Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
WikiProjekt Kvalita
Zkratka:
 • WP:Q
  WP:WPQ
  WP:WPK

Gold piece.png Nejlepší články   Silver piece.png Dobré články   Nuvola apps ksysv.png Kritéria pro NČ a DČ   Stock alarm.svg Úkoly   Nuvola apps konquest.png Sledované články   Nuvola apps kate.png Články k recenzi   Nuvola apps bookcase 1 blue.svg Vyhodnocení recenzovaných článků   Postscript-viewer.svg Recenzenti podle oborů   Nuvola apps kopete.png Návrhy a diskuse

Vítejte!

Vítejte!

Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle

Cíle

 1. Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
 2. Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
 3. Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
 4. Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.
Nuvola apps kate.png

Články k recenzi

Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPK patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré články apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

 • Zdeněk Thoma (diskuse) - článek již má slušný rozsah, bylo by škoda to nedotáhnout k aspoň k DČ. --Limojoe (diskuse) 17. 6. 2017, 16:54 (CEST)
 • Lanex (diskuse) – myslím si, že článek by mohl být DČ, proto žádám o recenzi.--Juandev (diskuse) 19. 8. 2017, 12:22 (CEST)
 • Saegusova–Itoova oxidace (diskuse) - článek, který jsem přeložil z enwiki, kde je hodnocen jako dobrý; snažil jsem se o co nejlepší překlad, aby i tady k dobrému článku chybělo co možná nejméně.
 • Mesiáš (Händel) (diskuze) - překlad nejlepšího článku z anglické Wiki na anglicko-německé hudební téma, jeden z celosvětově nejhranějších koncertních kusů. Cílem je DČ a snad i NČ. Kolega Zbrnajsem již udělal nějaká částečná vylepšení překladu, i tak velmi ocením další vylepšení v tomto směru. --Pavouk (diskuse) 24. 1. 2018, 23:47 (CET)
 • William Shakespeare (diskuze) Zdravím, článek už tu jednou delší dobu byl, před rokem o něm utichla diskuze. Článek má jednu podrobnou recenzi a od dvou kolegů(yň) pár připomínek. Až na jednu drobnost je snad vše řádně vypořádáno. Ač jde o překlad, tak je i přidán český rozměr (překlady do češtiny). Článek by mohl být dobrým a snad i NČ.--Pavouk (diskuse) 30. 1. 2018, 15:35 (CET)
 • Carmen (diskuze) – článek o opeře, překlad nej článku z anglické Wiki, mírně přidán český kontext. Kolega Zbrnajsem již provedl částečná vylepšení překladu, i tak velmi ocením další vylepšení v tomto směru. Cílem je DČ a i NČ. --Pavouk (diskuse) 27. 2. 2018, 22:06 (CET)
 • Ötzi (diskuze) již trochu starší, překladový článek o osobě z "dávných věků", uvítám jazykové úpravy a další připomínky. Cílem je tentokrát DČ. --Pavouk (diskuse) 27. 2. 2018, 23:56 (CET)
 • Jozef Tiso (diskuse) − Nijak jsem se na něm nepodílel, ale přijde mi rozsáhlý a vydatně zdrojovaný, možná by DČ zasloužil. --Bazi (diskuse) 16. 3. 2018, 23:13 (CET)
 • Žralok bílý (diskuse) - Velmi slušný článek myslím, že by mohl dosáhnout i na NČ Adámoz (diskuse) 5. 4. 2018, 20:46 (CEST)
 • Buněčné jádro (diskuse) − Kvalitní článek, myslím že bude mít i na NČ. -- Adámoz (diskuse) 17. 4. 2018, 20:07 (CEST)
 • Ediakarská fauna (diskuse) - tenhle článek si vyžádal na napsání @Horst:. Ač se o geologii nezajímám, tak jsem přeložil tamní nejlepší článek z anglické Wiki a s nějakými geologickými problémy pomohl @Chmee2:. Článek už rychle viděl @Petr Karel: a já myslím, že bychom ho mohli zkusit někam posunout. Byl bych rád za recenzi v odborném slova smyslu, neboť se jedná o odborné téma, které by se mělo řádně prokontrolovat. Cílem asi DČ, no, uvidíme potom. :) OJJ, Diskuse 20. 5. 2018, 08:20 (CEST)
 • Chřástal laysanský (diskuse) - smutný osud jednoho ptáka. Z mála bylo vytěženo maximum, teď je cílem DČ. Zdroje mohu poskytnout pro kontrolu. OJJ, Diskuse 31. 5. 2018, 09:08 (CEST)
 • Kostel svatého Jakuba Staršího (Brno) (diskuse) - Prosím někoho znalého o zrecenzování článku, jestli by se nedal skromně zařadit mezi Dobré články, děkuji. Ondraness (diskuse) 31. 5. 2018, 20:08 (CEST)
 • Růže (diskuse) –Předkládám váženým kolegům k recenzi výsledek své práce za posledních několik měsíců. Vzhledem k velikému záběru poměrně obtížného tématu je v tuto chvíli cílem "pouze" DČ. Předem děkuji, Borzywoy (diskuse) 22. 6. 2018, 21:37 (CEST)

