Food Not Bombs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo sdružení Food Not Bombs.

Food Not Bombs (česky Jídlo místo zbraní) je volné sdružení nezávislých skupin rozdávající zdarma veganské a vegetariánské jídlo pro ostatní, vystupují ale i proti diskriminaci, odmítají násilí a nelidské zacházení se zvířaty.[1] První kolektiv Food Not Bombs vznikl v roce 1980 v Bostonu, od té doby se tato aktivita rozšířila po celém světě.[2] Filozofie Food Not Bombs vychází z otázky: proč lidstvo vydává stále více peněz na zbrojení, když odhadem 1 miliarda lidí hladoví?[3]

Food Not Bombs

Aktivity v Evropě[editovat | editovat zdroj]

V ČR jsou kolektivy FNB v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Olomouci, Jihlavě, Liberci, Děčíně, Pardubicích, Ústí nad Labem, Prostějově, Karlových Varech a Českých Budějovicích. Pravidelně se snaží zachraňovat potraviny z různých podniků jako jsou restaurace a bistra, až po jejich získávání z odpadu obchodních řetězců ve snaze zabránit plýtvání a vaří z nich zpravidla jednou týdně teplé jídlo především pro lidi bez domova.[4] Při svých aktivitách v rámci své filozofie šetření zdrojů využívají i recyklovatelné plastové nádoby od jídla jako nádobí.[5]

V Německu existují aktivní skupiny v Kolíně, Düsseldorfu, Bochumi a Bonnu, v Rakousku je jejich sídlem Vídeň a Štýrský Hradec.

Střety se zákonem[editovat | editovat zdroj]

V ČR se Food not Bombs dostává v posledních letech do drobných střetů se zákonem. V létě roku 2019 se ostravská skupina Food Not Bombs dostala do sporu s radnicí Vítkovic za neohlašování svých akcí v rámci platných předpisů.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BLÁHOVÁ, Bára. starty.cz [online]. 2017-01-24 [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky) 
  2. Food Not Bombs. foodnotbombs.net [online]. [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. 
  3. http://www.foodnotbombs.net/mission_statement.html
  4. Aktivisté z Food not Bombs vaří jídla i z potravin vyhozených v kontejnerech. iROZHLAS [online]. [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky) 
  5. A2larm [online]. [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. (česky) 
  6. LUKSZA, Radek. Food Not Bombs vs. Vítkovice? Bez shody, každý stojí za svým!. moravskoslezsky.denik.cz. 2019-07-19. Dostupné online [cit. 2019-08-25]. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STAŠOVÁ, Adéla. Rezistenční strategie v individualizované, komodifikované a konzumní společnosti: Food Not Bombs Praha. Praha, 2017 [cit. 2018-01-29]. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studií. Vedoucí práce Mgr. et Mgr. Arnošt Novák, Ph.D.. Dostupné online.
  • SVOBODOVÁ, Pavla. Food not Bombs v České republice aneb motivy jejich členů k účasti na této iniciativě. Ostrava, 2014 [cit. 2018-01-29]. Bakalářská práce. Ostravská univerzita, Fakulta sociálních studií. Vedoucí práce Mgr. František Znebejánek, Ph.D.. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]