Přeskočit na obsah

Wikipedie:WikiProjekt Šachy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Tento wikiprojekt byl založen, jelikož někteří wikipedisté chtěli zvednout úroveň článků o hře královské na české wikipedii. Wikiprojekt slouží především k synchronizaci práce na článcích a portálu. Pokud se chcete přidat, neváhejte a zapište se mezi účastníky.

Zkratka:
 • WP:WPŠACH

Účastníci
[editovat | editovat zdroj]

 1. --Jan.Kamenicek 21:36, 7. 6. 2008 (UTC)
 2. --Nolanus C E 17:09, 8. 6. 2008 (UTC) Nepravidelně, příležitostně.
 3. --Chalupa 29. 7. 2008, 06:58 (UTC) Bývalý správce portálu.
 4. --Tomas62 16. 8. 2008, 22:32 (UTC) přidám se, protože: je to ambiciózní projekt; vidím tu mnoho nesystematického a bude pro mne poučením sledovat, jak si s tím šachisté poradí.
 5. --Mircea 21. 1. 2010, 13:25 (UTC), turnaje, šachisti, kluby, ligy
 6. --JeremySil 26. 12. 2011, 12:22 (UTC) Bez případné poznámky
 7. --Kasalic8 (diskuse) 20. 11. 2015, 10:16 (CET) Občas ťuk, nejsem „organizovaný“ šachista.[odpovědět]
 8. OJJ, Diskuse 6. 8. 2016, 19:57 (CEST) Docela obstojně hraju a téma mě baví, tak uvidíme...[odpovědět]
 9. Ján Kepler (diskuse) 23. 3. 2019, 19:07 (CET)[odpovědět]
 10. --Zbrnajsem (diskuse) 3. 6. 2020, 17:33 (CEST) Svoje schopnosti nechci přecenit. Počítač mne poráží velmi snadno. Teď zrovna se bavím Traxlerovým protiútokem. Snad jsem přišel na to, proč se Reinisch vzdal.[odpovědět]
 11. ADDAM K., Diskuse 20. 10. 2020 12:44 (CEST) příležitostně

Přidejte se!

Některé parametry infoboxu přenechávat z wikidat, zejména u aktivních hráčů.

Kompletní výčet by vždy měl být v příslušné kategorii.

Cíle projektu[editovat | editovat zdroj]

Doplnit důležité chybějící články[editovat | editovat zdroj]

Udržovat portál[editovat | editovat zdroj]

Duff zřídil Portál:Šachy. O Portál:Šachy se dlouhodobě staral Chalupa.

K březnu 2024 je portál neaktualizovaný, téměř veškeré sekce byly předělány tak, aby nemusely být pravidelně aktualizovány. Dlouhodobě neaktualizovaný je seznam TOP 10 hráčů dle FIDE.

Přidávat zdroje, požadovat zdroje[editovat | editovat zdroj]

Přidávat zdroje a reference kam jen to půjde. Pokud nebudete moci žádné najít, nemilosrdně přidávat šablony "chybí zdroj" nebo "bez zdroje". Šachové články jsou na tom s referencemi ještě o něco hůře, než zbytek wikipedie a to je nutno překonat.

