Lachtan hřivnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLachtan hřivnatý
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Podřád ploutvonožci (Pinnipedia)
Čeleď lachtanovití (Otariidae)
Rod Otaria
Péron, 1816
Binomické jméno
Otaria flavescens
(Shaw, 1800)
rozšíření lachtana hřivnatého
rozšíření lachtana hřivnatého
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lachtan hřivnatý (Otaria flavescens) je šelma z čeledi lachtanovití. Žije na západním, jižním a východním pobřeží Jižní Ameriky a také na Falklandách. Charakterizuje ho robustní hlava a hnědá srst. Samec dorůstá až 3 m a až 350 kg. Od samice ho odlišíme díky mohutné hřívě na hlavě, díky které se mu říká lvoun. Je to druh nemigrující, místo, kde se rozmnožuje, využívá po celý rok.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Žije na západním, jižním a východním pobřeží Jižní Ameriky, od Peru až k jižní Brazílii. Vyhledává vody s písčitým či plochým a skalnatým pobřežím.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Lachtan hřivnatý se živí rybami, korýši, hlavonožci a tučňáky.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Lachtani dosahují pohlavní dospělosti přibližně v 6 letech života (samice už ve 4). Opravdu silní samci mohou mít až 80 samic, většinou však tento počet nepřesáhne 20. V období rozmnožování nepřijímají lachtani žádnou potravu, využívají svých zásob podkožního tuku. Samice je březí asi 340 dní a je schopna svou březost pozastavit (opožděná nivelace), aby zajistila pro mládě ty nejvhodnější podmínky při narození. Samice rodí většinou právě jedno mládě. Mládě váží po narození přibližně 13 kg a měří 80 cm. Je černé a v průběhu několika měsíců se zbarví do hnědé až hnědočervené. Ve věku 3 – 4 týdnů začne malý lachtan plavat a ani ne ve dvou měsících je skvělým plavcem.

Lachtan hřivnatý v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

V ČR ho chová Zoo Liberec a Zoo Zlín, které ho již několikrát úspěšně odchovaly. V minulosti byl zastoupen také v Zoo Praha a Zoo Brno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]