Tento portál patří mezi dobré v české Wikipedii. Kliknutím získáte další informace.

Portál:Obojživelníci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítejte na portálu Obojživelníci!

Blue.poison.dart.frog.arp.jpg
Feuer Salamander 2.jpg

Obojživelníci (Amphibia) jsou studenokrevní obratlovci, nejprimitivnější známí čtyřnožci. Jejich končetiny mají rozlišené zápěstí (zánártí) a jednotlivé prsty, což je odděluje od původního, rybě podobného předka. Věda, která obojživelníky zkoumá, se nazývá batrachologie. Od pokročilejších skupin čtyřnožců je odlišuje fakt, že ještě nejsou plně přizpůsobeni životu na souši: jejich vajíčka nemají ochranný obal, musejí být proto kladena do vody (nebo do podobně vlhkého prostředí), stejně tak ani rostoucí embryo si nevytváří obaly (obojživelníci proto patří do skupiny Anamnia). Vývoj probíhá přes larvu, která žije ve vodě a prodělává metamorfózu, během které se přemění v dospělého jedince. U některých obojživelníků se setkáváme s neotenií, kdy k metamorfóze nedochází a rozmnožuje se přímo larvální stadium. Všichni recentní obojživelníci jsou vázáni na sladkou (výjimečně brakickou) vodu. Více...

Článek měsíce

Létavka Helenina (Rhacophorus helenae) je druh žáby objevený v roce 2009 ve Vietnamu. V roce 2012 bylo definitivně prokázáno, že se jedná o nový živočišný druh. Své jméno dostal po Helen M. Rowleyové, matce vedoucí týmu expertů Jodi Rowleyové.

Jde o zhruba 10 centimetrů velkou žábu, s jasně zelenou barvou kůže a s bílým břichem. Dokáže se pomocí klouzavého pohybu pohybovat v korunách stromů ve výšce asi 20 metrů.

Žáby tohoto druhu obvykle žijí na vrcholcích stromů, avšak občas slézají na zem, kde se rozmnožují v kalužích. Expedice objevila žáby uprostřed zemědělské oblasti necelých 100 kilometrů od Ho Či Minova Města, což bylo překvapující vzhledem k faktu, že jde o území s frekventovaným pohybem lidí a zvířat. Více...

Obrázek1

Fadenmolch-triturus-helveticus.jpg

Čolek hranatý (Lissotriton helveticus)

Vybraná čeleď

blatnička západoevropská (Pelodytes punctatus)

Blatničkovití (Pelodytidae) je čeleď žab, která je rozšířena v západní a jihozápadní Evropě a na Kavkaze.

Dorůstají max. 5 cm na délku. Jejich kůže je hladká. Nejčastěji jsou hnědé nebo zelené. Mají poměrně dlouhé nohy.

Synonyma

Obojživelníci v ohrožení

Status iucn3.1 VU cs.svg

Zranitelný taxon


Leiopelma hamiltoni05.jpg

Leiopelma Hamiltonova (Leiopelma hamiltoni) je endemický druh žábyNového Zélandu. Patří do jednoho z nejstarších a nejprimitivnějších rodů žab, které ostrovní oblast osídlily již v pradávných dobách díky kontinentálnímu driftu při rozpadu superkontinentu Gondwany. Jsou to obojživelníci žijící výhradně na souší, vodu nepotřebují ani k rozmnožování. Více...

Zajímavosti

Víte, že...
  • Paedophryne amauensis je se svými asi 7,7 mm nejmenší žábou světa?
  • …samice hvízdalky bolívijské (Leptodactylus bolivianus) dává pulcům signály vytvořené na vodní hladině pomocí zadních končetin, přičemž může jít o komunikaci chemickou nebo pomocí vln na vodě?

Obrázek2

Skrzek 2006-05-03.jpg

Žabí vajíčka

Obojživelníci v Česku

Rana lessonae.jpg

Skokan krátkonohý (Pelophylax lessonae, Rana lessonae), někdy také skokan menší, je obojživelník z čeledi skokanovití rozšířený na území Evropy.

Skokana krátkonohého řadíme spolu se skokanem zeleným a skokanem skřehotavým mezi zelené skokany. Z těchto druhů je velikostně nejmenší. Tělo dosahuje délky 4-5 cm, vzácně až 9 cm. Zadní nohy jsou kratší a neumožňují mu daleké skoky. Zbarvení hřbetní strany přechází od světle až po sytě zelenou. Středem hřbetu prochází pruh, který může být světlejší než okolí. Může mít až žlutavý nádech. Místy se mohou objevovat hnědé i černé skvrny. Břišní strana má krémový nádech. Zvukové měchýřky umístěné v hlavové části mohou svou bílou až krémovou barvou působit nápadně. Skokana menšího můžeme lehce zaměnit se skokanem zeleným či skřehotavým. Tyto druhy mezi sebou hybridizují.

Živí se převážně drobnými bezobratlými, jako je hmyz nebo menší měkkýši. Je schopný ulovit i menšího obratlovce. Když číhá na kořist, sedí a nehýbe se. Potom, co se dostane do dostatečné blízkosti, lapne ji velmi rychle. Více...

Kategorie

O portálu

e

Nové články

e

Wikimedia

e

Příbuzné portály

e

Informace

O PORTÁLU

Zakladatelem portálu je OJJ, který ho i udržuje. V případě potřeby se na něj obraťte.
Portál vznikl 22. 12. 2015 a od 3. prosince 2016 byl zařazen mezi dobré portály.

KVALITNÍ ČLÁNKY

POMOZTE

Neváhejte připsat článek, který Vám tu chybí nebo ho založte! (Možné zdroje)

Červor žlutoboký; Kuňka pralesní; Leiopelma; Skokan zlatavý  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Obojživelníci}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se obojživelníků neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.