Diskuse s wikipedistou:OJJ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

OJJ (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty)

VYxTY Vykání je mi trošičku milejší, ale tykání mi vůbec nevadí
Wikibabel.png Můžeš psát česky, slovensky, anglicky, rusky a polsky
Znak A-30.svg Předtím, než mi napíšete..
  1. Odstranil jsem Vámi vložený odkaz nebo rovnou celý pokus o článek? Přečtěte si prosím pravidla Externí odkazy, Propagační článek a Co Wikipedie není a 2 nezávislé netriviální věrohodné zdroje.
  2. Odstranil jsem Vámi vložené informace? Přečtěte si pravidla Významnost, Nezaujatý úhel pohledu, Věrohodné zdroje a také Časté chyby.
  3. Editujete bez použití tlačítka Ukázat náhled, ukládáte každou maličkost a byl jste za to zablokován? Přečtěte si svou diskusní stránku, tam se dozvíte, proč je důležité jej používat.
  4. Vložil(a) jste sem text, který byl označen jako Porušení autorských práv? Pošlete povolující mail do WP:OTRS, adresa je permissions-cs@wikimedia.org, je to jediný možný způsob, je skutečně zbytečné posílat mail mně nebo psát sem.
Ušetříte tím mnoho práce a času sobě i mně. Děkuji za pochopení.

WikiCitátor[editovat zdroj]

Nazdar. Ad [1]: ako som sa snažil vysvetliť už na skwiki, tie pokusy sú stratou času – nástroj sa NEDÁ lokalizovať prostým prevzatím a úpravou client-side časti. Nutné by bolo súbežne lokalizovať aj server-side časť, tzn. musel by som založiť českú inštanciu s českými definíciami citačných šablón a českou lokalizáciou (+ pre praktickú využiteľnosť zrejme aj doplniť definície českých webových zdrojov, momentálne je tam len sada: ceskatelevize.cz, csfd.cz, idnes.cz, lidovky.cz, musicserver.cz, reflex.cz, root.cz, ostatné by boli pokryté len generickými pravidlami, čo je pri väčšine webových zdrojov spravidla nedostatočné na plnohodnotnú bibliografickú citáciu). Pričom pokiaľ už máte zmysluplné pokrytie miestnych zdrojov translatormi pre Zotero/Citoid, šlo by pravdepodobne o zbytočnú aktivitu. --Teslaton (diskuse) 23. 3. 2018, 18:42 (CET)

@Teslaton: Viď Sk. Taky jsem zjistil, stejně si to nechám slovensky. OJJ, Diskuse 23. 3. 2018, 19:07 (CET)

ŽOK[editovat zdroj]

Zdravím, můžete mi, prosím, pomoci vytvořit ŽOK (jak jste mi doporučil na mé (diskuzní stránce)? Předem díky, --2A00:1028:8D18:ADA6:B9B4:DC8C:52EB:3580 25. 3. 2018, 19:23 (CEST)

Založíte Wikipedie:Žádost o komentář/Název a dle ostatních žoků nějak zformulujete, o čem problém je. Stránka se zaeviduje na WP:ŽOK, na komunitní portál a Šablona:OznámeníRC. OJJ, Diskuse 25. 3. 2018, 19:48 (CEST)

Prosím o pomoc/prověření[editovat zdroj]

Zdravím OJJ!

Vzhledem k tomu, že píšete i články o papoušcích si dovoluji obrátit se na Vás s prosbou o pomoc. V článku tricha orlí jsem si všimla následující informace: v sekci chov se píše, že se má krmit avokádem. Jenže v článku o avokádu se píše, že je pro papoušky jedovaté. Sice to je uvedeno ve zdroji, informace na Wiki prý mají být ověřitelné nikoliv nutně pravdivé a není pravděpodobné, že by se tím snad nějaký chovatel řídil, když už by dal za trichu uvedenou sumu... Ale i tak mi ta možnost otravy straší v hlavě. Třeba jsou trichy nějaké zvláště odolné a avokádo jim nic neudělá, ale to neumím posoudit.

