Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
WikiProjekt Kvalita
Zkratka:
 • WP:Q
  WP:WPQ
  WP:WPK

Gold piece.png Nejlepší články   Silver piece.png Dobré články (Líheň)   Nuvola apps ksysv.png Kritéria pro NČ a DČ   Stock alarm.svg Úkoly   Nuvola apps konquest.png Sledované články   Nuvola apps kate.png Články k recenzi   Nuvola apps bookcase 1 blue.svg Vyhodnocení recenzovaných článků   Postscript-viewer.svg Recenzenti podle oborů   Nuvola apps kopete.png Návrhy a diskuse

Vítejte!

Vítejte!

Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle

Cíle

 1. Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
 2. Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
 3. Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
 4. Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.
Nuvola apps kate.png

Články k recenzi

Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPK patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré články apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

 • Vegetariánství (diskuze) - už tu jednou bylo, má 2 stručné recenze a snad i vypořádané připomínky. Cílem je DČ. --Pavouk (diskuse) 4. 9. 2019, 21:31 (CEST)
 • Bořivoj I. (diskuse) – prosím o recenze, cílem je DČ. --Hribalm (diskuse) 20. 10. 2019, 18:18 (CEST)
 • Gioacchino Rossini (diskuse) – překladový článek o mistrovi italských oper, mírně doplněn o kontext ČR. Prosím o recenze, především vylepšení překladu, odstranění neobratných formulací a další jazykové korektury. Cílem je, jako předloha, NČ. Intenzivně pracuji na "zamodřování", budu v něm pokračovat, ale i zde uvítám pomoc. --Pavouk (diskuse) 22. 10. 2019, 13:28 (CEST)
 • Ústav mezinárodních vztahů (diskuse) - Kompletně jsem přepsal text článku. Prosím o recenze. Cílem je DČ. Rudi84 (diskuse) 20. 11. 2019, 17:21 (CET)
 • Symphony of Destruction (diskuse) Překladový článek, prosím o recenze, cílem je DČ. --Jan Myšák (diskuse) 8. 12. 2019, 10:40 (CET)
 • Boček z Jaroslavic a ze Zbraslavi (diskuse) − článek o významném moravském šlechtici. Prosím o recenze. Cílem je DČ. --Khamul1 (diskuse) 14. 12. 2019, 14:58 (CET)
 • C. S. Leigh nebo také Kristian či Christian Leigh (diskuse) – Američan možná narozený na Madagaskaru a vyrůstající v Rangúnu (ale spíše ne), mýtický umělec velmi osobitého vzhledu, který se jednou za pár let vypařil, aby se po čase pod novým jménem objevil na druhé straně světa se zcela jiným zaměřením – a vždy za sebou zanechal desítky nespokojených spolupracovníků (nikdy nikomu za nic neplatil). Jako teenager módní návrhář, jehož šaty možná nosilo pár oscarových hereček, do třiceti kurátor megalomanských výstav umění, po třicítce režisér možná existujících celovečerních filmů. Před pár lety možná zemřel.
  Článek jsem založil v roce 2012; tehdy by mě nenapadlo, že je možné jej rozšířit byť jen o pár vět. V dalších letech jsem schraňoval veškeré dostupné zdroje a v posledním roce z nich sestavil výsledný článek. Nyní bych jej rád dostal mezi DČ (časem možná NČ). V současné podobě je vůbec nejrozsáhlejším textem o tomto člověku na internetu i mimo něj. V tuto chvíli nemám k dispozici žádné další použitelné zdroje. Z toho důvodu nemá smysl žádat o doplnění dalších informací, nicméně třeba Vás napadne něco, co bych mohl alespoň upřesnit. Prosím tedy o připomínky k tomuto článku. --Marek Koudelka (diskuse) 1. 1. 2020, 09:10 (CET) P. S.: Uvítal bych pomoc se zamodřením en:bad check.
 • Motorový vůz M 290.0 (diskuse) Prosím o recenze, cílem je prozatím DČ. Předem děkuji. Článek by teď měl být nejpřesnějším a nejpodrobnějším veřejně dostupným zdrojem informací o tomto tématu. Současný text už neplánuju rozšiřovat, spíš jen upřesňovat, ale výhledově bych rád ještě přidal kapitolu o současné rekonstrukci a kapitolu porovnávající Strelu s vozy okolních Evropských zemí, aby si čtenář mohl zasadit význam vozu do širšího kontextu. Obrázků je prozatím málo, ale pokud vše vyjde, časem snad přibudou i oficiální fotografie výroby vozu. Ne všechny zdroje jsou úplně OK, relevantní literatura vyjde až po dokončení rekonstrukce – až se to stane, bude možné ty nejhorší zdroje dát pryč a celkový počet zdrojů o něco snížit. 4. 1. 2020, 12:51 (CET) Lynx1211 (diskuse) 4. 1. 2020, 13:42 (CET)
 • Rudolf Habsburský (diskuse) − prosím o recenze. Cílem je DČ. Původně jsem sice neplánoval, že by článek mohl dosáhnout kvalit DČ, ale teď se mi to zdá celkem reálné. --Khamul1 (diskuse) 5. 1. 2020, 22:38 (CET)
 • Nestor úzkozobý (diskuse) – další příspěvek na hřbitov papoušků, myslím, že má na DČ. OJJ, Diskuse 16. 1. 2020, 12:00 (CET)

