Wikipedista:OJJ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Když tomu věříte, co bych vám to vyvracel?
— Felix Holzmann
Slova jsou jako listy na stromě − kde je jich nejvíc, tam je nejméně ovoce.
— Johann Wolfgang von Goethe

OJJ (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projektyblokovánízamykánímazání ♦ přidělování práv uživatelům)

Monkey-typing.jpg
Wikipanacek.png Jsem správce české a slovenské Wikipedie Admin mop.PNG
Flag of the Czech Republic.svg Žiji v ČR a jsem rodilý mluvčí českého jazyka
Wikibabel.svg Domluvím se ještě slovensky, anglicky, snad trochu rusky
VY×TY Oslovujte dle chuti
Bouncywikilogo.gif Od wikinarození tohoto uživatele uplynul čas 7 let a 23 dní
90 000 Překročil jsem hranici 90 000 editací
Panthera leo (male) Colchester Zoo.jpg Mám rád zoologii (a vůbec biologii)
Kocie oko.JPG Pozoruji poslední změny a revertuji vandalismus
Kvalita razitko3.png Jsem recenzent a spravuji rubriku Zajímavosti
Gold piece.png Jsem pověřencem pro Nejlepší články
Czech politic personality icon.svg Politická témata vesměs ignoruji
Noreligion.jpg Jsem ateista
Logo Iniciativy udržitelnosti Tento uživatel podporuje Iniciativu udržitelnosti nadace Wikimedia.
Něco o mně

Ahoj/Dobrý den, jmenuji se Jan. Zabývám se – hůře či lépe – hlavně zoologií, potažmo evoluční biologií a biologií obecně. Naopak vám asi vůbec neporadím ohledně společenských a humanitních věd.

Z hlediska žargónu wikipedistického se považuji za imediatistu. Nevalných článků je tu bohužel stále většina, zpočátku i z mé ruky, takže se snažím je vylepšovat. Jsem účastník WikiProjektu Kvalita a pověřencem nejlepších článků, přičemž se snažím pozvednout kvalitu biologické sekce. Má přispěvatelská kvalita nebyla zpočátku příliš valná, ale alespoň jsem zjistil, že ne všechny procesy zde fungují dokonale, a to včetně kontroly nových hesel a tzv. recenzních řízení. Poslední roky, žel, se mi zase nedostává potřebného času, než kolik bych si na vyčištění všech kaněk a novou tvorbu přál. Preferuji spíše nepřekládání, ale pokud je k dispozici kvalitní cizojazyčná verze, přeložení se nebráním.

Mimo psaní se, nyní spíše občasně, starám o několik portálů zoologické tématiky, z toho jeden mající ukázat, kolik druhů zvířat jest dnes ohroženo vyhynutím, spravuji společně s kolegou Whitesachemem. Často obecně přispěji nějakým článkem o vyhynulých druzích zvířat, čímž se snažím upozornit na naléhavou potřebu ochrany biodiverzity. Když jsem byl v předškolním věku, tak mi často někdo vytáhnul zoologické knížky a já se tehdy díval na obrázky orangutanů, levhartů, lvů a tropického ptactva. A v těch knížkách jsou některé dnes již vyhynulé druhy hodnoceny jako (možná) žijící. Jsem rád, pokud příběhy některých vyhynulých druhů mohu uveřejnit tu na Wikipedii a tím částečně šířit osvětu mezi lidmi..

Na české Wikipedii pracuji ve funkci správce. Konstruktivní přispěvatele vítám, ale jsem alergický na vandalismus a propagaci (myslím, že úspěch člověk získá činy, nikoli slovy). Rovněž nemusím trolly a kverulanty, kteří podle mě více poškozují projekt než znudění školáci při hodině. Domnívám se, že Wikipedie je encyklopedie a diskuse má být tedy vždy věcná a rozvíjející obsah. Je bohužel smutné, že diskuse o názvu ostrova mnohonásobně většího než Česká republika byla delší než článek samotný. Také si myslím, že by Wikipedie neochudla bez imitace soudu.

Pro editací kategorií a náhrad za pomocí AWB mám zřízeného OJJbota.

Na české Wikipedii mám aktuálně přes 90 000 editací, ale nemám potřebu si je přesně počítat. Důkladně zapisování veškerých svých statistik a plesání nad nimi považuji spíše za projev jisté duševní nerovnováhy, nicméně pokud by mé statistiky někoho zajímaly, lze se k nim proklikat skrze odkazy na začátku stránky. Od prosince 2018 pracuji jako správce také na slovenské verzi Wikipedie, od roku 2022 jsem tam byrokratem.

