Wikipedie:Prověření uživatelé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:PU
    WP:AS
Speciální:Nové stránky s právy správce

Prověření uživatelé (dříve nazývaní automatičtí strážci) je označení skupiny wikipedistů, jejichž editace se automaticky zobrazují jako prověřené při kontrole nevhodných editací, kterou provádějí správci a patroláři.

Správcům a patrolářům se označují ke kontrole editace, které provedli anonymní a neprověření přihlášení uživatelé. Naopak editace prověřených uživatelů nejsou zvýrazněny, jsou označeny stejným způsobem jako již zkontrolované editace ostatních uživatelů. Prověřenými uživateli založené články se proto v seznamu nových stránek zobrazují jako prověřené (bílé) a nebudou již muset být ručně označovány za prověřené správci nebo patroláři. Podobně se ani neoznačují červeným vykřičníkem jejich editace v posledních změnách.

Kdo patří do skupiny[editovat | editovat zdroj]

Skupina Prověření uživatelé se přiděluje na základě důvěryhodnosti uživatele vycházející z jím založených článků a provedených editací. Tento stupeň kontroly by měl v nových článcích oddělit stránky, o jejichž autorech se předpokládá, že neporušují autorská práva, nezakládají subpahýly či úmyslně nevkládají lživé informace, od těch ostatních, které je nutno důkladněji prověřit.

Přidělení do skupiny[editovat | editovat zdroj]

Do skupiny prověřených uživatelů může uživatele přidávat libovolný byrokrat, obvykle na žádost některého ze správců či patrolářů na Nástěnce byrokratů. Byrokrat může tento příznak i odebírat.

Práva správců a botů zahrnují i práva této skupiny, není tedy potřeba je do ní explicitně přidávat. U správců je to ale vhodné pro případ, že by správcovská práva ztratili (předpokládá se, že jsou dostatečně důvěryhodní jako prověření uživatelé).

Související stránky[editovat | editovat zdroj]