Wikipedie:Zkratka názvu stránky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:ZKRATKA

Zkratka názvu stránky je zvláštní způsob využití přesměrování ke zjednodušení názvů některých často používaných stránek ve jmenném prostoru Wikipedie. Například stránka Wikipedie:Žádost o komentář je dostupná pod zkratkou WP:ŽOK.

Na pravé straně vidíte příklad zkratky: v rámečku je uvedena zkratka vedoucí na tuto stránku.

Tvorba zkratky[editovat | editovat zdroj]

Zkratka se vytvoří obdobně jako libovolné jiné přesměrování: Na založenou stránku uveďte text

#PŘESMĚROVÁNÍ [[Wikipedie:Cílová stránka]]

[[Kategorie:Přesměrování ze zkratky názvu stránky]]

Na cílovou stránku pak můžete přidat upozornění na existenci této zkratky pomocí {{Zkratka názvu stránky|WP:ZKRATKA}}. Zkratek může být více: {{Zkratka názvu stránky|WP:ZKRATKA|WP:ZKR}}.

Užití zkratky[editovat | editovat zdroj]

Zkratku stačí zadat do vyhledávacího rámečku místo celého názvu stránky.

Při psaní do Wikipedie (myšleno do diskusních a projektových stránek) se snažte neužívat zkratky nad rozumnou míru. Asi můžete počítat s tím, že několik základních zkratek (např. WP:NPOV) znají všichni alespoň trochu zkušení uživatelé, v běžných diskusích se však pokud možno vyhněte těm obskurnějším (v ideálním případě úplně všem). Uvědomte si, že zejména nováčci (ale nejen oni) mohou být podobným žargonem zmateni a otráveni.

Wikipedie není SMS, abyste museli šetřit každým písmenem, i zkratky používané v online diskusích můžete trénovat jinde.

Seznam zkratek[editovat | editovat zdroj]

Všechny existující zkratky by měly být uvedeny v Kategorie:Přesměrování ze zkratky názvu stránky.

Předpona WP:[editovat | editovat zdroj]

Zkratka se skládá ze dvou částí: zkratky jmenného prostoru č. 4 – Wikipedie, tj. „WP“, a zkratky samotného názvu (např. „NPOV“). Druhou část je možno volit libovolně, první část je automatickým aliasem k názvu jmenného prostoru Wikipedie. WP:NPOV je tedy jen jiným způsobem zápisu Wikipedie:NPOV, oba názvy ve skutečnosti popisují jedinou stránku. Když proto přesměrování ze zkratky používáte nebo vytváříte, zobrazuje se pouze „Wikipedie:NPOV“ (např. v hlášení „přesměrováno ze stránky Wikipedie:NPOV“), bez ohledu na to, jakým z obou způsobů byla zkratka zapsána. (To také znamená, že teoreticky je možno používat i „polozkratky“ typu WP:Žádost o komentář).