Necyklopedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo Necyklopedie

Necyklopedie, v anglickém originále Uncyclopedia, je satirická „encyklopedie“ parodující Wikipedii (i když sama tvrdí opak[1]). Uncyclopedia vznikla jako anglofonní projekt, postupně však vzniklo několik jejích jazykových mutací.

Necyklopedie je sbírkou absurdních hesel, která nemají zdánlivě nic společného se skutečností – například Wikipedie je v ní definována jako „satirická ‚encyklopedie‘ parodující Necyklopedii“. Jedním z hlavních principů je „satirical point of view (SPOV, satirický úhel pohledu)“, což je parodie na wikipedistické „neutral point of view (NPOV, nezaujatý úhel pohledu)“. Vesměs jsou zde nesmysly, které nejsou k ničemu užitečné. Užitečná tedy není k ničemu.[zdroj?]

Necyklopedie má obdobný vzhled jako Wikipedie, používá stejný software MediaWiki na webhostingu pro internetové encyklopedie (Wikia), s Wikipedií však organizačně nic společného nemá.[zdroj?] Je tam podobný systém jako na Wikipedii, jsou tam správci a edituje se tam velmi podobně jako na Wikipedii. Mnoho článků a zmínek je inspirovaných osobními i věcnými spory na Wikipedii a mnozí editoři Necyklopedie editovali či editují též na Wikipedii.

Anglická verze byla založena v lednu 2005, v září 2005 v ní bylo přibližně 14 000 hesel, na začátku září 2006 18 000 hesel, v srpnu 2007 přes 23 000, v roce 2015 měla přes 30 000 článků, což ji činí druhou největší po verzi portugalské.

Česká Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2006 byl na anglické verzi založen první článek v češtině, věnovaný Rossovi Hedvíčkovi. Od srpna 2006 běží česká Necyklopedie. V dubnu 2016 má 3 374 hesel, prakticky bez pahýlů, případné totiž tamější správci likvidují. Česká Necyklopedie se relativně hodně věnuje známým antipatiím mezi Prahou a Brnem či Maďary a Slováky a konspiračním teoriím. Několik desítek českých politiků či evropských států má též své články. Nachází se v ní také mnoho méně kontroverzních pojednání o zajímavých živočiších, vynálezech, historických osobnostech atd.

Necyklopedie má také své podprojekty jako např. Necitáty, Necyklokrám nebo Necykloverzitu.

Také názvy odkazů jsou jiné než na Wikipedii, např.: příspěvky = spraseno, editovat = zvandalizuj!, pod lípou = pod parou, diskuze = flamewar.

Jazykové verze Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

  

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. článek Wikipedie na české Necyklopedii

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]