Portál:Kočky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Portál Kočky

Jaguar head shot.jpg
Kočka je obecné označení pro šelmy z čeledi kočkovitých (Felidae). Patří sem velcí predátoři jako lev (Panthera leo) či tygr (Panthera tigris) i drobné šelmy jako kočka divoká (Felis silvestris), která je předkem dnešních koček domácích. První kočkovité šelmy se objevily v oligocénu, před 25 milióny let. V současnosti dělíme kočkovité šelmy do dvou podčeledí, velké kočky (Pantherinae) a malé kočky (Felinae). Kdysi existovala ještě třetí podčeleď Machairodontinae, kam patřil například známý šavlozubý tygr. Kočky jsou striktní masožravci. Mají vynikající zrak, výborný sluch a jsou schopny velmi tichého pohybu. Proto jsou velmi úspěšnými lovci živé kořisti.
Kočka domácí (Felis silvestris f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. První kočky se do blízkosti lidí dostaly před 10–12 tisíci lety, v době, kdy začala vznikat první trvalá lidská sídla, ale až z doby před 8000 lety pocházejí první důkazy existence ochočených koček, a to z dnešního Turecka (oblast Anatolie) a z Kypru. Pro zemědělce měla kočka obrovský význam jako lovec hlodavců, kteří ohrožovali skladiště obilí a potravin. Díky šlechtění (plemenitbě, chovu) vznikla především v posledních stoletích celá řada jednotlivých plemen kočky domácí, která se navzájem liší nejenom barvou srsti a její kvalitou, ale i stavbou těla, velikostí a barvou očí, či povahovými vlastnostmi.
Nuvola filesystems services.png

Článek měsíce

Tygr indický

Tygr indický (Panthera tigris tigris) také zvaný tygr bengálský je nejpočetnější poddruh tygra. Vyskytuje se převážně v okolí ústí řeky Gangy, v Indii a Bangladéši.

Tygří samci měří 2–3 m bez ocasu a 3-4 m včetně ocasu, dosahují hmotnosti 180-300 kg a výška v kohoutku činí přibližně 100 cm. Délka hlavy činí 25-38 cm. Většina tygrů váží v průměru kolem 260 kg, dosahuje délky 3 m (včetně ocasu). Je známo hodně případů kdy tygr přesahoval hmotností 300 kg.

Samice měří 1,5-2 m bez ocasu a 2,5-3 m s ocasem. Váží 100-200 kg. V kohoutku měří zhruba 80 cm, délka hlavy je 20-30 cm. V průměru dosahují samice délky 2,5 m a váhy 150 kg.

Indičtí tygři dorůstají podobné velikosti jako tygři ussurijští a spolu s nimi jsou tak největšími kočkovitými šelmami na světě.

Pruhování je méně husté než u ostatních tygrů, černé na žluto - až oranžovo - hnědém podkladě. Jeho zbarvení ho v lesních porostech dokonale maskuje. Černé pruhy na jeho srsti totiž připomínají stíny rostlin a větví.

Jedná se o lesní šelmu. Přestože žije samotářsky, vytváří si rozsáhlé teritorium o velikosti až 50 km2. Podle odhadu z roku 2010 se ve volné přírodě vyskytovalo kolem 2500 jedinců. Více...

Info icon.png

Zajímavosti

Víte, že...
Ragdoll
  • … druhým největším plemenem kočky domácí je ragdoll (v překladu "hadrová panenka")? Svůj název dostala díky mírné povaze, která jí činí vhodnou pro felinoterapii.
  • gepard štíhlý (Acynonix jubatus) je jediná kočkovitá šelma na světě, která nedokáže zatáhnout drápy? To mu umožňuje rychle běžet, ale znemožňuje lézt po stromech, protože by se na nich zasekl.
Nuvola apps kcmdrkonqi.png

Nové články

Kategorie.gif

Kategorie

Crystal 128 xpaint.png

Obrázek

Margaykat Leopardus wiedii.jpg

Margay nebo také ocelot dlouhoocasý je kočkovitá šelma vyskytující se v pralesích Jižní Ameriky.

Nuvola apps filetypes orange.svg

Informace

  • Portál založil Vachovec1.
  • Spolupracovníci: ???
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Kočky}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
Goldenwiki 2.png

Ocenění portálu Kočky

Cool Cat Barnstar 01c.png
Řád kočky Šklíby bude udělen tomu, kdo významně přispěje k rozvoji článků týkajících se koček nebo k rozvoji portálu Kočky.
Nuvola apps korganizer.png

Pomozte

Portal.svg

Příbuzné portály