Diskuse s wikipedistou:Svenkaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Archiv Diskuse do roku 2017 je zde

Jiří Cílek[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji za provedené úpravy. Ano, je to tak lepší. Akorát mne zarazil Váš komentář: „webová stránka o autorovi nefunkční?“ Ihned jsem proklik zkusila a, zdá se, je OK: http://www.cilek.estranky.cz/ Prosím, stránka byla, či snad dokonce i nyní je od Vás nedostupná? Děkuji za Vaši případnou reakci. --Petulac (diskuse) 7. 1. 2018, 01:04 (CET)

..@Petulac: Dík, hlavně jsem byl pyšný, že mě napadlo podívat se do sčítání lidu, když matrika narozených je nedostupná :-). Máte pravdu, webová stránka o autorovi se mi neotevřela, dál jsem nezkoumal a nechal s otazníkem. Nyní funguje i u mne, moje poznámka ve shrnutí je bezpředmětná.--Svenkaj (diskuse) 7. 1. 2018, 10:20 (CET)

Wikikytička za pomoc při dohledání dobových zdrojů u hesla Josef Perwolf[editovat zdroj]

@Protestant: Děkuji, není zač. Bavilo mě to. --Svenkaj (diskuse) 8. 1. 2018, 22:56 (CET)

Václav Krupka a Hana Krupková[editovat zdroj]

Dobrý den, raději vykám než tykám (a v písemném styku zvláště) a proto toto oslovení. (Jinak mi klidně tykej/tykejte.) Moc děkuji za Váš postřeh k heslu Václav Krupka. Máte úplnou pravdu a taky jsem si to uvědomil, hlavně v souvislosti s tím, že jsem včera ve svém privátním prostoru dokončil logicky Vámi predikované heslo Hana Krupková. Zatím jsem je nepublikoval, ale nejspíše dnes tak učiním. Až budou obě hesla na wikipedii, tak už nebude bránit nic tomu, aby se obsah hesla o Václavu Krupkovi nějakým vhodným způsobem (v pasážích o jeho manželce) zestručnil. Chápu, že lze dnes s odstupem času dost špatně oddělovat "encyklopedicky" oba tyto statečné lidi "od sebe" a že jejich osudy jsou a budou navždy spojeny a "propleteny". Mějte se a ještě jednou díky za podnět. P.S. Taky mě napadlo, že by v takovýchto případech (do budoucna) asi bylo vhodnější vytvořit heslo "Manželé Krupkovi", a udělat redirect z hesel Václav Krupka a Hana Krupková na heslo "Manželé Krupkovi", ale to raději upravme pasáže v heslu Václav Krupka. Mojmir Churavy (diskuse) 10. 1. 2018, 08:00 (CET)

@Mojmír Churavý: Omlouvám se Vám za tykání, ale nezahlédl jsem tuto preferovanou možnost na Vaší osobní stránce? V zásadě mi vyhovuje obé, důležité je sdělení. To sloučení Václava a Hany do stránky "Manželé Krupkovi" s přesměrováním obou je podle mne vynikající nápad. Nelze vyprávět příběh jednoho bez toho druhého. Vřele doporučuji, důstojnou společnou památku si oba zaslouží. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 10. 1. 2018, 09:51 (CET)
@Svenkaj: Dobrý nápad na "spoječné" heslo zrealizuji na nějakém jiném významném manželském páru. Prošel jsem stávající heslo o Václavu Krupkovi a zestručnil zmínky o jeho ženě po druhé sv. válce, ale tak, aby životopis Václava Krupky v poválečné době neztratil logiku. Nechci se chlubit, ale myslím, že se to zdařilo. Něco podobného jsem (a to dalo méně práce) provedl i u hesla Hana Krupková. Společné oběma životopisům tak vlastně zůstávají pasáže před válkou a během odboje v protektorátu, což si zaslouží pozornost wiki-čtenáře, ať již čte o Václavovi nebo Haně. Jo a s tím tykáním/vykáním máte pravdu. Neberte to osobně, opravdu mi tykání od kolegů wikipedistů nevadí, jen raději všem vykám, abych to nemusel řešit. Mějte se.Mojmir Churavy (diskuse) 10. 1. 2018, 16:01 (CET)

Nová stránka[editovat zdroj]

Dobrý den. Nova stránka je: Mirko Svrček. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 19. 2. 2018, 08:52 (CET)

Dobrý den. Dnes: Johnny Klimek. Prosím zkontrolujte (čeština, styl, typo, aj.). Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 20. 2. 2018, 09:13 (CET)
Dobrý den. Dnes nová stránka František Němec (spisovatel). Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám. --PaSova (diskuse) 5. 3. 2018, 09:17 (CET)
Dobrý den. Nová stránka je: Ruth Maria Kubitschek (Kubíček? / Kubíčková?) + Kubitschek + Emilie Benes Brzezinski a jeji otec Bohuš Beneš. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 9. 3. 2018, 17:27 (CET)
Dobrý den. Dnes nová stránka je: Václav Ladislav Beneš. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 12. 3. 2018, 13:09 (CET)
Dobrý den. Nová stránka je:Václav Beneš Šumavský. Prosím zkontrolujte. Děkuji Vám.--PaSova (diskuse) 14. 3. 2018, 10:30 (CET)
Kolego PaSovo, i v tom novém článku máte chyby. Podívejte se tentokrát sám, kde a jaké. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 3. 2018, 10:47 (CET)
@Zbrnajsem:Vzhledem k tomu že kolega PaSova není českého původu, občas chyby dělá, každopádně jeho čeština je na dobré úrovni, není důvod mu nepomáhat--Horst (diskuse) 14. 3. 2018, 10:53 (CET)
Dobře, to jsem nevěděl. Já jsem ty chyby ovšem již několikrát opravoval. Nechci totiž je tam nechat, když je vidím. Pak dodávám i odkazy apod. Kolegovy články jsou velmi přínosné. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 3. 2018, 11:08 (CET)
@Zbrnajsem, Horst: Kolega PaSova žádá o opravy i mne. Témata mi jsou blízká a nevadí mi zjevné prohřešky proti češtině odstraňovat. Ale úpravy kolegy Zbrnajsem jsou kvalitnější a pracnější, než moje.--Svenkaj (diskuse) 14. 3. 2018, 11:22 (CET)
@Svenkaj, Horst: Ab heute bin ich auf der tschechischsprachigen Wikipedia nicht mehr aktiv. Recht vielen Dank für Ihre eingehende Hilfe und Berichtigungen. Gruß. PS. Benutzer Zbrnajsem war niemals mein Kollege!--PaSova (diskuse) 14. 3. 2018, 12:34 (CET)
@PaSova, Svenkaj, Horst: Wenn Sie das so sehen, Benutzer PaSova ... Eine solche Reaktion von Ihnen habe ich nicht erwartet. Falls es hilft, möchte ich mich bei Ihnen entschuldigen. Bitte nehmen Sie aber zur Kenntnis, dass Korrekturen von grammatikalischen Fehlern zur Normalität auf Wikipedia gehören. Ich wusste ja nicht, dass Tschechisch nicht Ihre Muttersprache ist. Dafür allerdings haben Sie eine tolle Arbeit geleistet, und es gebührt Ihnen unser großer Dank. Hoffentlich können Sie Ihren Entschluss noch überdenken. --Zbrnajsem (diskuse) 14. 3. 2018, 17:12 (CET)
@PaSova, Svenkaj, Horst: Neodpustím si jeden malý dodatek, tentokrát česky. Kolega PaSova v zásadě umí velmi dobře česky, a také se výborně vyzná mezi jiným v těch tématech kolem rodu Benešů, o kterých vytvořil řadu prospěšných článků. A najednou jak se objevil, tak zase zmizel. Přitom mi poslal celkově pět poděkování za moje úpravy těch článků, které o rodu Benešů napsal. Byly tam totiž ty stylistické a gramatické chyby, které tam možná kolega PaSova ani nemusel nechávat, neboť jinde v těch textech takové chyby nedělal. Vždy ale sem sdělil kolegovi Svenkajovi, že je nový článek a že to kolega Svenkaj má po něm zkontrolovat. Z toho se pak už stal jeho návyk - „tady to máte a zkontrolujte to“. Tu kontrolu jsem většinou prováděl já, protože se mi ty chyby tam nelíbily. U toho posledního článku jsem ty opravy udělal již také, ale přes mobil, a pak jsem zjistil, že PaSova mezitím do článku něco přidal. Vznikl z toho tedy ek, a moje úpravy byly znehodnoceny. To mne roztrpčilo natolik, že jsem kolegu vyzval, ať si ty chyby tentokrát opraví sám. Načež on okamžitě „odpochodoval“ ... Dosti podobné reakce lze u něj vypozorovat i na německé Wikipedii, kde již také nepřispívá, tuším od roku 2014. Do té doby tam ale vytvořil snad přes 200 článků. Pak se asi něco přihodilo, načež přešel k nám, na českou Wikipedii. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 3. 2018, 10:57 (CET)
@Zbrnajsem:Sice o to nejde ale… pomáháme přeci všem, kokrétně kolegovi od r. 15, kdy sem přišel a začal tvořit, nehledal jsem úplný začátek > jen namátkou: [1][2], [3], těch poděkování je malinko více než 30, takže bych úplně nepsal "tu kontrolu jsem většinou prováděl já".ale to je vážně detail Naším cílem a úkolem je dát i subpahýly, pahýly a čerstvé články do pořádku, na tom Wiki jako kolaborativní projekt stojí /naopak například dewiki takto vstřícná není a např. heslo Květa Fialová, které jsem jim založil jako minipahýl krátce poté, co tato dáma zemřela, přišlo vniveč a tak ho prostě nemají a dlouho mít nebudou :-(--Horst (diskuse) 16. 3. 2018, 11:35 (CET)
@Zbrnajsem, Horst: Já rozumím Vaší lítosti, že se Vaše dobrá vůle nepotkala s pochopením. Stejně tak mi je líto, že česká Wikipedie ztratila přispěvatele, který se věnoval užitečným tématům. Vidím to jako okamžitý zkrat a doufám, že se kolega PaSova časem navrátí, aniž bychom si navzájem vyčítali tohle nedorozumění. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 16. 3. 2018, 13:16 (CET)
Kolego Svenkaji, dokonale jste vystihl situaci. Na Wikipedii působí spousta nejrůznějších lidí. Já se občas pokouším vžít do jejich motivace sem přispívat; není u všech wikipedistů zcela stejná. Kolega PaSova u nás přispěl poprvé již v roce 2013. Pak dlouho nic a od roku 2015 donedávna hodně. Druhou editací bylo vytvoření vlastní stránky s obrázkem sovy a těmito údaji o jazykových schopnostech: de-3, pl-3, ru-1. To je hodně zajímavé, isn´t it? P.S. Asi bychom tuto diskusi u Vás již mohli ukončit. Nebo ji přenesme ke mně, ovšem vlastně za jakým účelem? --Zbrnajsem (diskuse) 16. 3. 2018, 16:22 (CET)

