Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Nejlepší články
Dobré články
Kritéria pro NČ a DČ
Úkoly
Sledované články
Příliš krátké články
Články k recenzi
Vyhodnocení recenzovaných článků
Recenzenti podle oborů
Návrhy a diskuse

Vítejte!
Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle
- Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
- Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
- Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
- Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.

Články k recenzi
K nejvýznamnějším úkolům WPQ patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré, článek týdne apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.
Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.
- Johnsonova–Coreyova–Čajkovského reakce (diskuse) – přeložený „stříbrný“ článek z enwiki, cílem je dostat ho na DČ i tady.--M97uzivatel (diskuse) 22. 3. 2022, 11:22 (CET)
- Charúdž (diskuse) – Snažil jsem se přeložit jeden z anglické Wikipedie, sopečné pole v centrální Libyi, na místě, které v současné době neuvidíme ani z letadla, a určitých logistických důvodů je pro nás jedno nejnepřístupnějších míst na naší planetě. Ani nevím, jestli se česky náhodou nejmenuje jinak, a kdyby někdo chtěl počeštit arabské názvy, budu moc rád. Tak ať se článek dá použít aspoň do zajímavostí.Mirek256 6. 5. 2022, 11:08 (CEST)
- Fridolín Macháček (diskuse) – Zrovna jsem ten článek napsal. Článek uvádí velmi podrobné informace o jeho životě. Informačně článek mnohonásobně převyšuje jakýkoli jiný text dohledatelný na internetu na toto téma. Život Fridolína Macháčka jsem důkladně popsal, včetně podrobností. Článek obsahuje 20 různých zdrojů od mnoha autorů, jedná se o sborníky, knihy, časopisy i archivní zdroje. Cílem recenze je status dobrého článku. Wikipedista:Whiny15 4. 11. 2022, 14:57 (CET)
- Stromův Thurmondův filibuster zákona o občanských právech z roku 1957 (diskuse) – Prosím o recenzi docela zajímavé události. Článek je překlad anglického článku Strom Thurmond filibuster of the Civil Rights Act of 1957 kde je NČ, cílem tady je DČ.
- Lewis Carroll a umělecká fotografie (diskuse) – fotografická tvorba anglického učence a spisovatele; překladový článek z ruštiny, kde má titul DČ, cílem je DČ i zde. Text jsem významně rozšířil ještě před válkou, v posledních měsících jsem doplnil o autorovy významné fotografie, které mají také v ruské mutaci stříbrný puclík. Děkuji, --Svajcr (diskuse) 20. 1. 2023, 09:08 (CET)
- Clementina Hawardenová (diskuse) – britská aristokratka, významná portrétní fotografka působící v 60. letech 19. století, jedna z průkopnic umělecké fotografie. Překladový článek z ruštiny, ale čerpá z anglicky psaných zdrojů. V originálu má článek titul NČ, cílem zde je DČ. Děkuji, --Svajcr (diskuse) 25. 1. 2023, 13:20 (CET)
- Francis Meadow Sutcliffe (diskuse) – viktoriánský fotograf ze Spojeného království, představitel piktorialismu a naturalismu, na ruské wiki NČ, cílem na té naší je DČ. Děkuji, --Svajcr (diskuse) 3. 2. 2023, 08:21 (CET)
- Nepál (diskuse) a Káthmándú (diskuse), dvojice dlouhých provázaných článků, oba překlady z angl. Wiki. Oba místy asi nevyvážené, ne úplně aktuální a občas chybí zdroj, cílem jsou kvalitní články (+zmínka na první stranu Wiki, do zajímavostí), prosím o jazykovou, stylistickou korekturu. Nadšený bych byl, kdyby si někdo povolaný troufl podívat se na transkripci nepálských či hindských jmen a dalších pojmů. --Pavouk (diskuse) 5. 2. 2023, 22:33 (CET)
- Edward Weston (diskuse) – klasik americké fotografie, článek významně rozšířen roku 2019, v poslední době doladěn, korekturu čj provedl Phiwy, cílem je DČ. Děkuji, --Svajcr (diskuse) 12. 2. 2023, 06:13 (CET)
- Tui zpěvný (diskuse) - mluvící pěvec. Cílem je DČ. --Podzemnik (diskuse) 14. 2. 2023, 08:40 (CET)
- Perseverance (diskuse) – Na článku pracuji už od přistání na Marsu a sice ještě není úplně dokonalý, ale cíl je minimálně DČ (ideálně NČ). --ČsrVK (diskuse) 16. 4. 2023, 11:14(CEST)
- Potápka černokrká (diskuse) – zajímavý druh potápky. Jedná se o českého Ptáka roku 2015. Rád bych stříbrný puzzlik. --Podzemnik (diskuse) 19. 5. 2023, 10:17 (CEST)
