Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
WikiProjekt Kvalita
Zkratka:
 • WP:Q
  WP:WPQ
  WP:WPK

Gold piece.png Nejlepší články   Silver piece.png Dobré články   Nuvola apps ksysv.png Kritéria pro NČ a DČ   Stock alarm.svg Úkoly   Nuvola apps konquest.png Sledované články   Nuvola apps kate.png Články k recenzi   Nuvola apps bookcase 1 blue.svg Vyhodnocení recenzovaných článků   Postscript-viewer.svg Recenzenti podle oborů   Nuvola apps kopete.png Návrhy a diskuse

Vítejte!

Vítejte!

Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle

Cíle

 1. Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
 2. Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
 3. Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
 4. Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.
Nuvola apps kate.png

Články k recenzi

Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPK patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré články apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

 • Migréna (diskuse) – chtěl bych požádat o zrecenzování tohoto článku, na který jsem nedávno narazil a zjistil jsem, že vzniknul jako součást projektu Lékařské překlady (Kategorie:Wikipedie:Články přeložené WikiProjektem Lékařské překlady) přeložením z angličtiny (přičemž původní anglický článek má stříbrnou hvězdu – Good Article). Myslím si, že by tento článek zasloužil být zařazen mezi Dobré články. Původně jsem jej nominoval rovnou mezi nejlepší články – Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Migréna – ale po kratší diskusi se dospělo k závěru, že bude lepší, když článek nejprve projde klasickým recenzním řízením. Přestože nejsem lékař ani odborník na migrény, jsem ochoten se článku na základě připomínek ostatních do jisté míry věnovat a pokusit se ho případně dostat až mezi Dobré články. Děkuji, --Mimars (diskuse) 22. 12. 2018, 18:16 (CET)
 • Globální oteplování (diskuse) - dovoluji si sem znovu vnutit článek Globální oteplování - článek jsem během vánočních svátků výrazně předělal a doufám i zpřehlednil. Ještě na něm budu pracovat - ale já osobně si už v tomto momentě moc nevím, jakým směrem pokračovat. Na hodně světových wiki je tento článek jako FA, na naší stále nic. Přitom, když jsem pracoval na článku, zjistil jsem, že na enwiki je to článek FA a Top Priority, sledovaný v několika projektech, přitom je v něm plno blbostí.Jirka Dl (diskuse) 29. 12. 2018, 10:41 (CET)
 • Planeta opic (franšíza) (diskuse) – po využití anglického překladu jsem překopal stránku a na radu kolegy tím pádem zkusil i tuto recenzi. Nejsem žádným odborníkem na psaní / překládání dlouhých článků, takže budu rád za jakékoliv připomínky, cílem je DČ. Děkuji. RiniX (diskuse) 3. 1. 2019, 21:26 (CET)
 • Přirozené plánování rodičovství (diskuse) - Článek je dobře ozdrojovaný, delší dobu bez změn. Cílem je DČ. --Ferenc (diskuse) 6. 2. 2019, 15:15 (CET)
 • Aloe pravá (diskuse) - článek, na němž již byla odvedena slušná porce práce v rámci recenzí na DČ. Cílem je NČ. Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 8. 2. 2019, 07:13 (CET)
 • Slivoň (diskuse) - s blížícím se jarem zas jedna krásná a významem naprosto nepostradatelná dřevinaː-) Cílem je DČ. Děkuji, --Borzywoy (diskuse) 8. 2. 2019, 15:35 (CET)
 • Jiří Gans (diskuse) − prosím o recenzi článku, kterých bych rád dostal mezi DČ. --Nadkachna (diskuse) 9. 2. 2019, 16:30 (CET)
 • Seznam dílů seriálu Simpsonovi (diskuse) − myslím, že seznam by měl možnost dostat se do DČ, později třeba do NČ. --Patriccck 14. 2. 2019, 15:56 (CET)
 • Hvězdokupa Jesličky (diskuse) − článek o této pouhým okem viditelné jasné hvězdokupě jsem rozšířil překladem z italské Wikipedie, kde je nejlepším článkem. Bylo by prima dostat ji aspoň na DČ. --Pepe357 (diskuse) 15. 2. 2019, 08:39 (CET)
 • Vlk africký (diskuse) - článek o „novém“ vlkovi, jenž dříve býval šakalem a v budoucnu by z něj mohl být DČ. Whitesachem (diskuse) 16. 2. 2019, 22:37 (CET)

Zajímavosti

Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.

Článek týdne

Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Úkoly

Úkoly

Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.

Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci

Účastníci

Seznam účastníků projektu:

 1. Limojoe
 2. Ioannes Pragensis
 3. Reo + |
 4. frettie.net
 5. Mercy
 6. Orange.man
 7. Šandík (stejně do projektu neoficiálně pořád nějak rýpu, tak ať to má punc oficiality)
 8. Váš Mostly Harmless (v rámci mé započaté evoluce)
 9. Podzemnik
 10. Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
 11. Kozuch
 12. Vojtěch Dostál
 13. Faigl.ladislav
 14. Linn
 15. Hrhr2
 16. El Barto
 17. Jan.Kamenicek
 18. Mmh
 19. Ria
 20. Tchoř
 21. Ozzy
 22. Jann
 23. Matěj Suchánek
 24. Utar
 25. Draceane
 26. JeremySil
 27. Jan Polák
 28. BBukovec
 29. Konvalín – ale spíše jen když mě někdo upozorní
 30. Palu
 31. Zadejte jméno no konečně něco smyslupného...
 32. Pavouk
 33. Jirka Dl
 34. OJJ
 35. Juandev (občasně)
 36. Adámoz
 37. Tayari – především seznamy a tabulky
Související odkazy

Související odkazy

Recenze
Průzkumy kvality
Práce v článcích
Pomoc wikipedistům
Zajímavosti
Ostatní
Wikiprojekty