František Horník-Lánský[editovat zdroj]

Dobrý den, u článku František Horník-Lánský vede reference Vladimír Prokop na jinam, než jste asi zamýšlel. --Addvisor (diskuse) 9. 5. 2018, 06:55 (CEST)

@Addvisor: Dík, už jsem to napravil. Nedošlo mi, že v šabloně "citace monografie" mi "odkaz na autora" rovnou vytvoří link. Člověk se učí celý život. --Svenkaj (diskuse) 9. 5. 2018, 11:39 (CEST)

Vlajka Svobodného území[editovat zdroj]

Článok o vlajke ste dosť orezali priateľu, orezali ste hlavne dosť dôležitú časť, ktorá očisťuje meno Ukrajinskej revolučnej povstaleckej armády od obvinení zo židovských pogromoch.--91.219.132.152 18. 6. 2018, 22:43 (CEST)

@91.219.132.152:Pouze jsem ten slovenský text tzv. skryl mezi znaménka ; je tam stále. Je-li text tak důležitý, kdokoliv (i anonym) ho může umazáním znamének vrátit. Nepatřilo by ale očistění jména Ukrajinské povstalecké armády spíš do článku, který píše o ní, než který je o vlajce? (I to hovoří pro sloučení.) Já mám k tématu neutrální vztah a revertovat úpravy nebudu; jen jsem odstraňoval slovenštinu. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 19. 6. 2018, 09:31 (CEST)

Stránka Lipa Learning[editovat zdroj]

Dobrý den, děkujeme Vám za informace v článku Lipa Learning. Bohužel není jasné, zda předmět článku splňuje podmínky významnosti či jednoho z doporučení o významnosti lidí, webů, hudby či jiné. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby nebylo o jeho významnosti pochyb. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen(a), rozšiřte nebo přepište jej tak, aby bylo zřejmé, proč je významný. Nejlépe toho docílíte, pokud uvedete alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje publikující o předmětu článku. Pokud u článku nelze splnit kritéria významnosti pro zachování na Wikipedii, bude vhodnější takový článek odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. S pozdravem --46.13.3.46 28. 6. 2018, 18:15 (CEST)

Dobrý den, děkuji za úpravu formátování na stránce Lipa Learning. Mohu se optat, zda dodané zdroje ospravedlní existenci stránky na české Wikipedii? Chtěli jsme v rámci Seznamu českých vývojářů a vydavatelů počítačových her mít vlastní odkazovanou stránku, jsme na trhu už 6 let a jsme aktivní ve vývojářské komunitě - pravidelně vystavujeme na konferenci Game Developers Session nebo se účastníme České hry roku.

@46.13.3.46:Dobrý den, děkuji za dotaz, ale neptáte se toho správného. Když kolega Vachovec1 šablonu na stránku vložil, byla na ní jediná nezávislá reference, ta druhá byl odkaz na webovou stránku Lipa Learning. Dnes je referencí víc, firma existuje, je úspěšná, ale neznám jeho úvahu - položte otázku přímo jemu (na diskusní stránku nebo na e-mail, který je vlevo). Zdraví a přeje hodně úspěchů --Svenkaj (diskuse) 28. 6. 2018, 18:36 (CEST)
Zdravím. Po nahlédnutí do přidaných zdrojů považuji významnost za doloženou, šablonu jsem tedy odstranil. S pozdravem --Vachovec1 (diskuse) 28. 6. 2018, 21:53 (CEST)

Šablona Překlad[editovat zdroj]

Zdravím. Šablona {{Překlad}} neslouží pro zdrojování obsahu, ale výhradně k autorskoprávním účelům. Pokud daný editor neuvedl, že jde o překlad z jiné wiki, nebo to není ze struktury textu jasné, není možné ji tam dodatečně vkládat. Tím spíš ji není možné do článku vkládat jen tak, pro jakési pseudozdrojování. Interwiki v článku jsou, čtenář se dostane na cizojazyčné verze, ale holt bohužel současný text na české wiki je nyní bez zdroje a neověřitelný. --Harold (diskuse) 18. 7. 2018, 09:57 (CEST)

