Portál:Ohrožená a vyhynulá zvířata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mascarinus.png
Thylacinus.jpg

Vymírání, vymření, vyhynutí neboli extinkce je konec existence určitého biologického taxonu, nejčastěji druhu. Definuje se jako smrt posledního jedince daného druhu, přestože nejčastěji je druh odsouzen k záhubě mnohem dříve. Tento moment se určuje většinou až zpětně, po několika letech. Pokud vymření nastalo hluboko v geologické historii Země, datuje se přibližný čas podle fosilního záznamu.

Země je stará přibližně 4,54 miliardy let, život nejméně 3,5 miliardy nebo dokonce až 4,1 miliardy let. Více než 99 procent všech druhů, tedy kolem 5 miliard, které kdy žily na Zemi, jsou pravděpodobně vyhynulé. Odhady počtu v současnosti žijících druhů se různí a oscilují od 5 do 14 milionů (nejpravděpodobněji 7,4-10 mil.), z nichž bylo zatím popsáno 1,2 milionů. Více zde.

e

e

Článek

Datel knížecí na ručně dobarvené, původně černobílé fotografii z roku 1935

Datel knížecí (Campephilus principalis) je jeden z největších šplhavých ptáků světa. Dosahuje až 51 cm na délku a rozpětí křídel činí až 76 cm. Jeho domovem jsou pralesy na jihozápadě Spojených států amerických, samostatný poddruh žije také na Kubě. Ubývání přirozeného prostředí a v menší míře také lov ztenčily jeho stavy natolik, že není jasné, zda vůbec nějaký jedinec ještě přeživá. V současnosti v podstatě neexistují lesní porosty, které by byly schopné udržet životaschopnou populaci datla knížecího.

Druh je Mezinárodním svazem ochrany přírody klasifikován jako kriticky ohrožený, přičemž je považován za pravděpodobně vyhynulý taxon

e

Obrázek

Tuna ensnared.jpg
Tuňák obecný (Thunnus thynnus) patří mezi různými druhy tuňáků mezi ty nejvíc ohrožené vyhynutím. Důvodem je především intenzivní rybolov.

e

Ohrožení živočichové ČR

Euscorpius tergestinus Praha Krč.jpg

Štír kýlnatý (Euscorpius tergestinus) je druh štíra z rodu Euscorpius, který se kdysi vyskytoval v ČR a dnes je nezvěstný. Informace o opětovném nálezu štírů dosud nebyly potvrzeny, ale ani oficiálně vyvráceny. Jeho současný výskyt je poměrně omezený, vyskytuje se v Chorvatsku, Itálii, Rakousku a Slovinsku, kde je však jeho výskyt limitován jen na malou část území zmíněných států. Podobně jako v České republice je ostrůvek populace na slapské lokalitě podobné stráni blízko rakouského města Kremže. Obývá prakticky totožný kontinentální biogeografický rámec ve všech pěti zemích svého výskytu…

e

Článek3

Myiagra freycineti.jpg
Muchálek guamský (Myiagra freycineti) byl druh lejskovcovitého ptáka obývající ostrov Guam. Ve čtyřicátých letech dvacátého století po druhé světové válce došlo na ostrově Guam k introdukci bojg hnědých (Myiagra freycineti). Tito hadi, měřící až dva metry, sem byli pravděpodobně zavlečeni na lodích americké armády a začali ptáky lovit. Ještě do sedmdesátých let nebyl muchálek vzácným druhem; již v roce 1980 však stál druh na pokraji vyhynutí. O tři roky později byla nalezena už jen skupinka méně než sta exemplářů, která žila v blízkosti řeky Pajon a za půl roku byl na stejném místě odchycen poslední exemplář druhu; tuto poslední populaci možná mohla zlikvidovat nějaká choroba. Zbývající pták − samec − měl posloužit pro záchranu druhu v lidské péči, avšak jiní muchálci, tedy i samice, již od té doby nebyli na Guamu objeveni. Samec uhynul příští rok. Mezinárodní svaz ochrany přírody vyhlásil muchálka guamského o deset let později, v roce 1994, vyhynulým druhem. Společně s ním na Guamu následkem introdukce bojg vyhynuli i jiní původní ptáci…

e

Zajímavosti

Víte, že...

Cylindraspis indica 1792.png
  • ... existenci údajně vyhynulého rysa sardinského považovaného za poddruh rysa ostrovida se dosud nepodařilo věrohodně prokázat?
  • ... želva reúnionská (na obrázku) vyhynula podobně jako mnohé další ostrovní druhy živočichů - byla hojně lovena a její vejce požírána invazními druhy zvířat?
  • ... v Česku ohrožená kuňka žlutobřichá vylučuje žíravý sekret?
  • ... dříve hojný sysel obecný je v současnosti v Česku veden jako kriticky ohrožený?

e

Obrázek2

Elephas skeleton.JPG
Trpasličí slon Elephas falconeri, jenž žil na ostrovech ve Středomoří, vyhynul asi před 4500 lety.

e

Kategorie

e

O IUCN

Vedení IUCN v Glandu

Mezinárodní svaz ochrany přírody (anglicky International Union for Conservation of Nature), IUCN, je mezinárodní organizace zaměřená na uchování přírodních zdrojů. Byla založena v roce 1948 a má sídlo ve švýcarském Glandu u Ženevského jezera. IUCN spojuje 83 států, 108 státních institucí, 766 nevládních organizací, 81 mezinárodních organizací a kolem 10 000 odborníků a vědců z celého světa. Posláním IUCN je ovlivňovat, podporovat a pomáhat společnostem po celém světě v ochraně celistvosti a rozmanitosti přírody a zajišťovat, že jakékoli využívání přírodních zdrojů bude spravedlivé a ekologicky udržitelné.

e


  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Ohrožená a vyhynulá zvířata}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se ohrožených a vyhynulých živočichů, neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.