Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele

Wikipedie:Článek týdne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:ČT

Článek týdne je takový článek, jehož výňatek byl zveřejněn na Hlavní straně. Vlastní Články týdne jsou k nalezení v kategorii Wikipedie:Články týdne.

Článek 2. týdne roku 2017

Chung-č’
Portrét císaře Chung-č’

Císař Chung-č’ (30. července 14708. června 1505), vlastním jménem Ču Jou-tchang, z dynastie Ming vládl v letech 14871505 mingské Číně. Narodil se v době, kdy oblíbenkyně jeho otce, císaře Čcheng-chua, paní Wan a její věrní odstraňovali každé císařovo dítě. Pouze se štěstím byl ukryt bývalou císařovnou a unikl tak smrti. S otcem se setkal až v pěti letech, kdy byl jmenován korunním princem. Byl výjimečně nadané dítě a vynikal při studiu; dostalo se mu nejlepšího konfuciánského vzdělání. Když po otci v roce 1487 převzal vládu, s novým rokem vyhlásil éru „Velké vlády“, Chung-č’. Tento název se užívá i jako jméno císaře. Jeho administrativa byla vedena v duchu konfuciánské ideologie a on sám se stal pilným a pracovitým císařem. Dohlížel na všechny státní záležitosti, snížil daně a vládní výdaje, na ministerské posty vybíral schopné úředníky. Velcí sekretáři a ministři pracovali ruku v ruce s císařem v atmosféře harmonické spolupráce, která se jinak ve středně mingském období vyskytovala jen vzácně. Moc eunuchů byla omezena a vymizely palácové intriky převládající v předchozích vládách.

Z příkazu císaře byl doplněn a aktualizován Mingský zákoník. Úspěšně se rozvíjela ekonomika říše. Nedostatek měny se vláda pokusila řešit obnovením výroby mincí zrušené ve 30. letech 15. století. Po sérii povodní byla zregulována Žlutá řeka, rostl zahraniční obchod s jihovýchodní Asií. Zahraniční politika císaře Chung-č’ byla klidná, jediným větším vojenským tažením jeho vlády se stala výprava do Chami roku 1495, mingská vojska též potlačila několik menších povstání. Chung-č’ může být i ve srovnání s jeho slavnými předchůdci – císaři Chung-wu a Jung-le – hodnocen jako jeden z nejlepších panovníků dynastie Ming.

Další Články týdne

  • Navržené – články, z nichž se bude vybírat
  • Připravené – články, které se na Hlavní straně v blízké budoucnosti objeví
  • Archivované – články, které se na Hlavní straně již v minulosti objevily

Související