Zajímavosti

Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.

Torosaurus BW.jpg
 • …podle některých paleontologů nebyl torosaurus (na obrázku) samostatným rodem, ale šlo o odrostlé jedince triceratopse?
 • Goncourtovu cenu může každý spisovatel získat jen jednou, ale Romain Gary toto pravidlo obešel tím, že publikoval pod pseudonymem Émile Ajar?
 • …po sovětské herečce a zpěvačce Ljubov Orlovové byla pojmenována výletní loď určená pro plavby do polárních oblastí?
 • Nirmal Purja vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek během šesti měsíců, čímž pokořil předchozí rekord o více než sedm let?

Článek týdne

Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Lavina
Lavina ze suchého sněhu

Lavina je rychlý a náhlý sesuv většího množství sněhu po svahu, který by již mohl zasypat, zranit nebo zabít člověka. Slovo lavina se někdy přeneseně používá i pro různé jiné sesuvy, například kamení, půdy, bahna atd. Ovšem i sněhová lavina s sebou často bere kamení, stromy a další materiál. Z fyzikálního hlediska budoucí lavina představuje značné množství potenciální energie na strmém svahu. Na místě se drží díky vlastní pevnosti, třecím silám s podkladem a případnou podporou objektů na svahu (např. stromy). Lavina vzniká, když je tato rovnováha dostatečně porušena – například vzroste zatížení spodních vrstev sněhu nově napadlým nebo navátým sněhem, pádem převěje nebo zatížením lidmi. Lavina také může vzniknout kvůli snížení tření s podkladem či pevnosti sněhových vrstev, kupříkladu při rychlém oteplení nebo penetraci sněhových vrstev deštěm.

Laviny představují vážné nebezpečí především v horských oblastech, kde je jak dostatek strmých svahů, tak dostatečná mohutnost sněhové pokrývky. Laviny jsou hrozbou jak pro lidský život či zdraví, tak pro lidmi vytvořenou infrastrukturu. Ročně zahynou v zemích s aktivní lavinovou službou řádově první stovky osob. Největší podíl z nich, zpravidla přes 80 %, představují osoby pohybující se ve volném terénu, jako jsou lyžařiskialpinisté a horolezci. Pro potřeby ochrany obyvatelstva před lavinami bývá lavinové nebezpečí předpovídáno. Zároveň jsou před lavinami zabezpečovány trvale obydlená sídla a infrastrukturní stavby. Jakožto přirozený přírodní proces mají laviny nezastupitelný význam ve vývoji přírodních ekosystémů.

Úkoly

Úkoly

Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.

Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci

Účastníci

Seznam účastníků projektu:

 1. Ioannes Pragensis
 2. frettie.net
 3. Mercy
 4. Podzemnik
 5. Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
 6. Kozuch
 7. Vojtěch Dostál
 8. Faigl.ladislav
 9. Jan.Kamenicek
 10. Mmh
 11. Ria
 12. Tchoř
 13. Ozzy
 14. Jann
 15. Matěj Suchánek
 16. Utar
 17. Draceane
 18. Jan Polák
 19. Palu
 20. Pavouk
 21. Jirka Dl
 22. OJJ
 23. Juandev (občasně)
 24. Adámoz
 25. Tayari – především seznamy a tabulky
 26. Khamul1
 27. Serious Jano - tak když už se občas zapojím
Související odkazy

Související odkazy

Recenze
Průzkumy kvality
Práce v článcích
Pomoc wikipedistům
Zajímavosti
Ostatní
Wikiprojekty