Wikipedie:WikiProjekt Kvalita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
WikiProjekt Kvalita
Zkratka:
 • WP:Q
  WP:WPQ
  WP:WPK

Gold piece.png Nejlepší články   Silver piece.png Dobré články   Nuvola apps ksysv.png Kritéria pro NČ a DČ   Stock alarm.svg Úkoly   Nuvola apps konquest.png Sledované články   Nuvola apps kate.png Články k recenzi   Postscript-viewer.svg Recenzenti podle oborů   Nuvola apps kopete.png Návrhy a diskuse

Vítejte!

Vítejte!

Vítejte na WikiProjektu Kvalita, jehož účastníci si kladou za cíl zlepšit kvalitu článků na české Wikipedii. V souvislosti s tím projekt posuzuje a hodnotí kvalitu již existujících článků a pomáhá s jejím zvyšováním. Za podstatný konkrétní úkol si projekt klade udržování prvotřídní kvality tzv. Dobrých a Nejlepších článků, co se týče jejich obsahu i nejnovějších trendů formálního zpracování hesel. V neposlední řadě je cílem projektu vyhledávání kvalitních článků a pomoc k jejich postupu mezi Dobré a následně Nejlepší články.

Cíle

Cíle

 1. Pravidelně kontrolovat seznam dobrých a nejlepších článků a odstraňovat ty, které jsou od ideálu velmi vzdálené (např. vyloženě krátké články či články zdaleka nevyčerpávající téma) a jejichž zkvalitnění není v silách účastníků projektu.
 2. Udržovat formální záležitosti u dobrých a nejlepších článků (tj. názvy a pořadí sekcí, způsob citace zdrojů,…) v souladu s posledními trendy Wikipedie tak, aby tyto články mohly sloužit jako vzorové.
 3. Mezi všemi články na Wikipedii vyhledávat ty, které jsou obsahově na úrovni, a doplňovat u nich zdroje, literaturu, obrázky, opravovat stylistiku a typografii, přidávat odkazy na ostatní wikiprojekty,… a tím je přetvářet v dobré články.
 4. Těm nejlepším z dobrých článků pomáhat (ať už radami autorovi nebo vlastní prací) k postupu mezi nejlepší články. Tj. sloužit jako jakýsi výbor posuzující kvalitu článku před tím, než bude pořádně proprán v nominaci na nejlepší – obdoba anglického Peer review.
Nuvola apps kate.png

Články k recenzi

Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPK patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré články apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

 • William Shakespeare (diskuse) – z většiny překlad anglické verze článku, kde je NČ. Snad by zde už nemuselo tolik chybět, aby byl DČ, i když v něm zatím stále zůstávají různé krkolomné obraty (špatný slovosled) či někde zcela nepochopení původního smyslu. Článku by jistě, v sekci vliv, slušela část věnovaná území "českých zemí" a češtiny. --Pavouk (diskuse) 4. 7. 2016, 10:18 (CEST)
 • Hradec Králové hlavní nádraží (diskuse) – ačkoliv se nejedná o můj původní článek, myslím že už současné podobě je dobrým kandidátem alespoň na DČ. Rád ho tam s Vaší pomocí a připomínkami dostanu. --Matijak (diskuse) 21. 5. 2017, 09:49 (CEST)
 • Exoplaneta (diskuse) - dovolit jsem přepracovat dle en tento v české wikipedii dávno neaktualizovaný článek, a vím, že se to nemusí všem líbit, tak dávám na recenzi, a prosím o spolupráci, snad to není až tak příšerné. na en je nejlepší, byl velice zkrácen, a má pouze zastřešovat články o exoplanetách. --Mirek256 2. 6. 2017, 05:35 (CEST)
 • Zdeněk Thoma (diskuse) - článek již má slušný rozsah, bylo by škoda to nedotáhnout k aspoň k DČ. --Limojoe (diskuse) 17. 6. 2017, 16:54 (CEST)
 • Lokomotiva 759 (diskuse) – článek o nejvýkonnější a nejrychlejší tuzemské motorové lokomotivě, která přestože nikdy do pravidelného provozu příliš nezasáhla, zůstává důležitým milníkem ve vývoji dieselelektrických lokomotiv v Československu. Má šanci na Dobrý článek? --Matijak (diskuse) 22. 6. 2017, 15:18 (CEST)
 • PPL (diskuse) – po nějaké době dávám opět do recenze. Tentokrát je cílem NČ.--Juandev (diskuse) 16. 8. 2017, 02:50 (CEST)
 • Lanex (diskuse) – myslím si, že článek by mohl být DČ, proto žádám o recenzi.--Juandev (diskuse) 19. 8. 2017, 12:22 (CEST)
 • Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Schirgiswalde) (diskuse) – dva Hoffmannovy kostely máme mezi NČ, jeden mezi DČ, rád bych mezi DČ poslal další. Gumideck (diskuse) 28. 8. 2017, 00:00 (CEST)
 • Atentát na Abrahama Lincolna (diskuse) – překlad anglické verze článku, kde je DČ. --Martin Urbanec (diskuse) 28. 8. 2017, 11:22 (CEST)
 • Říše Tchang (diskuse) – překlad z enwiki, prosím o shlédnutí a případné komentáře ke srozumitelnosti a jasnosti výkladu. Možná se dostanema i na DČ, víc však nechci. --Jann (diskuse) 12. 9. 2017, 19:35 (CEST)