Vytvářet a řešit šachově/wikipedistické problémy[editovat | editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno Vyřešeno --Duff 15:29, 8. 6. 2008 (UTC)
 • Navrženo sloučení u článků Mistrovství světa v šachu a Mistr světa v šachu, oba články mají něco do sebe. První obsahuje vyčerpávající tabulku (místy nepřeloženou), druhé hezký stručný přehled. Chtělo by to nějak sloučit aby neutrpěla kvalita. --Duff 15:29, 8. 6. 2008 (UTC)
VyřešenoVyřešeno Sloučeno do Mistrovství světa v šachu, nicméně možná je ještě nutno článek upravit. --Duff 17:01, 15. 6. 2008 (UTC)
 • Zřízena kategorie Dějiny šachu, dle Chess history. Záhadou mi však stále zůstavá, jaké články tam dávat a jaké ne. Všechny mrtvé šachisty, všechny akce jež se již staly, všechny zahájení jenž byli vynalezeny, všechny šachové skladby jenž byli složeny? Prosím vyjádření v diskusi. --Duff 12:24, 15. 6. 2008 (UTC)
 • Bughouse či Holanďany? Co je správný český název? --Duff 15:12, 25. 6. 2008 (UTC)
Asi nejlepší je Bughouse šach, protože tak to nazývají česká oficiální pravidla. Oba Vámi navržené alternativní názvy bych ponechal jako redirecty a zmínil v úvodu článku, protože se běžně používají.--Ioannes Pragensis 18:12, 25. 6. 2008 (UTC)
VyřešenoVyřešenoOtázkou je co jsou oficiální pravidla. Ruku do ohně za to že takováto pravidla vůbec existují bych nedal. Nicméně ty pravidla na stránkách ŠSČR jsou asi dostatečně věrohodným zdrojem. Předělám to. --Duff 18:10, 26. 6. 2008 (UTC)
 • Zaznamenávám problémy s diagramy, první problém se týká jejich zarovnání, ideální by bylo, kdyby šlo nějakým parametrem u diagramu nastavit, aby diagram patřící do bloku jednoho nadpisu nezasahoval do následujícího bloku, patřící jinému nadpisu. Také dochází při použití diagramů k rozhašení tlačítek editovat pro bloky a kvůli tomu editaci po blocích při více diagramech vypínám. --Sachista 30. 9. 2008, 02:05 (UTC)
Já jsem to vyřešil zarovnáním diagramu doleva a přidání potřebného počtu nových řádků (či co to je) pod diagram - viz As-Súlí --Chalupa 30. 9. 2008, 07:26 (UTC)
Správné řešení je přidat na konec sekce {{clear}}, viz např. Žertovná šachová úloha. Jan.Kamenicek 30. 3. 2009, 20:28 (UTC)
 • Článek Seznam šachových velmistrů je informačně vynikající, ale není přeložený do češtiny. Vůbec jsem si všiml, že tu na české Wikipedii používáme často příjmení jako Akopian, Khalifman, Grischuk atp a křestní jména Mikhail (díky tomu se v tomto seznamu nespároval Botvinnik který má článek s výrazem Michail) nebo Yuri. To by se mělo opravit. Ujme se toho někdo? --Chalupa 1. 10. 2008, 14:05 (UTC)
  S těmi ruskými jmény je to kříž. Čeština používá vlastní transkripci, Rusové pro přepis do latinky používají vlastní transkripci, velmi ovlivněnou angličtinou. Obecně jedeme na české Wikipedii podle české transkripce. Podobně to tak je pro celou řadu jazyků zapisovaných jinak než latinkou. Ty ruské a další běžné latinkové verze je vhodné řešit pomocí redirektů. Samozřejmě přepis daných stránek do české transkripce je více než vítaný. Miraceti 1. 10. 2008, 14:16 (UTC)
  Článek jsem z anglické wikipedie převzal já a i se současnou podobou bylo spojeno dost pakárny. A to byli jen názvy států a vlajky (na cz wiki je pro ně bohužel jiný kód než na EN). Větší problémy vidím kupříkladu v ženských koncovkách -ová (které však jdou taktéž zajistit redirecty). Pokud se někomu chce přepsat těch 1273 má jistě podporu celé komunity :). --Duff 3. 10. 2008, 20:54 (UTC)
 • Upozorňuji na článek Bleskový šach a na diskusi o jeho (ne)rozdělení. --Cinik 3. 10. 2008, 20:12 (UTC)

Aktualizovat ELO[editovat | editovat zdroj]

FIDE ELO se mění čtyřikrát do roka, v lednu,dubnu,červenci a říjnu. ELO by mělo být uvedeno v každém článku o aktivním šachistovi, je však bohužel nutno jej taktéž aktualizovat. Zřídil jsem mj. k tomuto účelu Kategorie:Aktivní šachisté.

Je obtížné a dost pracné aktualizovat ELO u všech aktivních šachistů. Navíc mi to přijde nadbytečné, na stránkách FIDE jsou nejrůznější statistiky. Myslím, že úsilí u projektu šachy by se mělo napřít jinam. Jako potřebnější vidím šablony pro aktivního a neaktivního hráče a nějakou dohodu, co a jak uvádět.--Tomas62 30. 9. 2008, 09:28 (UTC)
Kategorie Aktivní šachisté mi připadá zbytečná a nevhodná a snaha uvádět aktuální elo sebevražedná a v dlouhodobé době neudržitelná. Lepší by bylo udržovat elo u těch nejdůlěžitějších (nejlepší hráči), u jiných uvést elo striktně k k datu (k říjnu 2007 měl elo ...) + do externích odkazů dát odkaz na stránky, kde se dá aktuální elo zjistit (karta hráče). Buďto to někdo zaktualizuje, či ne. Jinak v ideálním stavu by měl článek obsahovat minimálně dva údaje o elo: aktuální a nejvýše dosažené. --Cinik 30. 9. 2008, 09:38 (UTC)
Aktuální Elo rating pro >2400 si tahají Wikidata, tedy obecně nemá smysl se snažit o nějakou ruční údržbu, ale napojit to na toto. Problém ale je momentálně v tom, že update už pár měsíců do wikidat nechodí, přestože fide.com zdrojový soubor vydává. Otázka zůstává, jak s šachisty s Elo <2400. Navrhuju se na jejich aktuální Elo vykašlat, udělal jsem v infoboxu odkaz přímo na jejich kartu šachisty, kde je to hned vidět. Udržovat maximálně jejich maximální Elo. --Kasalic8 (diskuse) 27. 11. 2015, 19:03 (CET)[odpovědět]

