Ťan-šan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
天山
Тянь-Шань
تەڭرىتاغ
Pik Gorkého (6 050 m), pohled od ledovce Inylček
Pik Gorkého (6 050 m), pohled od ledovce Inylček

Nejvyšší bod Džengiš Čokusu (7 439 m n. m.)
Délka 2 800 km

Nadřazená jednotka Alpsko-himálajský systém
Sousední
jednotky
Tarbagataj, Džungarská pánev, Tarimská pánev, Pamír, Pamíro-Alaj, Turanská nížina, Kazašská pahorkatina, Balchašsko-alakolská pánev
Podřazené
jednotky
Západní Ťan-šan, Centrální Ťan-šan, Východní Ťan-šan

Světadíl Asie
Stát Kazachstán Kazachstán
Kyrgyzstán Kyrgyzstán
Čína Čína
Povodí Syrdarja, Jarkend
Souřadnice 42°30′ s. š., 80°0′ v. d.

Ťan-šan (čínsky 天山, pinyin Tiān Shān, český přepis Tchien-šan, rusky, kazašsky a kyrgyzsky Тянь-Шань, Tjan'-Šan', ujgursky تەڭرىتاغ, transliterováno Tängritagh) v překladu z čínštiny „Nebeské hory“, z ujgurštiny „Hory duchů“, je rozsáhlé pohoří ve střední Asii, táhnoucí se rovnoběžkovým směrem v délce asi 2 800 km od Kyrgyzstánu po Sin-ťiang. Průměrná šířka pohoří je 300 – 600 km. Je šestým nejvyšším pohořím na světě.

Ťan-šan je starší než jižněji ležící horstva Alpsko-himálajského systému, začal vznikat už při hercynském (variském) vrásnění. Jeho zvedání však pokračovalo i během vrásnění kimmerského a alpinského. Díky tomu pokrývá Ťan-Šan pestrý reliéf od zarovnaných povrchů po glaciálně modelovaný vysokohorský reliéf.

Geografické členění[editovat | editovat zdroj]

Ťan Šan se člení na tři části:

  • Západní Ťan-šan
  • Centrální Ťan-šan
  • Východní Ťan-šan

Západní Ťan-šan se rozkládá mezi Ferganskou kotlinou na západě a jezerem Issyk-Kul na východě. Nejvyšším hřebenem této části pohoří je Zailijský Ala-tau, který se nachází v sousedství jezera Issyk-Kul a největšího kazašského města Almaty. Nejvyšší vrcholy dosahují výšky až 5 000 m n.m.

Centrální Ťan-šan se nachází na hranicích Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Číny. V této části leží nejvyšší vrcholy pohoří Džengiš Čokusu (Pik Pobedy – 7 439 m) a pyramidová hora Chan Tengri (6 995 m).

Východní Ťan-šan zvaný též Čínský Ťan-šan leží na území Čínské lidové republiky v autonomní oblasti Sin-ťiangu (新疆). Táhne se od nejvyššího hřebene Chalyk-tau (štít Pik - 6 811 m) na západě přes Borohoro Šan, Bogda Šan nedaleko hlavního města Urumči až k hřebenům Barkolu a Karlik Šanu na východě. Tyto hřebeny dosahují výšek od 4 500 do 5 500 m.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]