Wikipedie:WikiProjekt Kvalita
Nejlepší články
Dobré články (Líheň)
Kritéria pro NČ a DČ
Úkoly
Sledované články
Články k recenzi
Vyhodnocení recenzovaných článků
Recenzenti podle oborů
Návrhy a diskuse
Vítejte!
Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.
Cíle
- Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
- Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
- Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
- Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.
Články k recenzi
K nejvýznamnějším úkolům WPQ patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré, článek týdne apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.
Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.
- Downův syndrom (diskuse) – překladový článek z angličtiny, kde má titul DČ, cílem je DČ i zde. Přidány i čísla z ČR, co nejnovější se mi podařilo dohledat. --Pavouk (diskuse) 29. 12. 2021, 23:01 (CET)
- Skopje (diskuse) - o dalším hlavním městě. Z drtivé většiny překladový článek z angličtiny, kde je DČ, cílem je taky DČ. Někdy přihlédnuto ke francouzské verzi, kde je dokonce NČ. Obě tyto verze jsou již dost zastaralé, proto jsem co nejvíce informací aktualizoval. --Pavouk (diskuse) 24. 2. 2022, 01:44 (CET)
- Vlaštovka obecná (diskuse) – další článek o důležitém ptačím druhu, který je podobně jako kukačka původní tvorbou se stejným cílem, tj. DČ. --Jirib (diskuse) 5. 3. 2022, 15:53 (CET)
- Johnsonova–Coreyova–Čajkovského reakce (diskuse) - přeložený „stříbrný“ článek z enwiki, cílem je dostat ho na DČ i tady.--M97uzivatel (diskuse) 22. 3. 2022, 11:22 (CET)
- Ploštěnci (diskuse) – všichni je známe ze školy, tak jsem si tento obří kmen dovolil přepracovat. Šlo by asi pozlatit, ale předtím bych rád nějakou obsahovou recenzi. Času teď moc mít asi nebudu, takže s reakcemi na upomínky prosím o strpení. Zdroje na kontrolu mohu poskytnout. OJJ, Diskuse 4. 4. 2022, 05:11 (CEST)
- Hradčany (poštovní známky) - první československé poštovní známky, upravený překlad článku z ru.wiki (kde je DČ). Nikdy jsem o DČ neusiloval, ale proč to nezkusit. JAnD (diskuse) 19. 4. 2022, 15:52 (CEST)
- Charúdž (diskuse) - snažil jsem přeložil jsem jeden z anglické wikipedie, sopečné pole v centrální Libyi, na místě, které v současné době neuvidíme ani z letadla, a určitých logistických důvodů je pro nás jedno nejnepřístupnějších míst na naší planetě. Ani navím, jestli se česky náhodou nejmenuje jinak, a kdyby někdo chtěl počaštit arabské názvy, budu moc rád. Tak a´t se článek dá použít aspoň do zajímavostí.Mirek256 6. 5. 2022, 11:08 (CEST)
- Sophie Schollová (diskuse) - dovolil jsem si přepracovat článek o ikoně německého protifašitického odboje. Snad tam nebude moc chyb, pravopis prosím opravit nějak automaticky.Mirek256 16. 5. 2022, 08:58 (CEST)
- Klasicistní architektura je přeložený a mnou doplněný článek z italské Wikipedie. Italové ho vedou jako „zlatý“. Přijde mi, že po určité korektuře by u nás mohl mít aspoň na stříbro.--Jan Spousta (diskuse) 23. 5. 2022, 12:01 (CEST)
- Pitovití (diskuse) – dopřeložení anglického NČ, slíbil jsem pár kolegům postříbření (@Grtek, Felix220, Draceane, Leome323:...), protože půlmiliontý článek cswiki a sliby se mají plnit, jinak už překládat spíš nechci. Nedaří se mi sehnat zdroj 12, takže do nominace jít asi taky nechci. :) Taxonomii jsem o něco pokrátil, bude třeba poladit sloh a zkontrolovat překlad. OJJ, Diskuse 25. 5. 2022, 12:42 (CEST)
- Chřástal wakeský (diskuse) – jedna předělávka staršího hesla. Snad jediná podobná přímá zvířecí oběť války v Tichomoří, zajímavý osud a další ze série „pohřebních“ hesel. Cílem DČ, zkusím najít ještě nějakou literaturu a hypoteticky to pak jde jako v případě bratránka nominovat. Fotek jsem bohužel víc nesehnal, ale existují a při troše štěstí by se třeba daly nějak uvolnit. OJJ, Diskuse 11. 6. 2022, 18:49 (CEST)
- Spytihněv I. (diskuse) – Prosím o recenzi dalšího knížete, cílem je DČ. --AndrsoN1 (diskuse) 19. 6. 2022, 11:44 (CEST)
- Edin Džeko (diskuse) – Článek o fotbalistovi z Bosny a Hercegoviny, prozatím je cílem DČ. Rád bych, aby posloužil jako vzor pro články v oblasti sportu, zejména pak fotbalu. Po zařazení článku sem k recenzi už budu činit jen menší úpravy článku, pokud vůbec nějaké. Nespěchá to, vidím, že recenzenti mají práce dost. Budu vděčný za jakékoliv připomínky. --- Triquelito (pošli mi dopis • špehuj mě) 17. 7. 2022, 13:13 (CEST)
Zajímavosti
Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.
