Albuminový papír

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Louis Désiré Blanquart-Evrard
Fotografie egyptského chrámu na albuminovém papíru zhotovená Francisem Frithem v roce 1857 o rozměrech 38.2×49.0 cm, dnes uložena v National Galleries of Scotland

Albuminový papír (bílkový papír) je historický materiál pro zhotovování fotografických pozitivů z negativu. Tímto pojmem se označuje i celý proces zhotovování – albuminový tisk. Je založen na vytvoření světlocitlivé vrstvy chloridu stříbrného, fixovaného do albuminu z vaječného bílku. Vynalezl jej Louis Désiré Blanquart-Evrard v roce 1850.[1] Albuminový papír se stal dominantní technologií zhotovování pozitivů po prakticky celou druhou polovinu 19. století. U tohoto postupu neprobíhá vyvíjení ve speciální lázni, ale obraz vzniká během osvitu a proces je ukončen pouze ustálením.

Postup výroby[editovat | editovat zdroj]

  1. Nejprve je třeba vytvořit emulzi z vaječného bílku, rozředěného v poměru 1:1 s vodou s přídavkem chloridu sodného.
  2. Tímto roztokem je z jedné strany potřen papír.
  3. Papír se usuší.
  4. Těsně před použitím je papír namočen na cca 5 min z jedné strany do roztoku dusičnanu stříbrného. Tento proces musí probíhat za nepřítomnosti UV záření (v temné komoře pouze s červenou lampou).
  5. Na ještě vlhký papír se (zvětšovacím přístrojem nebo kontaktně) exponuje negativ. Obraz vzniká přímo při expozici.
  6. Dostatečně exponovaný pozitiv se ustálí roztokem sirnatanu sodného (cca 15 min) a poté opláchne vodou.

Během všech operací je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k mechanickému poškození albuminové vrstvy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Louis-desire Blanquart-evrard (1802 - 1872) Artwork Images, Exhibitions, Reviews. wwar.com [online]. [cit. 29-10-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 29-05-2012. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Marshall, F.A.S. Photography: the importance of its applications in preserving pictorial records. Containing a practical description of the Talbotype process (London: Hering & Remington; Peterborough, T Chadwell & J Clarke, 1855).
  • EDER Josef Maria, Ausführliches Handbuch d. Photographie 1.Band 1.Teil Geschichte der Photographie 2.Hälfte, Verlag Wilhelm Knapp/ Halle (Saale) 1932
  • Ihrke Gerhard, Zeittafel zur Geschichte der Photographie, VEB Fotokinoverlag, Leipzig 1982

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]