Diskuse s wikipedistou:Bazi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dolů

Pozvánka na brněnský wikisraz 17. října 2018[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 10. 10. 2018, 15:09 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

po čase se vám opět hlásím v tomto nepravidelném newsletteru. Momentálně se zabývám aktivními WikiProjekty a počtem těch neaktivních. Seznam WikiProjektů je totiž téměř ekvivalentní seznamu tématů, kterým se wikipedistů věnují. Tyto seznamy navíc mohou být spojené se seznamem wikipedistů, kteří se tématu věnují, seznamem úkolů/chybějících článků, které je třeba splnit/vytvořit a dalších informací, které se daného tématu týkají.

Tyto informace jsou velmi užitečné pro implementaci nápadů Personalizovat první den, jehož součástí jsou otázky přidané do registračního procesu, mj. zaměřené právě na okruh tématů, kterému se nováček chce věnovat.

Pokud se tento prvotní experiment (představený ve zprávě Growth týmu z října 2018) osvědčí, mohou být do rozhraní Wikipedie také doplněny nástroje, které nováčkům doporučí úkoly, kterým se mohou věnovat, právě na základě těchto otázek – i k tomu jsou WikiProjekty užitečné.

Napadají vás nějaké WikiProjekty, které považujete za aktivní? Prosím, označte je jako aktivní!

Další aktuality týkající se nápadů týmu Growth budu včas sdílet opět otuto formou.

Stejně jako vždycky, napadá Vás cokoliv, co se týká projektu Zkušenosti nových wikipedistů? Sdělte mi to prosím na mé diskusní stránce nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz. Tamtéž se můžete obrátit, máte-li v hlavě nějaké dotazy projektu se týkající.

Pojďme společně zlepšit pocity nováčků,

--
Martin Urbanec (diskuse)
komunitní ambasador pro Zkušenosti nových wikipedistů
22. 10. 2018, 22:10 (CEST)

Editace stránky Radim Vizváry[editovat zdroj]

Dobrý den, byl jsem požádán o spravování stránky Radima Vizváryho na Wikipedii. Provedl jsem kompletní aktualizaci faktů a zpřehlednění struktury. Doplnil jsem také aktuální fotografie. Bohužel mi systém smazal profilovou fotografii i když mám souhlas jejího autora s užitím na zmíněné stránce. Můžete mi prosím poradit, co udělat pro to, aby bylo možné profilovou fotografii umístit zpět? A za další bych se rád zeptal, proč došlo ke změně řazení profesních aktivit? Takto jsou na prvním místě nejstarší údaje a ty aktuální až úplně na konci. Přijde mi logičtější opačné uspořádání. Je možné to změnit? Díky za rady a pochopení. Jsem nováček, ale protože se profesně věnuji uměleckým osobnostem, rád bych pokračoval i v editaci jiných stránek. --Honza Herget (diskuse) 22. 10. 2018, 23:42 (CEST)Honza Herget

Dobrý den, ačkoli to na jiných projektech může být jinak (namátkou např. ČSFD), na Wikipedii řadíme chronologicky od nejstaršího po nejmladší, je to udržovaná zvyklost, která souvisí mimo jiné s tím, že zde nejsou nějaké profesní profily osobností, nýbrž encyklopedická hesla o nich. Logicky se profesní dráha odvíjí od nějakého začátku k nějakému konci, nikoli naopak. Podobně třeba životopisné knihy málokdy postupují od nejčerstvějších událostí zpět k prvopočátkům. Wikipedie má tento zvyk zakotvený i v doporučení Wikipedie:Encyklopedický styl (poslední bod č. 12).
Co se týká fotografie, nestačí souhlas zobrazené osoby, je zapotřebí zajistit souhlas autora fotografie, resp. držitele/správce autorských práv k ní. Když nahrajete fotografii na sesterský projekt Wikimedia Commons, vložte k ní šablonu OTRS pending. S její pomocí se správcové dozví, že soubor nemají předčasně mazat. Zároveň je zapotřebí, aby onen držitel autorských práv zaslal e-mail, ve kterém vyjádří souhlas s publikováním fotografie pod příslušnou licencí. Nestačí souhlasit jen s použitím zde na Wikipedii, neboť licence, kterou Wikipedie používá, by měla zaručovat možnost její obsah (včetně obrázků) dále šířit a využívat. Je tedy nutné souhlasit s licencí, která toto umožňuje. Jakýsi návod k vytvoření toho e-mailu se souhlasem najdete (v angličtině) zde: Commons:Email templates. (Nevím, jestli jsem to popsal srozumitelně, kdyžtak se ptejte.) --Bazi (diskuse) 23. 10. 2018, 00:52 (CEST)

