Irbis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Irbis horský

Irbis
Irbis
Stupeň ohrožení podle IUCN
Ohrožený druh
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: kočkovití (Felidae)
Podčeleď: velké kočky (Pantherinae)
Rod: Panthera
Binomické jméno
Panthera uncia
(Schreber, 1775)
Rozšíření irbise
Rozšíření irbise
Sesterská skupina
Tygr (Panthera tigris)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irbis horský (Panthera uncia, dříve také Uncia uncia, zařazení do rodu Panthera je však přesnější, neboť nejbližším příbuzným irbise je tygr), také zvaný levhart sněžný, je velká kočkovitá šelma. Irbisové mají mláďata na jaře. Koťata zůstávají během první zimy s matkou. Teprve pak si odejdou hledat vlastní domov. Irbis má obrovské teritorium, které pravidelně obchází. Musí urazit velkou vzdálenost, než vystopuje vhodnou kořist. Jeho teritorium měří 600 km² až 1000 km². Díky husté srsti dokáží přežít i −40 °C.

Popis[editovat | editovat zdroj]

  • Hmotnost: 30–55 kg
  • Délka těla: 1–1,3 m
  • Délka ocasu: 0,8–1 m

Barva srsti: bělavě-šedý odstín s tmavými skvrnami, na zimu zesvětluje a tak splyne s okolím.

Rozšíření a biotop[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se ve střední, jižní a východní Asii. Žije na útesech, skalních hřebenech, rozvolněných jehličnatých lesích až do nadmořské výšky 5000 m. Patří mezi málo živočichů, kteří jsou schopni žít v tak vysoké nadmořské výšce.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Irbis připomíná levharta velkou šíří potravního spektra. Jeho kořistí jsou např. kozorožci, velekuři, jaci, divoké ovce, kozy, svišti, pišťuchy, zajíci a ptáci. Při nedostatku potravy nepohrdne ani hraboši. Irbis je samotář.

V ČR jej v současnosti chovají zoologické zahrady v Liberci (první český odchov - 1986), Jihlavě (nejvíce odchovů), Plzni (odchov 2008), Ústí nad Labem (odchov 2009) a Chomutově. První česká mláďata z poloviny 70. let v královédvorské zoo nebyla odchována.

Ohrožení irbise[editovat | editovat zdroj]

V současné době je irbis na střední úrovni ohrožení. Stalo se tak proto, že byl dříve hojně loven pro svou hustou srst, ze které se vyráběly zimní kožichy. Irbisovi jeho srst slouží nejen jako ochrana před zimou, ale též jako maskování ve sněhu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Irbis je velká kočka s největším akrobatickým nadáním. Drží také rekord ve skoku dalekém, který je více než 15 metrů. Ke skákání i šplhání po kolmých skalních stěnách má uzpůsobené zadní nohy. To mu pomáhá při stopování kořisti. Život ve vysokohorských podmínkách mu umožňuje prostorná nosní dutina, která ohřívá vdechovaný vzduch. Když chce šelma spát, skryje se ve skalní dutině, jeskyni nebo opuštěném supím hnízdě, svine se do klubíčka a obtočí se huňatým ocasem, aby jí nebyla zima.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. IUCN Red List 2015.4. 30. listopadu 2015. Dostupné online.