Sarah Anne Bright

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sarah Anne Bright
Portrait of Sarah Anne Bright (1793-1866).jpg
Narození1793
Bristol
Úmrtí1866 (ve věku 72–73 let)
Bristol
Povolánífotografka
RodičeRichard Bright a Sarah Heywood
PříbuzníHenry Bright[1], Richard Bright a Robert Bright (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
The Quillan Leaf
Sarah Anne Brightová: Quillan Leaf

Sarah Anne Brightová (17931866) byla anglická umělkyně a fotografka aktivní v 19. století, která byla jednou z prvních fotografek. Autorství snímků, které pořídila, jí bylo připsáno až v roce 2015, kdy byly její iniciály objeveny na fotogramu, který se objevil na aukci v Sotheby's v New Yorku.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Brightová žila v Bristolu v Anglii , narodila se jako jedno z devíti dětí Richardu Brightovi (1754-1840) a Sarah Heywood Brightové.[2] Její otec byl bohatý obchodník a bankéř a je známo, že se silně zajímal o vědu. V roce 1823 byl jedním ze zakladatelů Bristol City Museum and Art Gallery.[3] V létě roku 2015 toho bylo o životě Sarah Anne Brightové známo jen málo.

Její role pionýrky fotografie byla objevena poté, co byla nabízena k prodeji série fotografií známá jako Quillan Collection v aukční síni Sotheby v New Yorku v roce 2008. Sbírku sestavil v letech 1988-1990 soukromý sběratel umění[4] Jill Quasha.[5]

V kolekci se nacházela fotografie listu, o které myslelo, že autorem je William Henry Fox Talbot, ale když odborník na Talbota pan Larry Schaaf snímek zkoumal, tak prohlásil, že autorem Talbot rozhodně není.[6] Jednalo se o fotogram dnes známý jako Quillan Leaf (List z Quillanu). Vzhledem k určitým spekulacím o tom, kdo mohl obraz vytvořit, Sotheby uvedla v prodejním katalogu pod snímkem "Fotograf neznámý". Zápis katalogu zahrnoval tři stránky dokumentace a poznámky Larryho Schaafa.[7]

V době dražby měl fotogram listu jasný původ. Pocházel z alba, které původně patřilo Henrymu Brightovi z Ham Green v anglickém Bristolu. Původní album obsahovalo původně sedm fotogramů a několik akvarelů a kreseb, ale do doby aukce se dochovaly pouze fotogramy.[8]

Tisk měl na své zadní straně zřetelně jasné písmeno "W" spolu s dalšími písmeny, která vypadala jako iniciály "HB". Po pečlivém studiu tisku Schaaf spekuloval, že "W" by mohlo znamenat iniciály Thomase Wedgwooda, a že fotogram mohl být vytvořen ještě před rokem 1805.[9] Na základě nejistoty týkající se autorství a stáří, Sotheby's stáhl fotogram z prodeje až do výsledků dalšího výzkumu.

Larry Schaaf začal zkoumat možné souvislosti s Henrym Brightem a tehdy známými fotografy v oblasti Bristolu. Zjistil, že písmeno "W" na tiscích používal také William West, o kterém bylo známo, že jako jeden z prvních pořizoval fotografické snímky v Bristolu.[8] Další výzkum ho vedl ke zjištění, že to, co se zdálo jako iniciály "HB", tak byly vlastně písmena "S.A.B." a rukopis odpovídal iniciálům na akvarelech, o kterých se ví, že jejich autorkou je Sarah Anne Brightová. Schaaf dospěl k závěru, že Brightová je také autorkou zmíněné fotografie a v červnu 2015 oznámil své nálezy na přednášce na univerzitě v Lincolnu.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sarah Anne Bright na anglické Wikipedii.

  1. Legacies of British Slave-ownership.
  2. Richard Bright of Ham Green [online]. [cit. 2015-07-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. British Museum. The History of the Collections Contained in the Natural History Departments of the British Museum: Libraries. Volume 1.. [s.l.]: order of the Trustees of the British Museum, 1904. Dostupné online. S. 271–72. (anglicky) 
  4. Archivovaná kopie. www.pada.net [online]. [cit. 2019-03-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-03-02. 
  5. VOGEL, Carol. Photographs for Auction [online]. [cit. 2015-08-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b Larry Schaaf – The Damned Leaf: Musing on History, Hysteria & Historiography [online]. [cit. 2015-07-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. The Quillan Collection of Nineteenth and Twentieth Century Photographs. [s.l.]: NY: Sothevy’s, 2008. S. 94–97. (anglicky) 
  8. a b SCHAAF, Larry. Tenpestuous teacups and enigmatic leaves [online]. [cit. 2015-09-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Sotheby's Withdraws Potentially Historic Image from Auction--For Now [online]. [cit. 2015-08-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]