Díky za vysvětlení a doporučení, jak postupovat s fotografií. Snad se mi to podle této navigace podaří :-)--Honza Herget

Otázka - herci[editovat zdroj]

Dobrý den, nevím jestli se ptám na správném místě, ale všimla jsem se, že také přidáváte informace o hercích/filmech. Rozhodla jsem se editovat články o hercích, zaktualizovat jejich filmografie, infoboxy a.t.d., narážím hned ale na několik problémů a nikde se nemůžu dohledat nějakého článku, jak by to vlastně mělo dělat. Takže bych byla ráda za Vaší radu : 1. Dosud nebo současnost ??? každý článek to má jinak - mám pocit, že jsem někdy četla, že se má psát dosud - teď zase často vidím současnost - jak je to tedy správně? 2. Manželky/manželové - psát jméno (od r. ---) nebo (2010–dosud x současnost) 3. používají se slova díly (namísto epizod) a řady (namísto sérií), že? 4. v nominací a oceněních psát názvy kategorií s malým nebo velkým písmenem?

Budu ráda, když mi odpovíte, alespoň na nějaké otázky. Bylo by fajn, kdyby články byly stejné a chci to dělat správně, aby to nikdo po mě nemusel předělávat. Díky za Vaší radu. Dee123cz (diskuse) 31. 10. 2018, 15:55 (CET)

Pěkný den, k filmu máme WikiProjekt Filmy, ale ten už je neaktivní a ani na něm nenacházím nějaké návody nebo instrukce ke sjednocení. Jiným projektem je Francouzský film, který možná není úplně neaktivní, ale nějaké sjednocující návody jsem tam letmým pohledem taky nenašel. Na souvisejícím projektu Televize jsme se svého času snažili sjednotit hlavně seznamy dílů apod., ale biografiemi tvůrců a herců jsme se tam nějak zvlášť nezabývali - i proto, že to není až tak specifická záležitost jen pro televizi.
Doporučení Wikipedie:Biografie tyhle záležitosti taky nějak speciálně neupravuje. Např. v dokumentaci k infoboxu osoba nacházím u parametru „choť“ doporučený formát „Jméno (1950–do současnosti)“, ale přiznám se, že si neuvědomuju, že bych se v praxi s touto formou nějak obvykle setkával. Jestli „dosud“, nebo „současnost“... osobně bych se přikláněl k „dosud“ z čistě praktického důvodu, že je to kratší a do infoboxů i tabulek se snáz vejde. Je to ale jen nějaký subjektivný osobní pohled.
Přednost dáváme dílům před epizodami (a řadám před sériemi), ovšem tam, kde je prospěšné mít jednotu, např. v názvech článků a šablon. V souvislých textech se ale může hodit obě synonyma přiměřeně střídat, jeden ani druhý termín není vyloženě chybný.
U kategorií cen bych se obecně klonil k malému písmenu. --Bazi (diskuse) 31. 10. 2018, 20:55 (CET)
dobře, díky za pomoc. Dee123cz (diskuse) 2. 11. 2018, 14:13 (CET)

Listopad 2018[editovat zdroj]

STOP Osobní útoky nejsou na Wikipedii tolerovány. Pokud v nich budete pokračovat, bude vám zablokována možnost editace. Děkuji za pochopení.