Zajímavosti

Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.

Článek týdne

Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Václav Skalník
Busta Václava Skalníka

Václav Skalník (29. června 1776 Praha7. října 1861 Mariánské Lázně) byl český umělecký zahradník, botanik a představitel Mariánských Lázní. Narodil se do rodiny uměleckých zahradníků. Studoval v Anglii, ve Francii a ve Vídni. Po návratu začal pracovat na hořínském zámku pro hraběte Antona Isidora Lobkovice, ale podílel se na parkových úpravách také v Bílině. Opat tepelského kláštera Karel Kašpar Reitenberger, který plánoval zvelebit Mariánské Lázně, si vyjednal u hraběte Lobkovice, aby se Skalník směl na úpravách lázní podílet.

Se soustavnou prací v Mariánských Lázních začal Skalník roku 1818. Vypracoval plán terénních a sadových úprav, v jehož centru se nacházel park, kolem kterého pak komponoval zástavbu. Posléze ve městě zakoupil parcelu a nechal si na ní postavit dům. V Mariánských Lázních se stal roku 1824 představeným obce a tuto funkci zastával 19 let, nejdéle ze všech jejích představitelů. Za jeho působení se lázeňské sídlo napojilo na síť císařských silnic, podílel se na i vzniku Veřejné lázeňské nemocnice, díky níž mohli lázeňské léčení absolvovat i lidé méně majetní.

Vedle prací v Mariánských Lázních realizoval Skalník úpravu parku v Karlových Varech, kde založil tamní nejstarší sady. Věnoval se též mapování a vykreslování podob květeny, jím vytvořené skici se staly součástí geografické publikace popisující krajinu v okolí lázeňského sídla. Než pak Skalník zemřel, předal péči o parky ve městě svému synu Karlovi. Na Skalníka upomínají názvy několika veřejných prostranství, upravená rodinná hrobka či dva pomníky situované v centrální části Mariánských Lázní, jeho jméno nese také jím vytvořený sad v Karlových Varech.

Úkoly

Úkoly

Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.

Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci

Účastníci

Seznam účastníků projektu:

 1. Limojoe
 2. Ioannes Pragensis
 3. Reo + |
 4. Daniel Baránek
 5. frettie.net
 6. Mercy
 7. Orange.man
 8. Šandík (stejně do projektu neoficiálně pořád nějak rýpu, tak ať to má punc oficiality)
 9. Váš Mostly Harmless (v rámci mé započaté evoluce)
 10. Podzemnik
 11. Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
 12. Kozuch
 13. Vojtěch Dostál
 14. Faigl.ladislav
 15. Linn
 16. Hrhr2
 17. El Barto
 18. Jan.Kamenicek
 19. Mmh
 20. Ria
 21. Tchoř
 22. Ozzy
 23. Jann
 24. Matěj Suchánek
 25. Utar
 26. Draceane
 27. JeremySil
 28. Jan Polák
 29. BBukovec
 30. Konvalín – ale spíše jen když mě někdo upozorní
 31. Palu
 32. Zadejte jméno no konečně něco smyslupného...
 33. Pavouk
 34. Jirka Dl
 35. OJJ
 36. Juandev (občasně)
 37. Gumideck
 38. Adámoz
 39. Tayari – především seznamy a tabulky
Související odkazy

Související odkazy

Recenze
Průzkumy kvality
Práce v článcích
Pomoc wikipedistům
Zajímavosti
Ostatní
Wikiprojekty