- … prvním živočišným druhem popsaným na základě moderního zoologického názvosloví se stal křižák velký (na obrázku)?
- … postava kapitána Nathana Algrena, protagonisty filmu Poslední samuraj ztvárněného Tomem Cruisem, je inspirována francouzským důstojníkem Julesem Brunetem?
- … první letní kino na světě vzniklo roku 1916 v australském městě Broome?
- … purkmistři severo- a středoitalských měst se ve středověku nazývali jako podestà?
Článek týdne
Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.
Janusz Korczak (vlastním jménem Henryk Goldszmit, 22. července 1878 – 7. srpna 1942) byl polský židovský autor literatury pro děti, pediatr, pedagog a publicista, známý také pod přezdívkami Pan Doktor nebo Starý Doktor. Od roku 1912 vedl židovský sirotčinec ve Varšavě, o který se staral i během druhé světové války, kdy se musel s dětmi přesunout do varšavského ghetta. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl, že půjde s nimi, přestože nemusel. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách.
Během své spisovatelské kariéry napsal 24 knih a více než 1 400 dalších textů (článků, esejí, fejetonů atd.). Jako novinář se věnoval sociální a pedagogické problematice. K jeho nejvýznamnější pedagogické tvorbě patří knihy Jak kochać dziecko z roku 1920 a Prawo dziecka do szacunku z roku 1929. Mezi jeho přední dětské knížky se řadí Król Maciuś Pierwszy a Król Maciuś na wyspie bezludniej, které byly obě vydány v roce 1923. Za jeho života byla přeložena pouze některá z jeho děl, a to do hebrejštiny, jidiš, angličtiny, češtiny, slovenštiny, němčiny, litevštiny, ruštiny a esperanta. Po druhé světové válce se jeho knihy dočkaly překladů do nejrůznějších jazyků.
Úkoly
Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.
Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.
Účastníci
Seznam účastníků projektu:
- Ioannes Pragensis
- frettie.net
- Podzemnik
- Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
- Kozuch
- Vojtěch Dostál
- Faigl.ladislav
- Jan.Kamenicek
- Mmh
- Ria
- Tchoř
- Ozzy
- Jann
- Matěj Suchánek
- Utar
- Draceane
- Jan Polák
- Palu
- Pavouk
- Jirka Dl
- OJJ
- Juandev (občasně)
- Tayari – především seznamy a tabulky
- Khamul1
- Robins7 – proč nezkusit přispět?
- Patrik L. (občasně)
- Jan Myšák (příležitostně)
- Xanthan1 (občas sem zajdu)
- JeremySil (zapojím se)
- Whitesachem
- Felix220
Související odkazy
- Recenze
- Průzkumy kvality
- Test kvality informatika (2009)
- TOP100 2009
- Ioannův test kvality (prosinec 2007)
- Test kvality na základě Cinikova testu (červen 2007)
- Cinikův průzkum kvality z (duben 2006)
- Práce v článcích
- Pišme spolu
- Články k rozšíření (+ Pahýly; + Subpahýly)
- Automaticky generovaný seznam formálních chyb v kódu článků
- Pomoc wikipedistům
- Osmidílná stezka k Nejlepšímu článku
- Zdroje na indexu – některé důvěryhodně vypadající zdroje, které jsou nepoužitelné či použitelné jen velmi omezeně
- Seznam zdrojů na Wikiprojektu Historie
- Zajímavosti
- Ostatní
- Wikiprojekty