Přeskočit na obsah

Wikipedie:Buďte laskaví k nováčkům

Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Doporučení

Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.


Zkratka:
 • WP:BLN
  WP:BITE

Wikipedie se nezlepšuje jenom tvrdou prací oddaných wikipedistů, ale také (často i anonymními) příspěvky mnoha zvědavých nováčků. My všichni jsme někdy byli nováčky, i ti opatrnější či šťastnější, kteří se vyhýbali častým chybám, naopak někteří z nás sami sebe považují za nováčky i po měsících (či letech) přispívání.

Noví přispěvatelé jsou budoucími „členy“ a jsou tudíž naším nejcennějším zdrojem. Musíme s nováčky zacházet přívětivě a trpělivě – nic neodradí potenciálně užitečné přispěvatele rychleji než nepřátelský postoj a elitismus. Zatímco někteří nováčci se hned zpočátku zorientují, jiní nemají potuchy o tom, jak to tu funguje.

Buďte laskaví k nováčkům

 • Pochopte, že nováčci jsou pro komunitu jak hodnotou, tak nutností. Tím, jak přicházejí noví uživatelé, se zvyšuje rozmanitost znalostí, názorů a ideálů na Wikipedii, což zvyšuje její hodnotu a pomáhá zachovávat její neutralitu.
 • Nezapomínejte, že naše motto – a naše pozvánka nováčkům – zní editujte s odvahou. Máme sice množství pravidel, standardů a zvyklostí, ale nesmíme je aplikovat takovým způsobem, který by zmařil nadšení nováčků, kteří takovou pozvánku přijmou. Je velice dobře možné, že nováček sem přinese spoustu znalostí z jiných míst, spolu s novými nápady a energií, které, bez ohledu na pravidla a standardy, mohou dále vylepšovat naši komunitu a náš cíl. Může se stát i to, že pravidla a standardy je třeba upravit či rozšířit; to, co může na první pohled vypadat jako nováčkovský omyl, se třeba může stát i námětem na vylepšení Wikipedie. Nováčka chvíli sledujte a (pokud je to potřeba) zeptejte se, zda nepotřebuje radu, místo abyste jen kritizovali jeho chyby.
 • Pokud zjistíte (nebo si myslíte), že nováček udělal nějakou chybu, třeba že nepíše nadpis hesla tučně či nevyrábí wikiodkazy, zkuste tyto nedostatky opravit sami. Nekritizujte nováčka; nezapomeňte, že tady má každý právo editovat, a ve zcela konkrétním smyslu je tedy i povinností každého editovat, nikoli dohlížet a kritizovat.
 • Pokud se opravdu domníváte, že je potřeba nováčkovi o jeho chybě povědět, učiňte tak v přívětivém tónu a ve snaze pomoci. Nováčka ujistěte, že je zde vítán, a uveďte vaše rady klidně a jako kolega, v ideálním případě také pochvalte to, co se vám na jeho příspěvcích líbí. Pokud nejste schopni být milí, raději neříkejte nic.
 • Někteří nováčci se neodvažují provádět změny, hlavně ty větší, jako například NPOVizaci či přejmenování, nejčastěji ze strachu, že by mohli Wikipedii poškodit (nebo urazit ostatní wikipedisty či vyvolat hádky). Naučte je editovat s odvahou a nebuďte podráždění jejich bázlivostí.
 • Když komunikujete s nováčkem, zmírněte svůj tón na dokonce ještě o pár stupínků přívětivější než je běžná přátelská atmosféra na Wikipedii. Ujistěte se, že se nováček cítí vítán, že nemá pocit, že si musí zasloužit dovolení vstoupit do exkluzivní společnosti. V každém prostředí existují specifická pravidla a postupy, jejichž zvládnutí nějakou dobu trvá.
 • Předpokládejte dobrou vůli nováčka. S největší pravděpodobností se snaží pomoci. Dejte mu k tomu příležitost!
 • Nezapomínejte na Hanlonovu břitvu. I pokud chování nováčka vypadá v očích zkušeného wikipedisty jako cíleně škodlivé, nejspíše vyplývá jen z neznalosti našich pravidel a zvyklostí. I v případě, že jste si 100% jisti, že nově příchozí je bezcenný zlotřilý hnusný internetový troll, vandal, či ještě něco horšího, chovejte se, jako by jím nebyl. Když budete klidní a zdvořilí, zachováte si svou důstojnost a pomůžete tím duchu projektu.
 • Nezapomínejte, že jste také byli nováčky! Zacházejte s ostatními nejméně tak dobře, jak byste chtěli, aby se s vámi zacházelo v době, kdy jste poprvé dorazili na Wikipedii. Vzpomeňte si na svůj první článek a do jaké míry dodržoval pravidla a zvyklosti Wikipedie a uvědomte si, jak byste se cítili, kdyby se váš pracně vydřený článek setkal s kritikou jen proto, že mu chybí trocha drobných úprav.

Související články