Diskuse s wikipedistou:Svenkaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

--Gampe (diskuse) 5. 5. 2015, 20:42 (CEST)

--Horst (diskuse) 7. 6. 2015, 20:45 (CEST)

Obsah

Wikisraz v pondělí[editovat zdroj]

--Gampe (diskuse) 14. 6. 2015, 18:30 (CEST)

Augustin Mervart[editovat zdroj]

Ahoj, k Tvému dotazu a této editaci:

 • 25. 9. 1916 > 25. září 1916 je podle Wikipedie:Typografické rady#Datum Na české Wikipedii se u důležitých časových údajů upřednostňuje slovní forma, která umožňuje použít aktivní odkaz v jednotném formátu
 • reference bez mezer, to je z Wikipedie:Reference#Jak zdrojovat, Reference, která se vztahuje na celou větu (dokládá ji), se klade bezprostředně (bez mezery) za tečku za větou.

Ale článek je to pěkný, já "šel" hlavně po nefungujícím odkazu na Krásno nad Bečvou, další úpravy k tomu prostě přibyly. Tak snad Ti to pomůže. Hodně zdaru a dalších pěkných článků nám všem přeji--Horst (diskuse) 21. 8. 2015, 08:51 (CEST)

Dobrý den. Narazil jsem náhodou na Váš velmi dobře zpracovaný článek Augustin Mervart a prohlédl několik dalších Vašich článků. Velmi bych uvítal, kdybyste se připojil k projektu Knihovna umění. Budu plně respektovat Váš výběr témat a nebudu Vám vnucovat žádná jména uvedená na našem seznamu, ale Vaše články o výtvarnících bych rád do projektu zařadil.--NoJin (diskuse) 10. 11. 2015, 18:45 (CET)
Některé Vaše články o výtvarnících jsem přidal na seznam nových článků projektu Knihovna umění. Nemáte-li námitek, rád bych Vás uvedl jako účastníka projektu (stránku založím jakmile získám souhlas dalších přispěvatelů)--NoJin (diskuse) 17. 11. 2015, 22:53 (CET)

Použijete-li cokoliv v Knihovně umění, bude potěšení na mé straně :-) Svenkaj (diskuse) 18. 11. 2015, 11:20 (CET)

Pozdravení[editovat zdroj]

Dobrý den, díky za poděkování (viz heslo František Dedera) vážený pane kolego Wikipedisto. I já jsem se narodil v roce (1956), kdy valná většina současných Wikipedistů ještě "byla na houbách". Ač ještě stále v pracovním procesu, tak tenhle "koníček" mě už 2 roky "drží" a naplňuje tvůrcí radostí a plánuji si jej pěstovat i "na stará kolena" v důchodu (ten mě čeká, dá-li Pán Bůh, někdy v roce 2020). Jinak: Olšanské hřbitovy, jakož i Vyšehradský hřbitov a jiná pražská "místa odpočinu" jsou neutuchajícím zdrojem inspirace. Totéž platí i o pamětních deskách rozesetých nejen v Praze ale i na mnoha historických místech po Česku. Osobně se tu na Wikipedii soustřeďuji na hrdiny československého nekomunistického odboje za protektorátu. Ve škole je moje ani Vaše generace "neprobírala" a nyní po Sametu tito hrdinové znovu trochu "ožívají". Tak ať mají naši "mladí" nějaké vzory, když nám už jaksi tito hrdinové záměrně "unikali". S pozdravem Mojmir Churavy (diskuse) 17. 11. 2015, 11:27 (CET)

Běhounkova medaile[editovat zdroj]

Vážený kolego, rád bych ocenil sérii Vašich článků o českých kartografech touto Běhounkovou medailí. Děkuji a těším se na další! --Gampe (diskuse) 10. 1. 2016, 18:29 (CET)

nefunkční link Josef Paldus (geograf)[editovat zdroj]

To je vcelku jednoduché. Tato matrika je umístěna v SOA Litoměřice a tento archiv změnil prohlížeč digitalizovaných archiválií. Tím pádem starý link přestal fungovat. Tento archiv bohužel nedal a patrně nedá k dispozici převaděč starých linků na ty nové. Všechny staré matriční záznami (linky) oblasti severních čech vyhledané do konce roku 2015 nefungují. Lze je však docela snadno vyhledat a změnit. Dá se k tomu použít starý link.--Martin wolf (diskuse) 8. 3. 2016, 21:55 (CET)

SOA Zámrsk má pro někoho systém dobrý, ale kdo pracuje s jen s odkazy (linky) tak je to horší. Většina zdigitalizovaných matrik je však mormony duplicitně umísťováno na stránkách FamilySearch a prohlížeč umožňuje linkoval bez problémů. Zde je odkaz na ty stránky.

https://familysearch.org/search/

--Martin wolf (diskuse) 9. 3. 2016, 09:52 (CET)

Josef Mráz (statistik)[editovat zdroj]

Zdravím. Trošku jsem se podíval, kde případně hledat jeho narození. Začal jsem tím, že jsem chtěl najít sňatek jeho otce Čeňka Mráze. V pobytové přihlášce se uvádí, že se ženil 17.5.1881 v Lysé nad Labem.

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=A2E288D8CC0B11E181F1002215111B5A&scan=1

Prohlédl jsem tedy příslušné matriky oddaných a indexi oddaných římskokatolické farnosti Lysá nad Labem, ale žádná taková svatba tam zapsána není. Prošel jsem i matriky oddaných evangelické církve a matriku okr.úřadu, ale zase nic. S toho usuzuji, že údaje v pobytových přihláškách nejsou přesné. Mohlo k tomu dojít tak, že prvotní špatný údaj v konskripci jiný úředník jen opsal, aniž by cokoli prověřoval. A chybný údaj je na světě. Josefov bylo vojenské město a není mě moc jasné co by tam dělal Čeněk Mráz cobi c.k. oficiál (osoba nevojenská - úředník). Bohužel není kde začít. Najít záznam o narození Josefa Mráze je patrně práce pro skušeného genealoga a asi nepůde najít s použitím internetu. Asi se bude muset bádat v archivech. Také jsem se podíval po narození Čeňka Mráze. V pobytové přilášce se uvádí, že se narodil 28.1.1852 v obci Vrutice. Ta leží v okrese Litoměřice, dostupná je matrika římskokatolické církve a nikdo toho jména se tam nenarodil. Dle mého názoru jsou genealogické údaje v pražských pobytových přihláškách patrně nepřesné. Do celého pátrání by mohlo vnést jasno ještě dohledání sňatku Františka Mráze. Sňatek by měl být zapsán v matrice kostela sv.Havla na Starém městě pražském. Ta bohužel není digitalizována a přístupná je poze presenčně v archivu HMP. Víc neporadím.--Martin wolf (diskuse) 25. 3. 2016, 12:25 (CET)

Poděkování za doplnění do hesla: František Šimer[editovat zdroj]

Dobrý den - ahoj, ještě jednou moc děkuji za doplnění fotky a dalšího textu do hesla MUDr. František Šimer. Já jsem na jeho osobu narazil vícekrát v souvislosti s ostatními hesly osobností v čs. domácím odboji za protektorátu a tak jsem z něj (konečně) udělal samostatné heslo, protože si to on i jeho asistent MUDr. Vilém Hlinka jistojistě zaslouží. Ještě jednou moc děkuji. Mojmir Churavy (diskuse) 16. 5. 2016, 08:28 (CEST)

Učeň[editovat zdroj]

Géza Včelička[editovat zdroj]

Tournesol.png

Wikikytička jako poděkování za významné rozšíření a doplnění článku o G. Včeličkovi --David Sedlecký (diskuse) 3. 7. 2016, 17:48 (CEST)

Změny v článku Antonín Pařík[editovat zdroj]

Vážený pane, Dne 10.7. jste provedl několik změn ve článku „Antonín Pařík“. Protože některé z nich narušily celkovou koncepci tohoto článku, musel jsem je zrušit. Pro úplnost dodávám, že článek před Vámi zkontrolovala wikipedistka 1.třídy „Ivananah.“ Zejména šlo o zrušení těchto Vašich změn: 1. Údaje o podnikatelských aktivitách barona Leitenberga a informace o tom, že byl možným vzorem pro Antonína Paříka, které jste přesunul do poznámky (jako údaje jen „volně související informace“) jsem přesunul zpět na začátek článku. Pro každou osobnost z vědeckého, uměleckého i podnikatelského prostředí je vždy velice důležité znát jejich osobní vzory a také to, co dokázali. 2. Zrušil jsem přidané informace z úmrtního listu otce Antonína Paříka. Přesné datum úmrtí i uvedení nemoci, na kterou zemřel je v encyklopedickém článku (není to esej) o Antonínu Paříkovi nadbytečná. Zrušil jsem i doplněný přímý odkaz na zápis o úmrtí uvedený v matrice. Matriky jsou sice obecně přístupné široké veřejnosti, ale pro zveřejňování přímých odkazů na konkrétní zápis už to tak jasné není. Právníci na to dnes nemají zcela jednotný názor. Převládá názor, že by se měly používat uvážlivě (v článku jsem nechal odkaz na zápis o narození Antonína Paříka). Dále jsem zrušil přímý odkaz na „policejní přihlášku“ rodiny Paříkových, na které kromě jména a roku narození nejstarší dcery Antonína Paříka (nepodílela se na rodinných podnikatelských aktivitách), není jiná nová informace. Pro úplnost dodávám, že paní Rudolfa Paříková mladší celý život tajila rok svého narození (nemá ho uvedený ani na rodinném hrobě). 3. Zrušil jsem Vámi přidaný nadpis „Rodinný život“ - kdyby jste si přečetl celý článek, tak by Vám neuniklo, že o rodinném životě se píše v kapitole „Antonín Pařík předává řízení Trioly a obchodu svým synům“. Tam je uvedeno, že Antonín Pařík měl 3 dcery a 3 syny. Zároveň jsou tam uvedeny jména jeho synů s uvedením jejich účasti na rodinném podnikání. Není tedy pravdivá Vámi přidaná poznámka „(další děti prozatím nedohledány). 4. Zrušil jsem Vámi přidaný nadpis „Začátek podnikání“. Přidáním tohoto odstavce se do tohoto odstavce zařadilo celé období obchodní činnosti Antonína Paříka až do Února 1948. --AntoninHyks (diskuse) 11. 7. 2016, 10:28 (CEST)

V nejbližších dnech bude Triola pořádat vzpomínkové setkání na její zakladatele. Proto prosím o to, aby se stávající verze článku „Antonín Pařík“ už neměnila. --AntoninHyks (diskuse) 11. 7. 2016, 10:28 (CEST)

Wikipedista:Svenkaj/Pískoviště[editovat zdroj]

Nekategorizujte prosím pískoviště, viz nápověda.--Rosenfeld (diskuse) 20. 7. 2016, 22:13 (CEST)

Stačí si to zakomentovat, například do <nowiki>(…)</nowiki> nebo <!-- (…) -->. --Marek Koudelka (diskuse) 20. 7. 2016, 22:24 (CEST)

Kazínský přívoz[editovat zdroj]

Zdravím. Díky za pokus o vylepšení článku o Kazínském přívozu. Nicméně některé Vámi provedené změny struktury článku nejsou příliš logické. Nevím, proč jste informace o jízdném na neintegrovaném přívozu a neintegrované lince Pražských Benátek vyňal z kapitoly pojednávající o této lince a přemístil do kapitoly o předchozí, neuskutečněné historické etapě přívozu, s níž nemají přímou souvislost (a navíc jste takto přemístil jen odstavce týkající se změn jízdného a podmínek pro sezónu 2016, zatímco základní informaci o systému jízdného zavedeném v roce 2015 jste ponechal v původní kapitole). Možná vám nedošla právě ta informace, kterou jste z nadpisu té kapitoly odstranil, totiž že tento přívoz nakonec do PID nikdy zařazen nebyl (a dnes už to ani nikdo neplánuje). Ta loni zamýšlená sleva držitelům Opencard neměla být městem objednaná ani dotovaná, takže to s PID nijak přímo nesouvisí, rozhodně ne ve smyslu integrace přívozu. To mělo být spíš něco jako reklamní "slevový kupón", nebo jako když v zoo dělají různé akce, že např. některý den má nějaká skupina lidí vstup zadarmo. Podobně letos kazínský převozník rozdává zákazníkům kartičky na 50% rodinnou slevu na staroměstském komerčním přívozu (což má zřejmě do centra přilákat Čechy, pro které by jinak ty ceny zaměřené na cizince byly moc vysoké). Zdá se mi, že ta Vaše editace vycházela spíš z nepochopení věci - jinak je vidět, že s úpravami textů zkušenosti máte. Pokud by nynější provoz od roku 2015 byl skutečně realizací toho, co se v roce 2012 plánovalo, tak pak by samozřejmě bylo vhodnější to sloučit do společného oddílu, oddělené jen členěním na odstavce.