Dík za mail, četl jsem ho, ale z technických důvodů nemůžu odpovědět stejným způsobem (nejdřív zítra). Tak radši píšu sem, asi lepší než čekat... Nemyslím, že by někdo chtěl mazat články jen na základě absence zdrojů. To by tam musely být vyloženě nějaké blbosti nebo výmysly, případně téma na hranici významnosti (tu lze v tomto případě asi jen těžko zpochybnit). S jinými wiki se to má takto: lze překládat (z autorskoprávních důvodů se použije šablona {{Překlad}}, poněkud nešťastně umisťovaná k referencím), ať už s převzetím zdrojů nebo bez nich; lze přebírat informace (=tvořit vlastní text) i se zdroji - potom se ale už nepoužívá š. Překlad; lze přebírat informace "načerno", nepřiznaně, max. s poznámkou ve shrnutí editace - z hlediska snahy o kvalitu české wiki to není úplně dobrý způsob, ale prostě dělá se to (včetně mě) a dělat se to bude, protože je to jednoduché. Wikipedii jako takovou, ať už českou nebo jakoukoliv jinou, však nelze oficiálně uvádět jako zdroj, protože sama sebe řadí mezi nevěrohodné zdroje (rovněž též WP:VZ#Upřednostňujte sekundární zdroje). --Harold (diskuse) 18. 7. 2018, 14:57 (CEST)

Spojené království[editovat zdroj]

Promiňte kolego, ale již mi prosím neodstraňujte mé diskusní příspěvky. Doufám, že šlo jen o omyl. --Vlout (diskuse) 27. 7. 2018, 13:47 (CEST)

@Vlout: Omlouvám se nastokrát, opravdu šlo o omyl. Chtěl jsem jen zrušit moje sledování této stránky, protože diskuse nikam nevede a nemám k ní co víc říct; a udělal jsem to nejspíš ve špatný moment. --Svenkaj (diskuse) 27. 7. 2018, 13:56 (CEST)
Tomu celkem rozumím. Nic se nestalo, pěkný den. --Vlout (diskuse) 27. 7. 2018, 13:59 (CEST)

Dnešní editace[editovat zdroj]

Dobrý den, pane kolego. Děkuji Vám za zkrácení úvodu jednoho článku o nadbytečné informace. Zároveň si Vás dovoluji upozornit na probíhající hlasování o přesunu ohledně článku Spojené království. Každý hlas tam odevzdaný je velmi důležitý. --Zbrnajsem (diskuse) 25. 8. 2018, 15:03 (CEST)

@Zbrnajsem: Pane kolego, dík za upozornění, ale sledování té diskuse jsem už před časem zrušil; přišlo mi jako maření času. Názor jsem kdysi vyjádřil. Ale jedno řešení mají jen rovnice prvního stupně v matematice a v diskusi se potkávají nesmiřitelné názory (každý má přitom kousek pravdy), nehledající kompromis. V zásadě považuji za důležitější, zda se uživatel k informaci jednoduše dostane, třeba přesměrováním, a to je současný stav.--Svenkaj (diskuse) 25. 8. 2018, 15:42 (CEST)

Co má být toto?[editovat zdroj]

Viz https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Obl%C3%A9h%C3%A1n%C3%AD_B%C4%9Blehradu_%281688%29&type=revision&diff=16204035&oldid=14994184 Můžete se laskavě prosím vyjádřit k tomu, co má v článku dělat letopočet 1863, když se celá akce uskutečnila v 17. století? Vy jste to tam vkládal, tak to hezky opravte. --Kirk, Morava :-) (diskuse) 16. 9. 2018, 00:27 (CEST)

@Kirk:Hezky opraveno kolegou. Jednalo se o překlep 1683/1863. Zdraví --Mario7 (diskuse) 16. 9. 2018, 02:40 (CEST)
@Mario7, Kirk: @Mario7: Dík za opravu překlepu. @Kirk: Skutečně šlo o můj překlep, za který se omlouvám. Myslím si ale, že spíš než emotivní psaní na diskusní stránku je racionálnější rovnou opravit zjevnou neúmyslnou chybu; tak to udělal Mario7 a dělá to většina wikipedistů. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 16. 9. 2018, 10:23 (CEST) Dodatek: pardon, opraveno Rosenfeldem. Díky všem, kteří si všimli. --Svenkaj (diskuse) 16. 9. 2018, 10:25 (CEST)
Neznám datování všech událostí, proto nemohu sloužit. --Kirk, Morava :-) (diskuse) 16. 9. 2018, 15:30 (CEST)

Související[editovat zdroj]

Zdravím, kdysi jsem přidával související tím způsobem jako vy u planetky Tsoj. Někdo mi tehdy ale řekl, že do souvisejících patří jen ty články, které se nepodařilo ještě zakomponovat přímo do textu. Zrovna ale v článku Tsoj je to velmi dobře viditelné přímo v úvodu. Tak nevím, jestli tam ten odkaz v souvisejících není tak trochu navíc. --Palu (diskuse) 16. 9. 2018, 21:39 (CEST)

@Palu: Přesně tak - staří lidé jsou poněkud ukvapení. Až když jsem k planetce související stránku dodal a zaregistroval, všimnul jsem si wikilinku v textu. Klidně smázněte. Motiv byl, že původně jsem chtěl napsat do článku o Cojovi poznámku, že anglicky se přepisuje "Tsoj", viz planetka; ale pak jsem si všimnul, že planetka už je dole taky uvedena. tak jsem to nechal celé být. Dík za všímavost --Svenkaj (diskuse) 16. 9. 2018, 21:50 (CEST)
OK, tak to jdu zase odebrat :) Díky, --Palu (diskuse) 16. 9. 2018, 21:51 (CEST)

Oldřich Marek[editovat zdroj]

Dobrý večer, všiml jsem si Vaší editace v článku Oldřich Marek a tímto Vám děkuji za doplnění rodičů. Jenom by mě zajímalo, máte k O. Markovi nějaký vztah? Jste stejný ročník jako jeho syn, tak mě napadlo jestli to nejste Vy sám. Autorem článku jsem já, protože O. Marek byl můj učitel na základní škole a přivedl mě k entomologii, kterou jsem několik let dost intenzivně praktikoval a nakonec na Wikipedii jsem napsal několik článků, hlavně o broucích (viz moje uživatelská stránka). --Bohemianroots (diskuse) 16. 9. 2018, 23:47 (CEST)

@Bohemianroots: Bohužel, se jménem Oldřich Marek jsem se setkal poprvé, když jsem listoval náhodnými články. Myslím, že umím slušně hledat v matrikách a proto dost často doplňuji tam, kde matriční údaje chybí. Krom toho nemám rád články označené Pahýl a snažím se je dotvářet, aby to potupné označení mohlo zmizet. Všichni máme mezi svými učiteli vzory, jako Vy pana Marka. A to je dobře. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 17. 9. 2018, 10:38 (CEST)

datum narození nebo křtu?[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji Vám za doplnění data narození a odkaz na matriku u hesla Karel August Pácalt. Mám ale určitou pochybnost, zda den 7. 10. lze považovat za den narození, když se jedná o křesní matriku, která má v záhlaví pouhé "Dies" (den) - tedy nejspíše den křtu. Vycházíte pouze z předpokladu, že děti byly křtěny co nejdříve po svém narození, takže den křtu a narození nejspíše spadá vjedno?--Qasinka (diskuse) 25. 9. 2018, 12:20 (CEST)

@Qasinka:Bude tomu tak, jak říkáte. Jestli dobře rozumím historii té stránky, datum narození 7. 10. je uváděno už od jejího vzniku, takže nejspíš dle jiného zdroje, než matrika. Datum křtu je jisté, zda dítě bylo pokřtěno v den narození můžeme pouze usuzovat, lepší údaj nemáme. Vídám den křtu prohlášený za den narození dost často, ale klidně upřesněte, že se jedná o křest. Poctivě řečeno, mne na stránce zaujala hlavně ta africká vesnice pojmenovaná po Čechovi. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 25. 9. 2018, 13:20 (CEST)
Děkuji. Pácalt má letos výročí a jeho datum narození se mnou diskutoval kolega, který o něm chce publikovat popularizační článek. Proto jsem se ptal.--Qasinka (diskuse) 25. 9. 2018, 19:25 (CEST)

Dalibor Tureček[editovat zdroj]

