Wikipedista:KPX8

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Babylon – informace o uživateli
cs-N Tento uživatel je rodilý mluvčí češtiny.
en-4 This user has near native speaker knowledge of English.
sk-2 Tento užívateľ má stredné znalosti slovenčiny.
ru-1 Этот участник владеет русским языком на начальном уровне.
es-1 Este usuario tiene un conocimiento básico del español.
Wikipedisté podle jazyka

Něco o mně a o tom, co dělám na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Žiji v Praze, ale žil jsem i ve světě a pracovně jsem hodně cestoval. Věkově jsem mírně pokročilý, tzn. že padesát už mi bylo.

Vystudoval jsem kdysi dávno strojařinu a automatizaci v Brně a finance v USA – tyhle obory tedy znám a v nich si pro moudro na Wikipedii nechodím. Ani o nich nechci psát, na to je již na světě spousta učebnic.

Wikipedie je pro mne spíše zdrojem informací a poučení v oborech, ve kterých jsem laikem. Často hledám třeba informace o historii. Také jsem wikipedistům vděčný za informace zeměpisné, ale zajímají mě třeba i nové objevy v nejrůznějších oborech. Zajímá mě vlastně spousta nejrůznějších témat, o kterých toho ještě nevím dost. I proto mám rád Wikipedii, v české i v anglické verzi.

A na čem se chci podílet aktivně? Občas možná přeložím nějaký článek z anglické wiki do češtiny, nebo naopak. Ale víc asi budu dělat editora a korektora. Chci odstraňovat z článků gramatické a stylistické chyby a také chyby v logice textu. I když většina lidí tyhle chyby buď ani nevidí, nebo jim nevadí, mě téměř znemožňují čtení takového chybami postiženého textu. Můj mozek ty chyby nemá rád, vyskakují na mě z textů tak jasně, jako by byly podtrženy červenou propiskou. Takže kdykoli se k tomu dostanu a natrefím na nějaký takový článek, budu ty chyby opravovat (a to jak v češtině, tak i v angličtině), abych si ten článek mohl v klidu a pohodě přečíst. A taky občas opravím logiku textu, kde je to potřeba (někdy vidím články – psané zcela určitě odborníky na danou problematiku – v nichž se laik najisto ztratí právě proto, že těm článkům chybí přehlednost, logický tok myšlenek, včasné a důsledné představení a vysvětlení nových, potenciálně neznámých či složitých pojmů, "technických" termínů či zkratek, atd., atd.).

Nicméně, vážení autoři všech možných článků na Wikipedii, i přes to, že vaše články občas drobně poopravím, moc díky za to, že je píšete.


Moje články[editovat | editovat zdroj]

SARS-CoV-2 (CDC-23312).png Tento uživatel se účastní WikiProjektu SARS-CoV-2.