dílo, které dostalo pojmenování fotožurnalismus. Měl významný dopad na ostatní fotografy a jeho vliv v Japonsku, kde pracoval a učil se s mnoha jinými fotografy a umělci, byl obzvláště hluboký a trvalý.

Firma Robertson & Beato[editovat | editovat zdroj]

V roce 1853 začal fotografovat s britským fotografem Jamesem Robertsonem a oba vytvořili firmu s názvem Robertson & Beato buď v tomto roce nebo o rok později, kdy si Robertson otevřel fotografický ateliér ve městě Pera v Konstantinopoli. Robertson a Beato vzali s sebou Beatova bratra Antonia na fotografickou expedici na Maltu roku 1854 nebo 1856 a do Řecka a Jeruzaléma v roce 1857. Řada fotografií této společnosti vyrobených v roce 1850 jsou podepsány Robertson, Beato and Co. Dodatek "and Co." pravděpodobně odkazuje na Antonia.

Roku 1855 Robertson a Felice Beato odcestovali na Balaklavu na Krymu, kde pokračovali ve fotografování reportáže z Krymské války po Rogeru Fentonovi. Nasnímali pád Sevastopolu v září 1855. Na konci roku 1854 nebo začátem roku 1855 si Robertson vzal Beatovu sestru Leonildu Marii Matildu Beato. Některé zdroje uvádějí, že v roce 1857 oba dva, Robertson i Felice Beato odešli do Indie fotografovat indické povstání; je ale více pravděpodobné, že Beato odcestoval sám.

Firma Robertson & Beato byla rozpuštěna v roce 1867 poté, co vyprodukovala řadu vynikajících obrazů - včetně několika pozoruhodných panoramat - Malty, Řecka, Turecka, Damašku, Jeruzaléma, Egypta, Krymu a Indie.

S Felicem Beatem a Raimundem von Stillfriedem spolupracoval jako fotografický asistent Kusakabe Kimbei, který později získal jejich negativy. Beato měl také blízký pracovní vztah s Uenem Hikomou. Během návštěvy Nagasaki Beato využíval Uenův ateliér a fotografoval svou mladší sestru a známé a obyvatele města. Beato také fotografoval samotného Uena u chrámu Daikōji a své fotografie si vzájemně vyměnili.[2][3]

Přibližně 80. léta v japonské fotografii byla mezníkem, kdy začalo tvořit více japonských fotografů, například Ogawa Kazumasa (1860 – 1929), Adolfo Farsari (1841 – 1898), Raimund von Stillfried (1839 – 1911), Kusakabe Kimbei (1841 – 1934), Suzuki Shin’ichi (鈴木 真; 1835–1918) nebo Tamamura Kozaburó (玉村 康三郎; 1856 – 1923?). Přiřazení autorství fotografií autorovi nebo jeho studiu jen podle názvu se ukázalo jako obtížné. Je to částečně způsobeno vzájemným získáváním negativů mezi fotografy, a skutečností, že lidé kupující tyto fotografické suvenýry je sháněli často z různých ateliérů a pak je vkládali do společného alba. Například portrét s názvem Dcera úředníka se připisuje zároveň Adolfu Farsarimu, Kusakabe Kimbeiovi i Raimundovi von Stillfriedovi.

Panoramata[editovat | editovat zdroj]

Panorama Jokohamy, asi 1863 - 1870
Panorama Jokohamy, asi 1863 - 1870

Zvlášť úspěšné je jeho panorama Pehtangu složené z devíti jednotlivých snímků, které plynule mezi sebou přecházejí a má celkovou délku 2,5 metru.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Felice Beato na anglické Wikipedii.

  1. Beato byl dlouho popisován jako Brit a Ital. He was a British subject, born in Corfu, of Italian heritage (Corfiot Italian).
  2. Beato fotografoval Uena také se skupinou u chrámu Zōjō-ji, Shiba Tokio.
  3. Himeno, Junichi. Encounters With Foreign Photographers: The Introduction and Spread of Photography in Kyũshũ. In Reflecting Truth: Japanese Photography in the Nineteenth Century (Amsterdam: Hotei Publishing, 2004), 18-29., str. 24.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]