--83.208.47.178 3. 11. 2018, 02:05 (CET)

To bude zjevně mýlka, k žádnému osobnímu útoku nedošlo. Máte-li opačný dojem, doložte odkazem. Zastavte však svoji závadnou činnost, než ji bude muset zastavit někdo jiný. Díky. --Bazi (diskuse) 3. 11. 2018, 02:07 (CET)
Navzdory Vašemu popíračství - tak třeba zde. Vyhrožování a nepravdivá obvinění jsou klasickým příkladem OÚ. To platí dvojnásob pokud vyhrožujete jiným za čistě technické napřimování odkazů, jen protože s nimi subjektivně nesouhlasíte, a ještě dané opravy odkazů označujete za "opravy".--83.208.47.178 3. 11. 2018, 02:32 (CET)
Další mýlka. Ani odlišný názor na obsah Wikipedie není vůbec žádným osobním útokem, tím spíš „klasickým příkladem“. Zanechte podobných nepodložených obvinění z osobních útoků. Díky. --Bazi (diskuse) 3. 11. 2018, 02:51 (CET)
Nepravdivá obvinění nicméně útokem jsou.
A možná jste také odkaz nedočetl až k části „Záporné osobní komentáře“? Dokonce ve Vašich výpadech dál pokračujete. --83.208.47.178 6. 11. 2018, 20:28 (CET)
Záporné osobní komentáře - směřující k osobě, nikoli k věci. Právě takovou povahu mají některé pasáže z Vašich diskusních příspěvků. Znovu připomínám, že odlišný názor na obsah Wikipedie nebo na správnost či nesprávnost provedené úpravy není ani výpadem, ani útokem, nemá ani osobní povahu. Obecně bych doporučil mírnit ten konfrontační styl komunikace. Když už používáte tři slova vytažená z kontextu, doporučuji dočíst ten bod celý: „Záporné osobní komentáře a útoky typu jsem lepší než ty („Jsi ubožák, který neumí nic než flamovat na internetu“).“ Vidíte ten rozdíl? --Bazi (diskuse) 6. 11. 2018, 20:40 (CET)
Vaše komentáře začaly výpadem proti mé osobě a pokračovaly nepravdivým obviněním z editací "spočívajících pouze ve změně z jedné přípustné a správné varianty na druhou", včetně v podstatě výhružných narážek typu že "podobná aktivita by mohla být chápána jako narušování Wikipedie". Pokud se Vás dotklo, že mi Vaše bezdůvodné výpady vadí, tak se omlouvám, ale skutečně jsem nečekal takto emociální reakci proti pouhému napřimování odkazů. ---83.208.47.178 6. 11. 2018, 21:06 (CET)
Už jen odkážu na toto: [1]. Čtete tam opakovaně něco osobního, co tam ve skutečnosti není. Už toho tedy prosím nechte, toto je slepá ulička. --Bazi (diskuse) 6. 11. 2018, 21:22 (CET)
Přestaňte prosím s dalším osobním napadáním - to, že Vás podporuje refaktorizováno „Horst“ nijak nedokazuje že by byly vaše výpady objektivně pravdivé.-83.208.47.178 6. 11. 2018, 23:18 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

jak jsem již informoval v předchozí zprávě, během posledního měsíce jsme pracovali na následujících třech nápadech:

  • Pochopení prvního dne: zaznamenání, čemu se nováčci během prvních 24 hodin od vytvoření účtu věnují, abychom porozuměli, co během svého prvního dnu na Wikipedii dělají
  • Personalizování prvního dne: vzápětí po registraci položit nováčkům otázky, abychom lépe porozuměli tomu, čemu se nováčci věnují, abychom jim pomohli tomu dosáhnout.
  • Stránka Potřebuji pomoc: usnadnit nováčkům dostat se na stránku Potřebuji pomoc, pokud zrovna editují nějakou stránku

První dva zmiňované jsou již krátce před nasazením a budou nasazeny někdy během následujících dvou týdnů. Více informací týkající se toho, co je možné čekat, jsou k dispozici v nové zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se těchto nových funkcí prosím směřujte na diskusní stránku zprávy.