Seskupení čtyř historických etap přívozu pod společnou nadkapitolu "Historie" není příliš účelné, protože žádné jiné kapitoly článek nemá a asi ani nepotřebuje (technické řešení bylo v každé etapě zcela jiné, takže nemá smysl uvádět například technický popis samostatně mimo oddíly o jednotlivých historických etapách přívozu). Vzhledem k tomu, že mezi jednotlivými etapami nebyla žádná kontinuita, tak by bylo kontraproduktivní vyčleňovat některé informace vztahující se k jednotlivým etapám do samostatného oddílu věnujícímu se souhrnně například vývoji jizdného či porovnání intervalů či časového rozsahu provozu, dopravního významu atd. Jinak současnost je vždy aktuálně nejmladší etapou historie, takže k chronologickému sledu nedělitelně patří na stejné úrovni jako předchozí etapy.

Vyčleňovat část referencí do samostatné skupiny taky nemá opodstatnění. Obě vámi vyčleněné "poznámky" mají účel a povahu referencí, tj. údaje o zdroji informace, nikoliv charakter poznámky jakožto nějaké doplňující informace nad rámec vlastního textu článku. V jednom případě jde o odkaz na informace publikované vyvěšením v místě přívozu. Ve druhém případě jde o referenci, která by vlastně ve Wikipedii být neměla, protože nejde o publikované zdroje, nicméně protože zásadní údaje koresponduje s publikovanými, resp. veřejně dostupnými a ověřitelnými informacemi (katastr nemovitostí aj.), snad by se daly tolerovat jako nekontroverzní. Jinak pokud by šlo o skutečné "poznámky pod čarou", nejsem na Wikipedii jejich příznivcem. Zbytečně tříští text. Buď poznámka má úzkou souvislost s obsahem článku, a pak patří přímo do textu, třeba do závorky nebo jako samostatný odstavec, anebo jde o odkaz na související téma, a to se na internetu řeší klikacím odkazem mířícím na příslušný jiný článek, anebo jde o nadbytečnou informaci, a pak do článku nepatří vůbec.

Obecně je lépe do článku na Wikipedii zasahovat jen tehdy, jste-li si jist, že je to opravdu nesporná změna k lepšímu, nikoliv jen příblížení vašemu osobnímu vkusu na úkor vkusu či zvyklostí toho, kdo článek editoval před vámi. Tedy raději jen tehdy, když můžete do článku přidat nějakou důležitou informaci, která tam chybí, opravit jasnou chybu anebo článek udělat přehlednějším a uspořádanějším. O to jste se sice asi snažil i v tomto případě, ale nakonec jsem přes veškerou snahu ve vaší editaci nenašel takřka nic, co by bylo vhodné akceptovat. --ŠJů (diskuse) 6. 8. 2016, 02:38 (CEST)

Wikikytička[editovat zdroj]

Student[editovat zdroj]

Železná hvězda kvalitního wikipedisty[editovat zdroj]

Josef Vančura[editovat zdroj]

Zdravím. Nespletl jste se v článku Josef Vančura? Text mluví o historikovi Jindřichu Vančurovi. --Vlout (diskuse) 18. 10. 2016, 10:42 (CEST)

Dík za bystré oko. Než jsem otevřel tuto diskusi, už jsem si všimnul a revertoval. Dodám k Jindřichovi.--Svenkaj (diskuse) 18. 10. 2016, 10:59 (CEST)
V pořádku, díky za opravu. (Obecně stačí odpovědět na jednom místě, když jde o takové upozornění, sleduji odpovědi.) --Vlout (diskuse) 18. 10. 2016, 12:35 (CEST)

Diskuse o spisovatelce[editovat zdroj]

Dobrý den, pane kolego. Děkuji Vám za mail a rád na něj odpovím podrobněji. Dostanu se k tomu ale asi až během příštího týdne. Jsem si vědom ožehavosti celé problematiky a například toho, že jeden kolega sice asi má k tomu zdroje, ale necitoval je. Pokud ty zdroje (tři knihy!) máte Vy nebo se k nim můžete dostat, tak by bylo výborné, kdybyste tu věc mohl doplnit. Já ty knihy bohužel nemám a ani si je nemohu brzy obstarat. --Zbrnajsem (diskuse) 29. 10. 2016, 11:04 (CEST)

@ Zbrnajsem: Pár knih o BN doma mám (Sobková, Tille, korespondence BN). Když budu vědět co a budu mít, najdu místo a reference dodám. Víc e-mailem. Dík za reakci --Svenkaj (diskuse) 29. 10. 2016, 12:23 (CEST)

Recenze[editovat zdroj]

S radotí jsem sledoval Vaše přepracování článku Liberalizace poštovního trhu, který jsem načal jen díky tomu, že byla hodně zmiňována v literatuře, kterou používám pro tvorbu článku PPL. Když vidím, že se v problematice poštovních služeb orientujete, mohu poprosit o recenzi článku PPL? Rád bych ho dopracoval do statusu Dobrý.--Juandev (diskuse) 7. 12. 2016, 14:10 (CET)

@ Juandev Dík za pochvalu, zase jsem se jednou nadmul :-). Pro poštu jsem opravdu pracoval, ale spíš v době, když PPL byla ještě na houbách. S privátními přepravci mám tudíž zkušenosti minimální. Kouknul jsem se na článek, jsou tam nějaké gramatické překlepy a zahlédl jsem zdvojení informací. Možná je to trochu přezdrojováno, ale to až po přečtení. Pár menších úprav udělám, ale po věcné stránce nejspíš není třeba. --Svenkaj (diskuse) 7. 12. 2016, 15:33 (CET)

Díky. Na váš komentář odpovím v diskusi stránky, aby jsme to měli pohromadě.--Juandev (diskuse) 7. 12. 2016, 15:45 (CET)

Obrazárna a Moderní galerie[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji, že jste se toho ujal. Doufám, že je to i pro Vás zajímavé téma a těším se na další Vaše články.--NoJin

@ NoJin: Dík za uznání, potěšilo. Při Obrazárně jsem se poučil o ušlechtilých lidech. Ještě dělám Moderní galerii. --Svenkaj (diskuse) 26. 12. 2016, 18:28 (CET)

Бучач-Львів[editovat zdroj]

Děkuji vám za pochopení! У меня Ru-4. Ukrajinština похожa на русский. --Бучач-Львів (diskuse) 27. 12. 2016, 16:21 (CET)

Please, read and install in Jan Jiří Pinsel

Děkuji vám za pochopení! --Бучач-Львів (diskuse) 28. 12. 2016, 10:45 (CET)

 • Please, tell other Chechs users: неударная о по-русски читается как а. Děkuji vám za pochopení! --Бучач-Львів (diskuse) 29. 12. 2016, 08:45 (CET)
@Бучач-Львів Yes, people who speak Russian know it. Nevertheless, we write "o", as in "Moskva" (we do not write Maskvá) --Svenkaj (diskuse) 29. 12. 2016, 10:43 (CET)
I told about Fonetika only (читается). Děkuji vám za pochopení! --Бучач-Львів (diskuse) 29. 12. 2016, 11:14 (CET)

Please, read, check and install in Bučač (Chrame)

 • konkatedrála (cerkev)
 • cirkev svatého Mikuláše (1610)
 • cirkev Pokrov přesvaté Bohorodice
 • barokní katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie (1763) Děkuji vám za pochopení! --Бучач-Львів (diskuse) 29. 12. 2016, 11:46 (CET)

Foto[editovat zdroj]

Bučač File:Й.-Г.Пінзель. Статуя Діви Марії.jpg|socha Panny Marie Děkuji vám za pochopení! --Бучач-Львів (diskuse) 28. 12. 2016, 11:20 (CET)

User:EGalvez (WMF)/Sandbox/MassMessageTest[editovat zdroj]

 1. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
 2. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey (revised heading)[editovat zdroj]

 1. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
 2. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.

Obléhání La Rochelle[editovat zdroj]

Dobrý den, díky za doplněné informace, sekce "V literatuře" či nějaká podobná mi tam chyběla, zkusím ji ještě doplnit. Bohužel ale budu muset vymazat tu zmínku o d'Artagnanově/Batzově účasti na obléhání, už se to dost podobá vlastnímu výzkumu, ve zdroji jsem totiž o tomto zmínku nenašel. Ono je také sice vzhledem k jeho věku pravděpodobné, že se neúčastnil, ale nikdy nevíme, co když třeba jako kadet ano. Kdyby o tom psal nějaký historik, to by byla jiná. --Remaling (diskuse) 14. 1. 2017, 19:47 (CET)

@Remaling : Ta zmínka o nepravděpodobné účasti byla na francouzské wikipedii, taky bez přímého zdroje. Půjde-li pryč, nic se neděje. --Svenkaj (diskuse) 14. 1. 2017, 19:55 (CET)
Aha, tak to se omlouvám. Ještě to zvážím, ale když pominu své pedantství ohledně zdrojování, tak bych také článek časem rád dotáhl na a odhaduji, že ta informace by mi u kolegů recenzentů beze zdroje neprošla. --Remaling (diskuse) 14. 1. 2017, 20:11 (CET)
@RemalingZkusím něco najít taky, jestli budu mít víc štěstí :-) --Svenkaj (diskuse) 14. 1. 2017, 22:07 (CET)
Díky za snahu, ale jako zdroj je tam uvedena Wikipedie. Vhodný je zdroj, kde je uveden dohledatelný autor - fyzická osoba, která je ideálně autoritou v oboru. Ještě mě u té druhé části informace napadá druhý možný problém a to že je ta informace o d'Artagnanovi už příliš vzdálená tématu článku. --Remaling (diskuse) 14. 1. 2017, 23:13 (CET)
@Remaling Chtěl jsem se vyhnout nevěrohodným blogům a že je tento článek zdrojován Wikipedií jsem si nevšimnul. Sorry. Nakonec, zůstane-li v kapitole jen první věta, nic se neděje. Jen se v ní dávají věci do souvislostí, o vlastním obléhání nic nevypovídá. Klidně škrtejte, co uznáte za vhodné.--Svenkaj (diskuse) 15. 1. 2017, 09:45 (CET)
Nevadí. Trochu jsem to rozšířil s pomocí francouzské Wiki (jde o zjevné informace, které myslím netřeba zdrojovat). --Remaling (diskuse) 15. 1. 2017, 21:11 (CET)

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey[editovat zdroj]

(Sorry to write in English)

Pražské předměstí[editovat zdroj]