Díky moc --Hnidopichwiki (diskuse) 30. 3. 2018, 01:01 (CEST)

@Hnidopichwiki: Zdravím, že je avokádo jedovaté pro papoušky obecně vím, o obsahu persinu C23H40O4 taky, pro jaké druhy přesně je nejjedovatější ne. V monografii BARCELOUX, Donald. Medical toxicology of natural substances : foods, fungi, medicinal herbs, plants, and venomous animals. Los Angeles: University of California ISBN 978-0-471-72761-3. (anglicky)  o persinu obecně nic nepíšou, otevřel jsem si tedy celkem věrohodné webovky a dle nich je nejjedovatější spíše pro malé ptactvo, jako andulky. Zdraví. --OJJ, Diskuse 30. 3. 2018, 09:30 (CEST)
Děkuju velmi za Váš čas, OJJ! Mého neadresného "volání o pomoc" na diskusní stránce článku (asi jsem Vás měla oslovit tam, pardon, jsem trochu mimo formu) si bohužel nikdo nevšiml a jak jsem psala, ta možnost otravy mě trochu děsila. Autor zdrojového článku je podle internetu veterinář specializující se na exotické ptactvo. Po Velikonocích ho zkusím zavolat a uvidíme. Nic horšího se nestane, než že mě pošle do Paďous. Ještě jednou díky --Hnidopichwiki (diskuse) 30. 3. 2018, 11:34 (CEST)
@Hnidopichwiki: Psát na diskusi = nepsat nikam. A to neplatí jen pro českou Wikipedii, ani na anglické jsem se někdy odpovědi nedočkal. --OJJ, Diskuse 30. 3. 2018, 14:23 (CEST)
Přeju pěkné odpoledne OJJ! Pan doktor mi teď právě na telefonický dotaz sdělil, že to tam musel někdo připsat, že papája ano, ale avokádo, že on nepsal, nechtěl věřit, že to tam opravdu je. Prý je to článek starší, tvrdil, že se na to podívá a zavolá na i-faunu, aby to dali pryč. Tak uvidíme. Mám printscreen stávajícího stavu. Teď je však otázka, co to znamená pro nás? Díky a zdravím --Hnidopichwiki (diskuse) 4. 4. 2018, 15:45 (CEST)
@Hnidopichwiki: Taky pěkný den a díky. Až to opraví oni, opravíme to i my, no. OJJ, Diskuse 4. 4. 2018, 16:43 (CEST)
Hotovo. Změna ve zdroji nastala. Článek jsem upravila. Ještě jednou díky. --Hnidopichwiki (diskuse) 5. 4. 2018, 21:22 (CEST)

Nadvšenec se ptá...[editovat zdroj]

Když jsem tehdy označoval subpahýly, jaké množství jste považoval za přehnané a jaké by bylo dle Vás ideální? --Nadvšenec (diskuse) 1. 4. 2018, 20:24 (CEST)

@Nadvšenec: Mám odpovědět, abyste mohl tapetovat další články? Ne. Už je seznam, tak se ho držte. OJJ, Diskuse 1. 4. 2018, 20:33 (CEST)
Připomínám --Martin Urbanec (diskuse) 1. 4. 2018, 20:39 (CEST)
@OJJ: Jaký je rozdíl mezi Wikipedie:Žádost o opatření a Wikipedie:Žádost o arbitráž? PS:umím číst, jen chci zákládní rozdíl o jednom souvětí
@Martin Urbanec: Naštval jste mě, že se mícháte do diskuse, proto Vás neujistím, že žádný neoznačím. Příjemně strávený večer na Wikipedii přeje --Nadvšenec (diskuse) 1. 4. 2018, 20:50 (CEST)

Nadvšenec podotýká...[editovat zdroj]

Jsem rád, že na boty máte podobný ne-li stejný názor. Dělat si ze mě legraci ale nemusíte! Já tady otevírám téma, které stojí za hlasování, chovám se upřímně apod. A co od Vás slyším? Kontroverzní rozhodnutí, trolling, přičemž sám se tam aktivně účastníte diskuse (za což jsem rád, ale nemuselo by to být v nepřátelském duchu!). Máte štěstí, že jsem hodný člověk, a nikam to s Vámi zatím nepovedu, už bylo mnoho událostí, při kterých jste mě ponížil. Jak se říká za dobrotu na žebrotu... A třešnička na závěr, to že je něco kontroverzní, neznamená, že se o tom nemá vůbec mluvit nebo že se za to nemá přebírat zodpovědnost. (viz Wikipedie:Nositelé Medaile pevné ruky) S pozdravem váš věčný protipól Nadvšenec (diskuse) 2. 4. 2018, 11:38 (CEST)

Myslím, že hlasování je připravené. Během tří týdnů může hlasovat kdokoliv. Víte, on by byl standardní způsob taky ten, že bych založil pravidlo a dal o něm hlasovat, takhle můžete sehnat dostačující počet lidí, aby hlasoval proti návrhu založení pravidla a hlasování o hranici. A to, že tu někdo napíše pravidlo, ještě neznamená, že vejde v platnost (to jsem měl v úmyslu při třetím hlasování). Hledám způsob, jak co nejbezpečněji dojít k nejlepšímu výsledku pro nás všechny. Mám se přestat s Váma a s pravidly takhle mazat? Nadvšenec (diskuse) 2. 4. 2018, 13:21 (CEST)
Na jednu otázku si může každý vybrat (ano, ne, zdržuji se). Klidně ale změňte hlas. Nadvšenec (diskuse) 2. 4. 2018, 13:24 (CEST)
@Nadvšenec: Toto opět zavání trollingem. Ještě jeden příspěvek v tomto duchu (tj. zaplevelující diskusní stránku provokacemi) = blok. --Perid (diskuse) 2. 4. 2018, 13:31 (CEST)