- Tuleň leopardí (diskuse) – půvdoní tvorba, cílem je DČ. --Podzemnik (diskuse) 27. 5. 2023, 08:24 (CEST)
- Chmelnycká jaderná elektrárna (diskuse) – článek jsem založil roku 2020 a od té doby jsem ho mnohokrát upravil. Poslední úprava, která přidala do článku více než 4x více obsahu vylepšila článek natolik, že by si možná i DČ zasloužil. Červenec 2023 - kvalita na Wikirank.Live je 65,98.[1] --Ajrocket1 (diskuse) 1. 6. 2023, 14:07 (CEST)
- Sopka (diskuse) – rád bych poprosil o recenzi výrazně rozšířeného článku. Doufám aspoň v DČ, ale pokud by byl na úrovni NČ, budu jen rád. Zároveň je to moje první žádost o recenzi a první pokus o DČ. Buďte, prosím, shovívaví. Článek je trošičku delší, já vím. Snažil jsem se, aby v něm bylo všechno a rovněž byl, co nejkratší. Z důvodu své provozní slepoty bych chtěl poprosit i o kontrolu pravopisu, gramatiky textu atd. --Phoenix CZE (diskuse) 11. 6. 2023, 08:37 (CEST)
- Měsíčník svítivý (diskuse) – poměrně hojně navštětovaný článek. Obsahuje vše podstatné dle anglického FA ekvivalentu + řadu věcí navíc. Rád bych zde DČ. --Podzemnik (diskuse) 16. 6. 2023, 01:02 (CEST)
- Kaulungské opevněné město (diskuse) – Dobrý den, prosím o pár věcí. 1) upozornění na jazyk a obsah (sloh, chybějící informace, nenavazující informace atd.) a 2) co dalšího chybí k dosažení DČ (příp. NČ), (v lepším případě bych chtěla do budoucna docílit NČ) Děkuji Anna Tesař (diskuse) 6. 7. 2023, 21:39 (CEST)
- Hvězdice (diskuse) – velká skupina zajímavých mořských bezobratlých. Rád bych článek postříbřil. --Podzemnik (diskuse) 12. 7. 2023, 23:46 (CEST)
- Ptačí kolonie (diskuse) – díru do světa tento článek neudělá, ale vzhledem k úzkému záběru tématu by to snad mohlo stačit na DČ. --Podzemnik (diskuse) 18. 7. 2023, 11:36 (CEST)
- Osmansko-benátská válka (1570–1573) (diskuse) – Prosím o recenzi. Článek je překlad anglického článku Ottoman–Venetian War (1570–1573) kde je DČ, cílem tady je taky DČ. --Nsrotvt (diskuse) 18. 7. 2023, 15:55 (CEST)
- Dějiny Bělehradu (diskuse), článek má 90kB+, Wikirank hodnocení 87 bodů, 110 referencí. Prosím o recenzi. Cílem je DČ. Aktron (✆|✍) 22. 7. 2023, 00:05 (CEST)
- Želvušky (diskuse) – článek o kmeni velmi zajímavých živočichů. Určitě by šlo ještě doplnit, na DČ by to snad mohlo stačit v této podobě. --Podzemnik (diskuse) 28. 7. 2023, 12:11 (CEST)
- Ostříž novozélandský (diskuse) – jediný novozélandský endemický sokol. Původní tvorba, cílem je DČ. --Podzemnik (diskuse) 3. 8. 2023, 12:56 (CEST)
- Vačnatci (diskuse) – časem posunu do nominace nejlepších článků a sem článek přidávám se žádostí o případné obsahové připomínky. OJJ, Diskuse 14. 8. 2023, 18:23 (CEST)
- Skorec vodní (diskuse) – další český opeřenec, cílem je DČ. --Podzemnik (diskuse) 16. 8. 2023, 11:07 (CEST)
- Mstyslav Andrijovyč Černov (diskuse) – ukrajinský kameraman a válečný fotoreportér, vítěz Pulitzerovy ceny a prezident Ukrajinské asociace profesionálních fotografů. Článek je hojně a pečlivě opatřený referencemi a unikátními fotografiemi autora. Cílem tady je zlepšení kvality jazyka a DČ. Děkuji, --Svajcr (diskuse) 17. 8. 2023, 08:48 (CEST)
- Opičí selfie (diskuse) – článek byl vytvořen a zařazen do soutěže Asijský měsíc Wikipedie 2020 a kolega z poroty jej označil jako DČ materiál. Jedná se o spor o autorská práve na fotografie, které pořídil opičák a majitel fotoaparátu byl proti. Cílem je DČ.--Svajcr (diskuse) 20. 8. 2023, 10:28 (CEST)
- Fotografie v Súdánu (diskuse) – článek převzatý z angličtiny, kde má stříbrný puclík, stejný cíl je i na české verzi. Díky tomuto historickému přehledu vznikly téměř desítky zamodřených článků nejen z Afriky, ale i z Francie, Německa a Anglie. Prosím o kontrolu transkripce jmen a názvů do češtiny. Děkuji, --Svajcr (diskuse) 14. 9. 2023, 10:55 (CEST)
- Sovka bělolící (diskuse) – lezu Podzemnikovi do řemesla. Vyhynulá novozélandská sova, k níž jsem vyhrabal prakticky vše známé. Nejspíš bych ji i rád nominoval na nč. OJJ, Diskuse 16. 9. 2023, 16:15 (CEST)
- Mercy (diskuse).
