Portál:Kočky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Portál Kočky

Jaguar head shot.jpg
Kočka je obecné označení pro šelmy z čeledi kočkovitých (Felidae). Patří sem velcí predátoři jako lev (Panthera leo) či tygr (Panthera tigris) i drobné šelmy jako kočka divoká (Felis silvestris), která je předkem dnešních koček domácích. První kočkovité šelmy se objevily v oligocénu, před 25 milióny let. V současnosti dělíme kočkovité šelmy do dvou podčeledí, velké kočky (Pantherinae) a malé kočky (Felinae). Kdysi existovala ještě třetí podčeleď Machairodontinae, kam patřil například známý šavlozubý tygr. Kočky jsou striktní masožravci. Mají vynikající zrak, výborný sluch a jsou schopny velmi tichého pohybu. Proto jsou velmi úspěšnými lovci živé kořisti.
Kočka domácí (Felis silvestris f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. První kočky se do blízkosti lidí dostaly před 10–12 tisíci lety, v době, kdy začala vznikat první trvalá lidská sídla, ale až z doby před 8000 lety pocházejí první důkazy existence ochočených koček, a to z dnešního Turecka (oblast Anatolie) a z Kypru. Pro zemědělce měla kočka obrovský význam jako lovec hlodavců, kteří ohrožovali skladiště obilí a potravin. Díky šlechtění (plemenitbě, chovu) vznikla především v posledních stoletích celá řada jednotlivých plemen kočky domácí, která se navzájem liší nejenom barvou srsti a její kvalitou, ale i stavbou těla, velikostí a barvou očí, či povahovými vlastnostmi.
Nuvola filesystems services.png

Článek měsíce

Rys iberský

Rys iberský (Lynx pardinus), též rys pardálový, je kočkovitá šelma vyskytující se endemicky v jihozápadní části Pyrenejského poloostrova. Je to kriticky ohrožený druh.

Má tělo dlouhé 0,8 – 1 m a váží 7–14 kg. Samci jsou o 25% větší než samice. Má dlouhé nohy, krátký ocas, krátké tělo a poměrně malou hlavu. Charakteristické jsou bílé licousy a dlouhé ušní střapce. Má krátkou žlutohnědou srst s tmavými skvrnami a světlou břišní částí.

Dospělý rys iberský žije samotářským životem, jeho území má rozlohu 10 až 20  km2. Rysové využívají nejvíce centrální část svého teritoria o velikosti 3 až 4 km2. Teritoria vytváří především v křovinaté krajině. Samčí teritorium přesahuje nejčastěji teritorium jedné samice, a převažující jsou monogamní vztahy. Aktivní je většinou v noci, především za soumraku a rozbřesku.

Areál rozšíření rysa iberského se za poslední dvě století značně zmenšil. V 19. století byl rys rozšířen na většině Pyrenejského poloostrova. V roce 1950 se rys vyskytoval v jihozápadní části Pyrenejského poloostrova a v roce 1990 rys přežíval pouze v deseti fragmentovaných populacích. Pokusy o záchranu rysa byly podniknuty ve čtyřech z deseti zbývajících populací. Dvě populace vyhynuly a v současné době přežívá přibližně 200 jedinců v oblastech Doñana (50 jedinců) a Sierra Morena (150 jedinců).

Info icon.png

Zajímavosti

Víte, že...
  • … čelisti jaguára (Panthera onca) se dovedou rozevřít až do pravého úhlu? Pomocí nich jaguár prokusuje lebky kořisti.
  • … některé kočky domácí jsou v Africe cvičeny k lovu jedovatých hadů, například kober?
Nuvola apps kcmdrkonqi.png

Nové články

Kategorie.gif

Kategorie

Crystal 128 xpaint.png

Obrázek

2 week-old Female Sphynx (Suki).jpg

Dvoutýdenní kotě bezsrstého plemene (kočky domácí) sphynx.

Nuvola apps filetypes orange.svg

Informace

  • Portál založil Vachovec1.
  • Spolupracovníci: ???
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Kočky}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
Goldenwiki 2.png

Ocenění portálu Kočky

Cool Cat Barnstar 01c.png
Řád kočky Šklíby je udělován tomu, kdo významně přispěje k rozvoji článků týkajících se koček nebo k rozvoji portálu Kočky.
Nuvola apps korganizer.png

Pomozte

Portal.svg

Příbuzné portály