Zdravím, k úpravě v článku o Jaroslavu Seifertovi: pojem "předměstská obec" Prahy je oficiálně používán pro obce, kterým bylo zákonem 40/1886 ř.z. nařízeno sjednotit stavební řád s Prahou. Vizte třeba tady shrnující označení "v Praze a předměstích". Šlo o přípravu k vytvoření Velké Prahy. --Uacs451 (diskuse) 11. 5. 2017, 19:10 (CEST)

@Uacs451 Řekl bych, že jako předměstí byl tradičně označován Karlín a Smíchov, třeba v Erbenově Autentickém ukazateli [1]. (Ale to může být proto, že v roce 1870 ještě po Žižkovu a Vinohradech nebylo potuchy.) V tom zákonu, na který odkazujete, se v úvodu hovoří o Žižkovu jako o městu, slovo "předměstí" se užívá až dál, tak nevím. Ale nejde o život. Nevadí mi vrácení "předměstí" myslíte-li, že je přesnější; klidně ho tam šoupněte. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 11. 5. 2017, 20:10 (CEST)
Není třeba. Chtěl jsem jen ukázat, že použití slova "předměstí" pro Žižkov nebyl vlastní výzkum. V zákoně je použito jako shrnující pro ty obce, které jsou vyjmenovány na začátku, aby se seznam nemusel dokola opisovat. Do Prahy zdraví --Uacs451 (diskuse) 12. 5. 2017, 13:03 (CEST)

Klement Bochořák[editovat zdroj]

Dobrý den, šablona o porušení práv byla vložena roboticky do všech nových hesel Fanoušek kopané, v diskusi je i zdůvodnění problému [2]. Nejlepším řešením je po kontrole či přepsání textu odstranit, ne všechny jsou porušením práv /něco je z Britannicy, něco má být údajně z enwiki atd/, ale těch hesel je mnoho, takže kolegové zvolili tenhle postup. Já když na ně narazím, kouknu odkud text pochází z prvního shrnutí, a pokud je text takto krátký a zdrojovaný z různých míst, šablonu odebírám. Nejlepší by bylo všechny přepsat ale víte jak to je… Mějte se hezky--Horst (diskuse) 16. 5. 2017, 11:18 (CEST)

@Horst Dík. Zdroje toho textu o Klementu Bochořákovi jsem si zkoušel různě "vygooglit", ale nenašel jsem. Časem se na něj podívám a zkusím rozšířit, aby byl bez pochyb. P.S.: Vykání mezi námi dvěma snad netřeba :-). --Svenkaj (diskuse) 16. 5. 2017, 13:27 (CEST)

Viktor Pinkava[editovat zdroj]

Zdravím, jak jste s tím daleko, včera jsem na něm začal dělat a hlupák jsem to na té stránce neoznačil :-( --Jan.Kamenicek (diskuse) 25. 5. 2017, 13:29 (CEST) Podívejte se na moje Pískoviště. Jste-li dál, klidně mi dejte vědět, použijte, co se hodí a já budu dělat na něčem jiném. Nebo naopak, jak je libo :-). Mám problém s Pinkavovým narozením, nemůžu ho najít v matrice narozených, i když tam mám poznamenány dva pravděpodobné sourozence. Použijte můj e-mail. --Svenkaj (diskuse) 25. 5. 2017, 13:38 (CEST)

Sixt Palma Močidlanský[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o opravu referencí v hesle Sixt Palma Močidlanský. Děkuji --Jvs 5. 6. 2017, 12:04 (CEST)

@Jvs Dík za upozornění. Vepsal jsem název odkazu na špatné místo, odběhnul a nezkontroloval. --Svenkaj (diskuse) 5. 6. 2017, 12:38 (CEST)

Tank číslo 23[editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o opravu chybějící reference "sl" v hesle Tank číslo 23. Děkuji --Jvs 25. 7. 2017, 11:40 (CEST)

@--Jvs Dík za upozornění, opraveno. --Svenkaj (diskuse) 25. 7. 2017, 13:17 (CEST)

Ahoj![editovat zdroj]

Dobrý večer. Děkuji Vám za Vaši nabídku. Moje článký – 28 biografie a 10 rozcestníků. Nevím np., kde se narodila Renata Šindelářová –> Ostrov (okres Karlovy Vary) nebo Ostrov nad Ohří? Děkuji. --PaSova (diskuse) 25. 7. 2017, 23:19 (CEST)

@--PaSova Ostrov (okres Karlovy Vary) a Ostrov nad Ohří je totéž město. Když si zadáte v české Wikipedii Ostrov nad Ohří, přesměruje se link na Ostrov (okres Karlovy Vary). Zdraví --Svenkaj (diskuse) 26. 7. 2017, 18:26 (CEST)
Dobrý večer. Jsem napsal nový članek Jozef Klimko. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 28. 7. 2017, 18:43 (CEST)
Dobry večer. Nove stránký: Anna Handzlová a Gavenda. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám. --PaSova (diskuse) 30. 7. 2017, 20:30 (CEST)
Dobry večer. Nova stránka je: Jiří Svetozar Kupka a Jiří Klimíček. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 29. 8. 2017, 20:47 (CEST)
Dobry den. Nova stránka je: Ludmila Klukanová. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 1. 9. 2017, 16:56 (CEST)
Dobry den. Nova stránka je: (František Všetička) a též Karel Cejp + Švrček. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám! --PaSova (diskuse)--PaSova (diskuse) 12. 9. 2017, 12:59 (CEST)
Dobrý večer. Jsem napsal nový članek Vladimíra. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám. --PaSova (diskuse) 11. 10. 2017, 20:01 (CEST) @Pasova: Myslím, že stránka je v pořádku. --Svenkaj (diskuse) 11. 10. 2017, 22:53 (CEST)

Národní listy z roku 1934[editovat zdroj]

V Národních listech z roku 1934 nenacházím vůbec nic o hanlivosti názvu Česko (německy die Tschechei), vy to někde vidíte? Die Tschechei špatně přeložil český novinář jako "Čechúnsko", v německém originálu nic takového neexistuje. 93.185.55.100 13. 8. 2017, 22:20 (CEST)

 :@93.185.55.100: Dobrý den, mě vůbec nejde o to se nekonečně přít. Váš odkaz na komunistickou diskusi v parlamentu byl samozřejmě pravdivý, komunisté se rádi do minulosti vracejí, např. vytahují znovu otázku Sudet, jak jsem se dočetl v dnešních LN. Ale slovo "Tschechei" chápe hodně Čechů opravdu hanlivě, já taky. Netvrdím, že v zahraničí to tak musí vždy být, proto je ta poznámka místně upřesněna. (Asi před 20 lety jsem ve Švýcarsku chtěl koupit českou klávesnici k počítači a odpověď byla, že si ji musím koupit v Tschechei a švýcarský prodavač mě nejspíš urazit nechtěl.) Chtěl jsem jen poznámkou ukázat, že ty kořeny jsou hlubší, než nějaká nedávná parlamentní debata. Název článku v NL vypovídá podle mne jasně o postoji redaktora k událostem i tam provolávaným heslům. Jistě by se daly najít jiné příklady, ale ten čas radši věnuji jiným článkům ve Wikipedii. Tschechei bývalo nacisty použité místo Tschechoslowakei a nemělo na mysli jen české země. V souvislosti s Hitlerovým Rest-Tschechei pro Protektorát je pro mne to slovo osobně urážlivé dodnes i když, jak oba víme, je gramaticky správně vytvořeno.

Kouknul jsem se na Vaše jiné příspěvky, jsou věcné. Prosím, nezasekněte se na tomhle detailu, kde mě - popravdě - popudilo neencyklopedické slovo "blábol". Zdraví --Svenkaj (diskuse) 14. 8. 2017, 09:54 (CEST)

Souhlasím s Vámi, kolego Svenkaji. Tak to je s Tschechei, a ne jinak. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 8. 2017, 10:02 (CEST)
 • 1. ČSR protestovala proti zkracování názvu Československo na Česko. Němci tím chtěli zdůraznit dominantní český vliv v ČSR. Nic víc.
 • Tschechei bylo ve své době častější než Tschechien [3].
 • Rest-Tschechei (zbytek Česka) znamená Česko bez pohraničí. Srovnejte Praha a zbytek Česka[4], Prag und Rest-Tschechien[5], Ústecký kraj a zbytek Česka[6], Bavorsko a zbytek Německa (Restdeutschland[7]), Bratislava a zbytek Slovenska (Restslowakei [8]). 93.185.55.100 14. 8. 2017, 10:36 (CEST)
Starší generace používá ještě Tschechei. Veškerý německý tisk píše jen Tschechien. Mladá generace se dozvídá jen tento nový název. Nemá smysl pro dnešek popírat hanlivost výrazu Tschechei. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 8. 2017, 13:23 (CEST)
Bludy o hanlivost výrazu Tschechei má vždycky smysl vyvracet. Například nizozemská verze wikipedie tvrdí, že nizozemský překlad Česka (Tsjechië) je údajně germanismus[9] a cituje nějaký nesmysl o nacistech a Tschechei z ledna roku 1993[10]. Z wikipedie se tyto blbosti šíří do celého světa. 93.185.55.100 14. 8. 2017, 21:17 (CEST)
Pokud rozumím dobře holandsky :-), i ten Váš zdroj uvádí, že pojmenování je v Česku problém, i když nepochopil, že při názvu Tschechei se nejedná o období Protektorátu, ale 1933-1939. Prostě, jsem přesvědčen, že ti Němci nevolali na náměstích Tschechei místo Tschechoslowakei proto, aby nás potěšili nebo aby se chovali neutrálně. Smiřme se oba s tím, že se v tomhle neshodneme. Mně osobně to slovo prostě přijde hnědě zavánějící. Poznámku v článku jsem už upravil do neutrálnější verze (tj., že ne každému Čechovi to vadí). Ale už se věnuji jiným tématům. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 14. 8. 2017, 21:35 (CEST)

Železná hvězda kvalitního wikipedisty[editovat zdroj]

Ahoj, moc gratuluji k více než zaslouženému vyznamenání a rovněž děkuji za Tvou práci! Ať se Ti nejen zde daří i nadále--Horst (diskuse) 24. 8. 2017, 19:36 (CEST)
Přidávám také gratulaci za právem udělené vyznamenání. Gumideck (diskuse) 24. 8. 2017, 21:33 (CEST)
@--Gampe--Horst--Gumideck Červenám se za tolik chvály. Snažím se, aby z Wikipedie mizely omyly, chyby a nepravdy a to vy a další děláte taky, líp a delší dobu. Vzhledem k počtu článků jsme jak ten pták Noh, co si jednou za sto let brousí zobák o skálu. Až bude skála pryč, bude hotovo. Takže zatím práce dost :-). Dík --Svenkaj (diskuse) 24. 8. 2017, 22:37 (CEST)

Editathon ve Vědecké knihovně Olomouc, 8–9. září 2017[editovat zdroj]

Ahoj,

uvádím odkaz na Wikipedie:Editathon ve Vědecké knihovně Olomouc, 8.–9. září 2017, o kterém jsme se již bavili. Těším se na Tvou účast.

