Amphimachairodus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAmphimachairodus
Stratigrafický výskyt: pozdní miocén před 9,5 miliony - 5,3 miliony lety
alternativní popis obrázku chybí
Lebka druhu Amphimachairodus giganteus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď kočkovití (Felidae)
Podčeleď machairodonti (Machairodontinae)
Rod Amphimachairodus
Kretzoi, 1929
Druhy
  • A. giganteus Kretzoi, 1929
  • A. kurteni Sotnikova, 1992
  • A. kabir Peigné et al., 2005
  • A. coloradensis Anton et al., 2013
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amphimachairodus je rod vyhynulých šavlozubých koček, který žil v  Eurasii, Severní Africe a Severní Americe v období pozdního miocénu. Bývá řazen do tribu Homotherini.

Charakteristika rodu[editovat | editovat zdroj]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Amphimachairodus má komplikovanou taxonomickou historii, která se prolínala s rodem Machairodus. Rozdíly mezi rody byly nejprve řešeny na úrovni druhů a později podrodů. Nakonec v roce 1984 navrhl španělský paleontolog J. Morales rozdělení na dva rody.[1]

Nálezy, popis[editovat | editovat zdroj]

Dosud se nenašla žádná kompletní kostra amphimachairoda. Zásadním nálezem je lebka z Číny. Ta je sice částečně deformovaná, ale jinak velmi dobře zachovalá. Měří na délku 36 cm, což je na úrovni velkých jedinců tygra a lva. Kromě jiného se zásadně liší tím, že je velmi úzká. Další významné nálezy pocházejí ze Sibiře (obratle), Řecka a Španělska (končetiny). Výborně zachovalá lebka a přední končetiny byly objeveny v Bulharsku.[1]

Podle dochovaných částí koster a lebek byla odhadnuta celková hmotnost zvířete v průměru na 201 kg, přičemž některé druhy mohly vážit i přes 350 kg. Stavbou těla připomínal lva, ale měl prodloužené nohy. Charakteristickým znakem byl dlouhý svalnatý krk, velké dopředu směřující řezáky, relativně malé dolní špičáky a čepeli podobné trháky. Mimořádně velké byly druhy Amphimachairodus kabir, A. giganteus a A. coloradensis, jejichž zástupci měřili v kohoutku až 1,3 metru. Pokročilejší druhy tohoto rodu měly kratší zadní končetiny než přední, čímž se podobali hyenám. Podobnou stavbu těla mělo i homotherium, jehož je Amphimachairodus možným předkem. U druhu A. giganteus se podařil prokázat výrazný sexuální dimorfismus, kdy samci byli ve většině případů podstatně větší než samice.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Amphimachairodus obýval otevřenou zalesněnou krajinu a říční údolí. Svůj habitat sdílel s mnohými kopytníky, mastodonty a šelmami (hyeny, medvědi Agriotherium) včetně svých příbuzných šavlozubců jako byli Metailurus a Lokotunjailurus. Předpokládá se, že lovil velké savce včetně mastodontů.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ANTÓN, Mauricio. Sabertooth. Indiana: Indiana University Press, 2013. 243 s. ISBN 80-7234-213-4. S. 53-54,124-128. (anglicky) 
  2. CHOI, Charles Q. Sabertooth Cats May Have Feasted on Early Humans. Live Science. 2011-01-17. Dostupné online [cit. 2017-12-02]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ANTÓN, Mauricio. Sabertooth. Bloomington and Indianapolis: Indiana University Press, 2013. 268 s. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]