Děkuji Vám za úpravu, toto jsem přesně chtěla přidat. --Jaja3239 (diskuse) 5. 10. 2018, 13:03 (CEST)

Mezinárodní divadelní festival Na hranici[editovat zdroj]

Mezinárodní divadelní festival Na hranici od roku 2004 Bez hranic. Dobrý den, táži se, proč jste smazali Galerii, kde byly plakáty Ladislava Szpyrce, když jsem vyloženě měl souhlas autora a poslal jsem ho na permissions.(QTRS)?--Alfi51 (diskuse) 21. 10. 2018, 01:06 (CEST)

@Alfi51: Dobrý den, na stránku Mezinárodní divadelní festival Na hranici a tedy ani na její Galerii jsem nesahal; díval jsem se na Historii té stránky, důvod byl, že v době smazání nebyl souhlas (kde byla chyba, neumím vysvětlit). Je-li vše už skutečně v pořádku, zkuste znova nebo se zeptejte někoho, kdo se ve věcech autorských práv vyzná líp, než já , obecně na Wikipedie:Pod lípou (práva) nebo konkrétního wikipedisty. Já se Vás ptal v diskusi ke stránce Jakub Mátl, proč v upřesňujícím označení mezinárodní divadelní festival trváte na velkém M, když se festival jmenuje Na hranici či Bez hranic. (Vycházel jsem z příkladu mezinárodní hudební festival Pražské jaro.) Zdraví --Svenkaj (diskuse) 21. 10. 2018, 11:40 (CEST)

Poděkování, prosba[editovat zdroj]

No teda odvedl jsi skvělou práci! Velice si cením toho co jsi pro článek Vichřice udělal. Je ale třeba sjednotit dolní část textu s horní. Vůbec na sebe nenavazují. Ocením jakoukoliv pomoc při odstraňování tohoto problémů. 2A00:1028:96D5:4646:3C67:A1C8:E18D:C707 27. 11. 2018, 19:29 (CET)

Gratulace[editovat zdroj]

@Khamul1:Díky, to jsem. Už mám hrdě připnuto na své stránce od července :-). Zdraví --Svenkaj (diskuse) 16. 12. 2018, 22:31 (CET)

Karel Scheinpflug (právník)[editovat zdroj]

Ahoj, můžeš se prosím kouknout na den úmrtí Karel Scheinpflug (právník)? 5. nebo 15.? Dík. B.mertlik (diskuse) 16. 12. 2018, 22:54 (CET)

B.mertlik Předběžně to vypadá spíš na toho patnáctého, ale podívám se zítra. Osmdesátá léta jsou nejhorší na ověřování dat. Internet nebyl, naskenovaný tisk taky ještě není, informace o nepříliš pohodlných osobách byly filtrovány... --Svenkaj (diskuse) 17. 12. 2018, 09:53 (CET)
B.mertlik Opraveno na 15. 12. + zdroj. Dík za upozornění. --Svenkaj (diskuse) 17. 12. 2018, 11:42 (CET)
Já děkuji. B.mertlik (diskuse) 17. 12. 2018, 12:12 (CET)

Jaroslav Průcha[editovat zdroj]

Dobrý den, Vaše dohledání a doplnění výňatku z matriky oddaných věc definitivně vyjasnilo, děkuji. Pro mne poněkud překvapivě, neboť já jsem vycházel z knihy Jaroslava Průchy: Má cesta k divadlu (vyd. Divadelní ústav, 1977), kde pan Průcha svoji první manželku nazývá opakovaně Růženkou (str. 163, 166, 169, 256). Asi to bylo její další jméno. O druhé manželce v knize psáno není, neboť jeho rukopisné vzpomínky, ze kterých kniha vychází, končí jeho nástupem do ND (1931). Děkuje a zdraví Vás --David Sedlecký (diskuse) 21. 1. 2019, 20:03 (CET)

@David Sedlecký:Dík. Překvapivé i pro mne. Ale matrika a nápis na hrobě (druhá manželka) jsou podle mne nezpochybnitelné. Jistě se i Vy setkáváte s tím, že tradované informace jsou přebírány z jedné publikace do druhé a skutečnost je jiná. Dnešek Průchu trochu zavrhuje pro jeho politickou angažovanost (v souvislostech pochopitelnou), ale to nic nemění na tom, že herec byl dobrý a přesvědčivý. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 22. 1. 2019, 10:05 (CET)

Kostel na Prádle[editovat zdroj]

Dobrý den, kolego. Přejmenování článku se diskutuje na základě návrhu, který se do článku vloží pomocí šablony {{Přesunout}}. Proto je dobré, pokud někdo přichází s jiným návrhem nebo ten vyplyne z diskuse, tak jej do šablony doplnil, aby bylo každému jasné, jaké návrhy jsou na stole, z čeho se vybírá. Pak se kromě předkládání argumentů mohou diskutující vyjádřit ve smyslu, jak jste to udělal: preferuji var. a), var. b) také možné, c) ne. Uzavření diskuse je ideální, pokud provede někdo nezúčastněný; nešťastné bylo, když jste diskusi uzavřel, aniž by to vyjádření k variantám padlo a hlavně aniž byste počkal na potvrzení závěru od kohokoli dalšího, a hned druhý den přesunutí provedl. A samozřejmě přesouvání je také nevhodným způsobem „vyjádřením názoru“, jak jste to nazval v Diskuse:Kostel svatého Jana Křtitele na prádle – názor se vyjadřuje argumenty, aby se na nich mohli shodnout i ostatní.

Pak tam byl ještě technický problém, že jste ten přesun provedl nevhodným způsobem. Přesun se musí (kvůli zachování historie stránky) vždy provádět pomocí záložky Další>Přesunout v horní liště. Přesun na ten váš zamýšlený, neobsazený název by šlo provést rovnou, pokud by se přesouvalo zpět na původní název, bylo by potřeba požádat správce, aby provedli (či jen uvolnili původní název smazáním přesměrování na původním názvu).

Píši pro vyjasnění vhodných postupů, na vaši diskusní stránku, protože se to netýká přímo daného článku. S přáním všeho dobrého Matěj Orlický (diskuse) 22. 1. 2019, 11:34 (CET)

@Matěj Orlický:Omlouvám se za neobratnost.--Svenkaj (diskuse) 22. 1. 2019, 11:38 (CET)

PAR[editovat zdroj]

Ahoj, všiml jsem si, že čas od času odstraňuješ nesmysly a vandalismus. Možná jsi zaregistroval, že byl nedávno zaveden systém odžlucování editací - uživatelé s právy patroláře mohou editace, které nejsou problematické (byť žádné přesné pravidlo neexistuje), "odžlutit" pomocí tlačíka [Označit jako prověřené]. Takto odžlucené - zkontrolované - editace se pak už nezobrazují (pokud to si to daný patrolář nastaví) na stránce posledních změn. Tím se patrole usnadní spousta práce.

