Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
WikiProjekt Kvalita
Zkratka:
 • WP:Q
  WP:WPQ
  WP:WPK

Gold piece.png Nejlepší články   Silver piece.png Dobré články   Nuvola apps ksysv.png Kritéria pro NČ a DČ   Stock alarm.svg Úkoly   Nuvola apps konquest.png Sledované články   Nuvola apps kate.png Články k recenzi   Nuvola apps bookcase 1 blue.svg Vyhodnocení recenzovaných článků   Postscript-viewer.svg Recenzenti podle oborů   Nuvola apps kopete.png Návrhy a diskuse

Vítejte!

Vítejte!

Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle

Cíle

 1. Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
 2. Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
 3. Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
 4. Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.
Nuvola apps kate.png

Články k recenzi

Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPK patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré články apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

 • Zdeněk Thoma (diskuse) - článek již má slušný rozsah, bylo by škoda to nedotáhnout k aspoň k DČ. --Limojoe (diskuse) 17. 6. 2017, 16:54 (CEST)
 • Lanex (diskuse) – myslím si, že článek by mohl být DČ, proto žádám o recenzi.--Juandev (diskuse) 19. 8. 2017, 12:22 (CEST)
 • Jonathan Richman (diskuse) – pro změnu článek o hudebníkovi … souvisejícím s Johnem Calem. Cílem je DČ. --Marek Koudelka (diskuse) 1. 1. 2018, 01:32 (CET)
 • Avantasia (diskuse) – po Edguy další „sammetovina“, tentokrát nikoliv kapela, nýbrž metalová opera. Cílem jest DČ, na zamodření se postupně pracuje. --Michal Lenc (diskuse) 4. 1. 2018, 21:00 (CET)
 • Saegusova–Itoova oxidace (diskuse) - článek, který jsem přeložil z enwiki, kde je hodnocen jako dobrý; snažil jsem se o co nejlepší překlad, aby i tady k dobrému článku chybělo co možná nejméně.
 • Sacharóza (diskuse) - Článek, kterému podle mě k dobrému článku nechybí mnoho (hlavně zdroje k některým důležitým informacím).--M97uzivatel (diskuse) 15. 1. 2018, 16:34 (CET)
 • Mesiáš (Händel) (diskuze) - překlad nejlepšího článku z anglické Wiki na anglicko-německé hudební téma, jeden z celosvětově nejhranějších koncertních kusů. Cílem je DČ a snad i NČ. Kolega Zbrnajsem již udělal nějaká částečná vylepšení překladu, i tak velmi ocením další vylepšení v tomto směru. --Pavouk (diskuse) 24. 1. 2018, 23:47 (CET)
 • Chris Spedding (diskuse) – tře a poslední článek o (nejen) spolupracovníkovi Johna Calea. I v tomto případě je cílem DČ. --Marek Koudelka (diskuse) 27. 1. 2018, 14:28 (CET)
 • Létavkovití (diskuse) − čeleď žab, co má myslím na DČ. Prosím o recenze týkající se faktické stránky hesla. --OJJ, Diskuse 30. 1. 2018, 12:30 (CET)
 • William Shakespeare (diskuze) Zdravím, článek už tu jednou delší dobu byl, před rokem o něm utichla diskuze. Článek má jednu podrobnou recenzi a od dvou kolegů(yň) pár připomínek. Až na jednu drobnost je snad vše řádně vypořádáno. Ač jde o překlad, tak je i přidán český rozměr (překlady do češtiny). Článek by mohl být dobrým a snad i NČ.--Pavouk (diskuse) 30. 1. 2018, 15:35 (CET)
 • Alexandr modrý (diskuze) – z enw FA, cílem DČ. Na NČ podle mě nemá, ale rád se nechám poučit ?). --OJJ, Diskuse 4. 2. 2018, 16:38 (CET)
 • Un été brûlant (diskuse) – článek o filmu, ke kterému složil hudbu John Cale. Nejsem si zcela jistý, jaké informace by kvalitní článek o filmu měl obsahovat. Vzhledem k tomu, že nejde o vysokorozpočtový snímek a nebyla mu věnována příliš velká pozornost médií, nebude možné doplnit podrobnější informace například o jeho natáčení, respektive ničem, co předcházelo jeho vydání. Uvítám přímé jazykové úpravy (to se bude týkat hlavně děje) a jakékoliv připomínky v diskusi. Pokud je to možné, rád bych článek nakonec viděl mezi Dobrými. --Marek Koudelka (diskuse) 11. 2. 2018, 11:35 (CET)

Zajímavosti

Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.