Mercy, mercy, mercy me / I'm so scared, please comfort me.umm, chyba. Mercy. Hudební album. 2023.
„Vokály jsou hrozné. Nikdy předtím jsem o Johnu Caleovi neslyšel, ale vím, že je dost starý. Možná ve svém pokročilém věku ztratil sluch (...) Zpěv Johna Calea je odpad. Bicí jsou špatné, kytary naopak velice pěkné. Texty jsou odpad. Nezajímalo mě nic, co říkal, a upřímně bych byl raději, kdyby neřekl nic. The Legal Status of Ice je k popukání. Je to FAKT tak zatraceně vtipné, všechno, každé slovo, instrumentace, přednes. Prostě mě to rozsekalo! Zní to hrozně, je to tak špatné, že sotva chápu, proč by to někdo dával do vážně míněného alba. Upřímně, myslím, že je to trolling. Poslouchání tohoto alba mi málem způsobilo aneurysma.“ (Zdroj: https://lemmy.world/)
Že prý je načase vyzkoušet si procházku posudkovým bludištěm. A proč nezačít mým vůbec „prvním“ článkem. Dokážete ho nějak v podobném duchu zrecenzovat? Cílem rozhodně není NČ. --někdo úplně jiný 20. 9. 2023, 17:06 (CEST)
Zajímavosti
Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.
Článek týdne
Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Těšínské knížectví nebo též Těšínské vévodství bylo slezské knížectví, které vzniklo oddělením od Opolsko-Ratibořského knížectví. Roku 1281, kdy zemřel opolsko-ratibořský kníže Vladislav I., si jeho synové mezi sebe rozdělili území, které ovládal. Těšínsko, Osvětimsko a Ratibořsko získali do společné vlády Měšek a Přemysl, ale už v roce 1290 si je rozdělili: Měšek se tak stal prvním těšínským knížetem, zatímco Přemysl obdržel Ratibořsko.
Těšínská knížata z rodu Piastovců se přiklonila k Českému království a těšínský kníže se stal leníkem českého krále. V důsledku zadlužení byly některé části knížectví v průběhu 16. století prodány, takže se z nich stala samostatná panství (status minor). Po vymření těšínských Piastovců připadlo Těšínské knížectví jako odúmrť českému králi z rodu Habsburků. Habsburkové pak byli těšínskými knížaty až do roku 1918, kdy se Rakousko-Uhersko rozpadlo. Toto historické území se však vzápětí stalo předmětem sporu mezi Československem a Polskem, který byl nakonec vyřešen roku 1920 mezinárodní arbitráží v belgickém Spa, jež rozhodla o rozdělení Těšínska mezi Československo a Polsko.

Úkoly
Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.
Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci
Seznam účastníků projektu:
- Ioannes Pragensis
- frettie.net
- Podzemnik
- Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
- Kozuch
- Vojtěch Dostál
- Faigl.ladislav
- Jan.Kamenicek
- Mmh
- Ria
- Tchoř
- Ozzy
- Jann
- Matěj Suchánek
- Utar
- Draceane
- Jan Polák
- Palu
- Pavouk
- Jirka Dl
- OJJ
- Juandev (občasně)
- Tayari – především seznamy a tabulky
- Khamul1
- Robins7 – proč nezkusit přispět?
- Patrik L. (občasně)
- Jan Myšák (příležitostně)
- Xanthan1 (občas sem zajdu)
- JeremySil (zapojím se)
- Whitesachem
- Felix220
- Dusty292

Související odkazy
- Recenze
- Práce v článcích
- Pišme spolu
- Články k rozšíření (+ Pahýly; + Subpahýly)
- Automaticky generovaný seznam formálních chyb v kódu článků
- Pomoc wikipedistům
- Osmidílná stezka k Nejlepšímu článku
- Zdroje na indexu – některé důvěryhodně vypadající zdroje, které jsou nepoužitelné či použitelné jen velmi omezeně
- Seznam zdrojů na Wikiprojektu Historie
- Zajímavosti
- Ostatní
- Wikiprojekty
- Historické