George Washington Wilson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Washington Wilson
George Washington Wilson, by George Washington Wilson.jpg
Narození7. února 1823
Aberdeen
Úmrtí9. března 1893 (ve věku 70 let)
Aberdeen
Povolánífotograf, malíř a podnikatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
George Washington Wilson: Královna Viktorie na koni Fyvia se sluhou Johnem Brownem na zámku Balmoral, 1863; carte de visite, 9,2×6,1 cm; sbírka National Galleries of Scotland

George Washington Wilson (7. února 1823, Aberdeen, Spojené království - 9. března 1893)[1] byl skotský pionýr fotografie a královský dvorní fotograf.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Po studiích umění v Edinburghu a Londýně se v roce 1849 vrátil do svého rodného města Aberdeen a založil firmu na pořizování portrétních miniatur. Soustředil se na bohaté rodiny v severovýchodním Irsku. Po několika letech průměrného úspěchu se v roce 1852 Wilson začal věnovat fotografování portrétů a založil vlastní portrétní studio s Johnem Hayem na ulici Crown č.p. 25 v Aberdeenu. Zde, již dobře rozvinutý technicky a obchodně, uzavřel prozíravě smlouvu na fotografování královské rodiny a zároveň fotodokumentaci budování hradu Balmoral v období 1854-1855. Etabloval se jako jeden z předních skotských fotografů pracující pro Královnu Viktorii a prince Alberta v roce 1860.

Byl průkopníkem vývoje technik pro fotografování mimo ateliér a hromadnou výrobou fotografických tisků, také zhotovoval stereosnímky, jejichž hlavním rysem byla jejich velmi krátká expozice. V 60. letech se stále věnoval portrétování a krajinářské fotografii. Podle jeho tvrzení z roku 1864 vyplývá, že prodal přes půl milionu výtisků.

Před svou smrtí firmu předal svým synům - Charlesi, Louisi a Johnu Hay Wilsonovým. Firma měla 40 zaměstnanců a byla jedním z největších vydavatelů fotografických tisků na světě. Ve své době konkurovala plodnému Jamesi Valentinovi, který měl velkou společnost v Dundee a cestovatelskému fotografovi Francisi Frithovi. Firma přežila až do roku 1908, kdy byla prodána v aukci.[2]

Sbírka[editovat | editovat zdroj]

Dodnes se dochovalo více než 40 000 Wilsonových fotografických desek, a to především díky vyprání a odbornému chemickému ošetření. Aberdeen University má ve svých sbírkách 38 000 desek,[3] které jim v roce 1958 daroval aberdeenský fotograf Archibald J. B. Strachan.[4] Snímky se datují od konce padesátých let 19. století až do prvních let dvacátého století a týkají se nejen města Aberdeen a severovýchodního Skotska, ale celého Skotska a většiny Anglie, stejně jako části Wales a Severní Irsko, Gibraltar, Maroko, včetně Tanger, jižního Španělska, a (zejména) koloniální Jižní Afrika a Austrálie.[5]


Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Roger Taylor, George Washington Wilson, artist and photographer, 1823-93. Aberdeen University Press, 1981.
  2. Alastair J Durie, Tourism and commercial photography in Victorian Scotland: the rise and fall of G W Wilson & Co., 1853-1908, Northern Scotland, vol.12, 1992.
  3. Elizabeth Bennett, Photographic treasures in the George Washington Wilson Collection. Aberdeen University Review, no. 167, 1982, 168-170.
  4. Diane Morgan, Archie Strachan - Photographer, Leopard Magazine (Aberdeen), November 1985.
  5. Heather F. C. Lyall, Treasures on glass, Leopard Magazine, January 1989, 6-10.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]