Mickey Hart, Web 2.0 Conference.jpg

Článek týdne

Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Kostel Navštívení Panny Marie (Lobendava)
Průčelí s věží a severní stěna kostela

Kostel Navštívení Panny Marie (německy Mariä-Heimsuchung-Kirche) v Lobendavě je římskokatolický farní kostel postavený v letech 1709–1712 lipovským stavitelem Zachariasem Hoffmannem (1678–1754). V roce 1790 sakrální stavbu poničil požár, po kterém zůstaly stát pouze obvodové zdi. Spolu se sousední farou je kostel od roku 1958 chráněný jako kulturní památka České republiky. Po demolici fukovského kostela v roce 1960 se stal nejsevernějším kostelem v Česku. Ve věži sídlí kolonie netopýra velkého čítající kolem 900 jedinců.

Jednolodní barokní orientovaná stavba stojí na obdélném půdorysu a zakončuje ji odsazený půlkruhový presbytář. Loď je dlouhá 38 metrů, široká 17 metrů a vysoká 13 metrů, věž měří 35 metrů. Okna se segmentovým záklenkem zdobí suprafenestry, fasádu člení lizény přecházející v později přistavěné opěráky. Valenou klenbulunetami zdobí fresky od Claudia Schraudolpha staršího (1813–1891) a Josefa Führicha (1800–1876) znázorňující příběhy ze života Panny Marie a ze Starého zákona, ve kterých jsou patrné stopy po střelbě z konce druhé světové války, kdy Lobendavu osvobozovala 2. polská armáda. Rokokový hlavní oltář zdobí titulární obraz od Johanna Endlera. Rovněž rokokové boční oltáře jsou zasvěcené Jezulátkusvaté Anně. Dvoupatrová dřevěná empora může pojmout až sto hudebníků. Devatenáctirejstříkové varhany s 919 píšťalami z roku 1893 zhotovila krnovská firma Rieger. Ve věži je zavěšen jeden zvon z roku 1922 a od roku 1960 také malý zvon ze zbořené kapleSeverní.

Kostel obklopuje bývalý hřbitov zrušený roku 1874, na kterém se dochovalo několik klasicistních náhrobků a jeden rokokový. Dvoupatrová pozdně barokní fara z roku 1767 je dílem Antonína Schmidta (1723–1783). Jižně od kostela stojí pískovcová socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1746.

Úkoly

Úkoly

Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.

Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci

Účastníci

Seznam účastníků projektu:

 1. Limojoe
 2. Ioannes Pragensis
 3. Reo + |
 4. Daniel Baránek
 5. frettie.net
 6. Mercy
 7. Orange.man
 8. Šandík (stejně do projektu neoficiálně pořád nějak rýpu, tak ať to má punc oficiality)
 9. Váš Mostly Harmless (v rámci mé započaté evoluce)
 10. Podzemnik
 11. Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
 12. Kozuch
 13. Vojtěch Dostál
 14. Faigl.ladislav
 15. Linn
 16. Hrhr2
 17. El Barto
 18. Jan.Kamenicek
 19. Mmh
 20. Ria
 21. Tchoř
 22. Ozzy
 23. Jann
 24. Matěj Suchánek
 25. Utar
 26. Draceane
 27. JeremySil
 28. Jan Polák
 29. BBukovec
 30. Konvalín – ale spíše jen když mě někdo upozorní
 31. Palu
 32. Zadejte jméno no konečně něco smyslupného...
 33. Pavouk
 34. Jirka Dl
 35. OJJ
 36. Juandev (občasně)
 37. Gumideck
 38. Adámoz
Související odkazy

Související odkazy

Recenze
Průzkumy kvality
Práce v článcích
Pomoc wikipedistům
Zajímavosti
Ostatní
Wikiprojekty