Přeskočit na obsah

Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiProjekt Kvalita
WikiProjekt Kvalita
Vítejte!
Vítejte!

Vítejte!

Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle
Cíle

Cíle

 1. Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
 2. Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
 3. Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
 4. Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.

Články k recenzi

Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPQ patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré, článek týdne apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

Zajímavosti

Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.

 • puma americká se se svými mláďaty (na obrázku) dorozumívá zvukem podobným ptačímu cvrlikání, aby tak zmátla predátory?
 • Bob Hewitt byl po svém uvěznění za sexuální delikty vyloučen z Mezinárodní tenisové síně slávy?
 • … čínské lehké křižníky třídy Ning Chaj byly nejmenší křižníky postavené v období mezi světovými válkami?
 • … před druhou světovou válkou se jezdil dálkový automobilový závod 1000 mil československých?

Článek týdne

Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Dobová ilustrace atentátu na Františka Ferdinanda d'Este
Dobová ilustrace atentátu na Františka Ferdinanda d'Este

Červencová krize byla vážná mezinárodní krize roku 1914, která předcházela vypuknutí první světové války. Vyvolal ji atentát srbských nacionalistů na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, k němuž došlo 28. června 1914. Vídeňská vláda na základě vyšetřování obvinila ze spoluodpovědnosti za útok některé srbské vojáky a úředníky. Německo, přesvědčené, že dokáže zabránit rozšíření konfliktu, poté naléhalo na svého rakousko-uherského spojence, aby na Srbsko co nejdříve zaútočil. Pouze Velká Británie předložila návrh na svolání mezinárodní konference, který však nebyl přijat, zatímco ostatní evropské národy se pomalu připravovaly na konflikt.

Necelý měsíc po atentátu na následníka trůnu Rakousko-Uhersko zaslalo Srbsku tvrdé ultimátum, které bylo zčásti odmítnuto. Dne 28. července 1914 pak Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbskému království válku, což způsobilo nevratné prohloubení krize. Evropské mocnosti postupně mobilizovaly a uplatňovala se spojenectví mezi různými státy. Rusko mobilizovalo ve jménu etnického a ekonomického přátelství se Srbskem jako další v pořadí. Německo, znepokojené mobilizací Ruska, mu 1. srpna 1914 vyhlásilo válku a podle Schlieffenova plánu o dva dny později zaútočilo na Francii. Po německé invazi do Belgie vyhlásila Velká Británie 4. srpna válku Německu. Diplomacie tak ustoupila zbraním.

Úkoly
Úkoly

Úkoly

Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.

Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci
Účastníci

Účastníci

Seznam účastníků projektu:

 1. frettie.net
 2. Podzemnik
 3. Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
 4. Kozuch
 5. Vojtěch Dostál
 6. Faigl.ladislav
 7. Jan.Kamenicek
 8. Mmh
 9. Ria
 10. Tchoř
 11. Ozzy
 12. Jann
 13. Matěj Suchánek
 14. Utar
 15. Draceane
 16. Jan Polák
 17. Palu
 18. Pavouk
 19. Jirka Dl
 20. OJJ
 21. Juandev (občasně)
 22. Tayari – především seznamy a tabulky
 23. Patrik L. (občasně)
 24. Jan Myšák (příležitostně)
 25. JeremySil (zapojím se)
 26. Whitesachem
 27. Felix220
 28. Dusty292
 29. Ducasse1
 30. Ján Kepler
Související odkazy
Související odkazy

Související odkazy

Recenze
Práce v článcích
Pomoc wikipedistům
Zajímavosti
Wikiprojekty
Historické