Wikipedie:Autobiografie

Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Doporučení

Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.


Zkratka:
  • WP:AB

Autobiografický článek, tedy článek, který autor píše sám o sobě, může (podobně jako propagační článek) velmi snadno porušit některou ze zásad Wikipedie:

Wikipedie není biografickým či genealogickým slovníkem ani nástrojem pro propagaci čehokoli a kohokoli (viz pravidlo Co Wikipedie není).

Autoři „nicotných“ článků často píší o sobě. Obecně převládá názor, že není šťastné začít psát článek sám o sobě, bez ohledu na to, jak důležitý se cítíte být. Pokud vytvoříte článek o sobě samém, s velkou pravděpodobností se rychle objeví na stránce diskusí o smazání článku (to ještě neznamená, že nakonec bude vymazán) a rozpoutá se živá debata o oprávněnosti vašeho kroku. K dlouhým diskusím již vedly i články o wikipedistech, kteří skutečně jsou slavnými osobnostmi, pokud je sami založili nebo editovali.

Je to především proto, že nestranné vytváření článku vyžaduje i nestranné posouzení důležitosti a ověřitelnosti. Posuzování vlastní významnosti je nevhodné, počkejte, až článek o vás založí někdo jiný. Vyhýbejte se nekonečným sporům o důležitosti, faktické správnosti a neutralitě článku, který projednává o něčem, v čem vy osobně figurujete. V případě, že chcete takový článek vytvořit nebo významně předělat nebo rozšířit, prodiskutujte to s ostatními. Pokud jste opravdu tak důležitá osobnost, určitě se dříve či později najde jiný autor, který tuto práci udělá za vás.

Někteří z nás se dokonce domnívají, že i dodatečné editování takového článku je z principu nežádoucí. Pokud se přesto rozhodnete článek o vás vylepšit, přidávejte prosím jen takové informace, které snesou měřítko neutrálního úhlu pohledu a zdejší pravidla ověřitelnosti. V každém případě je vhodné takové změny doprovodit krátkým komentářem na diskusní stránce příslušného článku.

Pamatujte také na to, že cokoliv napíšete, může být upraveno a změněno. Původní autoři mnoha autobiografických děl byli později nespokojeni s konečným vyzněním článku a nakonec žádali o vymazání článku. Pokud komunita žádost neschválí, článek ve Wikipedii zůstává i v případě, že s ním původní autor není spokojen.

Stejné principy prosím uplatňujte i u jiných typů článků – např. pokud píšete o společnosti, ve které jste zaměstnán, webové stránce, kterou jste založil, knize, kterou jste napsal, apod.

Nepište články o sobě, ještě nikdy se to neobešlo bez problémů.

Související články