Necyklopedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo Necyklopedie

Necyklopedie, v anglickém originále Uncyclopedia, je satirická „encyklopedie“ parodující Wikipedii (i když sama tvrdí opak[1]). Uncyclopedia vznikla jako anglofonní projekt, postupně však vzniklo několik jejích jazykových mutací.

Necyklopedie je sbírkou absurdních hesel, která nemají zdánlivě nic společného se skutečností – například Wikipedie je v ní definována jako „satirická ‚encyklopedie‘ parodující Necyklopedii“. Jedním z hlavních principů je „satirical point of view (SPOV, satirický úhel pohledu)“, což je parodie na wikipedistické „neutral point of view (NPOV, nezaujatý úhel pohledu)“.

Necyklopedie má obdobný vzhled jako Wikipedie, používá stejný software MediaWiki na webhostingu pro internetové encyklopedie (Wikia), s Wikipedií však organizačně nic společného nemá.[zdroj?] Je tam podobný systém jako na Wikipedii, jsou tam správci a edituje se tam velmi podobně jako na Wikipedii. Mnoho článků a zmínek je inspirovaných osobními i věcnými spory na Wikipedii a mnozí editoři Necyklopedie editovali či editují též na Wikipedii.

Anglická verze byla založena v lednu 2005, v září 2005 v ní bylo přibližně 14 000 hesel, na začátku září 2006 18 000 hesel, v srpnu 2007 přes 23 000, v roce 2015 měla přes 30 000 článků, což ji činí druhou největší po verzi portugalské.

Česká Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2006 byl na anglické verzi založen první článek v češtině, věnovaný Rossovi Hedvíčkovi. Od srpna 2006 běží česká Necyklopedie. V listopadu 2012 má 2;619 hesel, prakticky bez pahýlů, případné totiž tamější správci likvidují. Česká Necyklopedie se relativně hodně věnuje známým antipatiím mezi Prahou a Brnem či Maďary a Slováky a konspiračním teoriím. Několik desítek českých politiků či evropských států má též své články. Nachází se v ní také mnoho méně kontroverzních pojednání o zajímavých živočiších, vynálezech, historických osobnostech atd.

Necyklopedie má také své podprojekty jako např. Necitáty, Necyklokrám nebo Necykloverzitu.

Také názvy odkazů jsou jiné než na Wikipedii, např.: úpravy = spraseno, editovat = zvandalizuj!, pod lípou = pod parou, diskuze = flamewar.

Jazykové verze Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

  

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. článek Wikipedie na české Necyklopedii

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]