Thomas Wedgwood

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thomas Wedgwood
Thomas Wedgwood (1771-1805).jpg
Narození 14. května 1771
Staffordshire
Úmrtí 10. července 1805 (ve věku 34 let)
Dorset
Rodiče Josiah Wedgwood a Sarah Wedgwood
Příbuzní Susannah Darwin
Josiah Wedgwood II
John Wedgwood
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Wedgwood (14. května 177110. července 1805), syn Josiaha Wedgwooda, byl hrnčířem, průmyslníkem a později experimentoval společně s Humphrym Davym ve fotografii, je považován za průkopníka a vynálezce v oboru fotografie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Etruria Hall, rodinný dům postavený 1768–1771 Josephem Pickfordem
Kontaktní otisk na bázi chloridu stříbrného
Fotokopie listu
Obraz Alchymista objevující fosfor, malíř Joseph Wright z Derby se nechal pravděpodobně inspirovat Thomasem Wedgwoodem, kterého znázornil jako alchymistu, 1771

Thomas Wedgwood se narodil v obci Etruria, Staffordshire, která je dnes částí města Stoke-on-Trent v Anglii.

Wedgwood se narodil do rodiny s dlouhodobou tradicí výrobců keramiky, vyrůstal a byl vzděláván v Etrurii, kde mu byla během jeho mládí vštípena láska k umění. Během svého krátkého života se sdružoval s malíři, sochaři a básníky, kterým pak byl za patrona poté, co zdědil bohatství svého otce v roce 1795.

Jako dospívající se Wedgwood začal zajímat o nejlepší metodu na vzdělávání dětí a mnoho času trávil studováním dětí. Došel k závěru, že většina informací, které mozek dospívajících přijme, prochází očima a jsou spojeny se světlem a obrazy. Pokoušel se vytvořit stálé obrazy pomocí světla a s nimi zkvalitnit výuku, což ho přivedlo k myšlence vynálezu fotografie (viz níže).

Wedgwood se nikdy neoženil a neměl děti. Zemřel v anglickém hrabství Dorset.

Průkopník fotografie[editovat | editovat zdroj]

Wedgwoodovi je připisován velký přínos za vývoj technologie fotografie – za to, že snad jako první muž vymyslel a vyvinul metodu kopírování viditelného obrazu na bázi chemicky stálého media.

Při svých mnoha experimentech se světlem a teplem – a samozřejmě dusičnanem stříbrným podle rady jeho učitele Alexandra Chisholma a členů společnosti Lunar Society – Wedgwood poprvé použil jako cameru obscuru keramický hrnec, který natřel dusičnanem stříbrným a obalil nejprve bílou kůží a posléze papírem. Na papír nechal na slunečním světle otisknout obrys skutečnosti, jejíž obraz vstupoval úzkým otvorem do hrnce. Bylo to první použití metody chemického otisku siluety – profilu objektu – snímaného objektu. Výsledky však byly neúspěšné – Wedgwood neuměl ustálit obraz a ten po čase ztmavl.[1] Jeho hlavním úspěchem byl tisk profilu objektů přímým kontaktem na upravený papír, čímž se vytvořil obraz tvaru na papíře – podobným postupem kopíroval transparentní obrazy na skle přímým kontaktem a vystavenými slunečnímu záření.

Data jeho prvních fotografických pokusů nejsou známé, ale je známo, že o fotografických postupech radil Jamesi Wattovi (1736–1819) circa v roce 1790 nebo 1791. Watt napsal Wedgwoodovi:

„Vážený pane, děkuji Vám za Vaše instrukce o stříbrných obrázcích[2], až budu doma, udělám nějaké experimenty.“

Spolupracoval také se svým přítelem Humphry Davym (1778–1829).

Inspirace[editovat | editovat zdroj]

Malíř Joseph Wright z Derby se nechal pravděpodobně inspirovat Thomasem Wedgwoodem, kterého znázornil na svém obraze z roku 1771 jako alchymistu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.prodejfoto.com/historie-fotografie-cast-ii.a57.html
  2. Watt se o nich zmiňuje jako o „Silver Pictures“
  3. http://www.search.revolutionaryplayers.org.uk/engine/resource/exhibition/standard/default.asp?resource=5231

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]