Balmoral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Balmoral
Balmoral Castle.jpg
Základní informace
SlohScottish Baronial architecture
ArchitektiWilliam Smith a John Smith
Výstavba1390
Poloha
AdresaBallater AB35 5TB, Aberdeenshire, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památkyLB51460
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balmoral je velký zámek nacházející se v oblasti skotského Aberdeenshire, známý také jako Royal Deeside.

Majetek zakoupil manžel královny Viktorie princ Albert a dodnes slouží jako letní královský byt britské královské rodiny; pravidelně v něm pobývala královna Alžběta II. Windsorovna se svým manželem vévodou z Edinburghu; královna zde 8. září 2022 i zemřela.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Balmoral si jako své domovské sídlo vybudoval sir William Drummond v roce 1390. Již dříve však toto místo spadalo do majetku krále Roberta II., který zde měl zřízen malý lovecký zámeček a lovecký revír. Po siru Drummondovi bylo sídlo v 15. století prodáno Alexanderovi Gordonovi, synovi 2. hraběte z Huntly. Majetek zůstal v držení jeho rodiny až do roku 1662, kdy hrad zakoupil Farquarson z Inverey. Jeho rodina pak obdržela titul „hrabě z Balmoralu“ a ten jim zůstal až do dalšího prodeje tohoto majetku v roce 1798 druhému hraběti John Duffovi z Fifea.

V roce 1822, v době korunovace krále Jiřího IV., se pak toto panství stalo součástí korunovačních slavností. Roku 1830 přešel hrad do dlouhodobého pronájmu sira Roberta Gordona (zemřel v roce 1847), léta 1848 byl majetek pronajat a posléze i v roce 1852 odprodán manželkou vévody z Fifea princi Albertovi, manželovi královny Viktorie. Majetek, kromě samotného areálu zámku, zahrnuje také více než 20 000 hektarů (200 km²) okolních pozemků, které jsou lesnicky a zemědělsky obhospodařovány, kromě jiného slouží i pro chov poníků.

V letech 18531856 pak zde probíhala přestavba a rozšíření někdejšího hradu na reprezentativní letní královské sídlo, základní kámen k této přestavbě je dodnes veřejně přístupný; byl položen dne 28. září 1853. Zámek s pozemky se od té doby nachází v majetku britských králů. Je to ale panovníkův soukromý majetek, nikoliv majetek koruny. V době, kdy abdikoval král Eduard VIII., patřil zámek do jeho soukromého majetku a jeho následovník král Jiří VI. byl donucen zámek od svého bratra zpětně odkoupit.

Královská rezidence[editovat | editovat zdroj]

Balmoral je dnes znám především jako královská rezidence, kdy zde každý rok v létě pobývala britská královna Alžběta II.

Zámek Balmoral slouží, mimo jiné, také jako neoficiální válečný úkryt pro britskou královskou rodinu zejména z toho důvodu, že zámek ve Windsoru se nachází poblíž mezinárodního letiště Londýn Heathrow.

Existují i spekulace o tom, zda zámek neslouží britské královské rodině jako protiatomový kryt.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Zámek je běžně přístupný i pro veřejnost, ročně jej navštíví více než 80 000 návštěvníků.
  • Narodila se zde také královna Viktorie Evženie Španělská, vnučka královny Viktorie.
  • Královna Alžběta II. zde pobývala v době, kdy tragicky zahynula princezna Diana.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. nek. Alžběta II. naposledy opustila Balmoral. Fotografie Hannah McKa; Ze zahraničí. Právo. Praha: Borgis, 12. září 2022, roč. 32, čís. 213, s. 10. [cit. 2022-09-17]. ISSN 1211-2119.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]