Prosba o pomoc s tvorbou stránky[editovat zdroj]

Dobrý den, dovoluji si Vás poprosit o pomoc při tvorbě stránky "Tyršova společnost". Jde mi o vložení důvěryhodných odkazů - viz dnešní vzkaz. Vložil jsem schválně pouze základní údaje (jsem zde jako vkládající poprvé), ale stránku bych v budoucnu rád rozšířil a obohatil. Následně jsem doplnil odkazy z webu na tuto kapelu, jen nevím, zda správně. Děkuji. Vhanslian

@Vhanslian: Zdravím, díky, odkazy jsou dle mého názoru postačující. Vzhled jsem upravil takto, myslím, že teď už je to slušný článek se základními náležitostmi. Rozšiřování bude jen dobře − jen je třeba držet se dvou zásad, že je nutné uvést zdroje, ale zároveň doslovně nekopírovat. Mějte se a mnoho zdaru. --OJJ, Diskuse 4. 4. 2018, 17:46 (CEST)
Děkuji za pomoc.

Létavkovití[editovat zdroj]

Dobrý den, na Vaši výzvu jsem prohlédl stránku Létavkovití, i když to je zcela mimo můj obor a oblast znalostí. Přepokládám spíš, že právě mně přišel vzkaz omylem. Přesto jsem článek shledal velmi zajímavým. A abych se za to aspoň trochu odvděčil, opravil jsem dva překlepy, kterých jsem si všiml. Omlouvám se jen, že jsem to zapomněl označit za nevýznamnou změnu. --JOb (diskuse) 10. 4. 2018, 13:10 (CEST)

@JOb: Díky. :-) Jen byl vložen i nějaký ruční monitoring, mám za to, že jede automaticky. Možná nějaká novinka? Přeptám se. OJJ, Diskuse 10. 4. 2018, 13:18 (CEST)
 :-( Nevím, co je ruční monitoring. --JOb (diskuse) 10. 4. 2018, 16:50 (CEST)

Křesťansko-sociální spolky za Rakouska-Uherska[editovat zdroj]

Dobrý den, zdroj tohoto seznamu spolků a ukázka ze stanov takového spolku je uvedena v referencích. Seznam českých ani rakouských spolků nemám, doufal jsem že jej někdo časem do článku doplní. Pokud si myslíte že je zavádějící název "Křesťansko-sociální spolky za Rakouska-Uherska" můžu jej změnit např. na "Moravské a Slezské spolky koncem 19. století". Nebo máte jiný návrh na název hesla? S pozdravem L.Ludvík Diskuse s wikipedistou:Lubomir.ludvik

@Lubomir.ludvik: Největší problém je v té krajní neúplnosti. S názvem problém nemám, možná přejmenovat na seznam spolků nebo něco takového, nejprve jsem si myslel, že to má být adresář. --OJJ, Diskuse 12. 4. 2018, 17:54 (CEST)

Nadvšenec je udiven[editovat zdroj]

Nevíte prosím, proč se mi zobrazuje na hlavní stránce Wikipedie v sekci 15. duben v minulosti Bombový útok na Bostonský maraton 2015 místo roku 2013? :) --Nadvšenec (diskuse) 15. 4. 2017, 14:59 (CEST)

Protože to Týnajger spletl. Opraveno. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 4. 2018, 15:03 (CEST)
Sorry, nejsem neomylný. --Týnajger (diskuse) 15. 4. 2018, 15:04 (CEST)

Památkový katalog[editovat zdroj]

Myslím, že Památkový katalog je vyňat z autorskoprávní ochrany podle § 3 písm. a) autorského zákona (úřední dílo)... tím reaguji na vaši editaci stránky Kostel Narození Panny Marie (Pičín).Qasinka (diskuse) 17. 4. 2018, 14:10 (CEST)