Z hlediska života osobního jsem ještě „celkem“ mladý – to se myslím dalo a dá vytušit i podle té prvotní kvality –, toho času svobodný a v Praze žijící. K psaní článků se hodí nějaký ten Elán :) a hrnek čaje. Mám rád také starší filmy, ale dám šanci skoro všem věcem a činnostem, v nichž spatřuji nějaký smysl. Ve volném čase celkem obstojně hraju šachy. Nějaké další názory zveřejňuji občasně na své soukromé stránce, kam si chci zaznamenávat postřehy nejen k Wikipedii, co se sem nehodí (už to tu beztak připomíná narcistní stránku).

Mrzí mě chyby, které jsem na tomto projektu udělal, ale jinak jsem nelitoval ani jedné hodiny práce, kterou jsem Wikipedii dal. Ona mi na oplátku dala množství zkušeností a inspirujících lidí. Jsem zvědav, jak dlouho tu ještě vydržím, moje mise, myslím, stále nekončí...

Pokud máte něco na srdci…

Jestliže se mne chcete na něco zeptat, pište do diskuse, odpovím Vám tam a zmínka o odpovědi přijde do Vaší diskusní stránky, abyste moji nemuseli stále kontrolovat. Mám zavedený i email, v případě zprávy na něj však nečekejte ihned odpověď. Zapsal jsem se jako jeden z mentorů pro nové přispěvatele, takže se na mě v případě potřeby neváhejte obrátit.

Nějaké ty metály
Vyznamenání

Seznam vyznamenání, která jsem za svou práci obdržel. Přesto bych rád podotknul, že pracuji primárně pro čtenáře a encyklopedii a ne pro kvítka. :)

Mimo zde uvedených vyznamenání mi ještě přišla následující: [1][2][3]. Rád bych za ně všem poděkoval, ale zároveň si myslím, že by vyznamenání měla předcházet nějaká rozsáhlejší práce, aby bylo skutečně zasloužené.

Dobré a Nejlepší články

Níže si přikládám seznam opuzzlíkovaných článků. Samozřejmě to neznamená, že jsou nějak dokonalé, velké množství z nich – hlavně těch staršího data – jsem ještě zpětně upravoval a upravovat budu.
Napsal Nejlepší článek Šelmy Napsal Nejlepší článek Šatovník šarlatový Napsal Nejlepší článek Koroun bezzubý Napsal Nejlepší článek Primáti Napsal Nejlepší článek Laločník ostrozobý Napsal jsem Nejlepší článek Orel klínoocasý Napsal jsem Nejlepší článek Dronte mauricijský Napsal jsem Nejlepší článek Chřástal laysanský Napsal jsem Nejlepší článek Megalodon Napsal jsem Nejlepší článek Létavec stěhovavý Napsal jsem Nejlepší článek Orangutan Napsal jsem Nejlepší článek Mantela zlatá Napsal jsem Nejlepší článek Láčkovka rádža Napsal jsem Nejlepší článek Kondor krocanovitý Napsal jsem Nejlepší článek Tygr jávský Napsal jsem Dobrý článek Gueréza límcová Napsal jsem Dobrý článek Nosorožec sumaterský Napsal jsem Dobrý článek Listonos nosatý Napsal jsem Dobrý článek Šatovník ostrovní Napsal jsem Dobrý článek Prase visajanské Napsal jsem Dobrý článek Nestor úzkozobý Napsal jsem Dobrý článek Vačice zapotécká Napsal jsem Dobrý článek Ediakarská fauna Napsal jsem Dobrý článek Operní partie Napsal jsem Dobrý článek Papoušek karolinský Napsal jsem Dobrý článek Létavkovití Napsal jsem Dobrý článek Alexandr modrý Napsal jsem Dobrý článek Antilopka pižmová Napsal jsem Dobrý článek Rosnatka královská Napsal jsem Dobrý článek Vydra skvrnitá Napsal jsem Dobrý článek Cecílie kroužkovaná Napsal jsem Dobrý článek Papoušek překrásný Napsal jsem Dobrý článek Rákosnička mramorovaná Napsal jsem Dobrý článek Čáp východní Napsal jsem Dobrý článek Komba jižní Napsal jsem Dobrý článek Čolek dravý Napsal jsem Dobrý článek Chobotnice skvrnitá Napsal jsem Dobrý článek Paranthodon africanus Napsal jsem Dobrý článek Vakoplšík létavý Napsal jsem Dobrý článek Scink šalomounský Napsal jsem Dobrý článek Prase sundské Napsal jsem Dobrý článek Nebelung Napsal jsem Dobrý článek Majna Rothschildova Napsal jsem Dobrý článek Vřešťan pláštíkový Napsal jsem Dobrý článek Žralok lagunový

Dobré odkazy

Co se děje
Seznam zkratek:
D
Editace Wikidat
p
Tato editace může být problematická
a měla by se zkontrolovat (další informace)
N
Touto editací byla založena nová stránka
(viz též seznam nových stránek)
m
Toto je malá editace
r
Tuto editaci provedl robot
(±123)
Velikost stránky se změnila o tolik bajtů
Dočasně sledovaná stránka

30. 6. 2022