Doporučuji Ti požádat si o práva patroláře. Nejde o závazek, že budeš celý den trávit na posledních změnách, lze to využít při prohlížení sledovaných atd. - když tu editaci vidíš, můžeš ji rovnou odžlutit. Pak už to patrola nebude muset kontrolovat. Co ty na to? --Vojtasafr (diskuse) 6. 2. 2019, 16:04 (CET)

@Vojtasafr: Dík za důvěru, už jsem podobnou nabídku dostal. Prozatím říkám ne, protože jsem starý a pomalý. Patroláři jsou efektivní a odstraňují vandalismy v řádu minut. To není můj případ; když se na nějakou stránku upravenou vandalem podívám, téměř vždy už ji nějaký patrolář revertoval. Proto spíš tu a tam v klidu odstraním nebo přepíšu něco, co leží nepovšimnuto delší dobu. (P.S.: Pomník Hanse Kudlicha je dobrá práce.) Zdraví --Svenkaj (diskuse) 6. 2. 2019, 20:25 (CET)

Jaroslav Houf[editovat zdroj]

Zdravím, Svenkaji, díky za editaci stránky. Jsem WP nováček a vždy se ráda přiučím od zkušenějších wikipedistů. O některých Vašich úpravách bych však ráda podiskutovala. 1) Úprava z "... v období po únoru 1948 " na "... V listopadu 1950 ..." zní asi encyklopedicky lépe, ovšem do důsledků je jasná jen vaší a mojí generaci. Moje znění věty tam bylo záměrně pro generaci mladší, která si ne vždy umí dát vše důležité do souvislostí. 2) Upřesnit "nevyjasněné okolnosti" smrti Jaroslava Houfa neumím, nepodařilo se to ani policii za téměř 50 let. Citovala jsem větu z internetových stránek (uvedené), kde bližší objasnění není. 3) K vaší poznámce "pryč nesouvisející obecná reference YouTube o 1968"- NEJSOU nesouvisející, ten muž, který jde proti ruskému tanku, je právě fotograf Jaroslav Houf, o kterém je článek. Co se týče fotografie ze stejné internetové stránky (muž - ruský tank) od časopisu Stern, jedná se opět o téhož člověka. (Pro info: Fotografie byla na pár dní zveřejněna ve Fotogalerii wiki stránky "Jaroslav Houf", ale bohužel se mi nepodařilo v daném termínu získat autorská práva od časopisu Stern). Prosím o váš názor. Díky, --78.45.105.160 8. 2. 2019, 15:29 (CET) Pardon, ještě jednou podpis - zapomněla jsem se přihlásit. --Zorka Sojka (diskuse) 8. 2. 2019, 15:32 (CET)

@Zorka Sojka: Dík za lichotku, ale zas tak zkušený nejsem. Naopak, nováčku :-), ta stránka Jaroslav Houf se mi líbí. Úpravy jsou věcí názoru. Já zastávám ten, že takzvaná "neozdrojovaná tvrzení" by měla z Wikipedie pryč (jsou jich tam všude tisíce). V článku Jaroslav Houf třeba to, co si myslel Houf a co si mysleli karlovarští o tom, kdo je osvobodí, i když to zní pravděpodobně. Do hlav ale nikomu nevidíme a není-li doloženo zdrojem, je to u mne beletrie. Spousta věcí se taky dá říct stručněji - viz další úpravy - aniž by byl čtenář ochuzen o informaci; to je obecný problém dnešního jazyka, že se zapleveluje zbytečnými slovy a větami bez informace.
S tím únorem 1948 mi to přišlo jako zdvojení informace. Rok 1950 je přesnější než "období po únoru" a logicky nastal po roce 1948. Nějak mě nenapadlo, že by si to někdo neuměl dát do souvislostí; to bychom museli nevědomé mládeži zrovna tak vysvětlovat, co se dělo se soukromníky po roce 1950. Wikipedie není učebnice dějepisu. Ale netrvám, že by to muselo být vyškrtnuto. Dáte-li zpátky, nechám být.
"Nevyjasněné úmrtí" je podle mne jiný problém. Je-li nevyjasněné, pak by mělo být ozdrojováno a a řečeno, co je na něm nejasné. Jinak to je zase jen neozdrojovaný drb. Je podobné třeba tvrzení (přeháním) "někteří si myslí, že byl zavražděn" bez uvedení kdo si to myslí a proč. Omlouvám se za upřímnost. Chovejte se ale jako já, podle wikipedistického hesla "editujte s odvahou" a nenechte se odradit rejpaly. :-). Zdraví --Svenkaj (diskuse) 8. 2. 2019, 16:28 (CET)
@Zorka Sojka:Dodatek: Pokud jde o YouTube, komunita ho nemá příliš ráda jako zdroj. Je-li ale případ takový, jaký ho popisujete, bylo by třeba uvést, že Jaroslav Houf je na snímku (případně v které minutě). Tohle mi vůbec nebylo jasné, považoval jsem snímek za jeden z mnoha podobných sestřihů a hledět několik minut znovu na to, co si pamatuju z vlastní zkušenosti, jsem neměl sílu. (A asi bych si J. H. nevšimnul.)--Svenkaj (diskuse) 8. 2. 2019, 16:36 (CET)
Zdravím, děkuji za milou odpověď, promyslím a zařídím se. --Zorka Sojka (diskuse) 8. 2. 2019, 17:36 (CET) P.S. Co se týče fotky a videa z 1968, myslím, že na ně upozorním až v případě, jestli se podaří získat autorská práva a mít možnost použít je přímo na stránce. Pochybuji, že běžný čtenář by lovil ve všech odkazech na různé internetové stránky. I když .... no, také to promyslím. Ještě jednou díky.

Vyznamenání[editovat zdroj]

Zdravím, Svenkaji, můj chytrý mobil mně sdělil, že jste mi dnes udělil vyznamenání "Za obohacování Wikipedie o regionální témata Karlovarska". Sluší se poděkovat, což tímto (potěšena) činím. Snad vyznamenání i časem, já nováček, objevím. Přeji hezký den, --Zorka Sojka (diskuse) 9. 2. 2019, 12:06 (CET)

@Zorka Sojka: Nic, než pravda. Je to tady: [4] . Proč se informace neobjevila na Vaší diskusní stránce, netuším (asi jsem měl ještě něco zmáčknout :-) ). Zdraví --Svenkaj (diskuse) 9. 2. 2019, 12:35 (CET)
Zápis na onen seznam jen přidá položku do seznamu oceněných. Vzhledem k vložení odkazu na oceněného mu dojde upozornění, že byl v oné editaci zmíněn. „Standardní“ předání se provádí na diskuzní stránce oceněného. To lze provést buď ručně, nezávisle na tomhle seznamu, nebo využít malé ikonky s popiskem Informovat nositele na jeho diskuzní stránce, která je automaticky vkládána na konec řádku položky (za podpisem toho, kdo ocenění udává). Kliknutím na ikonku se otevře diskuzní stránka oceněného s šablonou {{Vyznamenat/oznam}} předvyplněnou pro odpovídají ocenění. Stačí doplnit ještě nějaký krátký průvodní text a editaci uložit.
Já osobně tyhle oznamovací šablony nepoužívám. Zvlášť pak když chci dát wikikytičku někomu, kdo už jich má celý záhon (typicky pro chrliče DČ), to se snažím místo „obyčejné“ kytičky najít nějaký obrázek na Commons, který by nějak vtipně odkázal k danému ocenění, a přidám raději osobnější text. S pozdravem --10. 2. 2019, 22:37 (CET), Utar (diskuse)
P.S.: Přišlo mi, že i Pavoukovi by se tenhle podrobný popis hodil, tak ho zde s dovolením zmíním; ne pro přizvání do diskuze, jen ke přečtění :D

@Utar, Zorka Sojka: Dík Utare, správně jsem tušil, že jsem někam nekliknul (už je napraveno a oznámení tam, kde má být). Poučení - musím udělovat kytičky častěji, abych do příště nezapomněl, jak se to přesně dělá :-) Zdraví--Svenkaj (diskuse) 10. 2. 2019, 22:43 (CET)

Zdravím, Svenkaji, a oznamuji, že kytička na mé diskus. stránce dnes rozkvetla. Trochu se jí včera nechtělo, ale dnes si už dala říct :-). Díky. --Zorka Sojka (diskuse) 10. 2. 2019, 23:16 (CET)

Wikidata[editovat zdroj]

Ahoj Svenkaji, příště prosím propojuj své nové články s wikidaty. Díky ;-) S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 18. 3. 2019, 18:45 (CET)

Pokud bys nevěděl jak na to, stačí říct --Khamul1 (diskuse) 18. 3. 2019, 18:46 (CET)

@Khamul1: Díky za úpravu IB. Vím, že bych měl propojovat s wikidaty, ale tolik nových stránek nevyrábím a byl jsem pohodlný si zjišťovat, jak na to. Tak si říkám o radu :-)--Svenkaj (diskuse) 18. 3. 2019, 21:04 (CET)

