Francis Meadow Sutcliffe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francis Meadow Sutcliffe
Francis Meadow Sutcliffe.jpg
Narození6. října 1853
Bridlington
Úmrtí31. května 1941 (ve věku 87 let)
Whitby
Povolánífotograf
RodičeThomas Sutcliffe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francis Meadow (Frank) Sutcliffe (6. října 1853 Headingley, Leeds31. května 1941 Whitby) byl anglický fotograf. Jeho otec byl malíř Thomas Sutcliffe[1] a matka Sarah Lorentia Buttonová. Vydělával si na živobytí jako portrétní fotograf, pracoval nejprve v Tunbridge Wells, Kent a pak po zbytek svého života v Sleights, Yorkshire. Jeho otec ho přivedl do kontaktu s významnými osobnostmi ve světě umění, jako byl například John Ruskin. Jako umělec se nechtěl stát při fotografování prostitukou a nerad portrétoval turistické rekreanty ve městě. Ve svém ateliéru na Skinner Street, zakořeněném do Whitby a Eskdalského údolí, fotografoval obyčejné lidi, které dobře znal, a budoval kompletní obraz pozdního viktoriánského města a lidí, kteří tam žili a pracovali. Patří k představitelům fotografického naturalismu jako byli například Peter Henry Emerson, Lyddell Sawyer, Benjamin Gay Wilkinson nebo George Davison.[2] Byl členem spolku The Linked Ring jako například Frederick Henry Evans, Hugo Henneberg, Paul Martin, Alfred Stieglitz a Clarence Hudson White.[3] Svou nejslavnější fotografii Vodní hraboši[pozn. 1] pořídil v roce 1886 a jsou na ní hrající si nahé děti u loďky,[4] které nepůsobí eroticky, ale ve své době způsobila „drobné komentáře“. Sutcliffe pomocí konvencí akademické nahoty ukázal, jak se fotografie může přiblížit umění. Byl nicméně exkomunikován místním duchovenstvem za zobrazování toho, co podle nich „kazilo opačné pohlaví“. Eduard VII. (později král Spojeného království Velké Británie a Irska) si později snímek sám koupil. Byl plodným spisovatelem na téma fotografie, přispíval do několika časopisů a psal pravidelný sloupek v týdeníku Yorkshire Weekly Post. Jeho práce jsou ve sbírce filosofické společnosti Whitby Literary and Philosophical Society i v jiných národních sbírkách. Dne 1. ledna 1875 si vzal Elizu Weatherill Duckovou, dceru místního obuvníka a měli spolu syna a tři dcery ve svém domě v Sleights. Zemřel 31. května 1941 ve Whitby a byl pohřben na hřbitově v Aislaby, Scarborough.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Anglicky Water Rats, dá se přeložit také jako Vodní krysy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Сатклифф, Фрэнк Мидоу na ruské Wikipedii.

  1. Oxford Dictionary of National Biography Sutcliffe, Francis Meadow
  2. Hlaváč 1987, s. 159.
  3. Linked Ring Brotherhood [online]. Luminous–Lint, 2008 [cit. 2008-09-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BUSSELLE, Michael. Encyclopedia of Photography. Hong Kong: Octopus Books, 1985. ISBN 0-7064-2373-9. Kapitola The Story of Photography: Frank Meadow Sutcliffe, s. 15. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HLAVÁČ, Ľudovít, 1987. Dejiny fotografie. Martin: Osveta. (slovensky) 
  • Oxford Dictionary of National Biography
  • SHAW, Michael. Frank Meadow Sutcliffe - A Fourth Selection. Whitby, North Yorkshire, England: The Sutcliffe Gallery (by agreement with Whitby Literary & Philosophical Society), 1998. ISBN 0950317594. DOI 1998. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]