Přeskočit na obsah

Dinofelis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDinofelis
Stratigrafický výskyt: pliocén-pleistocén, před 5-1,2 miliony lety
alternativní popis obrázku chybí
Kresba druhu Dinofelis barlowi
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďkočkovití (Felidae)
TribusMetailurini
RodDinofelis
Zdansky, 1924
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dinofelis (z řečtiny „hrůzná kočka”) je vyhynulý rod kočkovitých šelem z tribusu Metailurini, který obýval Afriku, Evropu, Asii a Severní Ameriku od pliocénu do pleistocénu.[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Fosilie rodu Dinofelis jsou známy z Eurasie, Severní Ameriky a Afriky, kde se patrně rod vyvinul. Nejstaršími druhy jsou asijský Dinofelis abeli, evropský Dinofelis diastemata a severoamerický Dinofelis paleoonca. Nejmladším druhem byl Dinofelis piveteaui. Bylo popsáno celkem 8 druhů, přičemž mohly existovat další, jež nebyly popsány:

 • Dinofelis cristata (Falconer & Cautley, 1836)
 • Dinofelis abeli Zdansky, 1924
 • Dinofelis diastemata (Astre, 1929)
 • Dinofelis barlowi (Broom, 1937)
 • Dinofelis palaeoonca (Meade, 1945)
 • Dinofelis piveteaui (Ewer, 1955)
 • Dinofelis aronoki Werdelin & Lewis, 2001
 • Dinofelis petteri Werdelin & Lewis, 2001

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dinofelis byla kočkovitá šelma o délce těla mezi současným lvem a levhartem, většina byla velká jako jaguár americký. Tělo dosahovalo délky 1 až 2,5 m, přičemž velikost závisela na druhu. Druhy, jako africký Dinofelis barlowi a asijský Dinofelis cristata, se stavbou těla podobaly současným velkým kočkám, naopak Dinofelis piveteaui měl anatomicky blíže spíše k šavlozubým kočkám. Přední končetiny byly silné, zadní naopak relativně slabé, tyto kočky tedy patrně neběhaly příliš rychle. Žádné zbytky srsti se nezachovaly, takže nevíme s jistotou, zda byla bez kresby, skvrnitá či pruhovaná.[2] Nicméně komparativní ekologie předpokládá skvrnitý či pruhovaný vzor na kožichu.[3]

Špičáky byly u tohoto rodu mírně zploštělé a ve srovnání s ostatními šavlozubými kočkami malé - někdy je tudíž označován jako nepravá šavlozubá kočka. Zadní zuby byly malé, proto patrně Dinofelis požíral pouze měkké maso, kosti nedrtil.

Chování[editovat | editovat zdroj]

O chování tohoto rodu je známo pouze málo informací. Byl to lovec, jehož stavba těla se podobala zvířeti žijícímu v porostech až smíšených stanovištích, ačkoli také mohl žít v mokřadech. Lovil patrně nejčastěji v noci, ze zálohy, na kořist číhal v podrostu, nebo na ni skočil ze stromu. Kořist asi nejprve strhl pomocí svých silných předních nohou a smrtelné kousnutí zasadil následně. V roce 1981 přišel Charles Brain v knize Hunters or the hunted s teorií, že Dinofelis patřil mezi nejčastější lovce pleistocenních primátů a prvních hominidů. V Africe byly nalezeny kostry dinofelisů společně s paviány, které možná zabil. Předpokládalo se, že mezi jeho kořist patřil Australopithecus africanus, z jižní Afriky pochází nálezy lebek primátů druhu Paranthropus robustus se dvěma dírami v lebce připomínající stopy od špičáků dinofelise, jehož pozůstatky byly nalezeny nedaleko. Údajně napadal i zástupce druhu Homo habilis.[4] Tento pohled byl dlouho považován za pravděpodobný a často byl parafrázován.[5] Nicméně nejnovější výzkumy tuto specializaci dinofelisů na primáty a hominidy spíše vyvracejí a za hlavní lovce našich předků považují levharty a megantereony. Dinofelis spíše lovil pasoucí se zvířata, především různé druhy antilop.[2]

Vyhynutí[editovat | editovat zdroj]

Dinofelisové byli mimo Afriku vždy poměrně vzácní. Přesné datum vyhynutí tohoto rodu je neznámé, v Africe vyhynul před asi 1,4 miliony lety, je však možné, že zde druh zanikl teprve před 1 milionem let.

Vyhynutí způsobilo patrně mizení porostů, možná také lov lidmi na počátku doby ledové.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

Dinofelis byl znázorněn ve 4. díle pseudo-dokumentárního cyklu BBC Putování s pravěkými zvířaty, kde byl představen jako lovec australopitéků. Bruce Chatwin ho krátce zmínil v knize The Songlines.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dinofelis na německé Wikipedii a Dinofelis na anglické Wikipedii.

 1. Werdelin, L.; Lewis, M. E. (2001). A revision of the genus Dinofelis (Mammalia: Felidae). Zoological Journal of the Linnean Society. 132 (2): 147–258.
 2. a b PIEGL, Linda; BOTHMA, Bianca. Dinofelis – hominid hunter or misunderstood feline?. www.maropeng.co.za [online]. 2011-12-20 [cit. 2016-11-07]. Dostupné online. 
 3. SWITEK, Brian. Did Saber Cats Have Spotted and Striped Coats?. Scientific American Blog Network [online]. [cit. 2018-12-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. BRAIN, C. K. The Hunters Or the Hunted?: An Introduction to African Cave Taphonomy. [s.l.]: University of Chicago Press, 1981. 375 s. Dostupné online. ISBN 9780226070902. (anglicky) Google-Books-ID: E4JyZgr8y50C. 
 5. TURNER, Alan. The Big Cats and Their Fossil Relatives: An Illustrated Guide to Their Evolution and Natural History. New York: Columbia University Press, 1997. Dostupné online. ISBN 978-0-231-10229-2. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]