Zajímavosti

Zde jsou uvedené zajímavosti, které by se měly objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, zda by tato hesla mohli zhlédnout, upozornit na případné chyby či je opravit, nebo i vylepšit celý článek.

Článek týdne

Zde je uveden článek týdne, který by se měl objevit na Hlavní straně v dalším týdnu. Prosíme všechny, aby posoudili jeho připravenost k reprezentaci české Wikipedie. A pokud se zde žádný neobjevuje ani během víkendu, tak aby nějaký z navržených připravili.

Tygr balijský
Tygr balijský zastřelený maďarským baronem Oszkárem Vojnichem roku 1911

Tygr balijský, někdy též tygr džunglový balijský či tygr balinéský (Panthera tigris balica) je vyhynulý poddruh tygra, který žil pouze na indonéském ostrově Bali. Jednalo se zřejmě o nejmenší tygří formu jak vzrůstem (délka do 245 cm), tak hmotností (do 120 kg), úzce spřízněnou se sousedním tygrem jávským. Srst měl tygr balijský krátkou a relativně nejtmavější ze všech poddruhů. Zbarvení bylo sytě oranžové, skoro až cihlové. Černé pruhy, někdy rozpadlé do skvrn, byly relativně širší a poněkud méně husté, především v přední části těla, než u typického tygra jávského. Světlá téměř doběla zbarvená spodní část těla zabírala velmi malou plochu. Na přední straně hlavy se nacházelo 4–5 párů zdvojených příčných proužků, další indonéské tygří poddruhy toto nemají. Šlo o vrcholového predátora ve svém biotopu, jenž se živil různými kopytníky a další kořistí střední či menší velikosti.

Malý životní prostor daný velikostí ostrova, úbytek biotopu spojený s růstem lidské populace a intenzivní lov způsobily, že byl jako první poddruh tygra vinou člověka vyhuben. K poslednímu prokazatelnému pozorování a zároveň i zastřelení došlo 27. září 1937, malé zbytky populace přežívaly možná ještě do 40. nebo 50. let 20. století. O jeho životě se zachovalo minimum písemných, hmotných (existuje jen 9 lebek, 5 kůží a nějaké kosti balijského tygra ve vědeckých sbírkách) a obrazových záznamů, nicméně šelma hrála a stále hraje důležitou roli v tradiční balijské kultuře.

Úkoly

Úkoly

Projekt již dosáhl nejednoho cíle, který si sám vytyčil (viz splněné úkoly). Momentálně se účastníci věnují především recenzím, psaní kvalitních článků a dalším činnostem, které vedou ke zvyšování kvality Wikipedie.

Projekt má též patronát nad kvalitou hesel odkazovaných v sekci Zajímavosti na Hlavní straně.

Účastníci

Účastníci

Seznam účastníků projektu:

 1. Limojoe
 2. Ioannes Pragensis
 3. Reo + |
 4. Daniel Baránek
 5. frettie.net
 6. Mercy
 7. Orange.man
 8. Šandík (stejně do projektu neoficiálně pořád nějak rýpu, tak ať to má punc oficiality)
 9. Váš Mostly Harmless (v rámci mé započaté evoluce)
 10. Podzemnik
 11. Chmee2 (řezník v sekci dobré články)
 12. Kozuch
 13. Vojtěch Dostál
 14. Faigl.ladislav
 15. Linn
 16. Hrhr2
 17. El Barto
 18. Jan.Kamenicek
 19. Mmh
 20. Ria
 21. Tchoř
 22. Ozzy
 23. Jann
 24. Matěj Suchánek
 25. Utar
 26. Draceane
 27. JeremySil
 28. Jan Polák
 29. BBukovec
 30. Konvalín – ale spíše jen když mě někdo upozorní
 31. Palu
 32. Zadejte jméno no konečně něco smyslupného...
 33. Pavouk
 34. Jirka Dl
 35. OJJ
 36. Juandev (občasně)
 37. Gumideck
Související odkazy

Související odkazy

Recenze
Průzkumy kvality
Práce v článcích
Pomoc wikipedistům
Zajímavosti
Ostatní
Wikiprojekty