Dovolím si použít návod, který mi dříve psal Mario7.
  1. Otevřeš Wikidata zde
  2. Do vyhledávacího pole vpravo nahoře napíšeš vyhledávaný řetězec, třeba „Rudolf Illový“ a klepneš na ten spodek „obsahující“
  3. Ve výsledcích (například [5]) klepneš na příslušnou datovou položku
  4. V datové položce (například d:Q15831301) scrolluj úplně dolů a v rámečku „Wikipedie“ klepni na „editovat“
  5. Do spodního řádku zadej „cs“, potvrď češtinu a pak zadej přesný název článku na cswiki
  6. Hotovo

Stačí? S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 19. 3. 2019, 15:06 (CET)

@Khamul1:Vypadá to jasně. Podívám se a zkusím hned, jak budu mít vhodnou stránku. Dík --Svenkaj (diskuse) 19. 3. 2019, 15:23 (CET)
@Khamul1: Nějak jsem se zaseknul. Vytvořil jsem ve Wikidatech Václav Petrbok včetně obecného nadpisu. Dál, počínaje slovy Tvého návodu "V datové položce..." nevidím, kam kliknout. Vím, že na dálku to není jednoduché, jistě jde o maličkost. Buď trpělivý se starým člověkem :-).--Svenkaj (diskuse) 20. 3. 2019, 23:00 (CET)
Ano, můj návod se totiž nevztahoval na založení položky, ale na zapsání článku do již existující položky. Teď pokud je položka hotová dole pod nadpisem „výroky” uvidíš tlačítko „přidat tvrzení”, klikni na něj. Do políčka vlastnost zadej například „datum narození”, „místo úmrtí”, „povolání” atd. Do vedlejšího políčka zadáš například u datumu narození „22. dubna 1972” a klikneš na zveřejnit. Dále takto můžeš pokračovat u jiných dat. Doufám že vysvětluji srozumitelně. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 22. 3. 2019, 17:03 (CET)

@Khamul1, Gampe: Dík oběma, vysvětlení Khamul1 je jasné, nápověda, která vyskakuje, taky; už mi to funguje. Malinké detaily dořeším s Gampem osobně na Editatonu. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 22. 3. 2019, 17:23 (CET)

Karel Sudimír Šnajdr[editovat zdroj]

Ahoj. Nebyl bys prosím schopen někde ověřit rodné jméno Karla Sudimíra Šnaidra? Na cs.wiki máme jeho druhé jméno Angel, zatímco na de.wiki mají Agnel, a třeba NKC uvádí pro jistotu obě varianty. Rodné jméno by ale mělo být jen jedno, dalo by se to někde zjistit? --Jan.Kamenicek (diskuse) 31. 3. 2019, 19:59 (CEST)

@Jan.Kamenicek:Zdravím. Němci to mají správně, rovnou jsem opravil. Matrika N je psána opravdu nečitelně, ale Agnellus tam umím identifikovat [6]. Z dole uvedených odkazů Lexikon české literatury (to je u mne autorita) píše Agnel, Památník národního písemnictví taky. Databáze NK ČR má obě verze, tam ale bývá dost chyb. Takže myslím není pochyb. Tu chybu jsem tam vložil já už v počáteční verzi. Dík za upozornění.--Svenkaj (diskuse) 31. 3. 2019, 20:40 (CEST)
Díky moc, nedávno jsem mu zakládal stránku na anglických Wikizdrojích, tak to tam hned taky opravím :-) --Jan.Kamenicek (diskuse) 31. 3. 2019, 21:16 (CEST)

Patrolář a revertér[editovat zdroj]

Ahoj Svenkaji, vidím že někdy označíš šablonou nový článek nebo revertuješ vandalismus. Nabízím práva patroláře a revertéra. Budeme velmi rádi, když nám v prověřování nových článků nebo editací sem tam píchneš ;-) S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 20. 4. 2019, 12:55 (CEST)

Já se přidávám. :-) OJJ, Diskuse 20. 4. 2019, 13:11 (CEST)
@Khamul1, OJJ: Dík za důvěru. Už jsem byl podobnou nabídkou opakovaně poctěn, ale práci patroláře bych nevykonával dobře. Pro vysvětlenou: při odstraňování vandalismů a jiných nesmyslů je třeba reagovat rychle, aby taková věc zmizela v řádu minut. Já pracuji pomalu, raději upravuji a ověřuji. Když spatřím vandalismus, je už zpravidla pryč, díky zásahu bystřejšího a mladšího. Mně víc sedí odstraňovat v článcích, které vznikly v dobré vůli, nedostatky zaviněné spíš nezkušeností a doplňovat do nich zdroje či ilustrace; to zabere víc času. Každý máme svou parketu a myslím, že tak trochu doplňuji to, na co patroláři nemají čas. Zdravím Vás oba, Vaši práci vidím dnes a denně a vážím si jí. --Svenkaj (diskuse) 20. 4. 2019, 13:45 (CEST)
Dobrý den. Dovolím si upozornit, že za tou rychlou patrolou zůstává celá řada neprověřených editací článků, kde není zjevný vandalismus, ale ani není jisté, zda je editace v pořádku – např. proto, že poctivé ověření vyžaduje kontrolu ve zdroji nebo lepší obeznámení patroláře s daným oborem. Čili taková pomalá a důkladnější patrola v dalším sledu má také svůj význam. A také pokud odstraníte nedostatky co popisujete výše a navíc označíte předchozí editace za ověřené, ušetříte tím patrolářům čas, protože už se vámi prověřeným článkem nemusí zabývat. Příležitostný patrolář Matěj Orlický (diskuse) 21. 4. 2019, 10:42 (CEST)

@Matěj Orlický: Existuje-li takový seznam neprověřených článků a já měl postupně možnost z něj pomalu vyzobávat témata, o kterých něco vím (shrnuji to zejména pod výraz "mrtví lidé") a označit jako prověřené, to by mě nejspíš zajímalo.--Svenkaj (diskuse) 21. 4. 2019, 11:34 (CEST)

Můžete si na seznamu Posledních změn kliknout na „skrýt prověřené editace“ (a upravit rozsah zobrazených změn: počet zobr. na stránku a počet dní zpět). Neprověřené editace máte i ve svém seznamu sledovaných stránek označeny červeným vykřičníkem. --Matěj Orlický (diskuse) 21. 4. 2019, 11:41 (CEST)
To je přesně práce patroláře, „odžlucovat“ (tj. prověřovat) nejen editace neprověřených uživatelů, ale i jejich nově založené články. Můžete si podat kandidaturu jen na patroláře, pokud máte pocit, že práva revertéra nevyužijete. Schválení práv bude ve vašem případě pouhou formalitou. --Perid (diskuse) 21. 4. 2019, 11:46 (CEST)
@Khamul1, Matěj Orlický, Perid: Abych tu diskusi uzavřel - dík všem, ale ne. Díval jsem se ještě na různé kategorie článků k údržbě, většině z nich nerozumím natolik, abych zasahoval nebo mě téma nezajímá; systematické procházení takových seznamů není pro mne. Zůstanu raději u svého občasného intuitivního nebo náhodného vyhledávání míst k zásahu; myslím, že tak budu stejně prospěšný i bez oficiálních práv. Zdravím všechny a dík za váš čas --Svenkaj (diskuse) 22. 4. 2019, 18:18 (CEST)

Používání tučného písma[editovat zdroj]

Dík za názor k používání tučného písma. U mne to není příliš významné, protože přispívám málo. Ale nejsem příznivcem nadužívání tučného písma a kurzívy, podle mého osobního názoru to text znepřehledňuje. Tvůrci DČ a NČ to mají těžké, recenzenti jim kontrolují i věci, kterými by se u "obyčejného" článku nikdo nezabýval. --Leotard (diskuse) 1. 5. 2019, 09:53 (CEST)

