Portál:Kočky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Portál Kočky

Jaguar head shot.jpg
Kočka je obecné označení pro šelmy z čeledi kočkovitých (Felidae). Patří sem velcí predátoři jako lev (Panthera leo) či tygr (Panthera tigris) i drobné šelmy jako kočka divoká (Felis silvestris), která je předkem dnešních koček domácích. První kočkovité šelmy se objevily v oligocénu, před 25 milióny let. V současnosti dělíme kočkovité šelmy do dvou podčeledí, velké kočky (Pantherinae) a malé kočky (Felinae). Kdysi existovala ještě třetí podčeleď Machairodontinae, kam patřil například známý šavlozubý tygr. Kočky jsou striktní masožravci. Mají vynikající zrak, výborný sluch a jsou schopny velmi tichého pohybu. Proto jsou velmi úspěšnými lovci živé kořisti.
Kočka domácí (Felis silvestris f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. První kočky se do blízkosti lidí dostaly před 10–12 tisíci lety, v době, kdy začala vznikat první trvalá lidská sídla, ale až z doby před 8000 lety pocházejí první důkazy existence ochočených koček, a to z dnešního Turecka (oblast Anatolie) a z Kypru. Pro zemědělce měla kočka obrovský význam jako lovec hlodavců, kteří ohrožovali skladiště obilí a potravin. Díky šlechtění (plemenitbě, chovu) vznikla především v posledních stoletích celá řada jednotlivých plemen kočky domácí, která se navzájem liší nejenom barvou srsti a její kvalitou, ale i stavbou těla, velikostí a barvou očí, či povahovými vlastnostmi.
Nuvola filesystems services.png

Článek měsíce

Možná podoba lva amerického

Lev americký (Panthera leo atrox) je vymřelá kočkovitá šelma známá z fosilních nálezů. Byl to jeden z největších poddruhů lva všech dob, byl asi o čtvrtinu větší než moderní africký lev, podle některých odhadů mohl vážit až 300 kg.

Lev americký byl původem ze Severní Ameriky, později pronikl přes Panamu i do některých oblastí Jižní Ameriky v rámci tzv. velké americké výměny. Dorůstal délky asi 1,6-2,5 m. Byl podobné velikosti jako vymřelý Panthera leo fossilis nebo současný tygr ussurijský. Byl však přesto menší než jeho současník a potravní konkurent medvěd krátkočelý (Arctodus simus), který byl největším masožravcem Severní Ameriky své doby.

Asi 100 exemplářů lvů amerických bylo vyzvednuto z lokality La Brea Tar Pits u Los Angeles (asfaltová ložiska), takže jejich stavba těla je známa celkem dobře. Vzhled a zuby amerického lva byly hodně podobné lvům dnešním, jenom je o dost přesahoval velikostí. Byl pravděpodobně jednobarevný a samci asi neměli hřívu, což se také předpokládá u příbuzného evropského lva jeskynního. Někteří samci amerických lvů však nějakou menší hřívu mít mohli.

Lev americký žil na části svého areálu v chladném klimatu. Patrně využíval jeskyně a pukliny, aby se ukryl před chladným počasím. Možná pro svá doupata používal i trávu a listí, stejně jak to dělá dnes jiná kočkovitá šelma žijící na severu, sibiřský tygr.

Zřejmě se tolik neživil zvířaty uvízlými v asfaltových polích, proto se v těchto vrstvách nenalézá tolik jako jiní predátoři, například šavlozubý tygr, pravlk aj. Lev americký patrně lovil jeleny, nyní vyhynulé severoamerické koně, bizony americké, mamuty a jiné velké býložravce.

Vymření asi může souviset s vymíráním koncem pleistocénu, kdy zmizela megafauna, kterou lovil. Jejich kosti byly nalezeny mezi zbytky po kořisti paleolitických Indiánů, takže lov mohl také přispět k zániku amerických lvů.

Kopii čelisti prvního nálezu amerického lva je možné vidět v rukou sochy paleontologa Josepha Leidyho, která nyní stojí u budovy akademie přírodních věd ve Philadelphii.

Info icon.png

Zajímavosti

Víte, že...
  • puma americká svou ulovenou kořist obvykle odtáhne (unese až sedminásobek své váhy) a zahrabe nebo ukryje pod vegetaci, kde je chráněná před ostatními masožravci, a kde se k ní může vracet, aby se nasytila?
  • egyptská kočka mau často vodu před napitím "testuje" tlapkou? Říká se, že je to zvyk z dob, kdy tyto kočky žily divoce a močily do vody, aby nezanechaly pachovou stopu případným větším predátorům.
Nuvola apps kcmdrkonqi.png

Nové články

Leptailurus serval IMG 9089.jpg

Kategorie

Crystal 128 xpaint.png

Obrázek

Persian sand CAT.jpg

Kočka pouštní nebo také kočka písečná je jedna z nejmenších divokých kočkovitých šelem obývající pouštní oblasti severní Afriky a Blízkého východu.

Nuvola apps filetypes orange.svg

Informace

  • Portál založil Vachovec1.
  • Spolupracovníci: ???
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Kočky}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
Goldenwiki 2.png

Ocenění portálu Kočky

Cool Cat Barnstar 01c.png
Řád kočky Šklíby bude udělen tomu, kdo významně přispěje k rozvoji článků týkajících se koček nebo k rozvoji portálu Kočky.
Nuvola apps korganizer.png

Pomozte

Portal.svg

Příbuzné portály

Dog.svg

Horseicon.svg

Portál:Psi         Portál:Koně