Tento portál patří mezi dobré v české Wikipedii. Kliknutím získáte další informace.

Portál:Obojživelníci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítejte na portálu Obojživelníci!

Blue.poison.dart.frog.arp.jpg
Feuer Salamander 2.jpg

Obojživelníci (Amphibia) jsou studenokrevní obratlovci, nejprimitivnější známí čtyřnožci. Jejich končetiny mají rozlišené zápěstí (zánártí) a jednotlivé prsty, což je odděluje od původního, rybě podobného předka. Věda, která obojživelníky zkoumá, se nazývá batrachologie. Od pokročilejších skupin čtyřnožců je odlišuje fakt, že ještě nejsou plně přizpůsobeni životu na souši: jejich vajíčka nemají ochranný obal, musejí být proto kladena do vody (nebo do podobně vlhkého prostředí), stejně tak ani rostoucí embryo si nevytváří obaly (obojživelníci proto patří do skupiny Anamnia). Vývoj probíhá přes larvu, která žije ve vodě a prodělává metamorfózu, během které se přemění v dospělého jedince. U některých obojživelníků se setkáváme s neotenií, kdy k metamorfóze nedochází a rozmnožuje se přímo larvální stadium. Všichni recentní obojživelníci jsou vázáni na sladkou (výjimečně brakickou) vodu.

Na tomto portálu si můžete číst vybrané články a zajímavosti ze světa obojživelníků, listovat kategoriemi i prohlédnout si seznam článků, které dosud nebyly založeny nebo by mohly být vylepšeny. Budeme rádi, pokud se pokusíte založit nový článek nebo vylepšit stávající a napomoci tak tomu, aby Wikipedie byla zase o kousek úplnější.

Článek měsíce

Petropedetes cameronensis 1874.jpg

Skáloskokan kamerunský (Petropedetes cameronensis) je jedním z téměř deseti druhů rodu skáloskokan vyskytující se na území centrální západní Afriky v okolí Guinejského zálivu. Je typovým druhem rodu (Petropedetes). Tento druh, stejně jako ostatní druhy rodu, nepotřebuje k rozmnožování přímo vodní prostředí, ale k vývinu pulců dostačuje vlhká půda nebo trvale zvlhčované kameny porostlé řasami.

Žába je zbarvená nevýrazně, na zádech bývá světle až tmavě hnědá a má ho pokrytý tmavšími fleky téměř černé barvy, podobné skvrny má i na bocích a zadní straně nohou. Hrdlo a břicho bývá výrazně světlejší, je nažloutlé až bělavé. Kůže je hřbetní straně a bocích bradavčitá, na břichu hladká. Duhovka oka je zelenavě skvrnitá, zornice je horizontální. Ušní bubínek je nevýrazný, u samic bývá menší než průměr oka.

Plovací blány mezi prsty všech končetin jsou slabě vyvinuté, což svědčí o přizpůsobení se pozemním způsobu života. Prsty jsou štíhlé a jejich konce jsou rozšířené. Obě pohlaví mají na stehnech štíhlých zadních končetinách velké femorální žlázy, které se samcům v období páření ještě zvětšují. Volání samců je krátké s dlouhými prodlevami a protože nemají zvukový rezonátor je i nevýrazné. Více…

Obrázek1

Webysther 20190126135602 - Aplastodiscus ferido e com lavas de moscas.jpg

Rosnička rodu Aplastodiscus napadená larvami parazitických much

Vybraná čeleď

Rákosničkovití (Hyperoliidae) je čeleď velkých až středně velkých žab. K roku 2016 bylo známo celkem 17 rodů tvořených 222 druhy, z nichž polovina tvoří genus Hyperolius. Fosilní záznamy nejsou známy. Mimo dvou rodů rákosničkovití žijí v oblastech subsaharské Afriky, zbylé rody Tachycnemis (monotypický taxon) a Heterixalus (10 druhů) žijí na Seychelách a Madagaskaru. Žáby dosahují velikosti 1,5 až 8 cm. Kůže je většinou hladká, působící až smaltovaným povrchem a zdobena jasnými barvami. Pulci mají velké ploutve.

