Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
WikiProjekt Kvalita
Zkratka:
 • WP:Q
  WP:WPQ
  WP:WPK

Gold piece.png Nejlepší články   Silver piece.png Dobré články (Líheň)   Nuvola apps ksysv.png Kritéria pro NČ a DČ   Stock alarm.svg Úkoly   Nuvola apps konquest.png Sledované články   Nuvola apps kate.png Články k recenzi   Nuvola apps bookcase 1 blue.svg Vyhodnocení recenzovaných článků   Postscript-viewer.svg Recenzenti podle oborů   Nuvola apps kopete.png Návrhy a diskuse

Vítejte!

Vítejte!

Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle

Cíle

 1. Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
 2. Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
 3. Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
 4. Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.
Nuvola apps kate.png

Články k recenzi

Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPK patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré články apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

 • Vegetariánství (diskuze) – už tu jednou bylo, má 2 stručné recenze a snad i vypořádané připomínky. Cílem je DČ. --Pavouk (diskuse) 4. 9. 2019, 21:31 (CEST)
 • Ústav mezinárodních vztahů (diskuse) – Kompletně jsem přepsal text článku. Prosím o recenze. Cílem je DČ. Rudi84 (diskuse) 20. 11. 2019, 17:21 (CET)
 • Symphony of Destruction (diskuse) – Překladový článek, prosím o recenze, cílem je DČ. --Jan Myšák (diskuse) 8. 12. 2019, 10:40 (CET)
 • Motorový vůz M 290.0 (diskuse) – Prosím o recenze, cílem je prozatím DČ. Předem děkuji. Článek by teď měl být nejpřesnějším a nejpodrobnějším veřejně dostupným zdrojem informací o tomto tématu. Současný text už neplánuju rozšiřovat, spíš jen upřesňovat, ale výhledově bych rád ještě přidal kapitolu o současné rekonstrukci a kapitolu porovnávající Strelu s vozy okolních Evropských zemí, aby si čtenář mohl zasadit význam vozu do širšího kontextu. Obrázků je prozatím málo, ale pokud vše vyjde, časem snad přibudou i oficiální fotografie výroby vozu. Ne všechny zdroje jsou úplně OK, relevantní literatura vyjde až po dokončení rekonstrukce – až se to stane, bude možné ty nejhorší zdroje dát pryč a celkový počet zdrojů o něco snížit. 4. 1. 2020, 12:51 (CET) Lynx1211 (diskuse) 4. 1. 2020, 13:42 (CET)
 • Toki pona (diskuse) – prosím o recenze překladového článku z en:Toki Pona, cílem je DČ. Ddrahoslav (diskuse) 24. 1. 2020, 13:50 (CET)
 • Vega (diskuse) – dovolil jsem si přeložit neljepší článek o páté nejjasnější hvězdě oblohy z anglické wikipedie, tam je nejlepší článek, prosím o recenze. Předem za ně děkuji.Mirek256 3. 2. 2020, 06:19 (CET)
 • Jindřich VII. Lucemburský (diskuse) − velmi volný překlad z NČ na de. Něco jsem z originálu vynechal, něco jsou k němu zase doplnil (především české souvislosti). Prosím o recenze. Cílem je NČ. --Khamul1 (diskuse) 7. 2. 2020, 20:34 (CET)
 • Galaxie Mléčná dráha (diskuse) – dovolil jsem si vylepšit článek o naší Galaxii, prosím o recenze. Pravopis, překlepy opravovat rovnou, nějaké obrázky a reference ještě dodám. Článek je překlad z en, snad není až tak hrozný, a hrozný byl spíše článek o naší Galaxii. Děkuji za recenze a kritiku mé práce.Mirek256 12. 2. 2020, 13:22 (CET)
 • Hynek Krušina I. z Lichtenburka (diskuse) − zajímavý český šlechtic, jenž se do dějin zapsal zejména svou horkokrevností. Prosím o recenze. Cílem je NČ. --Khamul1 (diskuse) 4. 3. 2020, 19:04 (CET)
 • Kaple Nejsvětější Trojice (Mikulášovice) (diskuse) – po delší době opět něco z díla stavitele Zachariase Hoffmanna a opět něco z Mikulášovic. Rád přivítám konstruktivní připomínky na doplnění a vylepšení, článek bych rád viděl mezi dobrými. --Gumideck (diskuse) 9. 3. 2020, 18:37 (CET)
 • The Boxing Mirror – další položka z diskografie Johna Calea, cílem je DČ. --Marek Koudelka (diskuse) 11. 3. 2020, 10:47 (CET)
 • Bitva u Bunker Hillu (diskuse), aneb jedna ze stěžejních bitev americké války za nezávislost. Původně šlo o překlad kolegyně Vlkos1681, který jsem výrazně předělal. Drží se poměrně věrně originálu z enwiki (včetně zdrojů), kde je veden jako Dobrý článek. Cílem zde je taktéž DČ. Určitě potřebuje ještě poladit češtinu, další připomínky rovněž vítám. Whitesachem (diskuse) 16. 3. 2020, 13:45 (CET)
 • Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské (Volary) (diskuse), cíl: DČ, prosím o recenze. --Gampe (diskuse) 24. 3. 2020, 13:50 (CET)
 • Volarský dům (diskuse), cíl: DČ, prosím o recenze. --Gampe (diskuse) 24. 3. 2020, 13:50 (CET)

