Diskuse s wikipedistou:Bazi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dolů

Nástěnka byrokratů[editovat zdroj]

Vážený kolego Bazi, opravdu nechápu, co máte za problém s Martinovým uzavřením Dvorapovy žádosti. Mám takový pocit, že se nedokážete přenést přes to, že byl Dvorapa zvolen správcem rozhraní, tak otravujete ostatní wikipedisty. Neboť, ač je takovýchto případů, kdy uzavírající byrokrat hlasoval, nikdy jste se neozval. Namátkou uvádím třeba mou ŽOPS. Až teď, kdy jste byl ostře proti, Vám to zničeho nic začalo vadit. I kdyby to uzavíral kdokoli jiný, tak by to dopadlo stejně, nechápu tedy, co řešíte. I Váš dotaz Smím se zeptat, jak to vidí všichni byrokraté a jestli případně má smysl uvažovat o nějakém zpřesnění v pravidlech? je úsměvný, neboť moc dobře víte, že byrokraté nemají ze své funkce žádnou kompetenci se k tomu vyjadřovat. Mohou se k tomu samozřejmě vyjádřit jako běžní wikipedisté, stejně jako ostatní běžní wikipedisté. Moc dobře navíc víte, že Nástěnka byrokratů neslouží k diskusi nad pravidly, ale ke kladení požadavků byrokratům. Nevím tedy, proč se ptáte zrovna byrokratů (jako by byli něco víc, než běžní uživatelé) a zrovna k prostoru, kam to evidentně nepatří (toto patří Pod Lípu, kde se k tomu může vyjádřit celá komunita, nikoli jen byrokraté).

Dokážu pochopit, že je člověk špatný z toho, že v hlasování jeho názor neuspěl. Co nedokážu pochopit, že si pak hojí komplexy z tohoto hlasování tím, že ještě více zhoršuje atmosféru na Wikipedii a klade nesmyslné požadavky* ostatním uživatelům. Tento vzorec chování je dětinský a neprofesionální, ať už ho provozuje kdokoli. Bylo by super, kdyby se na Wikipedii vůbec nevyskytoval, neboť jí značně škodí. (*Nesmyslné IMHO proto, že hlasování bylo zcela jasné - Dvorapa byl zvolen poměrem hlasů 16:3, tudíž byl zcela jasně a evidentně zvolen a ať už by to uzavřel kdokoli, dopadlo by to úplně stejně.)

Prosím, zamyslete se trochu nad tím...

S pozdravem a přáním hodně štěstí a úspěchů (nejen na Wikipedii) a co nejmenšího počtu zbytečných diskusí v novém roce, --Vojtasafr (diskuse) 6. 1. 2019, 16:37 (CET)

Když už jsem byl zmíněn (a po přečtení nástěnky byrokratů), rád bych jen k průběhu hlasování podotknul tři věci. Patriccckem navržený JAn také hlasoval, tudíž se zapojili do hlasování byrokraté všichni. A vzhledem k tomu, že pravidla hlasování v žádostech o správce skoro neumožňují nesprávně uzavřít žádost (alespoň mi to tak na první pohled přijde, určitě ale nějací zkušenější kolegové již nějaký zlý případ zažili), je tedy celkem jedno, kdo z těch tří to provede. Protože však Patriccck urgoval uzavření (neptejte se mne proč), tak se toho chopil první dostupný byrokrat. --Dvorapa (diskuse) 6. 1. 2019, 17:02 (CET)
Kolego, promiňte, při vší úctě, možná byste si sám mohl odpustit podsouvání mi různých „problémů“ s tím či oním člověkem nebo úkonem. Vaše přehnaná reakce je zjevně v zajetí předpokladu zlé vůle. Není snad legitimní diskutovat o pravidlech, zvyklostech a uplatňování různých pravomocí v praxi? Zpochybnil jsem snad ve svém dotazu výsledek samotného uzavření? Můj dotaz směřoval k ostatním dvěma byrokratům, kteří s výkonem své funkce mají značně delší zkušenost, tedy by se k tomu mohli vyjádřit právě s ohledem k tomu. Přijde mi to rozhodně jako primární krok vhodnější než hned to začít roztahovat po Lípách apod. Ani ostatně s kolegou Dvorapou nemám vůbec až takový problém, jak se patrně domníváte nebo jak z Vaší reakce vyznívá. Prostě Váš náhled na věc je zbytečně apriorně konfliktní a konfrontační. Zkuste to brát s větším odstupem a nadhledem. Díky. --Bazi (diskuse) 6. 1. 2019, 17:31 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

Nadace Wikimedia vytvořila zprávu s analýzou odpovědí na tzv. uvítací dotazník, což je ten dotazník, který se zobrazí některým nováčkům při vytvoření jejich účtu a ptá se jich kupř. proč si vytvářejí účet nebo zda Wikipedii někdy již editovali.

Tato zpráva je k dispozici na MediaWiki.org a je v češtině.