Druhy z čeledi žijí většinou na stromech, některé druhy, náležící například do rodu Kassina, žijí na zemi. Složení potravy se mezi jednotlivými druhy liší. Například někteří členové rodu Paracassina pojídají plže a afrička stříbrnopruhá (Afrixalus fornasini) je pak jediná žába, která žere vajíčka jiných žab. Rozmnožování začíná na začátku období dešťů. Většina žab klade vajíčka do vody, ale je známé i kladení do pěnového obalu či nad vegetaci nad vodou. Více…

Obojživelníci v ohrožení

Status iucn3.1 CR cs.svg

Kriticky ohrožený taxon


Oophaga lehmanni.jpg

Pralesnička Lehmannova (Oophaga lehmanni) je kriticky ohrožený druh pralesničky z rodu Oophaga. Jedná se o endemický druh v Kolumbii, kde žije v malé úzké oblasti na západě kolem moře. Přirozené životní prostředí této pralesničky jsou podhorské tropické deštné pralesy. Pralesnička Lehmannova je ohrožená především kvůli ztrátě životního prostředí a nelegálnímu prodeji, a podle IUCN je kriticky ohroženým druhem. Pralesnička Lehmannova byla pojmenována po kolumbijském biologovi Federicu Carlosu Lehmannovi. Více…

Zajímavosti

Víte, že…
  • … v Austrálii se silně přemnožila jedovatá ropucha obrovská, vysazená původně jako ochrana cukrové třtiny před škůdci?
  • cecílie horská krmí mláďata vlastní kůží?

Obrázek2

Obojživelníci v Česku

Skokan zelený

Skokan zelený (Pelophylax esculentus, dříve Rana esculenta) je hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého. Rozšířen je od Francie až po Volhu. V Česku je chráněný zákonem jako silně ohrožený druh.

Skokan zelený představuje tzv. hybridogenní hybrid, protože se díky zvláštnímu typu tvorby pohlavních buněk udržuje stále v první filiální (F1) generaci. Konkrétně je možné říci, že samice (ač jsou hybridního původu) vytvářejí vajíčka, která nikdy neobsahují genetický materiál svého otce. Tato vajíčka však mohou být oplodněna rodičovským druhem, z něhož pocházel otec samičky, načež se z těchto vajíček vylíhnou opět hybridi, kteří budou klást vajíčka s genetickou informací pouze své matky. Toto je však pouze základní schéma jevu, který je u skokanů ve skutečnosti mnohem složitější.

Typické pro tohoto skokana je, že tvoří přechod mezi oběma rodičovskými druhy, jejichž křížením vznikl. Skokan zelený je například menší než skokan skřehotavý, ale větší než skokan krátkonohý. Samci dorůstají velikosti 8,5 cm; samice až 10 cm. Více…

Kategorie

O portálu

e

Nové články


e

Wikimedia

e

Příbuzné portály

e

Informace

O PORTÁLU

Zakladatelem portálu je OJJ, který ho i udržuje. V případě potřeby se na něj obraťte.
Portál vznikl 22. 12. 2015 a 3. prosince 2016 byl zařazen mezi dobré portály.

KVALITNÍ ČLÁNKY

POMOZTE

Neváhejte připsat článek, který Vám tu chybí nebo ho založte! (Možné zdroje)

Alofrynovití • Červor žlutoboký • Červorovcovití • Červorovití • Ecnomiohyla rabborumen • Hvízdalkovití • Japonečky • Kuňka pralesní • Leiopelma • Macarátovití • Otylkovití • Pačervorovití • Paropuchovití • Pipy • Rohatkovití • Ropušenkovití • Rosněnkovití • Rosnice zlatáen • Skokan zlatavý • Úbytek populací obojživelníkůenfr • Vakorosničkovití • Velemlokovití  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Obojživelníci}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se obojživelníků neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.