--Jan.Kamenicek (diskuse) 27. 8. 2017, 10:45 (CEST)

V reakci na odebrání ze seznamu účastníků: I Utar musí být v pátek v Praze, ale jede pak ráno, snad tím prvním EC, tak se lze přidat. S pozdravem --4. 9. 2017, 21:25 (CEST), Utar (diskuse)
@Utar První EC jede před půl sedmou. To bych kvůli vstávání umřel, než by vlak dojel do Libně. Mám naplánován Regiojet v 7:44. Poznáme se, kdybys jel stejným? Zdraví --Svenkaj (diskuse) 4. 9. 2017, 21:41 (CEST)
Ne, já už mám lístky od ČD. Tak tedy nashle až v Olomouci. --5. 9. 2017, 11:04 (CEST), Utar (diskuse)

Matěj Hlaváček[editovat zdroj]

Fotografie[editovat zdroj]

Zdravím kolego, inspirován přidanou fotografií do článku o Františce Plamínkové bych se chtěl pozeptat, zda byste/bys neměl ve svých sbírkách také fotografii Matěje Hlaváčka, někdejšího košířského starosty? Předem díky. --Jan Polák (diskuse) 27. 8. 2017, 17:20 (CEST)

--Jan Polák Dobrý den, díval jsem se do Krameria, odkud se pro volné obrázky obvykle orientuji, ale nic tam nevidím. Hlaváčkova fotka s dalšími fotografiemi k tématu je tady [11], ale odkud pochází a jak by to bylo s jejím použitím, to nevím. Zkuste je oslovit. Téma je to výborné, píše se o něm něco na Wiki taky tady: Elektrická dráha Smíchov-Košíře, to jistě víte. --Svenkaj (diskuse) 27. 8. 2017, 18:00 (CEST)
Škoda. Díky za upozornění. Já už si byl minulý týden pořídit snímky hrobu na Košířském hřbitově a pak i tramvaje, které si shromažďuji do kategorie Matěj Hlaváček, ale kdyby byl i samotný Hlaváček, hned by to bylo lepší. :-) --Jan Polák (diskuse) 27. 8. 2017, 19:12 (CEST)

Matriční údaje[editovat zdroj]

Kolego, ještě se na Vás s dovolením jednou obrátím kvůli Matěji Hlaváčkovi. Pokud vím, orientujete se v matrikách. Našel byste někde, prosím, záznamy o jeho narození, křtu či úmrtí? Například kvůli adrese domů, kde žil atp.? Předem děkuji. --Jan Polák (diskuse) 26. 9. 2017, 08:15 (CEST)

@Jan Polák Tušíte datum přesné datum narození Matěje Hlaváčka nebo jiný údaj (datum úmrtí či svatby, narození dětí)? Může být to narození 1852? Zdraví --Svenkaj (diskuse) 26. 9. 2017, 08:43 (CEST)
Pravda, to jsem Vám zapomněl napsat. Moje chyba. Narozen 25. listopadu 1852 pravděpodobně v Košířích, jež tehdy tvořily vesnici na předměstí Prahy, a zemřel 6. října 1897 v Praze (sebevražda v Platýzu). --Jan Polák (diskuse) 26. 9. 2017, 09:05 (CEST)
A ještě jedna věc: manželka se sice podle jednoho zdroje jmenuje Barbora, ale já bych to spíš – podle Národních listů i podle rodinného náhrobního kamene – viděl spíš na Marii (26. června 1855 – 22. července 1904). Manželé Hlaváčkovi měli tři děti, v době Matějova úmrtí nezletilé. Měly by to být: František Hlaváček (22. prosince 1878 – 24. srpna 1940), Oldřich (1884 – 1955) a prý Milada, jenže by to mohla být Karla (24. února 1886 – 12. května 1958). Máš možnost to, prosím, nějak ověřit? Předem díky za snahu. --Jan Polák (diskuse) 26. 9. 2017, 14:33 (CEST)
Ahoj, díky za Hlaváčky. Jeho otce uvádíš Štěpána (1821–1914). Ten se mi víc líbí, než jinde uváděný Václav (pokud to tedy nebyl Štěpán Václav Hlaváček :-)). Na náhrobním kameni rodiny Hlaváčkovy uvádějí u Štěpána vymezení 28. března 1823 – 31. května 1882). Nemůže to být jiný Hlaváček? Třeba ne… --Jan Polák (diskuse) 26. 9. 2017, 19:29 (CEST)
Jinak tedy fotky hrobu máš v této kategorii na Commons. --Jan Polák (diskuse) 26. 9. 2017, 19:31 (CEST)

@--Jan Polák Štěpána Hlaváčka jsem původně určil podle policejních přihlášek. (Když měl syna Mathiase narozeného 1852 v Košířích, těžko to bude jiný.) Až potom jsem našel matriku oddaných Košíře http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/permalink?xid=211A5939B78B4BB7803E766517511A0B&scan=52#scan52 Tam je uveden ženich Matěj Hlaváček jako syn Štěpána Hlaváčka z Košíř a Marie Sojkové ze Zbuzan. O rodičích není pochyb. --Svenkaj (diskuse) 26. 9. 2017, 21:32 (CEST)

Jasně, leda by to byl – jak jsem psal – Štěpán Václav. Jinak svoji stránku si již můžeš smazat, resp. používat na něco svého. Díky Ti za ni. --Jan Polák (diskuse) 26. 9. 2017, 21:38 (CEST)

Článek[editovat zdroj]

Článek je hotov. :-) --Jan Polák (diskuse) 26. 9. 2017, 22:37 (CEST)

Luther a české země[editovat zdroj]

Myslím, že Vaše stať Lutherovy teze a české země by se dobře hodila do článku Martin Luther. Stačilo by jen upravit název na Luther a české země. Souhlasím s Vámi, že „česká Wiki by měla obecně podávat i jiné informace, než anglická - tj. o vztahu tématu k Česku". --78.136.165.27 2. 9. 2017, 18:35 (CEST)

Dovolil jsem si Vaši stať maličko doplnit, snad nebudete mít námitky.

--78.136.180.38 2. 9. 2017, 21:32 (CEST)

@--78.136.180.38 Co bych mohl mít proti kvalifikovanému doplnění :-). Dík. Jen tak koukám, že jediné přímé reference k tak důležitému článku jsou v tomhle odstavečku (i když seznam literatury je úctyhodný). --Svenkaj (diskuse) 2. 9. 2017, 22:04 (CEST)

F. Sauer[editovat zdroj]

Všiml jsem si, že se zabýváte přepracováním článku o F. Sauerovi. Já o něm příliš mnoho nevím (kromě údajů v Lexikonu české literatury 4/1), ale mám jednu připomínku.

Ze starého článku jste převzal informaci o motivu stržení Mariánského sloupu: Údajně tak učinil pro příslib odměny domněle zlatých hvězd z koruny Panny Marie. Odkazujete na pořad v České televizi z roku 2009 (magazín „Z metropole"). Tam se uvádí: Bylo mu slíbeno, že dostane za odměnu zlaté hvězdičky z té glorioly hvězd, která je kolem hlavy Panny Marie. Bylo mu řečeno, že jsou zlaté. Ony jsou měděné a byly zlacené nepatrným plátkem zlata. Takže on se cítil podveden.

V pořadu není zmínka o tom, odkud jsou tyto senzační informace čerpány. Neuvádí se ani, kdo to měl Sauerovi slíbit. Není zde odkaz na žádnou publikaci, na žádný hodnověrný pramen. Všechno jsou to jen čistá tvrzení, nijak nedoložená. Takovýto pořad nelze považovat za relevantní zdroj. Domnívám se, že článek by měl vycházet z primárních zdrojů nebo z pramenů jinak důvěryhodných. Neexistují-li k dané informaci jiné, důvěryhodnější zdroje, navrhuji toto tvrzení (byť označené slovem „údajně") z článku vypustit. --78.136.142.195 3. 9. 2017, 22:24 (CEST)

@--78.136.142.195 Přesně tak. Lexikon čes. literatury a dobový tisk jsou pro mne základní zdroje. Zatím jsem do starého textu nesahal, jen jsem přidal. Stejně tak např. zatím nemám ověřenu informaci o rekonstrukci bitvy na Vítkově a jiné. Čtu si ve starých novinách a článek jistě dozná změn - neověřené informace buď půjdou pryč nebo tam dodám šablonu "Zdroj?" Pár dnů to ale bude trvat. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 4. 9. 2017, 09:43 (CEST)
Ke stržení Mariánského sloupu by bylo dobré přečíst si také vylíčení Sauerovo, jak je publikoval v knize Naše luza jesuité a diplomaté: historický doklad svržení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Praha: 1923. 23 s. cnb001516739. Jste-li z Prahy, neměl by to být problém, je to v Národní knihovně i v knihovně Národního muzea.
Na internetu je dostupný článek Dagmar Magincové „Muž činu Franta Sauer. Přímá akce na Žižkově ", který byl ovšem publikován v extrémně levicovém časopise Anarchistická revue Existence, č. 4/2012, str. 16–17. Za přečtení myslím stojí (online zde). Je-li autorka totožná s Mgr. Dagmar Magincovou z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice (zde), to bohužel nevím.
Rád bych pomohl více, ale o anarchisty jsem se nikdy nezajímal. --78.136.143.246 4. 9. 2017, 22:12 (CEST)
@78.136.142.195 Ten anarchistický článek mám už taky, je dobře ozdrojovaný, proto ho bez rozpaků dám do externích odkazů. Kvůli Sauerově popisu stržení sloupu asi do knihovny nepůjdu (osobně si myslím, že je těžké rozlišit, kde fabuloval a kde říkal pravdu), ale zdrojů snad bude dost - nechám něco na mladší, ať vylepší :-). Dík --Svenkaj (diskuse) 4. 9. 2017, 22:20 (CEST) P.S.:Nechcete mi radši napsat na e-mail, když už se nechcete na Wikipedii přihlásit? Je mi to takové divné psát si místo s člověkem s jedenáctimístným číslem :-) --Svenkaj (diskuse) 4. 9. 2017, 22:29 (CEST)

Wikikytička – Matěj Hlaváček[editovat zdroj]

Odpověď/reakce se zavináčem[editovat zdroj]

Ahoj, ta odpověď či reakce na někoho, aby začínala zavináčem, se dělá pomocí šablony {{Odpověď}}. --Jan Polák (diskuse) 28. 9. 2017, 14:24 (CEST)

@Jan Polák: Člověk se učí celý život a na Wikipedii tím spíš. :-) Dík. --Svenkaj (diskuse) 28. 9. 2017, 16:10 (CEST)

Oldřich Kerhart[editovat zdroj]

obávám se, že dílo tohoto malíře není ještě volné, zemřel 18.11.1947, dílo bude volné v roce 2018, nevím kdo chybné datum úmrtí v přízpěvku uvedl, ale zde je uvedeno patrně skutečné datum úmrtí:

http://aleph.nkp.cz/F/C673VMDY5BAJ2S76Y7F86E19KMXSV3PXY5J8RVT8J26I96QA21-53115?func=full-set-set&set_number=107683&set_entry=000004&format=999

http://abart-full.artarchiv.cz/osoby.php?i=2&Fmistoumrti=&Fprijmeni=kerhart&Fjmeno=&FnarozDen=&FnarozMes=&FnarozRok=&FumrtiDen=&FumrtiMes=&FumrtiRok=&Fmisto=&Fobor=


pravdivost mého tvrzení lze ověřit zde:

http://www.gestor.cz/cs/

--Martin wolf (diskuse) 12. 10. 2017, 19:09 (CEST)

@Martin wolf: Dík, nemám důvod nevěřit, nijak jsem neprověřoval. Dal jsem pryč oba obrázky, které jsem na stránku Oldřich Kerhart vložil. Škoda. Oldřich Kerhart super významná osobnost asi není, ale stránka bez obrázků je hluchá. Jak to řešit na Commons, neumím. P.S.: Máme oba zájem o genealogii, že? Budete-li mít cestu do Prahy, ozvěte se na e-mail. --Svenkaj (diskuse) 12. 10. 2017, 20:07 (CEST)

