Amphimachairodus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAmphimachairodus
Stratigrafický výskyt: pozdní miocén před 9,5 miliony - 5,3 miliony lety
alternativní popis obrázku chybí
Lebka druhu Amphimachairodus giganteus
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďkočkovití (Felidae)
Podčeleďmachairodonti (Machairodontinae)
RodAmphimachairodus
Kretzoi, 1929
Druhy
  • A. giganteus Kretzoi, 1929
  • A. kurteni Sotnikova, 1992
  • A. kabir Peigné et al., 2005
  • A. coloradensis Anton et al., 2013
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amphimachairodus je rod vyhynulých šavlozubých koček, který žil v  Eurasii, Severní Africe a Severní Americe v období pozdního miocénu. Bývá řazen do tribu Homotherini.

Charakteristika rodu[editovat | editovat zdroj]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Amphimachairodus má komplikovanou taxonomickou historii, která se prolínala s rodem Machairodus. Rozdíly mezi rody byly nejprve řešeny na úrovni druhů a později podrodů. Nakonec v roce 1984 navrhl španělský paleontolog J. Morales rozdělení na dva rody.[1]

Nálezy, popis[editovat | editovat zdroj]

Dosud se nenašla žádná kompletní kostra amphimachairoda. Zásadním nálezem je lebka z Číny. Ta je sice částečně deformovaná, ale jinak velmi dobře zachovalá. Měří na délku 36 cm, což je na úrovni velkých jedinců tygra a lva. Kromě jiného se zásadně liší tím, že je velmi úzká. Další významné nálezy pocházejí ze Sibiře (obratle), Řecka a Španělska (končetiny). Výborně zachovalá lebka a přední končetiny byly objeveny v Bulharsku.[1]

Podle dochovaných částí koster a lebek byla odhadnuta celková hmotnost zvířete v průměru na 201 kg, přičemž některé druhy mohly vážit i přes 350 kg. Stavbou těla připomínal lva, ale měl prodloužené nohy. Charakteristickým znakem byl dlouhý svalnatý krk, velké dopředu směřující řezáky, relativně malé dolní špičáky a čepeli podobné trháky. Mimořádně velké byly druhy Amphimachairodus kabir, A. giganteus a A. coloradensis, jejichž zástupci měřili v kohoutku až 1,3 metru. Pokročilejší druhy tohoto rodu měly kratší zadní končetiny než přední, čímž se podobali hyenám. Podobnou stavbu těla mělo i homotherium, jehož je Amphimachairodus možným předkem. U druhu A. giganteus se podařil prokázat výrazný sexuální dimorfismus, kdy samci byli ve většině případů podstatně větší než samice.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Amphimachairodus obýval otevřenou zalesněnou krajinu a říční údolí. Svůj habitat sdílel s mnohými kopytníky, mastodonty a šelmami (hyeny, medvědi Agriotherium) včetně svých příbuzných šavlozubců jako byli Metailurus a Lokotunjailurus. Předpokládá se, že lovil velké savce včetně mastodontů.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ANTÓN, Mauricio. Sabertooth. Indiana: Indiana University Press, 2013. 243 s. ISBN 80-7234-213-4. S. 53–54, 124–128. (anglicky) 
  2. CHOI, Charles Q. Sabertooth Cats May Have Feasted on Early Humans. Live Science. 2011-01-17. Dostupné online [cit. 2017-12-02]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ANTÓN, Mauricio. Sabertooth. Bloomington and Indianapolis: Indiana University Press, 2013. 268 s. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]