Portál:Ohrožená a vyhynulá zvířata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ours des carvernes - Crâne.jpg
Thylacinus.jpg

Vymírání, vymření, vyhynutí neboli extinkce je konec existence určitého biologického taxonu, nejčastěji druhu. Definuje se jako smrt posledního jedince daného druhu, přestože nejčastěji je druh odsouzen k záhubě mnohem dříve. Tento moment se určuje většinou až zpětně, po několika letech. Pokud vymření nastalo hluboko v geologické historii Země, datuje se přibližný čas podle fosilního záznamu.

Země je stará přibližně 4,54 miliardy let, život nejméně 3,5 miliardy nebo dokonce až 4,1 miliardy let. Více než 99 procent všech druhů, tedy kolem 5 miliard, které kdy žily na Zemi, jsou pravděpodobně vyhynulé. Odhady počtu v současnosti žijících druhů se různí a oscilují od 5 do 14 milionů (nejpravděpodobněji 7,4-10 mil.), z nichž bylo zatím popsáno 1,2 milionů. Více zde.

e

e

Článek

Pijící přímorožec šavlorohý

Přímorožec šavlorohý (Oryx dammah) je druh přímorožce, který dříve obýval velkou část severní Afriky. V současné době se spekuluje o možnosti, že v severním Nigeru a Čadu přežívá malá populace přímorožců šavlorohých, což by vyvracelo současný názor, že je v přírodě již vyhuben. Přímorožec šavlorohý je v kohoutku vysoký přes jeden metr, na délku měří 1,5-2,4 m a jeho hmotnost se pohybuje kolem dvou set kilogramů. Většina srsti je zbarvena bíle, pouze krk, prsa a část obličeje je zbarvena zrzavo-hnědě. Dlouhé, tenké, hladké rohy připomínající meč, které mají obě pohlaví, mohou být i přes metr dlouhé a samci je využívají při soubojích o samice. Přímorožec šavlorohý obývá vyprahlé stepi a pouště, kde spásá téměř všechen vegetační porost, který v těchto podmínkách roste - listy, nejrůznější rostliny, pupeny, kořínky, pokud je příležitost, rád sežere i ovoce.

e

Obrázek

Babygator2.jpg
Mládě aligátora čínského. Je to jeden ze dvou žijících druhů aligátorů a patří mezi kriticky ohrožené. Ve volné přírodě žije jen několik set jedinců.

e

Ohrožení živočichové ČR

Milvus milvus Jura.jpg

Luňák červený (Milvus milvus) je středně velký dravec z čeledi jestřábovitých. Vyskytuje se především v Evropě a na malém území Afriky a Asie. Většinu areálu obývá luňák červený evropský (Milvus milvus milvus). Za další poddruh bývá považován l. č. kapverdský (M. m. fasciicauda) obývající Kapverdské ostrovy, jenž je původně patrně hybridní populací s luňákem hnědým. Luňák červený je větší než luňák hnědý (délka těla 61–72 cm, rozpětí křídel 140–165 cm). Typická jsou pro něj bílá pole na spodní straně vnitřní části ručních letek. Od ostatních druhů našich dravců se liší dlouhým, hluboce vykrojeným ocasem, který je shora rezavě zbarvený. V ČR hnízdí několik desítek párů, IUCN ho vede jako druh téměř ohrožený...

e

Článek3

Mantella expectata06.jpg

Mantela modronohá (Mantella expectata) je druh žáby patřící do čeledi mantelovití (Mantellidae) a rodu mantela (Mantella). Popsal ji Klaus Busse a Wolfgang Böhme v roce 1992. Vyskytuje se na jihovýchodě Madagaskaru, obývá především Národní park Isalo, často je možno ji zde vidět od listopadu do ledna. Tato oblast je suchá; k životu dává mantela modronohá přednost vlhkým kaňonům a místům se sezónními vodními toky, lze ji také najít na skalách v blízkosti vody, v jeskynních či pod kameny. Je adaptována na zdejší požáry. Obývá nadmořskou výšku od 700 do 1 000 m n. m.

Mantela modronohá měří 20−30 mm a její hmotnost se odhaduje na 1−3 g, přičemž samci dosahují menší velikosti než samice. Žába má na bocích černé zbarvení, záda jsou zbarvena žlutě, samci mají mimo to také modrou skvrnu na hrdle. Břicho má zbarvení černé s modrými znaky. Nohy mají modrou až modrošedou barvu. Pulci jsou černí. Díky tomuto zbarvení těla není tento druh zaměnitelný s ostatními mantelami. Druh je aktivní v brzkých ranních hodinách od 5 do 8 hodin, ozývá se dvojitým zakvákáním.

e

Zajímavosti

Víte, že...

Saiga tartarica.jpg
  • ... populace sajgy tatarské (na obrázku) prochází za posledních cca 50 let obrovskými výkyvy? Například během krátkého období roku 2015 zahynulo nejméně 120 000 zvířat, zřejmě v důsledku epidemie.
  • ... vyhynulý lev americký se svou hmotností dosahující až okolo 500 kg patřil mezi největší kočkovité šelmy všech dob?
  • ... populace kriticky ohrožené okounovité ryby drska rhonského je rozdělena na čtyři malé, kvůli přehrazeným řekám nespojitelné subpopulace?

e

Obrázek2

Moho apicalis-Keulemans.jpg
Moho žlutobřichý (Moho apicalis) z ostrova Oahu byl popsán až 23 let po svém předpokládaném vyhynutí (1837).

e

Kategorie

e

O IUCN

Vedení IUCN v Glandu

Mezinárodní svaz ochrany přírody (anglicky International Union for Conservation of Nature), IUCN, je mezinárodní organizace zaměřená na uchování přírodních zdrojů. Byla založena v roce 1948 a má sídlo ve švýcarském Glandu u Ženevského jezera. IUCN spojuje 83 států, 108 státních institucí, 766 nevládních organizací, 81 mezinárodních organizací a kolem 10 000 odborníků a vědců z celého světa. Posláním IUCN je ovlivňovat, podporovat a pomáhat společnostem po celém světě v ochraně celistvosti a rozmanitosti přírody a zajišťovat, že jakékoli využívání přírodních zdrojů bude spravedlivé a ekologicky udržitelné.

e


  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Ohrožená a vyhynulá zvířata}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se ohrožených a vyhynulých živočichů, neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.