Balmoral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Balmoral
Balmoral Castle.jpg
Základní informace
SlohScottish Baronial architecture
ArchitektiWilliam Smith a John Smith
Výstavba1390
Poloha
AdresaAberdeenshire, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památkyLB51460
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balmoral je velký zámek nacházející se v oblasti skotského Aberdeenshire, známý také jako Royal Deeside.

Majetek zakoupil manžel královny Viktorie princ Albert a dodnes slouží jako letní královský byt britské královské rodiny, pravidelně v něm pobývala královna Alžběta II. se svým zesnulým manželem vévodou z Edinburghu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Balmoral si jako své domovské sídlo vybudoval sir William Drummond již v roce 1390. Již dříve však toto místo spadalo do majetku krále Roberta II., který zde měl zřízen malý lovecký zámeček a lovecký revír. Po siru Drummondovi bylo sídlo v 15. století prodáno Alexanderovi Gordonovi, synovi 2. hraběte z Huntly. Majetek zůstal v držení jeho rodiny až do roku 1662, kdy hrad zakoupil Farquarson z Inverey. Jeho rodina pak obdržela titul “hrabě z Balmoralu” a ten jim zůstal až do dalšího prodeje tohoto majetku v roce 1798 druhému hraběti John Duffovi z Fifea.
V roce 1822 v době korunovace krále Jiřího IV. se pak toto panství stalo součástí korunovačních slavností. V roce 1830 přešel hrad do dlouhodobého pronájmu sira Roberta Gordona (zemřel v roce 1847), v roce 1848 byl majetek pronajat a posléze i v roce 1852 odprodán manželkou vévody z Fifea princi Albertovi, manželovi královny Viktorie. Majetek, kromě samotného areálu zámku, zahrnuje také více než 20 000 hektarů (200 km čtverečních) okolních pozemků, které jsou lesnicky a zemědělsky obhospodařovány, kromě jiného slouží i pro chov poníků.

V letech 18531856 pak zde probíhala přestavba a rozšíření někdejšího hradu na reprezentativní letní královské sídlo, základní kámen k této přestavbě je dodnes veřejně přístupný, byl položen dne 28. září 1853. Zámek s pozemky se od té doby nachází v majetku britských králů. Je to ale panovníkův soukromý majetek, ne majetek koruny. V době kdy abdikoval král Eduard VIII. patřil zámek do jeho soukromého majetku a jeho následovník král Jiří VI. byl donucen zámek od svého bratra zpětně odkoupit.

Královská rezidence[editovat | editovat zdroj]

Balmoral je dnes znám především jako královská rezidence, kdy zde každý rok v létě pobývá britská královna Alžběta II. se svým chotěm vévodou z Edinburghu.

Zámek Balmoral slouží, mimo jiné, také jako neoficiální válečný úkryt pro britskou královskou rodinu zejména z toho důvodu, že zámek ve Windsoru se nachází poblíž mezinárodního letiště Londýn Heathrow.

Existují i spekulace o tom, zda zámek neslouží britské královské rodině jako protiatomový kryt.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Narodila se zde také královna Viktorie Evženie Španělská, vnučka královny Viktorie.
  • Královna Alžběta II. zde pobývala v době, kdy tragicky zahynula princezna Diana.
  • Zámek je běžně přístupný i pro veřejnost, ročně jej navštíví více než 80 000 návštěvníků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)