Nápověda:Jmenný prostor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:JP
Nápověda:JP

Stránky Wikipedie jsou podle svého účelu rozděleny do několika skupin, nazývaných jmenné prostory (namespaces). Název každé stránky, která není v hlavním jmenném prostoru, začíná názvem jmenného prostoru odděleným dvojtečkou (bez mezery!) od vlastního názvu stránky. Rozdělení do jmenných prostorů má za cíl jednak zpřehlednit encyklopedii, jednak umožnit, aby např. encyklopedický článek mohl mít stejné jméno jako celá kategorie. Rozdělení také slouží pro některé speciální funkce wiki, např. vkládání šablon, řazení do kategorií apod.

Seznam jmenných prostorů[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie obsahuje následující jmenné prostory (v závorkách je anglické pojmenování):

 • Hlavní jmenný prostor, který obsahuje vlastní encyklopedické články. Články v tomto jmenném prostoru se jmenují přímo svým názvem bez jakékoli přidané předpony, např. Matematika, Karel Čapek, …
 • Wikipedista (User) – obsahuje osobní stránky jednotlivých uživatelů (wikipedistů). Na tyto stránky se lze dostat kliknutím na uživatelovo jméno v historii změn, v seznamu posledních změn, nebo v podpisu v diskusích.
 • Wikipedie (Project) – obsahuje články o Wikipedii jako takové, některé stránky nápovědy apod. Patří tam např. stránky Wikipedie:Pod lípou, Wikipedie:Diskuse o smazání, …
 • Soubor (File) – obsahuje popisky k souborům (obrázkům a zvukům) nahraným do Wikipedie. V současné době se však k ukládání souborů používají Commons.
 • MediaWiki (MediaWiki) – obsahuje překlady původně anglických textů systémových hlášení. Tyto stránky mohou upravovat pouze správci. Jejich seznam najdete na Speciální:Všechna hlášení, další informace pak na Nápověda:Jmenný prostor MediaWiki.
 • Šablona (Template) – obsahuje šablony, tzn. znovupoužitelné části stránek; jejich (ručně udržovaný) seznam je na stránce Wikipedie:Šablony. Text stránky z tohoto jmenného prostoru lze do libovolné jiné stránky vložit uvedením jména stránky se šablonou (bez předpony Šablona:), uzavřeného do dvojitých složených závorek (např. {{EU}}) do textu stránky.
 • Nápověda (Help) – měl by obsahovat stránky s nápovědou o systému Wikipedie. V české Wikipedii se však tento jmenný prostor zatím využívá pouze částečně, mnoho nápovědních stránek je umístěno ve jmenném prostoru Wikipedie, ze kterého jsou do jmenného prostoru Nápověda přesouvány postupně. Do tohoto jmenného prostoru patří např. tato stránka nebo třeba stránky Nápověda:Kategorie, Nápověda:Obrázky apod.
 • Kategorie (Category) – obsahuje stránky kategorií. Seznam všech kategorií je na stránce Speciální:Kategorie. Pokud se v nějakém článku nachází odkaz na stránku v tomto jmenném prostoru, je tím článek do dané kategorie zařazen. Pokud má stránka na kategorii pouze odkazovat, ne do ní být zařazena, je třeba před název kategorie dát další dvojtečku, např. [[:Kategorie:Základní kategorie]] (což vytvoří Kategorie:Základní kategorie).
 • Kurz (Education Program) – obsahuje instituce a kurzy rozšíření Education Program.
 • Modul (Module) – obsahuje moduly rozšíření Scribunto – skripty jazyka Lua, které implementují specializované funkce parseru. Jsou určeny pro použití v šablonách, hlavně pro operace s řetězci, které jsou v základním kódu MediaWiki velmi složité (např. zjišťování délky řetězce).
 • Speciální (Special) – tzv. virtuální jmenný prostor. Netvoří skutečné stránky uložené v databázi, které by šlo editovat, ale různé dynamicky generované výstupy softwaru MediaWiki, který Wikipedii spravuje; stránky v tomto jmenném prostoru obsahují např. nástroje pro správce, umožňují získávat informace o databázi apod. Seznam všech speciálních stránek je na jedné ze stránek tohoto prostoru: Speciální:Speciální stránky.
 • Média (Media) – další virtuální jmenný prostor. Pomocí něj se odkazuje na soubory nahrané do Wikipedie. V tomto jmenném prostoru tedy nejsou stránky, ale soubory. Pro použití nahraných multimediálních souborů viz níže.
 • Portál by měl obsahovat tematické stránky základních témat s odkazy. Vizte Wikipedie:Wikiportál.