Já se bohužel obávám, že není (Úřední dílo). --Harold (diskuse) 17. 4. 2018, 14:14 (CEST)
Zákon definuje úřední dílo jako právní předpis, rozhodnutí, opatření obecné povahy, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední návrh úředního díla a jiná přípravná úřední dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, sněmovní a senátní publikace, pamětní knihy obecní (obecní kroniky), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany. Jedná se tedy o příkladmý výčet se závěrečnou relativně obecnou klauzulí. Myslím, že Památkový katalog se blíží jiným rejstříkům a dílům, které zákon výslovně jmenuje, a s ohledem na jeho poslání by u něj mohl být veřejný zájem na vyloučení z ochrany. Ale jednoznačné to jistě není. Možná by si česká Wikipedie mohla vyžádat stanovisko NPÚ. Qasinka (diskuse) 17. 4. 2018, 14:28 (CEST)
@Qasinka: Co mrknout na patičku stránky: (c) 2015 - Národní památkový ústav, všechna práva vyhrazena --OJJ, Diskuse 17. 4. 2018, 14:31 (CEST) --OJJ, Diskuse 17. 4. 2018, 14:32 (CEST)
Céčka si lidi a instituce dávají na webu i tam, kam by patřit neměly. :-) --Harold (diskuse) 17. 4. 2018, 14:51 (CEST)
Ono je to těžké. Wikipedie potřebuje nutně vědět, že to, co poskytuje, potažmo šíří dál na základě svobodných licencí, je skutečně svobodné/volné. Vzhledem k tomu, že zákon je napsán tak, jak je napsán, tedy nejednoznačně (v USA by díla NPÚ asi určitě byla pod public domain), postupuje Wikipedie v tomto spíše opatrně. Např. pro oficiální fotky senátorů kolega dojednával povolení. Mažou se tu fotky a texty z webů ministerstev, apod., které by se daly považovat za úřední dílo. Kromě toho veřejným zájmem (navíc u největší světové encyklopedie) by se dalo okecat snad úplně cokoliv.
Píšu to jako právní laik (byť se zkušenostmi z OTRS). Chtěl jsem tím jenom upozornit na současnou praxi na české wiki a skutečnost, že, podle mého, není důvod zrovna u tohoto konkrétního textu dělat výjimku z této praxe. Pokud bude existovat jasné právní stanovisko, že je to úřední dílo, bude to super, ale do té doby jednejme spíše na straně bezpečné. Obecně je toto téma spíše někam Pod právní lípu. --Harold (diskuse) 17. 4. 2018, 14:51 (CEST)

Přepuštěné máslo?[editovat zdroj]

Co se Vám prosím nelíbí na mých úpravách v článku Přepuštěné máslo? Přepracovávám to podle zdroje. --Duhova vila (diskuse) 18. 4. 2018, 12:49 (CEST)

@Duhová víla: Pokud tenhle článek dovedete do nějaké lepší podoby, budeme rádi. Doporučuji nejprve přečíst WP:VAS a PP. Editaci jsem vracel, protože toto není reference. --OJJ, Diskuse 18. 4. 2018, 13:21 (CEST)
Vidím, pane kolego, že byste si měl prozměnu přečíst třeba Wikipedie:Buďte laskaví k nováčkům. Bylo by přece stačilo doplnit do tagu referenční skupinu. A jak koukám na autorčiny editace, vzhledově a stylově to rozhodně není pod Wikipedickým průměrem, a nevidím tam nic, čím by porušovala autorská práva. Vy ano? --Mmh (diskuse) 19. 4. 2018, 21:08 (CEST)
@Mmh: Ne, jenom upozorňuji na základní pravidla, protože je lepší přečíst si to dříve než pak mít oblepenou diskusi šablonami. Ne každý o tom ví. První editace byla nestandardní a považoval jsem ji za test s editačním rozhraním, po vložení pracující šablony jsem již samozřejmě do článku nezasahoval. OJJ, Diskuse 20. 4. 2018, 05:20 (CEST)
Rozumím, díky za pochopení. (Znám to i od sebe sama, že po vícero odstraňování skutečných vandalismů apod. jsem pak poněkud nevrlý, a pak jsem sám rád, když mě někdo upozorní, že mám na jiném místě předpokládat dobrou vůli. Takto to také bylo míněno.) --Mmh (diskuse) 20. 4. 2018, 13:07 (CEST)

Člunozobec africký[editovat zdroj]

Ahoj, prosím tě podívej se na článek Člunozobec africký. Našel jsem zdroje, které tvrdí obojí. Jak řád brodiví, tak i veslonozí. --JirkaSv (diskuse) 18. 4. 2018, 12:52 (CEST)

@JirkaSv: Samozřejmě, že veslonozí. Už se řešilo kdysi, studie je tady. Když nevíš, krni na Avibase či IUCN, to jsou hodnověrné zdroje - oba uvádějí veslonohé. --OJJ, Diskuse 18. 4. 2018, 13:26 (CEST)
Díky. --JirkaSv (diskuse) 18. 4. 2018, 13:27 (CEST)