Nechte to být, ono se to vyřeší. Na Commons to může někdo navrhnout ke smazání, ale také nemusí. Obrazy od tohoto autora budou dle čes.zák. volné cca 3.1.2018 a to je za chvílku. Osobně bych ten autoportér vložil do infoboxu jako obr. osoby vel. 200 px a obrazy bych načetl v lednu a už barevné. Na webu jich pár najdete. Čiňtě jak uznáte za vhodné. O genealogii se zajímám, ale do Prahy ze zdr.důvodů nejezdím.--Martin wolf (diskuse) 12. 10. 2017, 21:15 (CEST)

Matěj Hlaváček – hlasování[editovat zdroj]

Ahoj, zahájil jsem hlasování o udělení označení (puclíku) Nejlepší článek pro Matěje Hlaváčka. Chceš-li, můžeš se vyjádřit. --Jan Polák (diskuse) 16. 10. 2017, 01:30 (CEST)

Díky za hlas i milé hodnocení. A ještě jednou děkuji za spolupráci při tvorbě článku. --Jan Polák (diskuse) 16. 10. 2017, 21:01 (CEST)

Bern[editovat zdroj]

Zdravím, koukám, že jste začal významně měnit článek Bern. Já do něj v dubnu 2015 přidal cca 7500 bajtů jako překlad ze slovenské Wiki. Asi zdroj nebyl dokonalý, ale ty některé věty tam stále jsou. Prosím, vraťte překladovou šablonu do textu. Její absence je to v rozporu s závaznými pravidly, tedy při překladu (i pak upraveném) uvést zdroj. Také jste smazal dost informací, které jsem tam tím překladem vložil, možná by se dali jen upravit /ale neumím teď v rychlosti přesněji určit/. --Pavouk (diskuse) 2. 11. 2017, 18:19 (CET)

@Pavouk: Jo, asi jsem se ukvapil s tím mazáním slovenské Wiki jako zdroje; dám ji klidně zpátky. Ale říkal jsem si, že do slovenštiny to stejně bylo přeloženo z nějakého švýcarského zdroje, ať už v němčině nebo francouzštině. Čili by to byl překlad překladu. S tím úvodem to považuji za trochu složitější. Díval jsem se, jak je Bern upraven v cizojazyčných zejména německé, francouzské, a anglické. Ve všech je stručná charakteristika města, turistické podrobnosti jsou uvedeny dál. Podobně bych chtěl postupně ten článek upravit, jen to nejde najednou. Dost Bern znám a mám to město rád, tak nemám v úmyslu zbytečně vyhazovat informace, které tam mají být. Zatím to, prosím, považujte za meziprodukt. Klidně mě zkontaktujte přímo e-mailem, ať se poradíme nakrátko. Víc hlav víc ví. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 2. 11. 2017, 18:43 (CET)
Děkuji za obšírnou zprávu. (Mě se v Bernu líbilo a na české Wiki byl text nedostatečný, tak jsem ho tehdy v rychlosti rozšířil.) Beru to jako meziprodukt, až to budete mít vylepšeno, rád se na to podívám a pomohu z dalším vylepšením. Jako vzor (např. pořadí a nadpisy jednotlivých sekcí) mohou sloužit nejlepší články Wikipedie:Nejlepší_články, jsou tam i o městech (Třebíč, Hejnice), zatím však - myslím- žádné zahraniční. --Pavouk (diskuse) 2. 11. 2017, 19:12 (CET)

J. J. Pála[editovat zdroj]

K Pálovi před pár lety v rámci geocachingu vznikla položka s docela obsáhlým životopisným listingem:

Snad může být pročtení onoho listingu užitečnou inspirací při vytváření článku.

Jinak k epizodě kolem udání Maruščákové Pálou snad jenom předem na vysvětlenou poznamenám, že osada Holousy tehdy příslušela pod obec Brandýsek. Jméno nacisty utracené Pálovy dělnice tak kupř. figuruje na pomníku místních obětí okupace na křižovatce v centru Brandýska (dokumentoval jsem to např. na Commons:File:Brandysek_KL_CZ_memorial_to_victims_of_Nazi_occupation_006.jpg atd.). Tolik drobnosti, co mi k tématu napadly. Ať se daří v díle! :-)--Miaow Miaow (diskuse) 8. 11. 2017, 11:16 (CET)

@Miaow Miaow: Dík. Musím ten odkaz projít podrobněji, zatím vypadá, že je udělán podle materiálů Zdeňka Víška, který se Pálovi hodně věnoval a několik podobných statí o něm uveřejnil. (Je v mých referencích a já jeho poctivě a podrobně zpracované údaje spíš zestručňuji.) Poctivě řečeno, tragédii Anny Maruščákové po předání dopisu četnictvu jsem příliš pozornosti na stránce o Pálovi nevěnoval; myslím si, že by měla být rozvedena na jiné stránce. Klidně se koukněte na moje Pískoviště 2, tam je stránka o Pálovi už ve vysokém stupni rozpracování. Každá připomínka je vítána. --Svenkaj (diskuse) 8. 11. 2017, 12:36 (CET)

P.S.: Moje kočka je pouliční černobílá z útulku :-).

Prof. S. Sahánek[editovat zdroj]

Zdravím Vás, pane kolego, mnohokrát Vám děkuji za Vaše doplnění a reference k prof. S. Sahánkovi, udělal jste mně velikou radost. Neprávem to opomíjený člověk (a bohužel nejenom on). S poděkováním, --Protestant (diskuse) 6. 12. 2017, 16:19 (CET)

@Protestant: Neudělal jsem nic jiného, než že jsem se podíval do matrik, což někoho jiného zatím nenapadlo. Ale poděkování potěšilo, slušní a vzdělaní lidé, kteří trpěli za vlast by měli mít lepší stránky, než rychlokvašené hvězdičky jakéhokoliv oboru. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 6. 12. 2017, 16:57 (CET)

Jiří Cílek[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji za provedené úpravy. Ano, je to tak lepší. Akorát mne zarazil Váš komentář: „webová stránka o autorovi nefunkční?“ Ihned jsem proklik zkusila a, zdá se, je OK: http://www.cilek.estranky.cz/ Prosím, stránka byla, či snad dokonce i nyní je od Vás nedostupná? Děkuji za Vaši případnou reakci. --Petulac (diskuse) 7. 1. 2018, 01:04 (CET)

..@Petulac: Dík, hlavně jsem byl pyšný, že mě napadlo podívat se do sčítání lidu, když matrika narozených je nedostupná :-). Máte pravdu, webová stránka o autorovi se mi neotevřela, dál jsem nezkoumal a nechal s otazníkem. Nyní funguje i u mne, moje poznámka ve shrnutí je bezpředmětná.--Svenkaj (diskuse) 7. 1. 2018, 10:20 (CET)

Wikikytička za pomoc při dohledání dobových zdrojů u hesla Josef Perwolf[editovat zdroj]

@Protestant: Děkuji, není zač. Bavilo mě to. --Svenkaj (diskuse) 8. 1. 2018, 22:56 (CET)

Václav Krupka a Hana Krupková[editovat zdroj]

Dobrý den, raději vykám než tykám (a v písemném styku zvláště) a proto toto oslovení. (Jinak mi klidně tykej/tykejte.) Moc děkuji za Váš postřeh k heslu Václav Krupka. Máte úplnou pravdu a taky jsem si to uvědomil, hlavně v souvislosti s tím, že jsem včera ve svém privátním prostoru dokončil logicky Vámi predikované heslo Hana Krupková. Zatím jsem je nepublikoval, ale nejspíše dnes tak učiním. Až budou obě hesla na wikipedii, tak už nebude bránit nic tomu, aby se obsah hesla o Václavu Krupkovi nějakým vhodným způsobem (v pasážích o jeho manželce) zestručnil. Chápu, že lze dnes s odstupem času dost špatně oddělovat "encyklopedicky" oba tyto statečné lidi "od sebe" a že jejich osudy jsou a budou navždy spojeny a "propleteny". Mějte se a ještě jednou díky za podnět. P.S. Taky mě napadlo, že by v takovýchto případech (do budoucna) asi bylo vhodnější vytvořit heslo "Manželé Krupkovi", a udělat redirect z hesel Václav Krupka a Hana Krupková na heslo "Manželé Krupkovi", ale to raději upravme pasáže v heslu Václav Krupka. Mojmir Churavy (diskuse) 10. 1. 2018, 08:00 (CET)

@Mojmír Churavý: Omlouvám se Vám za tykání, ale nezahlédl jsem tuto preferovanou možnost na Vaší osobní stránce? V zásadě mi vyhovuje obé, důležité je sdělení. To sloučení Václava a Hany do stránky "Manželé Krupkovi" s přesměrováním obou je podle mne vynikající nápad. Nelze vyprávět příběh jednoho bez toho druhého. Vřele doporučuji, důstojnou společnou památku si oba zaslouží. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 10. 1. 2018, 09:51 (CET)
@Svenkaj: Dobrý nápad na "spoječné" heslo zrealizuji na nějakém jiném významném manželském páru. Prošel jsem stávající heslo o Václavu Krupkovi a zestručnil zmínky o jeho ženě po druhé sv. válce, ale tak, aby životopis Václava Krupky v poválečné době neztratil logiku. Nechci se chlubit, ale myslím, že se to zdařilo. Něco podobného jsem (a to dalo méně práce) provedl i u hesla Hana Krupková. Společné oběma životopisům tak vlastně zůstávají pasáže před válkou a během odboje v protektorátu, což si zaslouží pozornost wiki-čtenáře, ať již čte o Václavovi nebo Haně. Jo a s tím tykáním/vykáním máte pravdu. Neberte to osobně, opravdu mi tykání od kolegů wikipedistů nevadí, jen raději všem vykám, abych to nemusel řešit. Mějte se.Mojmir Churavy (diskuse) 10. 1. 2018, 16:01 (CET)

Nová stránka[editovat zdroj]

Dobrý den. Nova stránka je: Mirko Svrček. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 19. 2. 2018, 08:52 (CET)