Podělit se o zdroje[editovat | editovat zdroj]

Zde vás prosím, abyste přidávali dobré a důvěryhodné zdroje, jež je možno použít pro větší množství článků nebo jež mohou pomoci článkům, které zde ještě nejsou. Vzhledem k dostupnosti tištěné šachové literatury by bylo vhodné přidávat hlavně internetové zdroje.

 • [1] – Legislativa ŠSČR (včetně pravidel)
 • [2] – The Week in Chess
 • [3] – Top 100 dle FIDE ELA
 • [4] – Top 50 žen dle FIDE ELA
 • [5] – Top čeští muži
 • [6]Česká šachová extraliga i s partiemi
 • [7] – Tim Krabbé's Chess Curiosities
 • Dobrým zdrojem mohou být také tištěné knihy Galerie Dolmen – [8]

Nebojácně editovat tuto stránku[editovat | editovat zdroj]

Pište na tuto stránku požadované články, články k úpravě, nové šablony, dobré zdroje, případné problémy a vůbec se nebojte ji editovat. Pokud chcete diskutovat, čiňte tak, prosím, na diskusní stránce.

Zdá se, že se o portál už nikdo nestará[editovat | editovat zdroj]

Nevím, kdo by to měl dělat, ale článek týdne je tam asi tak měsíc a poslední aktualita je ode mne. Mezitím začala šachová olympiáda a nikde nic. Vzhledem k tomu, že píši životopisné články o šachistech, nechce se mi ještě udržovat portál, kterého nejsem a ani nechci být správce. A bohužel se mi zdá, že přestanu být taky hrdým účastníkem, protože na tu neexistenci aktualit moc hrdý nejsem. --Chalupa 21. 11. 2008, 12:53 (UTC)

Vypadá to, že kolega Duff, který šachové záležitosti na Wikipedii prosazoval, nyní odešel nebo výrazně omezil činnost na Wikipedii; doufejme, že příčinou je zamilovanost a ne třeba syndrom vyhoření, protože táhnout skoro sám projekt a portál je velice náročné. Z toho důvodu se také nehodlám ani stavět na jeho místo, ani k tomu podněcovat někoho jiného. Ale asi by bylo dobré přemýšlet o tom, jak portál "zazimovat", dokud se toho zase neujme Duff nebo někdo, komu to bude činit potěšení. Zazimováním myslím odstranit položky typu aktuality nebo článek týdne, případně z článku týdne udělat "vybraný článek" bez určení času. A naopak to víc přeměnit na adresář typu Yahoo!, odkud se snadno dá proklikat na důležité šachová témata. Aby zkrátka portál i bez nutnosti časté údržby byl k něčemu užitečný a nedělal nám ostudu.--Ioannes Pragensis 21. 11. 2008, 13:12 (UTC)
Upravil jsem portál tak, aby byl trochu aktuální, změnil jsme osobnost týdne, článek týdne a dal nové zajímavosti. Snad je to dobré.--Chalupa 25. 11. 2008, 15:56 (UTC)

Seznam šachových velmistrů[editovat | editovat zdroj]

Aktualizovat seznam --Ján Kepler (diskuse) 13. 4. 2020, 16:39 (CEST)[odpovědět]

Babsonova úloha[editovat | editovat zdroj]

Heslo Babsonova úloha je právě v recenzním řízení WP Kvalita, prosím šachisty o vyjádření. Díky. Jan.Kamenicek 2. 12. 2009, 23:10 (UTC)

9.12. bylo ukončeno. Jan.Kamenicek 7. 2. 2010, 20:04 (UTC)

Lewis Carroll a šachy[editovat | editovat zdroj]

Budu rád za korekturu článku Lewis Carroll a šachy, díky moc, --Svajcr (diskuse) 6. 2. 2021, 14:00 (CET)[odpovědět]