František Koucký (námořník)[editovat zdroj]

foto, které jste vložil by šlo určitě vložit přímo do iboxu, existuje patrně i další fotografie Námořník František Koucký.jpg - co vy na to? děkuji --Martin wolf (diskuse) 8. 6. 2019, 12:19 (CEST)

@Martin wolf: No, já nevím. Ten Váš "Námořník František Koucký.jpg" by se do IB hodil určitě líp. Ale když jsem porovnal podobu, jako by na obou fotkách byl jiný člověk (minimálně jedna fotka s vousy, druhá bez; ale i obličeje mi připadají jiné). Otevřel jsem "bezvousého" ale tam je zdroj v zásadě neidentifikovatelný. Tak jsem do IB vložil tu, kterou jsem našel já - tam máme alespoň jistotu, že ji jako Kouckého udává český časopis Světozor. Ale netrvám na tom, víte-li o té druhé fotce něco víc. Dík za upozornění. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 8. 6. 2019, 21:47 (CEST)

Děkuji, ten můj bude asi správný, avšak původ je nedohledatelný, i když jsem našel další foto zde:

https://mestokladno.cz/assets/File.ashx?id_org=6506&id_dokumenty=1472182

a publikovatelem je město Kladno. Že by k jmenování čestným občanem dal někdo špatnou fotju? Pak mě bohužel připadá ten váš podivně. Ten načtený je totožný z tím mnou dohledaným. Co vy na to?--Martin wolf (diskuse) 8. 6. 2019, 22:39 (CEST)

Ještě posílám drobnost - k porovnání tváří tří dohledaných fotek - (levá) publikovalo město Kladno

http://img24.cz/images/72128824500768565925.jpg --Martin wolf (diskuse) 8. 6. 2019, 23:02 (CEST)

Zde je další dohledané foto http://img24.cz/images/74470189069919728314.jpg --Martin wolf (diskuse) 8. 6. 2019, 23:23 (CEST)

@Martin wolf: Dík za péči, kterou tomu tématu věnujete. Stateční lidé si ji zaslouží. Na té poslední (skupinové) fotce bych skoro řekl, že osoba označená křížkem je ta, kterou jsem našel ve Světozoru (ostřejší rysy a něco jako náznak knírku). Ale je docela možné, že fotky jsou z počátku a konce jeho námořnictví a Koucký je na všech třech; nastoupil k námořnictvu v sedmnácti, skoro dětská podoba se může do 23 let dost změnit. (Já moc oko na podobu nemám.) Když o tom přemýšlím, ani bych se neobával dát do článku všechny tři existující fotky, nanejvýš s nějakou vysvětlující poznámkou o zdrojích. Jste zkušený, rozhodněte sám; já Vaši verzi revertovat nebudu, ať už fotku vyměníte nebo jejich počet rozšíříte :-). Zdraví--Svenkaj (diskuse) 9. 6. 2019, 12:06 (CEST)

DOTAZ[editovat zdroj]

Prosim, muzete mi vysvetlit, proc stale dokola, nerespektujete upravu faktickych informaci o me osobe a vracite opetovne nepresnosti a bludy tykajici se mne same???? dekuji za odpoved, jitka cvancarova Jitka cvancar (diskuse) 15. 6. 2019, 13:53 (CEST)

@Jitka cvancar: Dobrý den, paní Čvančarová. Vaší práce i Vás si Vážím a nemám zájem vkládat nepravdivé údaje. Moje úprava spočívala pouze v tom, že dlouhé seznamy Vaší filmografie jsem upravil do dvou sloupců, aby na stránce nezabíraly tolik místa. Text jsem neměnil. Zkuste laskavě se obrátit přímo na wikipedisty, kteří věcné změny prováděli (Wikipedista:Kacir, Wikipedista:Patriccck)‎ ‎. Jsou to seriózní lidé, kteří Vám určitě nechtěli dělat naschvály, ale chtěli, aby stránka odpovídala zásadám Wikipedie. Věřím, že si nedorozumění navzájem vysvětlíte. Přeju hodně hezkých dnů a ještě hezčích rolí.--Svenkaj (diskuse) 16. 6. 2019, 11:29 (CEST)

Offenbachova opereta Oyayaie ou la Reine des Îles[editovat zdroj]

Zdravím, děkuji za úpravy textu Hervé, byl to jen prostý překlad ze slovenštiny. Ve slovenštině bylo dílko Oyayaie ou la Reine des Îles, aneb Ojajaje aneb Královna ostrovů označeno jako hra, nechal jsem tak přeloženo (a více nezkoumal). Zjistil jsem až teď, že o něm máme článek v češtině (přidal jsem do odkaz do textu). Tématu nerozumím, ale vypadá to, že je obtížné tento kus jasně zaškatulkovat. Proto by bylo asi přesnější ho nazývat "dílem", "kusem", "drobnou prací" než přímo operetou. Co myslíte? --Pavouk (diskuse) 17. 6. 2019, 09:41 (CEST)

@Pavouk: Ve francouzské wikipedii, článku o Offenbachovi se o díle mluví jako o operetě [7], o Offenbachovi jako skladateli. Francouzi by to měli vědět. Takže myslím, že můžeme klidně spát, opereta to bude :-). Dík za zájem, já na to přišel náhodou, když jsem do Mamzelle Nitouche doplňoval kapitolku o zásluze Oldřicha Nového na popularitě téhle operety v Česku. Taky samozřejmě to Oyayaie neznám. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 17. 6. 2019, 11:39 (CEST)
Proč tedy kolega @RPekař:, zdejší znalec světa opery a další hudebních žánrů (t.č. asi na Wikidovolené), tak dlouze diskutuje, co to je za žánr? Podrobný francouzský seznam Offenbachových děl fr:Liste_des_œuvres_de_Jacques_Offenbach o tomto bohužel díle mlčí, francouzský booklet (knížečka), vydaný asi k CD, [8] ho nazývá "Anthropophagie musicale" (stejně je nazýván i jinde). Zajímavý je dělení Offenbachových "operet" v anglickém seznamu en:List of operettas by Jacques Offenbach, jen některé tituly má smysl nazývat operetou... --Pavouk (diskuse) 17. 6. 2019, 12:01 (CEST)
@Pavouk: Koukám, že jsem se zapletl do něčeho, čemu moc nerozumím :-). Klidně nahraďte neutrálním slovem "dílo", revertovat určitě nebudu. Jen ta "hra" mi nepasovala, když se mluví o skladateli. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 17. 6. 2019, 12:06 (CEST)
Já právě taky moc ne, vyrostl jsem na opeře, operetě a muzikálu. Další žánry mi (prozatím) unikají. Dávám neutrální dílo (a taky nechám v zaběhlém českém překladu). --Pavouk (diskuse) 17. 6. 2019, 15:16 (CEST)

Fiktivní firmy[editovat zdroj]

Dobrý den,

obdržel jsem od Vás dotaz a přiznám se, že mu sice celkem rozumím, ale úplně nevím, jak to vyřešit. Text jsem tvořil jak pro web NUV, tak i pro wikipedii, kde byly, pokud si vzpomínám, blbosti. Zdraví Lukulus (diskuse) 24. 6. 2019, 10:24 (CEST)Lukáš Hula

@Lukulus: Dobrý den, jste-li autorem textu, podívejte se na stránku Wikipedie:OTRS (https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:OTRS ). Tam je popsáno, kam poslat e-mail, případně s kým konzultovat. Vzor e-mailu - prohlášení o autorských právech je zde: [9]. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 24. 6. 2019, 10:44 (CEST)

Přání[editovat zdroj]