Dobrý den. Dnes: Johnny Klimek. Prosím zkontrolujte (čeština, styl, typo, aj.). Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 20. 2. 2018, 09:13 (CET)
Dobrý den. Dnes nová stránka František Němec (spisovatel). Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám. --PaSova (diskuse) 5. 3. 2018, 09:17 (CET)
Dobrý den. Nová stránka je: Ruth Maria Kubitschek (Kubíček? / Kubíčková?) + Kubitschek + Emilie Benes Brzezinski a jeji otec Bohuš Beneš. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 9. 3. 2018, 17:27 (CET)
Dobrý den. Dnes nová stránka je: Václav Ladislav Beneš. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 12. 3. 2018, 13:09 (CET)
Dobrý den. Nová stránka je:Václav Beneš Šumavský. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 14. 3. 2018, 10:30 (CET)
Kolego PaSovo, i v tom novém článku máte chyby. Podívejte se tentokrát sám, kde a jaké. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 3. 2018, 10:47 (CET)
@Zbrnajsem:Vzhledem k tomu že kolega PaSova není českého původu, občas chyby dělá, každopádně jeho čeština je na dobré úrovni, není důvod mu nepomáhat--Horst (diskuse) 14. 3. 2018, 10:53 (CET)
Dobře, to jsem nevěděl. Já jsem ty chyby ovšem již několikrát opravoval. Nechci totiž je tam nechat, když je vidím. Pak dodávám i odkazy apod. Kolegovy články jsou velmi přínosné. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 3. 2018, 11:08 (CET)
@Zbrnajsem, Horst: Kolega PaSova žádá o opravy i mne. Témata mi jsou blízká a nevadí mi zjevné prohřešky proti češtině odstraňovat. Ale úpravy kolegy Zbrnajsem jsou kvalitnější a pracnější, než moje.--Svenkaj (diskuse) 14. 3. 2018, 11:22 (CET)
@Svenkaj, Horst: Ab heute bin ich auf der tschechischsprachigen Wikipedia nicht mehr aktiv. Recht vielen Dank für Ihre eingehende Hilfe und Berichtigungen. Gruß. PS. Benutzer Zbrnajsem war niemals mein Kollege!--PaSova (diskuse) 14. 3. 2018, 12:34 (CET)
@PaSova, Svenkaj, Horst: Wenn Sie das so sehen, Benutzer PaSova ... Eine solche Reaktion von Ihnen habe ich nicht erwartet. Falls es hilft, möchte ich mich bei Ihnen entschuldigen. Bitte nehmen Sie aber zur Kenntnis, dass Korrekturen von grammatikalischen Fehlern zur Normalität auf Wikipedia gehören. Ich wusste ja nicht, dass Tschechisch nicht Ihre Muttersprache ist. Dafür allerdings haben Sie eine tolle Arbeit geleistet, und es gebührt Ihnen unser großer Dank. Hoffentlich können Sie Ihren Entschluss noch überdenken. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 3. 2018, 17:12 (CET)
@PaSova, Svenkaj, Horst: Neodpustím si jeden malý dodatek, tentokrát česky. Kolega PaSova v zásadě umí velmi dobře česky, a také se výborně vyzná mezi jiným v těch tématech kolem rodu Benešů, o kterých vytvořil řadu prospěšných článků. A najednou jak se objevil, tak zase zmizel. Přitom mi poslal celkově pět poděkování za moje úpravy těch článků, které o rodu Benešů napsal. Byly tam totiž ty stylistické a gramatické chyby, které tam možná kolega PaSova ani nemusel nechávat, neboť jinde v těch textech takové chyby nedělal. Vždy ale sem sdělil kolegovi Svenkajovi, že je nový článek a že to kolega Svenkaj má po něm zkontrolovat. Z toho se pak už stal jeho návyk - „tady to máte a zkontrolujte to“. Tu kontrolu jsem většinou prováděl já, protože se mi ty chyby tam nelíbily. U toho posledního článku jsem ty opravy udělal již také, ale přes mobil, a pak jsem zjistil, že PaSova mezitím do článku něco přidal. Vznikl z toho tedy ek, a moje úpravy byly znehodnoceny. To mne roztrpčilo natolik, že jsem kolegu vyzval, ať si ty chyby tentokrát opraví sám. Načež on okamžitě „odpochodoval“ ... Dosti podobné reakce lze u něj vypozorovat i na německé Wikipedii, kde již také nepřispívá, tuším od roku 2014. Do té doby tam ale vytvořil snad přes 200 článků. Pak se asi něco přihodilo, načež přešel k nám, na českou Wikipedii. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 3. 2018, 10:57 (CET)
@Zbrnajsem:Sice o to nejde ale… pomáháme přeci všem, kokrétně kolegovi od r. 15, kdy sem přišel a začal tvořit, nehledal jsem úplný začátek > jen namátkou: [12][13], [14], těch poděkování je malinko více než 30, takže bych úplně nepsal "tu kontrolu jsem většinou prováděl já".ale to je vážně detail Naším cílem a úkolem je dát i subpahýly, pahýly a čerstvé články do pořádku, na tom Wiki jako kolaborativní projekt stojí /naopak například dewiki takto vstřícná není a např. heslo Květa Fialová, které jsem jim založil jako minipahýl krátce poté, co tato dáma zemřela, přišlo vniveč a tak ho prostě nemají a dlouho mít nebudou :-(--Horst (diskuse) 16. 3. 2018, 11:35 (CET)
@Zbrnajsem, Horst: Já rozumím Vaší lítosti, že se Vaše dobrá vůle nepotkala s pochopením. Stejně tak mi je líto, že česká Wikipedie ztratila přispěvatele, který se věnoval užitečným tématům. Vidím to jako okamžitý zkrat a doufám, že se kolega PaSova časem navrátí, aniž bychom si navzájem vyčítali tohle nedorozumění. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 16. 3. 2018, 13:16 (CET)
Kolego Svenkaji, dokonale jste vystihl situaci. Na Wikipedii působí spousta nejrůznějších lidí. Já se občas pokouším vžít do jejich motivace sem přispívat; není u všech wikipedistů zcela stejná. Kolega PaSova u nás přispěl poprvé již v roce 2013. Pak dlouho nic a od roku 2015 donedávna hodně. Druhou editací bylo vytvoření vlastní stránky s obrázkem sovy a těmito údaji o jazykových schopnostech: de-3, pl-3, ru-1. To je hodně zajímavé, isn´t it? P.S. Asi bychom tuto diskusi u Vás již mohli ukončit. Nebo ji přenesme ke mně, ovšem vlastně za jakým účelem? --Zbrnajsem (diskuse) 16. 3. 2018, 16:22 (CET)

František Horník-Lánský[editovat zdroj]

Dobrý den, u článku František Horník-Lánský vede reference Vladimír Prokop na jinam, než jste asi zamýšlel. --Addvisor (diskuse) 9. 5. 2018, 06:55 (CEST)

@Addvisor: Dík, už jsem to napravil. Nedošlo mi, že v šabloně "citace monografie" mi "odkaz na autora" rovnou vytvoří link. Člověk se učí celý život. --Svenkaj (diskuse) 9. 5. 2018, 11:39 (CEST)

Vlajka Svobodného území[editovat zdroj]

Článok o vlajke ste dosť orezali priateľu, orezali ste hlavne dosť dôležitú časť, ktorá očisťuje meno Ukrajinskej revolučnej povstaleckej armády od obvinení zo židovských pogromoch.--91.219.132.152 18. 6. 2018, 22:43 (CEST)

@91.219.132.152:Pouze jsem ten slovenský text tzv. skryl mezi znaménka ; je tam stále. Je-li text tak důležitý, kdokoliv (i anonym) ho může umazáním znamének vrátit. Nepatřilo by ale očistění jména Ukrajinské povstalecké armády spíš do článku, který píše o ní, než který je o vlajce? (I to hovoří pro sloučení.) Já mám k tématu neutrální vztah a revertovat úpravy nebudu; jen jsem odstraňoval slovenštinu. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 19. 6. 2018, 09:31 (CEST)

Stránka Lipa Learning[editovat zdroj]

Dobrý den, děkujeme Vám za informace v článku Lipa Learning. Bohužel není jasné, zda předmět článku splňuje podmínky významnosti či jednoho z doporučení o významnosti lidí, webů, hudby či jiné. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby nebylo o jeho významnosti pochyb. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen(a), rozšiřte nebo přepište jej tak, aby bylo zřejmé, proč je významný. Nejlépe toho docílíte, pokud uvedete alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje publikující o předmětu článku. Pokud u článku nelze splnit kritéria významnosti pro zachování na Wikipedii, bude vhodnější takový článek odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. S pozdravem --46.13.3.46 28. 6. 2018, 18:15 (CEST)

Dobrý den, děkuji za úpravu formátování na stránce Lipa Learning. Mohu se optat, zda dodané zdroje ospravedlní existenci stránky na české Wikipedii? Chtěli jsme v rámci Seznamu českých vývojářů a vydavatelů počítačových her mít vlastní odkazovanou stránku, jsme na trhu už 6 let a jsme aktivní ve vývojářské komunitě - pravidelně vystavujeme na konferenci Game Developers Session nebo se účastníme České hry roku.

@46.13.3.46:Dobrý den, děkuji za dotaz, ale neptáte se toho správného. Když kolega Vachovec1 šablonu na stránku vložil, byla na ní jediná nezávislá reference, ta druhá byl odkaz na webovou stránku Lipa Learning. Dnes je referencí víc, firma existuje, je úspěšná, ale neznám jeho úvahu - položte otázku přímo jemu (na diskusní stránku nebo na e-mail, který je vlevo). Zdraví a přeje hodně úspěchů --Svenkaj (diskuse) 28. 6. 2018, 18:36 (CEST)
Zdravím. Po nahlédnutí do přidaných zdrojů považuji významnost za doloženou, šablonu jsem tedy odstranil. S pozdravem --Vachovec1 (diskuse) 28. 6. 2018, 21:53 (CEST)

Šablona Překlad[editovat zdroj]

Zdravím. Šablona {{Překlad}} neslouží pro zdrojování obsahu, ale výhradně k autorskoprávním účelům. Pokud daný editor neuvedl, že jde o překlad z jiné wiki, nebo to není ze struktury textu jasné, není možné ji tam dodatečně vkládat. Tím spíš ji není možné do článku vkládat jen tak, pro jakési pseudozdrojování. Interwiki v článku jsou, čtenář se dostane na cizojazyčné verze, ale holt bohužel současný text na české wiki je nyní bez zdroje a neověřitelný. --Harold (diskuse) 18. 7. 2018, 09:57 (CEST)

Dík za mail, četl jsem ho, ale z technických důvodů nemůžu odpovědět stejným způsobem (nejdřív zítra). Tak radši píšu sem, asi lepší než čekat... Nemyslím, že by někdo chtěl mazat články jen na základě absence zdrojů. To by tam musely být vyloženě nějaké blbosti nebo výmysly, případně téma na hranici významnosti (tu lze v tomto případě asi jen těžko zpochybnit). S jinými wiki se to má takto: lze překládat (z autorskoprávních důvodů se použije šablona {{Překlad}}, poněkud nešťastně umisťovaná k referencím), ať už s převzetím zdrojů nebo bez nich; lze přebírat informace (=tvořit vlastní text) i se zdroji - potom se ale už nepoužívá š. Překlad; lze přebírat informace "načerno", nepřiznaně, max. s poznámkou ve shrnutí editace - z hlediska snahy o kvalitu české wiki to není úplně dobrý způsob, ale prostě dělá se to (včetně mě) a dělat se to bude, protože je to jednoduché. Wikipedii jako takovou, ať už českou nebo jakoukoliv jinou, však nelze oficiálně uvádět jako zdroj, protože sama sebe řadí mezi nevěrohodné zdroje (rovněž též WP:VZ#Upřednostňujte sekundární zdroje). --Harold (diskuse) 18. 7. 2018, 14:57 (CEST)

Spojené království[editovat zdroj]

Promiňte kolego, ale již mi prosím neodstraňujte mé diskusní příspěvky. Doufám, že šlo jen o omyl. --Vlout (diskuse) 27. 7. 2018, 13:47 (CEST)

@Vlout: Omlouvám se nastokrát, opravdu šlo o omyl. Chtěl jsem jen zrušit moje sledování této stránky, protože diskuse nikam nevede a nemám k ní co víc říct; a udělal jsem to nejspíš ve špatný moment. --Svenkaj (diskuse) 27. 7. 2018, 13:56 (CEST)
Tomu celkem rozumím. Nic se nestalo, pěkný den. --Vlout (diskuse) 27. 7. 2018, 13:59 (CEST)

Dnešní editace[editovat zdroj]

Dobrý den, pane kolego. Děkuji Vám za zkrácení úvodu jednoho článku o nadbytečné informace. Zároveň si Vás dovoluji upozornit na probíhající hlasování o přesunu ohledně článku Spojené království. Každý hlas tam odevzdaný je velmi důležitý. --Zbrnajsem (diskuse) 25. 8. 2018, 15:03 (CEST)

@Zbrnajsem: Pane kolego, dík za upozornění, ale sledování té diskuse jsem už před časem zrušil; přišlo mi jako maření času. Názor jsem kdysi vyjádřil. Ale jedno řešení mají jen rovnice prvního stupně v matematice a v diskusi se potkávají nesmiřitelné názory (každý má přitom kousek pravdy), nehledající kompromis. V zásadě považuji za důležitější, zda se uživatel k informaci jednoduše dostane, třeba přesměrováním, a to je současný stav.--Svenkaj (diskuse) 25. 8. 2018, 15:42 (CEST)

