Wikipedie:Mikrosoutěž mosty 2023

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


„Focení a Wikipedie nás spojují, stejně jako mosty.“

Mikrosoutěž mosty 2023 je fotografická soutěž, která se zaměřuje na focení mostů, viaduktů, akvaduktů, lávek a podobných konstrukcí.

Díky bohatému povodí máme v České republice téměř třináct tisíc mostů. Některé z nich jsou bohužel v havarijním stavu, a proto jsme vybrali mosty jako téma soutěže. Fotit můžete mosty staré i nové, silniční, železniční, pouze pro pěší. Při focení se můžete zaměřit na mosty chátrající, mosty právě dostavené, nebo i mosty, které jsou ve stadiu výstavby. V tomto ohledu se focení meze nekladou!

Mikrosoutěž mosty 2023 probíhá od 23. srpna do 8. října.

Co můžete vyhrát?[editovat | editovat zdroj]

Každý, kdo se zapojí do Mikrosoutěže mosty, od nás dostane virtuální „medaili“ (uživatelské vyznamenání vytvořené právě pro tuto událost). Autor nebo autorka nejlepší fotografie obdrží roční předplatné programu ZPS X na úpravu fotografií od společnosti Zoner, která podporuje svobodné fotografy na Wikipedii.

Soutěžní fotografie musí:

  • být pořízena na území ČR,
  • zachycovat most, viadukt, akvadukt nebo jinou podobnou konstrukci,
  • mít minimální rozměr kratší strany 2048 px a minimální velikost 2 MB.
  • Do soutěže lze přihlásit i fotografie pořízené před datem konání soutěže.
  • Každý uživatel může do soutěže přihlásit maximálně 5 fotografií.
  • V popisu fotky musí být uvedeno, jaká stavba se na fotografii nachází a kde byla pořízena.
    • Porota při hodnocení fotografií ocení, pokud se zaměříte na focení méně známých mostů. Fotografií Trojského nebo Karlova mostu jsou na Wikimedia Commons stovky. (Mapu nenafocených mostů v Česku s odpovídající položkou Wikidat lze nalézt zde. Mostů je ale daleko víc.)

Jak přihlásit fotografii do soutěže?[editovat | editovat zdroj]

Nahrání fotografie je snadné a zabere jen chvilku. Stačí kliknout zde ▼ na tlačítko „Nahrát fotku“. V nahrávacím formuláři fotku pojmenujte, popište a do pole kategorie napište název obce nebo města, ve kterém jste ji pořídili. Soutěžní kategorie bude vyplněna automaticky a takto nahraná fotka bude zařazena do soutěže..

Nahrát fotku
Nahrát fotku
Pokud si chcete prohlédnout přihlášené fotky, klikněte na tlačítko níže.
Nahrané fotografie
Nahrané fotografie

Pokud nepoužijete možnost nahrání fotografie přes tlačítko „Nahrát fotku“, je nutné vyplnit kromě kategorie obce (kde byla fotka pořízena) také kategorii „Mikrosoutěž mosty 2023“.

Jste na Wikipedii noví a nejste si jistí, jak správně nahrávat fotografie? Podívejte se na krátký návod. Další informace o tom, jak nahrávat fotografie, naleznete na stránkách Fotíme Česko.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zkuste ji položit v skupině Fotíme Česko, napište Honzovi Beránkovi (jan.beranek@wikimedia.cz) nebo nás kontaktujte na mailu fotimecesko@wikimedia.cz.

Czech Wiki Photo[editovat | editovat zdroj]

Paralelně s Mikrosoutěží mosty 2023 probíhá pátý ročník Czech Wiki Photo (CWP). V CWP soutěží fotografové a fotografky ve třech kategoriích: Příroda; Vytvořeno člověkem a Společnost, kultura a události. Do letošního ročníku CWP lze nahrát fotografie až do 31. října 2023.

Pokud vaše fotografie zvítězí v Mikrosoutěži mosty, nelze ji následně přihlásit do CWP 2023. Věříme, že díky tematické rozmanitosti soutěžních kategorií to pro vás nebude problém. :)