Dobrý den pane kolego, Vaše přání mohu bohužel splnit až asi za 12 dní. Jsem na dovolené a nemám s sebou potřebné heslo. Zkusím ale ještě dnes, zda to jde bez něho. Teď mne volají k obědu. Zdravím, --Zbrnajsem (diskuse) 24. 7. 2019, 12:21 (CEST)

@Zbrnajsem: Kopii článku jsem poslal na e-mailovou adresu, kterou jste uvedl. Přečtěte si, až budete mít k e-mailu přístup. Zdraví --Svenkaj (diskuse) 24. 7. 2019, 22:08 (CEST)

Adolf Hoffmeister[editovat zdroj]

Dobrý den, pracuji soustavně na dokončení hesla, zdržte se prosím dalšího editování až do odstranění šablony. Děkuji--NoJin (diskuse) 31. 7. 2019, 15:45 (CEST)

@NoJin: Moc se omlouvám a hlavně se stydím proto, že se mi to s Vámi stalo už podruhé :-( Zdraví--Svenkaj (diskuse) 31. 7. 2019, 15:53 (CEST)

Jimramov[editovat zdroj]

Děkuji za úpravu, tahle podoba zní líp. Freibo (diskuse) 4. 8. 2019, 16:06 (CEST)

@Freibo:Dík. Díval jsem se na Vámi založené stránky. Obdivuhodný rozsah, zejména v oblasti památek. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 4. 8. 2019, 20:01 (CEST)
Děkuji. Už se to snažím redukovat a asi se zaměřím jen na Vysočinu, případně na ta málo známá místa v ČR. Bohužel mi odešel netbook a s mobilem se mi špatně pracuje, takže další práce ještě nějakou dobu nebude možná.

Karel Sellner[editovat zdroj]

Hezký den. Zjistil jsem, že jste do článku editoval odkaz na nefunkční odkaz na matriku N Jenišovice. Pokud matrika pochází z SOA Litoměřice, tak tam taková neexistuje a navíc co mají Jeníšovice společného s jeho narozením? Nenarodil se náhodou na předměstí Turnova v Daliměřicích. děkuji--Martin wolf (diskuse) 19. 8. 2019, 11:09 (CEST)

Dík za upozornění. Jenišovice jsou farní úřad, Daliměřice jedna z obcí v matrice. Ten odkaz na konkrétní stránku matriky byl asi nějak zpatlaný. Upravil jsem, snad teď v pořádku. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 19. 8. 2019, 14:52 (CEST)

Já už jej také dohledal, ale byl jste rychlejší.dík. --Martin wolf (diskuse) 19. 8. 2019, 15:19 (CEST)

Franta Sauer[editovat zdroj]

Zdravím!

Zaujal mne detail v článku Franta Sauer ohledně přihlášení se ke stržení sochy v Rudém právu v roce 1923. Je to informace doložená referencí - článkem z Národních listů z roku 1944. Jenže: Online odkaz vede na Národní listy z roku 1923 a odkaz na Národní listy z roku 1944 existovat nemůže, jelikož ty zanikly v roce 1941. A online Rudého práva (archiv Národního muzea via Digitálníknihovna.cz) nic takového v číslech z 5. 11., ale ani 4. a 6. 11. neobsahuje. Prosím o ověření. Děkuji. --Okino (diskuse) 2. 9. 2019, 20:42 (CEST)

@Okino: Dík za upozornění, nejspíš moje chyba. Jedná se o NL z roku 1923, link byl správný, datum ne; opravil jsem v článku. RP z roku 1923, pokud vím, není na serveru zdigitalizováno, neumím ověřit - Vy víte, jak se do něj dostat?. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 2. 9. 2019, 21:02 (CEST)
Různé ročníky jsou digitálně dostupné na různých místech (některé nekompletní, některé vůbec...) Tady snad rok 1923: [10]. --Okino (diskuse) 2. 9. 2019, 21:18 (CEST)
@Okino: Ten link jsem neznal (umím RP jen od r. 1945), bude se hodit. Link na Franta Sauer jsem napřímil na RP z 4. 11. 1923. Dík--Svenkaj (diskuse) 2. 9. 2019, 21:32 (CEST)

Šablony[editovat zdroj]

Zdravím. Bylo by výborné se naučit používat citační šablony, např. {{Citace elektronické monografie}} Vím, že třeba kolega Wolf je také nepoužívá, ale v jeho případě jsou upozornění zbytečná, a určitě byste tím jiným kolegům ušetřil spoustu zbytečné práce. Děkuji za pochopení, --Vlout (diskuse) 7. 9. 2019, 02:14 (CEST)

@Vlout: Dík za upozornění. Můžete být konkrétnější? Vcelku si myslím, že šablony používám, zejména Citace monografie a Citace sborníku, a šablonu pro citaci z denního tisku. Ale asi něco nedělám dobře? Zdraví--Svenkaj (diskuse) 7. 9. 2019, 10:32 (CEST)
@Vlout: Dodatek: Už asi vím, o co jde. Máte na mysli uvádění matričních údajů do referencí? Ty opravdu často používám bez šablony, ale nenapadlo mě, že by naskenovaná ručně psaná kniha mohla být považována za elektronickou monografii. To jste měl na mysli? Pokud ano, uložil jsem si mezi používané šablony. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 7. 9. 2019, 10:56 (CEST)
@Vlout: Jakou šablonu byste použil pro pražské policejní konskripce (na stránce dole je uveden link a jak se má stránka citovat), viz třeba [11]?--Svenkaj (diskuse) 9. 9. 2019, 19:36 (CEST)
Zdravím. V zásadě se pro vše na webu, co není periodikem typu Novinky.cz apod., má používat šablona {{Citace elektronické monografie}}. Nejde totiž jen o monografie v klasickém slova smyslu, ačkoli a možná bohužel je šablona právě takto nazvaná. Myslím, že se několikrát objevila snaha ji převést na název „Citace webu“, ale nikdy to neprošlo (nějaké starší diskuse o tom jsou v diskusi právě k této šabloně). Něco jiného by bylo, kdyby šlo např. o právní předpis, ale tím konskripce nejsou. Možná to téma můžete nadnést i Pod lípou? --Vlout (diskuse) 9. 9. 2019, 20:36 (CEST)
@Vlout:Nic proti tomu. Jen, má-li šablona parametry "příjmení = | jméno = | odkaz na autora = | titul = | url = | datum vydání = | datum aktualizace = | datum přístupu = | vydavatel = | jazyk =" , pak (abych nevytvářel chyby opisováním) bych do "titul" zkopíroval vše, co je na webové stránce označeno "Citace", do url zkopíruji "link" a dál leda datum přístupu. Vydavatel už je obsažen v "Citace", autor neznámý, datum aktualizace neznámé, jazyk problematický (kombinuje se němčina a čeština). Přijde mi to trochu násilné roubování jednotného mustru na něco, co podle mne není monografie, ale spíš databáze. Takových databází používám víc (informační systém abART, Soupis pražských obyvatel). U nich taky běžně vidím, že kolegové uvádějí v hranaté závorce jen link a název databáze, případně dané položky. Tak nevím. Je někdo, koho by bylo vhodné do téhle diskuse zapojit? Ale dík za věcné a rychlé reakce. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 9. 9. 2019, 20:56 (CEST)
„Citace databáze“ by třeba byla vhodná. Když to zkusíte právě Pod lípou, zapojí se do diskuse ti, které to zajímá. Jinak souhlasím, také v podobných případech vynechávám údaje o autorech a většina informací o dokumentu se hodí právě do titulu. Jen vydavatel, tzn. Národní archiv, by zde podle mého měl být v parametru Vydavatel (zde jde o to, kdo daný materiál publikoval na svém webu). --Vlout (diskuse) 9. 9. 2019, 21:04 (CEST)
Udělám to tak, že napíšu Pod lípu, jak se k tomu dostanu. Souhlasím, že by ta šablona Citace databáze měla vzniknout, já to neumím. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 9. 9. 2019, 21:41 (CEST)