Co má být toto?[editovat zdroj]

Viz https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Obl%C3%A9h%C3%A1n%C3%AD_B%C4%9Blehradu_%281688%29&type=revision&diff=16204035&oldid=14994184 Můžete se laskavě prosím vyjádřit k tomu, co má v článku dělat letopočet 1863, když se celá akce uskutečnila v 17. století? Vy jste to tam vkládal, tak to hezky opravte. --Kirk, Morava :-) (diskuse) 16. 9. 2018, 00:27 (CEST)

@Kirk:Hezky opraveno kolegou. Jednalo se o překlep 1683/1863. Zdraví --Mario7 (diskuse) 16. 9. 2018, 02:40 (CEST)
@Mario7, Kirk: @Mario7: Dík za opravu překlepu. @Kirk: Skutečně šlo o můj překlep, za který se omlouvám. Myslím si ale, že spíš než emotivní psaní na diskusní stránku je racionálnější rovnou opravit zjevnou neúmyslnou chybu; tak to udělal Mario7 a dělá to většina wikipedistů. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 16. 9. 2018, 10:23 (CEST) Dodatek: pardon, opraveno Rosenfeldem. Díky všem, kteří si všimli. --Svenkaj (diskuse) 16. 9. 2018, 10:25 (CEST)
Neznám datování všech událostí, proto nemohu sloužit. --Kirk, Morava :-) (diskuse) 16. 9. 2018, 15:30 (CEST)

Související[editovat zdroj]

Zdravím, kdysi jsem přidával související tím způsobem jako vy u planetky Tsoj. Někdo mi tehdy ale řekl, že do souvisejících patří jen ty články, které se nepodařilo ještě zakomponovat přímo do textu. Zrovna ale v článku Tsoj je to velmi dobře viditelné přímo v úvodu. Tak nevím, jestli tam ten odkaz v souvisejících není tak trochu navíc. --Palu (diskuse) 16. 9. 2018, 21:39 (CEST)

@Palu: Přesně tak - staří lidé jsou poněkud ukvapení. Až když jsem k planetce související stránku dodal a zaregistroval, všimnul jsem si wikilinku v textu. Klidně smázněte. Motiv byl, že původně jsem chtěl napsat do článku o Cojovi poznámku, že anglicky se přepisuje "Tsoj", viz planetka; ale pak jsem si všimnul, že planetka už je dole taky uvedena. tak jsem to nechal celé být. Dík za všímavost --Svenkaj (diskuse) 16. 9. 2018, 21:50 (CEST)
OK, tak to jdu zase odebrat :) Díky, --Palu (diskuse) 16. 9. 2018, 21:51 (CEST)

Oldřich Marek[editovat zdroj]

Dobrý večer, všiml jsem si Vaší editace v článku Oldřich Marek a tímto Vám děkuji za doplnění rodičů. Jenom by mě zajímalo, máte k O. Markovi nějaký vztah? Jste stejný ročník jako jeho syn, tak mě napadlo jestli to nejste Vy sám. Autorem článku jsem já, protože O. Marek byl můj učitel na základní škole a přivedl mě k entomologii, kterou jsem několik let dost intenzivně praktikoval a nakonec na Wikipedii jsem napsal několik článků, hlavně o broucích (viz moje uživatelská stránka). --Bohemianroots (diskuse) 16. 9. 2018, 23:47 (CEST)

@Bohemianroots: Bohužel, se jménem Oldřich Marek jsem se setkal poprvé, když jsem listoval náhodnými články. Myslím, že umím slušně hledat v matrikách a proto dost často doplňuji tam, kde matriční údaje chybí. Krom toho nemám rád články označené Pahýl a snažím se je dotvářet, aby to potupné označení mohlo zmizet. Všichni máme mezi svými učiteli vzory, jako Vy pana Marka. A to je dobře. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 17. 9. 2018, 10:38 (CEST)

datum narození nebo křtu?[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji Vám za doplnění data narození a odkaz na matriku u hesla Karel August Pácalt. Mám ale určitou pochybnost, zda den 7. 10. lze považovat za den narození, když se jedná o křesní matriku, která má v záhlaví pouhé "Dies" (den) - tedy nejspíše den křtu. Vycházíte pouze z předpokladu, že děti byly křtěny co nejdříve po svém narození, takže den křtu a narození nejspíše spadá vjedno?--Qasinka (diskuse) 25. 9. 2018, 12:20 (CEST)

@Qasinka:Bude tomu tak, jak říkáte. Jestli dobře rozumím historii té stránky, datum narození 7. 10. je uváděno už od jejího vzniku, takže nejspíš dle jiného zdroje, než matrika. Datum křtu je jisté, zda dítě bylo pokřtěno v den narození můžeme pouze usuzovat, lepší údaj nemáme. Vídám den křtu prohlášený za den narození dost často, ale klidně upřesněte, že se jedná o křest. Poctivě řečeno, mne na stránce zaujala hlavně ta africká vesnice pojmenovaná po Čechovi. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 25. 9. 2018, 13:20 (CEST)
Děkuji. Pácalt má letos výročí a jeho datum narození se mnou diskutoval kolega, který o něm chce publikovat popularizační článek. Proto jsem se ptal.--Qasinka (diskuse) 25. 9. 2018, 19:25 (CEST)

Dalibor Tureček[editovat zdroj]

Děkuji Vám za úpravu, toto jsem přesně chtěla přidat. --Jaja3239 (diskuse) 5. 10. 2018, 13:03 (CEST)

Mezinárodní divadelní festival Na hranici[editovat zdroj]

Mezinárodní divadelní festival Na hranici od roku 2004 Bez hranic. Dobrý den, táži se, proč jste smazali Galerii, kde byly plakáty Ladislava Szpyrce, když jsem vyloženě měl souhlas autora a poslal jsem ho na permissions.(QTRS)?--Alfi51 (diskuse) 21. 10. 2018, 01:06 (CEST)

@Alfi51: Dobrý den, na stránku Mezinárodní divadelní festival Na hranici a tedy ani na její Galerii jsem nesahal; díval jsem se na Historii té stránky, důvod byl, že v době smazání nebyl souhlas (kde byla chyba, neumím vysvětlit). Je-li vše už skutečně v pořádku, zkuste znova nebo se zeptejte někoho, kdo se ve věcech autorských práv vyzná líp, než já , obecně na Wikipedie:Pod lípou (práva) nebo konkrétního wikipedisty. Já se Vás ptal v diskusi ke stránce Jakub Mátl, proč v upřesňujícím označení mezinárodní divadelní festival trváte na velkém M, když se festival jmenuje Na hranici či Bez hranic. (Vycházel jsem z příkladu mezinárodní hudební festival Pražské jaro.) Zdraví --Svenkaj (diskuse) 21. 10. 2018, 11:40 (CEST)

Poděkování, prosba[editovat zdroj]

No teda odvedl jsi skvělou práci! Velice si cením toho co jsi pro článek Vichřice udělal. Je ale třeba sjednotit dolní část textu s horní. Vůbec na sebe nenavazují. Ocením jakoukoliv pomoc při odstraňování tohoto problémů. 2A00:1028:96D5:4646:3C67:A1C8:E18D:C707 27. 11. 2018, 19:29 (CET)

Gratulace[editovat zdroj]

@Khamul1:Díky, to jsem. Už mám hrdě připnuto na své stránce od července :-). Zdraví --Svenkaj (diskuse) 16. 12. 2018, 22:31 (CET)

Karel Scheinpflug (právník)[editovat zdroj]

Ahoj, můžeš se prosím kouknout na den úmrtí Karel Scheinpflug (právník)? 5. nebo 15.? Dík. B.mertlik (diskuse) 16. 12. 2018, 22:54 (CET)

B.mertlik Předběžně to vypadá spíš na toho patnáctého, ale podívám se zítra. Osmdesátá léta jsou nejhorší na ověřování dat. Internet nebyl, naskenovaný tisk taky ještě není, informace o nepříliš pohodlných osobách byly filtrovány... --Svenkaj (diskuse) 17. 12. 2018, 09:53 (CET)
B.mertlik Opraveno na 15. 12. + zdroj. Dík za upozornění. --Svenkaj (diskuse) 17. 12. 2018, 11:42 (CET)
Já děkuji. B.mertlik (diskuse) 17. 12. 2018, 12:12 (CET)

Jaroslav Průcha[editovat zdroj]

Dobrý den, Vaše dohledání a doplnění výňatku z matriky oddaných věc definitivně vyjasnilo, děkuji. Pro mne poněkud překvapivě, neboť já jsem vycházel z knihy Jaroslava Průchy: Má cesta k divadlu (vyd. Divadelní ústav, 1977), kde pan Průcha svoji první manželku nazývá opakovaně Růženkou (str. 163, 166, 169, 256). Asi to bylo její další jméno. O druhé manželce v knize psáno není, neboť jeho rukopisné vzpomínky, ze kterých kniha vychází, končí jeho nástupem do ND (1931). Děkuje a zdraví Vás --David Sedlecký (diskuse) 21. 1. 2019, 20:03 (CET)

@David Sedlecký:Dík. Překvapivé i pro mne. Ale matrika a nápis na hrobě (druhá manželka) jsou podle mne nezpochybnitelné. Jistě se i Vy setkáváte s tím, že tradované informace jsou přebírány z jedné publikace do druhé a skutečnost je jiná. Dnešek Průchu trochu zavrhuje pro jeho politickou angažovanost (v souvislostech pochopitelnou), ale to nic nemění na tom, že herec byl dobrý a přesvědčivý. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 22. 1. 2019, 10:05 (CET)

Kostel na Prádle[editovat zdroj]

Dobrý den, kolego. Přejmenování článku se diskutuje na základě návrhu, který se do článku vloží pomocí šablony {{Přesunout}}. Proto je dobré, pokud někdo přichází s jiným návrhem nebo ten vyplyne z diskuse, tak jej do šablony doplnil, aby bylo každému jasné, jaké návrhy jsou na stole, z čeho se vybírá. Pak se kromě předkládání argumentů mohou diskutující vyjádřit ve smyslu, jak jste to udělal: preferuji var. a), var. b) také možné, c) ne. Uzavření diskuse je ideální, pokud provede někdo nezúčastněný; nešťastné bylo, když jste diskusi uzavřel, aniž by to vyjádření k variantám padlo a hlavně aniž byste počkal na potvrzení závěru od kohokoli dalšího, a hned druhý den přesunutí provedl. A samozřejmě přesouvání je také nevhodným způsobem „vyjádřením názoru“, jak jste to nazval v Diskuse:Kostel svatého Jana Křtitele na prádle – názor se vyjadřuje argumenty, aby se na nich mohli shodnout i ostatní.

Pak tam byl ještě technický problém, že jste ten přesun provedl nevhodným způsobem. Přesun se musí (kvůli zachování historie stránky) vždy provádět pomocí záložky Další>Přesunout v horní liště. Přesun na ten váš zamýšlený, neobsazený název by šlo provést rovnou, pokud by se přesouvalo zpět na původní název, bylo by potřeba požádat správce, aby provedli (či jen uvolnili původní název smazáním přesměrování na původním názvu).

