Wikipedie:WikiProjekt Ženy/Měsíc žen na Wikipedii

Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiProjekt Ženy Měsíc žen na Wikipedii Soutěžte s námi Tipy na články Minulé ročníky

Březen – Měsíc žen na Wikipedii. Chcete přispět k rozšíření článků o ženách na české Wikipedii? Připojte se k Měsíci žen na Wikipedii 2023. Přidejme na Wikipedii společně významné ženy současnosti i historie, které na ní zatím chybí.

Projekt pořádá spolek Wikimedia Česká republika a finančně ho podpořilo Velvyslanectví USA v České republice v rámci programu Small Grants. Za odměny pro účastníky a účastnice děkujeme nakladatelství wo-men.

Proč děláme Měsíc žen na Wikipedii?

Na české Wikipedii je pětkrát více článků o mužích než o ženách. Velký nepoměr je i mezi samotnými přispěvateli – wikipedisty a wikipedistkami (10:1), a dokonce i mezi čtenáři a čtenářkami, byť už ne tak velký. Tento jev se týká všech jazykových verzí Wikipedie a vlastně celého internetu i literatury. Mnoho důležitých, zajímavých a významných žen zůstává nedoceněných, skrytých. Opravdová změna může přijít jen pokud se do ní pustíme všichni společně. Jdete do toho s námi?

Editatony – editační maratony

Přijďte na online nebo offline editaton a editujte s námi. Na editačních maratonech, které obvykle trvají kolem tří hodin, jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vám s editací Wikipedie pomohou. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti, zvládne to každý. Stavit se ale klidně můžete jen na kávu, nemusíte se pouštět do editování.

Editaton Ženy v českém filmu (na Wikipedii)

3. března 2023 (pátek), 15:00 – 20:00

 • 15:00-17:30 setkání v Kinu Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1) za účelem společného editování.
 • Po editatonu bude následovat projekce filmu Káťa a krokodýl (od 18:00). Pro účastníky vstup zdarma.
 • Po projekci posezení v kavárně a když bude chuť další editování a diskuze nad články.
 • Akce je inspirována seminářem Ženy v českém filmu KFS FF UK, jehož výsledkem je kromě samotných článků studentek a studentů také Seznam žen v českém filmu.

FACEBOOK EVENT

Zahajovací editaton v Praze

9. března 2023 (čtvrtek), 15:00 – 19:00

Setkání v Americkém centru (Tržiště 366/13, 118 00 Malá Strana, Praha) s možností účasti online prostřednictvím platformy Zoom.

Přijďte se s námi naučit editovat, nebo se klidně stavte jen na kávu a občerstvení poklábosit do krásných prostor Amerického centra. Budete mít příležitost setkat se s některými z našich letošních ambasadorek a wiki-influencerek projektu. Akci podporuje Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze a Švédská ambasáda.

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Večerní WikiŠkola pro seniory IV: Jazyková pravidla na Wikipedii

13. března 2023 (pondělí), 16:00 - 17:30, online

Komu je Wikiškola určena? Specializovaná dílna wikipedistických dovedností je určena převážně seniorům, zejména absolventům začátečnických (i pokročilých) kurzů Senioři píší Wikipedii (SePW). Školení je otevřeno zdarma pro všechny zájemce.

Čtvrtá večerní Wikiškola se zaměří na rozsáhlý fenomén jazykových pravidel na Wikipedii, a to zejména v souvislosti s probíhajícím Měsícem žen na Wikipedii (dříve Wikigap). Tématem ale nebude zdaleka jen přechylování ženských jmen a používání tvaru -ová. Budeme se věnovat také zvyklostem a pravidlům, která nejsou tam jednoznačná, například transkripce cizojazyčných jmen nebo používání zkratek.

PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Editaton Ženy v umění / Edit-a-thon Women in Art

24. března 2023 (pátek), 10:00 - 13:00

 • editaton je určený především pro vysokoškolské studenty oborů: Divadelní věda a Dějiny umění Filosofické fakulty Karlovy univerzity
 • editaton pořádáme ve spolupráci s Katedrou Divadelní vědy Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, Divadelním a filmovým oddělením Městské knihovny, Artotékou Městské knihovny a doktorandkou z oboru Dějiny umění Filosofické fakulty Karlovy univerity, Terezou Hrdličkou.
 • Kde? Klubovna Hlavní budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí (vedle Divadelního a filmového oddělení Městské knihovny). Nebojte se, trefíte. V 9:50 se sejdeme v Divadelním a filmovém oddělení společně s vedoucí oddělení, Ditou Lánskou, a do klubovny společně dojdeme.
 • Stačí si vzít počítač, my zařídíme vše ostatní.

PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Wikiklub Praha #Wikigap speciál

30. března 2023 (čtvrtek), 16:00–19:00

 • speciální pražský Wikiklub se zaměřením na ženy (osobnosti i editorky) a ženská témata. Vítáni jsou nejen senioři a pravidelní účastníci, ale kdokoliv, kdo se chce to Měsíce žen na Wikipedii aktivně zapojit.
 • Počítač ideálně vlastní, ale můžeme zapůjčit.
 • Kde? Život 90
 • Více informací zde.

REGISTRACE ZDE

Editaton Ženy ve vědě / Edit-a-thon Women in Science

31. března 2023 (pátek), 14:00 - 18:00

 • editaton pořádáme ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR v prostorách Akademie věd na Národní třídě
 • Stačí si vzít počítač, my zařídíme vše ostatní.
 • Kde? Sál č. 206, Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE


Další akce v rámci Měsíce žen na Wikipedii mohou postupně přibývat.