Francis Frith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Francis Frith
FrancisFrith.png
Narození 7. října 1822
Chesterfield
Úmrtí 25. února 1898 (ve věku 75 let)
Cannes
Alma mater Ackworth School
Web www.francisfrith.co.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francis Frith (vyslovuje se Frances Frith) (31. října 182225. února 1898) byl anglický krajinářský fotograf Blízkého východu a mnoha měst Velké Británie. Je považován za průkopníka cestovatelské fotografie jako byli například Francis Bedford, George Bridges, Maxime Du Camp nebo Solomon Nunes Carvalho.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Frith se narodil v Chesterfieldském Derbyshire. V roce 1850 založil v Liverpoolu fotografické studio známé jako Frith & Hayward.

Frith se v roce 1853 stal zakládajícím členem Liverpoolské fotografické společnosti.[2] Frith své společnosti prodal v roce 1855 s cílem věnovat se výhradně fotografii. Byl třikrát na Blízkém východě, z nichž byl poprvé v Egyptě v roce 1856 s velkoformátovými kamerami (16" × 20"). Používal mokrý kolodiový proces, který v tehdejší době představoval důležitý přínos technického pokroku pro fotografování v horkých a prašných podmínkách.

Cesty s fotoaparátem[editovat | editovat zdroj]

Frith pořizoval fotografie proto, aby získal pravdivý záznam skutečnosti – „daleko nad to, co je v moci nejlepšího umělce převést na plátno.“ Tato slova vyjadřují ambiciózní cíl, který si Frith pro sebe stanovil, než odešel na svou první cestu do údolí Nilu v roce 1856.

V letech 1856–1860 pak navštívil Palestinu, Egypt, Sýrii a Núbii. Výsledkem těchto expedic byla kolekce snímků z dosud neznámých míst v Evropě. Během svých cest musel řešit vážné technické problémy, v souvislosti s mokrým procesem na skleněné desky bylo zapotřebí s sebou dopravovat temnou komoru a velké množství chemických látek.[3]

Pracoval se třemi různými formáty fotoaparátů. Standardní ateliérovou komorou pro desky 20 × 25 cm, přístrojem se dvěma objektivy pro pořizování stereoskopických snímků a velkoformátovým fotoaparátem z mahagonu na desky o velikosti 40 × 50 cm.[4] V roce 1859 založil fotografický závod F. Frith and Company, který produkoval originální fotografické kopie, pohlednice a ilustrované knihy.[4]

Jeho největšími konkurenty v té době byli James Valentine a George Washington Wilson, kteří produkovali obrazy podobné kvality.

Jeho fotografie jsou také součástí sbírky Fotografis, která byla představena na začátku roku 2009 v Praze.[5]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Leggat, Robert. A History of Photography: Travel Photography (přístup: 24. listopadu 2009)
  2. Současná organizace s názvem Liverpoolská fotografická společnost tvrdí, že byla založena v roce 1952. Jižní Liverpoolská fotografická společnost. Přístup: 15. června 2008.
  3. Amica knihovna
  4. a b TAUSK, Petr. Dějiny fotografie. Praha: Akademie múzických umění v Praze, Fakulta filmová a televizní, SPN Praha, 1980. 17-332-79. S. 36. 
  5. AUER, Anna; MRAZ, Werner; STANEK, Ivo. Katalog k výstavě Fotografis collection reloaded. [s.l.]: Palác Kinských – Národní galerie v Praze (Praha), 2009. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]