Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
WikiProjekt Kvalita
Zkratka:
 • WP:Q
  WP:WPQ
  WP:WPK

Gold piece.png Nejlepší články   Silver piece.png Dobré články   Nuvola apps ksysv.png Kritéria pro NČ a DČ   Stock alarm.svg Úkoly   Nuvola apps konquest.png Sledované články   Nuvola apps kate.png Články k recenzi   Nuvola apps bookcase 1 blue.svg Vyhodnocení recenzovaných článků   Postscript-viewer.svg Recenzenti podle oborů   Nuvola apps kopete.png Návrhy a diskuse

Vítejte!

Vítejte!

Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle

Cíle

 1. Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
 2. Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
 3. Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
 4. Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.
Nuvola apps kate.png

Články k recenzi

Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPK patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré články apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

 • Saegusova–Itoova oxidace (diskuse) - článek, který jsem přeložil z enwiki, kde je hodnocen jako dobrý; snažil jsem se o co nejlepší překlad, aby i tady k dobrému článku chybělo co možná nejméně.
 • Mesiáš (Händel) (diskuze) - překlad nejlepšího článku z anglické Wiki na anglicko-německé hudební téma, jeden z celosvětově nejhranějších koncertních kusů. Cílem je DČ a snad i NČ. Kolega Zbrnajsem již udělal nějaká částečná vylepšení překladu, i tak velmi ocením další vylepšení v tomto směru. --Pavouk (diskuse) 24. 1. 2018, 23:47 (CET)
 • Jozef Tiso (diskuse) − Nijak jsem se na něm nepodílel, ale přijde mi rozsáhlý a vydatně zdrojovaný, možná by DČ zasloužil. --Bazi (diskuse) 16. 3. 2018, 23:13 (CET)
 • Žralok bílý (diskuse) - Velmi slušný článek myslím, že by mohl dosáhnout i na NČ Adámoz (diskuse) 5. 4. 2018, 20:46 (CEST)
 • Plejády (diskuse) – Původní pahýl o slavné hvězdokupě, která je viditelná pouhým okem a známá odpradávna, jsem rozšířil překladem z italské Wikipedie, kde je článek zařazen mezi nejlepší. Prosím o recenzi, aby se případně na české Wikipedii mohl stát dobrým a později snad i nejlepším článkem. -- Tento příspěvek přidal(a) Pepe357 (diskusepříspěvky)
 • Pandit Pran Nath (diskuse) – indický hudebník, dlouholetý guru skladatelů La Monte Younga a Terryho Rileyho. Článek je sice poměrně krátký, ale vzhledem k neexistenci zdrojů není jak jej rozšířit. Nejrozsáhlejším materiálem o jeho životě je článek od Marcuse Boona, který vyšel roku 2001 v časopisu The Wire. Dále posloužily knihy Jeremyho Grimshawa o La Monte Youngovi a Petera Lavezzoliho o indické hudbě v západním světě, v menší míře pak i další knihy a webové stránky (z těch je nejrozsáhlejší článek od Alexandera Keefea v magazínu Bidoun). Informace se bohužel ve většině zdrojů opakují a nic dalšího, co by se dalo použít, jsem nenašel. Cílem je DČ. --Marek Koudelka (diskuse) 3. 11. 2018, 14:06 (CET)
 • Vegetariánství (diskuse) – Prosím o recenzi článku, který je upraveným překladem z angličtiny a částí původního článku. Nějakou dobu "ležel", nedávno jsem se k němu vrátil, vylepšil překlad a k hlavním informacím doplnil zdroje. Děkuji předem především za stylistická a jazyková vylepšení možných jazykových kostrbatostí. Cílem je DČ (tedy mj., aby "neobsahoval zásadní stylistické nedostatky" a gramatické hrubky). --Pavouk (diskuse) 12. 11. 2018, 14:08 (CET)
 • Kuo-c’-ťien (diskuse) – prosím o připomínky k článku o čínské historické vzdělávací instituci. Cílem je DČ. --Jann (diskuse) 12. 11. 2018, 18:16 (CET)
 • Sü Ťie (diskuse) – prosím o zhodnocení článku o jednom čínském politikovi 16. století. Cílem je DČ. za připomínky předem děkuji, --Jann (diskuse) 27. 11. 2018, 19:14 (CET)
 • Členovci (diskuse) – prosím o recenzi tohoto článku. Sice jsem na článku žádnou editaci neudělal, ale koukal jsem se na text a reference. Cílem je DČ.--Adámoz (diskuse) 28. 11. 2018, 20:45 (CET)
 • Dronte mauricijský (diskuse) - překládal jsem se s tím jak dlouho, takže třeba i NČ. Poprosil bych o recenzi hlavně z odborného hlediska, ale i o poladění stylistiky + kontrolu/vylepšení doslovných citací přeložených z angličtiny (na to bude nejlepší asi @Jann:). Dík. --OJJ, Diskuse 6. 12. 2018, 17:55 (CET)
 • Görlitz (diskuse) – Prosím o recenzi článku, který je přepracovaným a doplněným překladem NČ z dewiki. Cílem je DČ.--Eleiodromos (diskuse) 7. 12. 2018, 15:53 (CET)
 • Škoda 1202 (diskuse) – po Tudoru a Sedanu je tu Stejšn. Rád bych ho dotáhl na DČ. Prosím o shlédnutí a opravy/připomínky.--RomanM82 (diskuse) 10. 12. 2018, 00:53 (CET)
 • 55 Cancri - vím, že článek je stále špatně přeložen, budu se snažit hlavně poslední odstavce přeložit lépe, ale rád už uvítám připomínky a náměty. jinak i přes název je hvězda významná, často se o ní mluví v populárních pořadech o astronomii, a byla první hvězdou, u které byly objeveny čtyři, a pak pět planet. Jinak smazal jsem věci, které jsou spekulacemi, nejsou zdrojované, jakou silnou má planeta kůru či je velkým diamantem. Pravopis a překepy mi není třeba psát, opravovat jej prosím, jestli nevadí, ihned.Mirek256 14. 12. 2018, 12:44 (CET)

Zajímavosti

Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.

Článek týdne

Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Úkoly

Úkoly

Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.

Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci

Účastníci

Seznam účastníků projektu:

 1. Limojoe
 2. Ioannes Pragensis
 3. Reo + |
 4. frettie.net
 5. Mercy
 6. Orange.man
 7. Šandík (stejně do projektu neoficiálně pořád nějak rýpu, tak ať to má punc oficiality)
 8. Váš Mostly Harmless (v rámci mé započaté evoluce)
 9. Podzemnik
 10. Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
 11. Kozuch
 12. Vojtěch Dostál
 13. Faigl.ladislav
 14. Linn
 15. Hrhr2
 16. El Barto
 17. Jan.Kamenicek
 18. Mmh
 19. Ria
 20. Tchoř
 21. Ozzy
 22. Jann
 23. Matěj Suchánek
 24. Utar
 25. Draceane
 26. JeremySil
 27. Jan Polák
 28. BBukovec
 29. Konvalín – ale spíše jen když mě někdo upozorní
 30. Palu
 31. Zadejte jméno no konečně něco smyslupného...
 32. Pavouk
 33. Jirka Dl
 34. OJJ
 35. Juandev (občasně)
 36. Gumideck
 37. Adámoz
 38. Tayari – především seznamy a tabulky
Související odkazy

Související odkazy

Recenze
Průzkumy kvality
Práce v článcích
Pomoc wikipedistům
Zajímavosti
Ostatní
Wikiprojekty