Další otázky týkající se projektu je možné směřovat na mou diskusní stránku.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 6. 11. 2018, 22:12 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

Nadace Wikimedia se začala věnovat poslednímu ze třech prioritizovaných nápadů - stránka Potřebuji pomoc. V rámci tohoto nápadu se v první fázi objeví v editačním rozhraní tlačítko "Potřebujete pomoci", po jehož stisknutí se objeví jednoduché rozhraní, které umožní nováčkovi poslat dotaz na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. V závislosti na úspěšnosti této první fázi projektu může být na stejné místo doplněn přímý chat se zkušeným wikipedistou či toto řešení může být jinak doplněno.

Rád bych vás požádal o vyplnění dotazníku, který vám jednak návrh nové funkcionality představí a položí vám k němu několik otázek.

Máte-li libovolné dotazy, návrhy či připomínky, neváhejte se mi ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S přáním hezkého zbytku dne,
--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, Nadace Wikimedia, 16. 11. 2018, 14:23 (CET)

Pozvánka na brněnský wikisraz 21. listopadu 2018[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 17. 11. 2018, 00:57 (CET)

Jens Spahn[editovat zdroj]

Pokud Vás to zajímá. Jens Spahn, ministr jmenovaný v článku o migračním paktu, je gay. Hned jak to šlo, uzavřel manželství se svým dlouholetým přítelem. --Zbrnajsem (diskuse) 19. 11. 2018, 09:47 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

děkuji všem, kteří vyplnili dotazník týkající se nové funkcionality tlačítka Potřebuji pomoc v editačním rozhraní. Je nutné se domluvit na sadě odkazů, které se v tomto nástroji objeví jako první pomoc. Záměr je umožnit nováčkům vyřešit jejich nejčastější problémy okamžitě, aby nemuseli čekat na odpověď na Potřebuji pomoc.

Odpovědi, ze kterých jsem byl schopen získat konkrétní stránky, jsem vložil sem, spolu s návrhem této funkcionality. Prosím o poslední komentáře a vyjádření se k odkazům (ať už vyjádřením podpory podpisem v příslušném sloupci, nebo vložením vlastního návrhu), ideálně do konce tohoto týdne.

V případě jakýhkoliv dotazů se ozvěte na mé diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, 27. 11. 2018, 18:16 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

děkuji ještě jednou všem, kteří vyjádřili své návrhy na funkci Potřebuji pomoc v editačním rozhraní. Na základě vašich názorů jsem vybral konečnou sadu odkazů, viz odkazovaná stránka.

Odkazy budou samozřejmě snadno spravovatelné komunitou - dohodneme-li se později, že by se hodilo nějaký odkaz nahradit, bude to možné.

Máte-li k mému výběru nějaké komentáře, prosím, ozvěte se do pátku 7. prosince na této diskusi, nebo mě do e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 3. 12. 2018, 13:17 (CET)

Díky.[editovat zdroj]

Zdravím, díky. Už nemám nervy si s tím tak hrát jako za mlada :) Pokusím raději vývoj ve "svých" článcích už nadále nesledovat a snad se mi to i podaří :) A dovolím se ještě radu, zabalte to tady (všichni) :-) Nemá smysl psát encyklopedii v 5 a půl lidech, z nichž navíc někteří se podobně jako Brouk Pytlík tváří že rozumí lecčemu (jo, taky jsem to asi občas dělal) a třeba jiní (nebo někdy ti samí) si hrají na nezávislé encyklopedisty, ale při tom je až příliš jasné, co nebo kdo je jejich politickým (polofašistickým) idolem. Mějte se. --Pavel Krupička (diskuse) 14. 12. 2018, 22:38 (CET)

Pozvánka na brněnský wikisraz 19. prosince 2018[editovat zdroj]

--MediaWiki message delivery (diskuse) 15. 12. 2018, 01:29 (CET)