Malé kočky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Malé kočky

Ocelot velký
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: kočkovití (Felidae)
Podčeleď: malé kočky (Felinae)
Fisher, 1817
Rody
Sesterská skupina
velké kočky (Pantherinae)

Malé kočky (Felinae) jsou podčeledí kočkovitých šelem. Je to skupina zahrnující většinu druhů koček, včetně domácí kočky. Obývají celý svět kromě Antarktidy, do Austrálie se kočky dostaly s člověkem. Divoké druhy žijí i v těžko dostupných a nehostinných oblastech, některé jsou ohrožené. V Evropě žijí tři druhy – kočka divoká, rys ostrovid a kriticky ohrožený rys pardálový.

Obecně platí, že malé kočky jsou menší než zástupci podčeledi velkých koček (Pantherinae), neplatí to ale u všech druhů. Puma, která, ač se to podle její velikosti nezdá, patří mezi malé kočky, může být větší než levhart skvrnitý, zástupce velkých koček. Dalším rozlišovacím znakem je zornice – malé kočky mají zornici úzkou a svislou, velké kočky kulatou. I tady jsou výjimky, rysové, jaguarundi nebo manul mají zornici kulatou, a přesto se řadí mezi malé kočky.

Největší rozdíl mezi malými a velkými kočkami je ve stavbě jazylky: malé kočky mají jazylku zkostnatělou, na rozdíl od velkých koček, u kterých je částečně chrupavčitá. Kostěná jazylka omezuje pohyblivost hrtanu, malé kočky proto nedokážou řvát, ale mohou příst při nádechu i při výdechu, nepřerušovaně.

Dalším spolehlivým, i když méně nápadným rozdílem je rhinarium – neosrstěná plocha kolem nozder. Malé kočky mají rhinarium větší než kočky velké, čenich je vždy lysý.

Existují i etologické rozdíly: malé kočky konzumují potravu přikrčené, s končetinami pod tělem, velké kočky žerou ve stoje.


Rozdíly mezi malými a velkými kočkami
malé kočky velké kočky
velikost spíše menší větší druhy
zornice většinou svislá kulatá
jazylka kostěná částečně chrupavčitá
rhinarium větší menší

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Malé kočky ve Wikimedia Commons