Píši pro vyjasnění vhodných postupů, na vaši diskusní stránku, protože se to netýká přímo daného článku. S přáním všeho dobrého Matěj Orlický (diskuse) 22. 1. 2019, 11:34 (CET)

@Matěj Orlický:Omlouvám se za neobratnost.--Svenkaj (diskuse) 22. 1. 2019, 11:38 (CET)

PAR[editovat zdroj]

Ahoj, všiml jsem si, že čas od času odstraňuješ nesmysly a vandalismus. Možná jsi zaregistroval, že byl nedávno zaveden systém odžlucování editací - uživatelé s právy patroláře mohou editace, které nejsou problematické (byť žádné přesné pravidlo neexistuje), "odžlutit" pomocí tlačíka [Označit jako prověřené]. Takto odžlucené - zkontrolované - editace se pak už nezobrazují (pokud to si to daný patrolář nastaví) na stránce posledních změn. Tím se patrole usnadní spousta práce.

Doporučuji Ti požádat si o práva patroláře. Nejde o závazek, že budeš celý den trávit na posledních změnách, lze to využít při prohlížení sledovaných atd. - když tu editaci vidíš, můžeš ji rovnou odžlutit. Pak už to patrola nebude muset kontrolovat. Co ty na to? --Vojtasafr (diskuse) 6. 2. 2019, 16:04 (CET)

@Vojtasafr: Dík za důvěru, už jsem podobnou nabídku dostal. Prozatím říkám ne, protože jsem starý a pomalý. Patroláři jsou efektivní a odstraňují vandalismy v řádu minut. To není můj případ; když se na nějakou stránku upravenou vandalem podívám, téměř vždy už ji nějaký patrolář revertoval. Proto spíš tu a tam v klidu odstraním nebo přepíšu něco, co leží nepovšimnuto delší dobu. (P.S.: Pomník Hanse Kudlicha je dobrá práce.) Zdraví --Svenkaj (diskuse) 6. 2. 2019, 20:25 (CET)

Jaroslav Houf[editovat zdroj]

Zdravím, Svenkaji, díky za editaci stránky. Jsem WP nováček a vždy se ráda přiučím od zkušenějších wikipedistů. O některých Vašich úpravách bych však ráda podiskutovala. 1) Úprava z "... v období po únoru 1948 " na "... V listopadu 1950 ..." zní asi encyklopedicky lépe, ovšem do důsledků je jasná jen vaší a mojí generaci. Moje znění věty tam bylo záměrně pro generaci mladší, která si ne vždy umí dát vše důležité do souvislostí. 2) Upřesnit "nevyjasněné okolnosti" smrti Jaroslava Houfa neumím, nepodařilo se to ani policii za téměř 50 let. Citovala jsem větu z internetových stránek (uvedené), kde bližší objasnění není. 3) K vaší poznámce "pryč nesouvisející obecná reference YouTube o 1968"- NEJSOU nesouvisející, ten muž, který jde proti ruskému tanku, je právě fotograf Jaroslav Houf, o kterém je článek. Co se týče fotografie ze stejné internetové stránky (muž - ruský tank) od časopisu Stern, jedná se opět o téhož člověka. (Pro info: Fotografie byla na pár dní zveřejněna ve Fotogalerii wiki stránky "Jaroslav Houf", ale bohužel se mi nepodařilo v daném termínu získat autorská práva od časopisu Stern). Prosím o váš názor. Díky, --78.45.105.160 8. 2. 2019, 15:29 (CET) Pardon, ještě jednou podpis - zapomněla jsem se přihlásit. --Zorka Sojka (diskuse) 8. 2. 2019, 15:32 (CET)

@Zorka Sojka: Dík za lichotku, ale zas tak zkušený nejsem. Naopak, nováčku :-), ta stránka Jaroslav Houf se mi líbí. Úpravy jsou věcí názoru. Já zastávám ten, že takzvaná "neozdrojovaná tvrzení" by měla z Wikipedie pryč (jsou jich tam všude tisíce). V článku Jaroslav Houf třeba to, co si myslel Houf a co si mysleli karlovarští o tom, kdo je osvobodí, i když to zní pravděpodobně. Do hlav ale nikomu nevidíme a není-li doloženo zdrojem, je to u mne beletrie. Spousta věcí se taky dá říct stručněji - viz další úpravy - aniž by byl čtenář ochuzen o informaci; to je obecný problém dnešního jazyka, že se zapleveluje zbytečnými slovy a větami bez informace.
S tím únorem 1948 mi to přišlo jako zdvojení informace. Rok 1950 je přesnější než "období po únoru" a logicky nastal po roce 1948. Nějak mě nenapadlo, že by si to někdo neuměl dát do souvislostí; to bychom museli nevědomé mládeži zrovna tak vysvětlovat, co se dělo se soukromníky po roce 1950. Wikipedie není učebnice dějepisu. Ale netrvám, že by to muselo být vyškrtnuto. Dáte-li zpátky, nechám být.
"Nevyjasněné úmrtí" je podle mne jiný problém. Je-li nevyjasněné, pak by mělo být ozdrojováno a a řečeno, co je na něm nejasné. Jinak to je zase jen neozdrojovaný drb. Je podobné třeba tvrzení (přeháním) "někteří si myslí, že byl zavražděn" bez uvedení kdo si to myslí a proč. Omlouvám se za upřímnost. Chovejte se ale jako já, podle wikipedistického hesla "editujte s odvahou" a nenechte se odradit rejpaly. :-). Zdraví --Svenkaj (diskuse) 8. 2. 2019, 16:28 (CET)
@Zorka Sojka:Dodatek: Pokud jde o YouTube, komunita ho nemá příliš ráda jako zdroj. Je-li ale případ takový, jaký ho popisujete, bylo by třeba uvést, že Jaroslav Houf je na snímku (případně v které minutě). Tohle mi vůbec nebylo jasné, považoval jsem snímek za jeden z mnoha podobných sestřihů a hledět několik minut znovu na to, co si pamatuju z vlastní zkušenosti, jsem neměl sílu. (A asi bych si J. H. nevšimnul.)--Svenkaj (diskuse) 8. 2. 2019, 16:36 (CET)
Zdravím, děkuji za milou odpověď, promyslím a zařídím se. --Zorka Sojka (diskuse) 8. 2. 2019, 17:36 (CET) P.S. Co se týče fotky a videa z 1968, myslím, že na ně upozorním až v případě, jestli se podaří získat autorská práva a mít možnost použít je přímo na stránce. Pochybuji, že běžný čtenář by lovil ve všech odkazech na různé internetové stránky. I když .... no, také to promyslím. Ještě jednou díky.

Vyznamenání[editovat zdroj]

Zdravím, Svenkaji, můj chytrý mobil mně sdělil, že jste mi dnes udělil vyznamenání "Za obohacování Wikipedie o regionální témata Karlovarska". Sluší se poděkovat, což tímto (potěšena) činím. Snad vyznamenání i časem, já nováček, objevím. Přeji hezký den, --Zorka Sojka (diskuse) 9. 2. 2019, 12:06 (CET)

@Zorka Sojka: Nic, než pravda. Je to tady: [15] . Proč se informace neobjevila na Vaší diskusní stránce, netuším (asi jsem měl ještě něco zmáčknout :-) ). Zdraví --Svenkaj (diskuse) 9. 2. 2019, 12:35 (CET)
Zápis na onen seznam jen přidá položku do seznamu oceněných. Vzhledem k vložení odkazu na oceněného mu dojde upozornění, že byl v oné editaci zmíněn. „Standardní“ předání se provádí na diskuzní stránce oceněného. To lze provést buď ručně, nezávisle na tomhle seznamu, nebo využít malé ikonky s popiskem Informovat nositele na jeho diskuzní stránce, která je automaticky vkládána na konec řádku položky (za podpisem toho, kdo ocenění udává). Kliknutím na ikonku se otevře diskuzní stránka oceněného s šablonou {{Vyznamenat/oznam}} předvyplněnou pro odpovídají ocenění. Stačí doplnit ještě nějaký krátký průvodní text a editaci uložit.
Já osobně tyhle oznamovací šablony nepoužívám. Zvlášť pak když chci dát wikikytičku někomu, kdo už jich má celý záhon (typicky pro chrliče DČ), to se snažím místo „obyčejné“ kytičky najít nějaký obrázek na Commons, který by nějak vtipně odkázal k danému ocenění, a přidám raději osobnější text. S pozdravem --10. 2. 2019, 22:37 (CET), Utar (diskuse)
P.S.: Přišlo mi, že i Pavoukovi by se tenhle podrobný popis hodil, tak ho zde s dovolením zmíním; ne pro přizvání do diskuze, jen ke přečtění :D

@Utar, Zorka Sojka: Dík Utare, správně jsem tušil, že jsem někam nekliknul (už je napraveno a oznámení tam, kde má být). Poučení - musím udělovat kytičky častěji, abych do příště nezapomněl, jak se to přesně dělá :-) Zdraví--Svenkaj (diskuse) 10. 2. 2019, 22:43 (CET)

Zdravím, Svenkaji, a oznamuji, že kytička na mé diskus. stránce dnes rozkvetla. Trochu se jí včera nechtělo, ale dnes si už dala říct :-). Díky. --Zorka Sojka (diskuse) 10. 2. 2019, 23:16 (CET)

Wikidata[editovat zdroj]

Ahoj Svenkaji, příště prosím propojuj své nové články s wikidaty. Díky ;-) S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 18. 3. 2019, 18:45 (CET)

Pokud bys nevěděl jak na to, stačí říct --Khamul1 (diskuse) 18. 3. 2019, 18:46 (CET)

@Khamul1: Díky za úpravu IB. Vím, že bych měl propojovat s wikidaty, ale tolik nových stránek nevyrábím a byl jsem pohodlný si zjišťovat, jak na to. Tak si říkám o radu :-)--Svenkaj (diskuse) 18. 3. 2019, 21:04 (CET)

Dovolím si použít návod, který mi dříve psal Mario7.
 1. Otevřeš Wikidata zde
 2. Do vyhledávacího pole vpravo nahoře napíšeš vyhledávaný řetězec, třeba „Rudolf Illový“ a klepneš na ten spodek „obsahující“
 3. Ve výsledcích (například [16]) klepneš na příslušnou datovou položku
 4. V datové položce (například d:Q15831301) scrolluj úplně dolů a v rámečku „Wikipedie“ klepni na „editovat“
 5. Do spodního řádku zadej „cs“, potvrď češtinu a pak zadej přesný název článku na cswiki
 6. Hotovo

Stačí? S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 19. 3. 2019, 15:06 (CET)

@Khamul1:Vypadá to jasně. Podívám se a zkusím hned, jak budu mít vhodnou stránku. Dík --Svenkaj (diskuse) 19. 3. 2019, 15:23 (CET)
@Khamul1: Nějak jsem se zaseknul. Vytvořil jsem ve Wikidatech Václav Petrbok včetně obecného nadpisu. Dál, počínaje slovy Tvého návodu "V datové položce..." nevidím, kam kliknout. Vím, že na dálku to není jednoduché, jistě jde o maličkost. Buď trpělivý se starým člověkem :-).--Svenkaj (diskuse) 20. 3. 2019, 23:00 (CET)
Ano, můj návod se totiž nevztahoval na založení položky, ale na zapsání článku do již existující položky. Teď pokud je položka hotová dole pod nadpisem „výroky” uvidíš tlačítko „přidat tvrzení”, klikni na něj. Do políčka vlastnost zadej například „datum narození”, „místo úmrtí”, „povolání” atd. Do vedlejšího políčka zadáš například u datumu narození „22. dubna 1972” a klikneš na zveřejnit. Dále takto můžeš pokračovat u jiných dat. Doufám že vysvětluji srozumitelně. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 22. 3. 2019, 17:03 (CET)

@Khamul1, Gampe: Dík oběma, vysvětlení Khamul1 je jasné, nápověda, která vyskakuje, taky; už mi to funguje. Malinké detaily dořeším s Gampem osobně na Editatonu. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 22. 3. 2019, 17:23 (CET)