Ke každému jmennému prostoru z předešlého seznamu, s výjimkou virtuálních jmenných prostorů Speciální a Média, existuje přidružený jmenný prostor obsahující diskusní stránky k příslušným stránkám v daném prostoru. Tyto jmenné prostory se jmenují jako odpovídající „hlavní“ jmenný prostor s přívlastkem „diskuse“ – např. Diskuse:Matematika, Diskuse k nápovědě:Jmenný prostor, Diskuse k šabloně:EU atd. Na tyto stránky se lze dostat kliknutím na odkaz Diskuse u příslušného článku.

Názvy jmenných prostorů jsou na české Wikipedii v češtině, ale lze použít i původní anglický název jmenného prostoru (např. Special:Recentchanges vedle Speciální:Poslední změny). Tato vlastnost zajišťuje snadnou orientaci i pro cizojazyčné uživatele a správce systému Wikipedie.

Příklady, jak vkládat multimédia do článků[editovat | editovat zdroj]

 • [[Soubor:Flag of Europe.svg]] vloží obrázek (nefunguje u zvukových souborů) přímo do stránky – Flag of Europe.svg
 • [[Média:Flag of Europe.svg]] vytvoří textový odkaz na obrázek nebo zvukový soubor – Média:Flag of Europe.svg
 • [[:Soubor:Flag of Europe.svg]] vytvoří textový odkaz na stránku s popisem obrázku – Soubor:Flag of Europe.svg

Technické podrobnosti[editovat | editovat zdroj]

Jmenné prostory jsou definovány v proměnné $namespaceNames v souboru MessagesCs.php.

Seznam všech definovaných jmenných prostorů s jejich interními čísly:

proměnná číslo český název anglický název
NS_MEDIA  −2 Média Media
NS_SPECIAL  −1 Speciální Special
NS_MAIN    0 Hlavní prostor (bez jména)
NS_TALK    1 Diskuse Talk
NS_USER    2 Wikipedista User
NS_USER_TALK    3 Diskuse s wikipedistou   User talk
NS_WIKIPEDIA    4 Wikipedie Project
NS_WIKIPEDIA_TALK      5 Diskuse k Wikipedii Project talk
NS_FILE    6 Soubor File (synonymum: Image)
NS_FILE_TALK    7 Diskuse k souboru File talk (synonymum: Image talk)
NS_MEDIAWIKI    8 MediaWiki MediaWiki
NS_MEDIAWIKI_TALK    9 Diskuse k MediaWiki MediaWiki talk
NS_TEMPLATE  10 Šablona Template
NS_TEMPLATE_TALK  11 Diskuse k šabloně Template talk
NS_HELP  12 Nápověda Help
NS_HELP_TALK  13 Diskuse k nápovědě Help talk
NS_CATEGORY  14 Kategorie Category
NS_CATEGORY_TALK  15 Diskuse ke kategorii Category talk
100 Portál
101 Diskuse k portálu
102 Rejstřík
103 Diskuse k rejstříku
446 Kurz Educational Program
447 Diskuse ke kurzu Educational Program talk
828 Modul Module
829 Diskuse k modulu Module talk

Související články[editovat | editovat zdroj]