Necyklopedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Necyklopedie

Necyklopedie, v anglickém originále Uncyclopedia, je satirická „encyklopedie“ parodující Wikipedii (i když sama tvrdí opak[1]). Uncyclopedia vznikla jako anglofonní projekt, postupně však vzniklo několik jejích jazykových mutací.

Necyklopedie je sbírkou absurdních hesel, která nemají zdánlivě nic společného se skutečností – například Wikipedie je v ní definována jako „satirická ‚encyklopedie‘ parodující Necyklopedii“. Jedním z hlavních principů je „satirical point of view (SPOV, satirický úhel pohledu)“, což je parodie na wikipedistické „neutral point of view (NPOV, nezaujatý úhel pohledu)“.

Necyklopedie měla až do 25. května 2018 i obdobný vzhled jako Wikipedie, používala stejný software MediaWiki na webhostingu pro internetové encyklopedie Wikia (pouze jiné jazykové verze než anglická, která má svoji vlastní stránku), s Wikipedií však organizačně nic společného nemá.[zdroj?] Je tam podobný systém jako na Wikipedii, jsou tam správci a edituje se tam velmi podobně jako na Wikipedii. Mnoho článků a zmínek je inspirovaných osobními i věcnými spory na Wikipedii a mnozí editoři Necyklopedie editovali či editují též na Wikipedii.

Anglická verze byla založena v lednu 2005, v září 2005 v ní bylo přibližně 14 000 hesel, na začátku září 2006 18 000 hesel, v srpnu 2007 přes 23 000, v roce 2015 měla přes 30 000 článků, což ji činí druhou největší po verzi portugalské.

Ke dni 25. května 2018 hostitelský portál FANDOM (Wikia) s odvoláním na směrnici GDPR zrušil stránkami typu Uncyclopedia dosud užívaný "wikipedický" vzhled (skin) Monobook, a nahradila jej svým implicitním skinem Oasis. Výrazně se tím změnil celkový vzhled všech tímto rozhodnutím postižených ***pedií, tedy i Necyclopedie. Ohlas tímto rozhodnutím postižených byl převážně negativní, viz: [2] Postižena tak byla i na webhostingu FANDOM/wikia provozovaná anglofonní Uncyclopedia[3], zatímco samostatná, na wikia nezávislá Uncyclopedia[4] si svůj "wikipedický" vzhled zachovala.

Česká Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

Necyklopedie
URL http://necyklopedie.wikia.com/
Komerční Ne
Registrace Libovolná
V jazyce čeština

V lednu 2006 byl na anglické verzi založen první článek v češtině, věnovaný Rossovi Hedvíčkovi. Od srpna 2006 běží česká Necyklopedie. V dubnu 2016 má 3 374 hesel, prakticky bez pahýlů, případné totiž tamější správci likvidují. Česká Necyklopedie se relativně hodně věnuje známým antipatiím mezi Prahou a Brnem či Maďary a Slováky a konspiračním teoriím. Několik desítek českých politiků či evropských států má též své články. Nachází se v ní také mnoho méně kontroverzních pojednání o zajímavých živočiších[5], vynálezech[6], otázkách filosofických[7] historických osobnostech[8], aktuálním dění[9] atd.

Necyklopedie má také své podprojekty, jako např. Výkladový slovník, Necitáty, Necyklokrám nebo Necykloverzitu.

Také názvy odkazů jsou jiné než na Wikipedii, např.: příspěvky = spraseno, editovat = zvandalizuj!, pod lípou = pod parou, diskuze = flamewar, odhlásit se = čus bus.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 byla česká Necyklopedie vyloučena ze soutěže Křišťálová Lupa z kategorie Zájmové weby kvůli rasismu a homofobii u některých článků, konkrétně Romové, Homosexualita, Gay a Stát Izrael. Podle organizátorů soutěže nelze některé formulace obhájit ani vysokou mírou nadsázky a překročily hranici, kterou jsou organizátoři ochotni akceptovat a zaštiťovat.[10]

Jazykové verze Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

  

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. článek Wikipedie na české Necyklopedii
  2. https://community.wikia.com/wiki/Thread:1456214
  3. http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Uncyclopedia
  4. http://en.uncyclopedia.co/
  5. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/K%C5%88uba
  6. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Kurv%C3%ADtko
  7. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Nicota
  8. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Praotec_%C4%8Cech
  9. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Novi%C4%8Dok
  10. GOLIS, Ondřej. Necyklopedii vyřadili z Křišťálové lupy. Kvůli rasismu. Lidovky.cz [online]. 2011-10-07 [cit. 2016-12-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]