Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele

Wikipedie:Článek týdne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
  • WP:ČT

Článek týdne je takový článek, jehož výňatek byl zveřejněn na Hlavní straně. Vlastní Články týdne jsou k nalezení v kategorii Wikipedie:Články týdne.

Článek 30. týdne roku 2017

Korolupy
Kostel sv. Vavřince s památníkem obětem 1. světové války

Obec Korolupy (německy Kurlupp) se nachází v západní části okresu ZnojmoJihomoravském kraji, poblíž hranice České republikyRakouskem. Rozprostírá se podél silnice II/411 na náhorní plošiněnadmořské výšce 433 metrů, na pravém břehu říčky Blatnice a v blízkosti malého kopce Kopka. Jihovýchodní hranici katastru tvoří řeka Dyje těsně nad Vranovskou přehradou. Poštovním směrovacím číslem spadá obec pod poštu Uherčice 671 07. Nejbližším větším sídlem v okolí je městys Jemnice, dále město Moravské Budějovice a městys Vranov nad Dyjí, kde je také obecní úřad s rozšířenou působností. Přes hranici do Rakouska leží blízký Horn a směrem do Čech městys Slavonice.

První písemná zmínka o obci se nachází na věnovací listině sepsané na hradě v Hafnerluden (Lubnici) v roce 1372. Do roku 1945 žilo na území obce německé obyvatelstvo s malou českou menšinou, během různých vývojových etap i židovské obyvatelstvo, ale také jiné národnosti. Přelomové události 20. století ovlivnily její život i obyvatele, taktéž se podepsaly na vývoji celého regionu. V roce 2015 zde žilo 160 obyvatel, což je přibližně 10 obyvatel na km². V roce 2002 obec získala svůj prapor a znak. Ten má v modrém štítě stříbro-červeně kosmo dělené křídlo, nahoře ve stříbrném poli s modrou lilií a dole je zlatě mřížované. Dominantou vesnického sídla je kostel sv. Vavřince.

Další Články týdne

  • Navržené – články, z nichž se bude vybírat
  • Připravené – články, které se na Hlavní straně v blízké budoucnosti objeví
  • Archivované – články, které se na Hlavní straně již v minulosti objevily

Související