Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k recenzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
 • WP:R

K nejvýznamnějším úkolům WPK patří recenze článků. Ty jsou vypracovávány na základě žádostí wikipedistů. Žadatel by měl být ochoten věnovat se jednotlivým připomínkám recenzentů, které se píší na diskusní stránky příslušných článků. Pokud o takovou recenzi stojíte, neváhejte ji připsat na konec následujícího seznamu, případně si vyberte recenzenta podle oboru a požádejte jej na jeho diskusní stránce o recenzi. Pokud možno připište, co by mělo být cílem recenze – např. dostat článek mezi Dobré články apod. Vyhodnocení článků prošlých recenzemi je k dispozici zde.

Pokud článek recenzovali alespoň dva wikipedisté, žádost by měla být odstraněna. Jako podklad recenzí lze použít navrhovaná kritéria kvality. Recenzní náměty doporučujeme formulovat co nejkonkrétněji, aby navrhovatel byl schopen článek podle recenze snadno vylepšit.

 • Saegusova–Itoova oxidace (diskuse) - článek, který jsem přeložil z enwiki, kde je hodnocen jako dobrý; snažil jsem se o co nejlepší překlad, aby i tady k dobrému článku chybělo co možná nejméně.
 • Mesiáš (Händel) (diskuze) - překlad nejlepšího článku z anglické Wiki na anglicko-německé hudební téma, jeden z celosvětově nejhranějších koncertních kusů. Cílem je DČ a snad i NČ. Kolega Zbrnajsem již udělal nějaká částečná vylepšení překladu, i tak velmi ocením další vylepšení v tomto směru. --Pavouk (diskuse) 24. 1. 2018, 23:47 (CET)
 • Jozef Tiso (diskuse) − Nijak jsem se na něm nepodílel, ale přijde mi rozsáhlý a vydatně zdrojovaný, možná by DČ zasloužil. --Bazi (diskuse) 16. 3. 2018, 23:13 (CET)
 • Žralok bílý (diskuse) - Velmi slušný článek myslím, že by mohl dosáhnout i na NČ Adámoz (diskuse) 5. 4. 2018, 20:46 (CEST)
 • Plejády (diskuse) – Původní pahýl o slavné hvězdokupě, která je viditelná pouhým okem a známá odpradávna, jsem rozšířil překladem z italské Wikipedie, kde je článek zařazen mezi nejlepší. Prosím o recenzi, aby se případně na české Wikipedii mohl stát dobrým a později snad i nejlepším článkem. -- Tento příspěvek přidal(a) Pepe357 (diskusepříspěvky)
 • Pandit Pran Nath (diskuse) – indický hudebník, dlouholetý guru skladatelů La Monte Younga a Terryho Rileyho. Článek je sice poměrně krátký, ale vzhledem k neexistenci zdrojů není jak jej rozšířit. Nejrozsáhlejším materiálem o jeho životě je článek od Marcuse Boona, který vyšel roku 2001 v časopisu The Wire. Dále posloužily knihy Jeremyho Grimshawa o La Monte Youngovi a Petera Lavezzoliho o indické hudbě v západním světě, v menší míře pak i další knihy a webové stránky (z těch je nejrozsáhlejší článek od Alexandera Keefea v magazínu Bidoun). Informace se bohužel ve většině zdrojů opakují a nic dalšího, co by se dalo použít, jsem nenašel. Cílem je DČ. --Marek Koudelka (diskuse) 3. 11. 2018, 14:06 (CET)
 • Vegetariánství (diskuse) – Prosím o recenzi článku, který je upraveným překladem z angličtiny a částí původního článku. Nějakou dobu "ležel", nedávno jsem se k němu vrátil, vylepšil překlad a k hlavním informacím doplnil zdroje. Děkuji předem především za stylistická a jazyková vylepšení možných jazykových kostrbatostí. Cílem je DČ (tedy mj., aby "neobsahoval zásadní stylistické nedostatky" a gramatické hrubky). --Pavouk (diskuse) 12. 11. 2018, 14:08 (CET)
 • Kuo-c’-ťien (diskuse) – prosím o připomínky k článku o čínské historické vzdělávací instituci. Cílem je DČ. --Jann (diskuse) 12. 11. 2018, 18:16 (CET)
 • Sü Ťie (diskuse) – prosím o zhodnocení článku o jednom čínském politikovi 16. století. Cílem je DČ. za připomínky předem děkuji, --Jann (diskuse) 27. 11. 2018, 19:14 (CET)
 • Členovci (diskuse) – prosím o recenzi tohoto článku. Sice jsem na článku žádnou editaci neudělal, ale koukal jsem se na text a reference. Cílem je DČ.--Adámoz (diskuse) 28. 11. 2018, 20:45 (CET)
 • Dronte mauricijský (diskuse) - překládal jsem se s tím jak dlouho, takže třeba i NČ. Poprosil bych o recenzi hlavně z odborného hlediska, ale i o poladění stylistiky + kontrolu/vylepšení doslovných citací přeložených z angličtiny (na to bude nejlepší asi @Jann:). Dík. --OJJ, Diskuse 6. 12. 2018, 17:55 (CET)
 • Görlitz (diskuse) – Prosím o recenzi článku, který je přepracovaným a doplněným překladem NČ z dewiki. Cílem je DČ.--Eleiodromos (diskuse) 7. 12. 2018, 15:53 (CET)
 • Škoda 1202 (diskuse) – po Tudoru a Sedanu je tu Stejšn. Rád bych ho dotáhl na DČ. Prosím o shlédnutí a opravy/připomínky.--RomanM82 (diskuse) 10. 12. 2018, 00:53 (CET)