Wallaceova linie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wallaceova linie

Wallaceova linie je zoogeografická hranice mezi ekosystémy Asie a Wallacey (oblasti se směsí asijských a australských společenstev). Poprvé se o ní zmínil Alfred Russel Wallace, po němž ji v roce 1868 pojmenoval Thomas Henry Huxley.

Wallaceova linie vede Lombockým průlivem mezi ostrovy Bali (Asie) a Lombok (Wallacea), Makassarským průlivem mezi Kalimantanem (Asie) a Sulawesi (Wallacea) a mezi Filipínami (Asie) a Molukami (Wallacea). Linii směrem na západ zřejmě posouvá Vánoční ostrov.[1]

Linie existuje proto, že území na západ od ní byla v dobách ledových součástí pevninské Asie, takže se zde fauna mohla volně šířit z Asie, zatímco Wallacea byla vždy od okolní pevniny izolována okolním oceánem z důvodu velké hloubky průlivů podél Wallaceovy linie. Pro moderního člověka ale tato linie neplatila.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Christmas Island discovery redraws map of life. phys.org [online]. 2020-03-23 [cit. 2021-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Evidence of Late Pleistocene human colonization of isolated islands beyond Wallace's Line. phys.org [online]. 2020-04-29 [cit. 2021-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]