Máte-li jakýkoliv dotaz týkající se zprávy nebo jakékoliv aktivity Nadace Wikimedia týkající se nováčků, neváhejte se ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mou diskusi.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 13. 1. 2019, 16:28 (CET)

Pozvánka na brněnský wikisraz 16. ledna 2019[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 14. 1. 2019, 02:11 (CET)

Prosba[editovat zdroj]

@Tvstrela, Bazi: Hezký den, pamatuji si, že se vyznáte v šablonách seznamů dílů. Narazil jsem na dva články, které nevypadají, že by byly na těchto šablonách založené: Austin a Ally (2. řada) a Austin a Ally (3. řada). Chtěl bych poprosit, jestli byste se na ně nepodívali. --Dvorapa (diskuse) 17. 1. 2019, 17:53 (CET)

Souhlasím, potřebují předělat. Díky za avizo. --Bazi (diskuse) 17. 1. 2019, 17:58 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v rámci projektu Zkušenosti nových wikipedistů Nadace Wikimedia začala sledovat, co vlastně nováčci během svých prvních 24 hodin na Wikipedii dělají - a některé z poznatků jsou skutečně velmi zajímavé. Přišli jsme třeba na to, že necelá půlka nováčků navštíví stránku s nějakým pravidlem nebo nápovědou. Necelých deset procent nováčků navíc takovou stránku navštíví vzápětí po vytvoření účtu. V budoucnu budeme schopni určit, o jaké stránky jde, aby je mohla komunita ještě více vylepšit.

Přišli jsme také na to, že asi třetina nováčků navštíví svou uživatelskou nebo diskusní stránku - i přes to, že je doposud prázdná. To je mnohokrát více, než jsme čekali - i pro to, že nováčky nejsou automaticky uvítáni. To může znamenat, že nováčci hledají nějakou domovskou stránku, podle které se mohou zorientovat. V budoucnu můžeme přidat další funkcionalitu k uživatelské stránce, abychom dostali informace pro nováčky důležité tam, kde je potřebují.

Více informací o tom, co nováčci dělají, při jaké přiležitosti si vytváří účty a další informace se můžete dozvědět v zprávě týmu Growth Nadace Wikimedia.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 24. 1. 2019, 09:32 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

jak možná víte, půlce registrovaných nováčků se objeví panel Potřebuji pomoc, prostřednictvím kterého je možné položit otázku na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Do tohoto okamžiku se panel zobrazil asi 400 lidem, a asi 80 z nich kliklo na nějaký odkaz. Vzhledem k tomu, že celkem bylo prostřednictvím panelu Potřebuji pomoc položeno asi 20 otázek, vyvodili jsme z toho, že nováčci se nejspíše snaží napřed pomoci sami sobě. Proto jsme se rozhodli přidat do panelu novou funkci, která umožní snadno prohledávat nápovědu.

Další informace týkající se panelu i dalších projektů Nadace Wikimedia jsou k dispozici ve zprávě týmu Growth z února 2019. Prosím, přečtěte si tuto zprávu a sdělte mi svůj názor prostřednictvím této diskusní stránky.

Kromě toho ale pracujeme i na dalších projektech. Během následujícího týdne uvolníme naše návrhy pro konzultaci s komunitou.

V případě jakéhokoliv dotazu nebo nápadu mě neváhejte kontaktovat pomocí mé diskusní stránky nebo prostřednictvím e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2019, 20:47 (CET)

Thank you for supporting the Sustainability Initiative![editovat zdroj]

Thank you for supporting the Sustainability Initiative!

Hi Bazi, Thank you for supporting the Sustainability Initiative with your signature! Maybe you know another Wikipedian who'd like to sign as well? :-) --Gnom (diskuse) 9. 2. 2019, 10:10 (CET)

Oh, thank you for the iniciative. I hope it will help. --Bazi (diskuse) 9. 2. 2019, 13:12 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XXI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v minulém newsletteru jsem sliboval, že příští týden oznámím připravované nové projekty týmu Growth Nadace Wikimedia.

První z těchto nových projektů spočívá v zasílání aktivizačních e-mailů nováčkům, kteří s tím budou souhlasit. ve kterých je software uvítá, doporučí jim mentora nebo ukáže, kolik lidí si přečetlo článek, který editovali. Do budoucna by tento e-mailový systém mohl i doporučovat nováčkům úkoly, kterým by se mohli věnovat.

Druhý z našich nových projektů spočívá ve vytvoření Nástěnky pro nováčky. Zjistili jsme, že velké množství nováčků navštíví svou uživatelskou stránku, ačkoliv je zatím prázdná. Myslíme si, že hledají nějakou nástěnku, podle které se mohou orientovat.

Více detailů o obou projektech se můžete dozvědět v naší zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se projektu můžete směřovat na mou diskusi, nebo na můj e-mail.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 12. 2. 2019, 10:12 (CET)