Zajímavosti

Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.

Článek týdne

Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Mesiáš (Händel)
Poslední takty sboru Aleluja v Händelově rukopisu

Mesiáš (HWV 56, anglicky Messiah) je oratorium, které v roce 1741 složil Georg Friedrich Händel na anglické libreto Charlese Jennense vytvořené na základě biblických textů. Jennens využil Bibli krále Jakuba a překlad žalmůKnihy společných modliteb. Oratorium bylo poprvé provedeno v irském Dublinu 13. dubna 1742; londýnská premiéra se uskutečnila o necelý rok později. V českých zemích byl Mesiáš poprvé proveden v Mozartově úpravě v Praze roku 1804. Po počátečním vlažném přijetí si veřejnost oratorium oblíbila, takže se nakonec přiřadilo k nejznámějším a nejčastěji prováděným chorálním dílům klasické hudby.

Händelova pověst v Anglii, kde žil od roku 1712, se zakládala na věhlasu jeho italských oper. Ve třicátých letech 18. století Händel odpověděl na změnu hudební módy tvorbou oratorií komponovaných na anglické texty; Mesiáš je jeho šestým dílem tohoto žánru. Ačkoli strukturou připomíná operu, nemá dramatickou operní formu a neobsahuje žádné postavy ani přímou řeč. Jennensův text je spíše dlouhou meditací o Ježíšovi jako Mesiáši zvaném Kristus. Text začíná v první části proroctvími Izajáše a dalších starozákonních postav a směřuje ke zvěstování pastýřům, jediné „scéně“ převzaté z evangelia. V části druhé se Händel soustředil na Ježíšovo utrpení a ukončil ji sborem Hallelujah (Aleluja). Námětem třetí části je Ježíšovo vzkříšení z mrtvých a Kristovo oslavení v nebi.

Händel napsal Mesiáše pro nevelký sbor a orchestr s volitelným nástrojovým obsazením řady jednotlivých čísel. Dílo bylo po jeho smrti postupně upraveno pro provádění v mnohem větším měřítku, pro obrovské orchestry a sbory. Při dalších snahách o aktualizaci oratoria byla jeho orchestrace revidována a posílena, mimo jiné Wolfgangem Amadeem Mozartem. Na konci 20. a na počátku 21. století je trendem návrat k provedení věrnějšímu původním Händelovým záměrům, ačkoli se nadále uvádí i „velký Mesiáš“. Již v roce 1928 vyšla nahrávka téměř úplné verze na gramofonové desce; od té doby bylo dílo nahráno mnohokrát.

Úkoly

Úkoly

Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.

Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci

Účastníci

Seznam účastníků projektu:

 1. Ioannes Pragensis
 2. frettie.net
 3. Mercy
 4. Podzemnik
 5. Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
 6. Kozuch
 7. Vojtěch Dostál
 8. Faigl.ladislav
 9. Jan.Kamenicek
 10. Mmh
 11. Ria
 12. Tchoř
 13. Ozzy
 14. Jann
 15. Matěj Suchánek
 16. Utar
 17. Draceane
 18. Jan Polák
 19. Palu
 20. Pavouk
 21. Jirka Dl
 22. OJJ
 23. Juandev (občasně)
 24. Adámoz
 25. Tayari – především seznamy a tabulky
 26. Khamul1
 27. Serious Jano - tak když už se občas zapojím
Související odkazy

Související odkazy

Recenze
Průzkumy kvality
Práce v článcích
Pomoc wikipedistům
Zajímavosti
Ostatní
Wikiprojekty