Joseph Wright of Derby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Wright of Derby
Joseph Wright of Derby - Self-Portrait - Google Art Project.jpg
Narození 3. září 1734
Derby
Úmrtí 29. srpna 1797 (ve věku 62 let)
Derby
Alma mater Derby School
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Wright (3. září 1734, Derby, Anglie - 28. srpna 1797, tamtéž) byl anglický malíř. Je označován za „prvního profesionálního malíře, který zachytil atmosféru průmyslové revoluce“.

Jedním ze základním znaků Wrightovi tvorby, kterým byl znám, bylo využívání šerosvitu, tedy zdůrazňování kontrastu mezi světlým a tmavým. Často kreslil objekty osvícené svíčkou. Na svých obrazech zachytil přerod alchymie ve vědu v anglickém prostředí. Mnoho z jeho obrazů se zakládá na schůzkách Lunar Society, skupiny vědců a průmyslníků žijících v regionu, kde tehdy v době osvícenství sváděla věda s náboženstvím kompetenční boje.

Mnoho z Wrightovým obrazů je dnes v majetku města Derby a je vystaveno k volnému prohlížení v Derbském muzeu a galerii, odkud jsou ovšem díla občas zapůjčována jiným galeriím.

Život[editovat | editovat zdroj]

Joseph Wright se narodil v Irongate v Derby jako syn Johna Wrighta (1697-1767), právníka a později městského úředníka, a Hannah Brookesové (1700-1764); byl třetím z pěti dětí. Byl vzděláván nejprve v místní základní škole a ve stejné době se také jako samouk naučil malovat kopírováním tisků. Rozhodl se stát malířem a v roce 1751 odešel do Londýna, kde dva roky studoval jako žák Thomase Hudsona. Pak se vrátil do Derby a živil se malováním portrétů. K Hudsonovi se ještě na patnáct měsíců vrátil jako asistent. V letech 1768 až 1771 žil v Liverpoolu, opět jako malíř portrétů.

Dne 28. července 1773 si vzal za manželku Annu Swiftovou, dceru těžaře olova, a na konci roku odejel do Itálie, kde zůstal až do roku 1775. S manželkou měl celkem šest dětí, ale dospělosti se dožily jen tři. Při pobytu v Neapoli Wright pozoroval výbuch Vesuvu a zhlédnutý motiv poté použil v řadě svých děl. Po cestě z Itálie se zastavil jako malíř portrétů v Bathu, ale posléze se vrátil do Derby, kde poté strávil zbytek života. Zemřel 29. srpna 1797.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jako Wrightova nejlepší díla jsou hodnoceny zejména obrazy se světlem svíček, například Filosof předvádí tellurium (A Philosopher Lecturing on the Orrery) z roku 1766, Tři pánové pozorují 'Gladiátora' (Three Gentleman observing the 'Gladiator') z roku 1765 (obojí dnes v Derbském muzeu a umělecké galerii) a Experiment na ptáku ve vzdušné pumpě (An Experiment on a Bird in the Air Pump) z roku 1768 (dnes v Národní galerii v Londýně).

Předlohou pro Filosofa předvádějícího tellurium byl pravděpodobně skotský vědec James Ferguson (1710-1776), který měl v červenci roku 1762 v Derby řadu přednášek založených na své knize Přednášky na vybraná témata mechaniky, hydrostatiky, pneumatiky, optiky atd. (Lectures on Select Subject in Mechanics, Hydrostatics, Pneumatics, Optics &c., 1760). V rámci přednášek osvětloval svůj výklad pomocí různých přístrojů a modelů a je možné, že Wright tyto přednášky navštívil. Navíc jeho soused, John Whitehurst, který byl hodinářem a vědcem, mohl Wrightovi mnohé o mechanických modelech sluneční soustavy objasnit.

Jiný moment soudobé vědy je zřejmě zachycen na obraze Alchymista hledající Kámen mudrců (The Alchemist in Search of the Philosopher's Stone) z roku 1771. Tento obraz pravděpodobně zachycuje objev fosforu německým alchymistou Hennigem Brandem v roce 1669. Láhev, v níž je vyvařováno značné množství moči, začne osvětlovat okolí, protože fosfor obsažený v moči se vznítil.

Dnes je obrazu přisuzován metaforický přesah, neboť modlitební póza alchymisty v okamžiku objevu je příznačná pro dobu osvícenství. Podobně u obrazu Experiment na ptáku ve vzdušné pumpě můžeme interpretovat ve výrazech tváří určité obavy o etičnosti pokusů v éře vědy.

Joseph Wright z Derby ovšem maloval také obrazy s motivem krajiny, například dvojici obrazů Dovedale v měsíčním světle (Dovedale by Moonlight) a Dovedale v slunečním světle (Dovedale by Sunlight) v letech 1784-1785.

D´Ewes, Hannah a Daniel Coke

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Valerie Hammerbacher: Aufruhr der Elemente : der Vulkanausbruch. Eine Motivstudie zur englischen Naturästhetik des 18. Jahrhunderts, Utz, München 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]