Wikipedie:WikiProjekt Ženy

WikiProjekt Ženy | Měsíc žen na Wikipedii | Soutěž | Editatony | Tipy na články | Minulé ročníky |

WikiProjekt Ženy je celoroční prodloužení opakující se iniciativy Měsíc žen na Wikipedii (dříve WikiGap), která podporuje psaní Wikipedie ženami a o ženách. Cílem WikiProjektu je obohacení a uspořádání článků o ženách a tématech s nimi souvisejícími. Inspirací projektu jsou mimo jiné anglický projekt Women in Red, francouzský Les sans pagEs či německý Frauen.
Součástí Wikiprojektu Ženy je výzva Měsíc žen na Wikipedii pořádná spolkem Wikimedia Česká republika.
Do února 2025 bylo na české Wikipedii popsáno přes 126 tisíc mužů a jen 28 tisíc žen. Z biografických článků tak jen zhruba 18 % pojednává o ženách. Na české Wikipedii zároveň pravidelně přispívá mnohem méně žen než mužů, což přináší genderovou nevyváženost. Projekt Ženy má ambici obě tyto nevyváženosti pozitivním způsobem dorovnávat. Chce poskytnout prostor a podporu při zpracovávání témat, která se týkají žen, a přinést na Wikipedii ženský úhel pohledu, aby byla encyklopedie bohatší a lépe odpovídala skutečnému rozložení společnosti.
Zájemkyně a zájemci, jejichž pozornost si téma získá, najdou na této stránce a jejích podstránkách doporučení a návody pro práci s články a informacemi o těchto tématech.
Jak se zapojit?
[editovat | editovat zdroj]
- Vyberte si téma. Jaký článek o ženě či ženách nebo tématu, které s nimi souvisí, na Wikipedii chybí nebo je příliš stručný? Tipy naleznete zde (a můžete je sem také přidávat). Pozor na podobné názvy. Je možné, že článek už existuje, jen se jmenuje trochu jinak.
- Pusťte se do editování. Editujte, přesouvejte a upravujte s odvahou. Pokud teprve začínáte, řiďte se návodem. Součástí wikipedistické praxe je, že dokonalost není požadována – i když se o ni dlouhodobě snažíme. Nebojte se, že něco pokazíte. Všechny předcházející verze článku zůstávají zachovány, a tak není možné obsah Wikipedie nenahraditelně zničit.
- Při ukládání editací přidávejte do shrnutí hashtag #WikiGap.
Pokud se vám stane, že některý ze správců Wikipedie váš článek navrhne na smazání, nebo rovnou smaže, ozvěte se nám (např. zde na diskusní stránce, případně se ozvěte garantům projektu).
Spolupracujte s námi
[editovat | editovat zdroj]Chcete se stát partnerem soutěže? Chcete uspořádat editaton, přednášku nebo jinou akci ve vašem městě? Chcete nám pomoct s přípravou soutěže nebo jejím vyhodnocením? Napište nám na mail jan.beranekwikimedia.cz a domluvíme se na vašem konkrétním zapojení nebo spolupráci.
Účastníci projektu
[editovat | editovat zdroj]Účastníci projektu jsou:
- --janbery (diskuse) 8. 2. 2025, 19:19 (CET)
- --Bazi (diskuse) 9. 2. 2025, 00:08 (CET)
- --TheSubterranean (diskuse) 9. 2. 2025, 18:02 (CET)
- --Transbedy (diskuse) 10. 2. 2025, 09:29 (CET)
- --skim (diskuse) 13. 2. 2025, 13:33 (CET)
- --Romanvysansky (diskuse) 3. 3. 2025, 17:14 (CET)
- --Pavel Bednařík (WMCZ) (diskuse) 12. 3. 2025, 11:03 (CET)
Nápověda pro začínající
[editovat | editovat zdroj]Pokud jste na Wikipedii noví a chcete se o principech a základech editování Wikipedie dozvědět předem, prozkoumejte např. tyto stránky:
- Jak psát Wikipedii – příručka pro začátečníky
- Průvodce – rychlé seznámení s Wikipedií
- Jak editovat stránku
- Jak vytvořit článek
- Wikipedie:Biografie
V kategorii Doporučení lze mezi jinými najít několik stěžejních zásad Wikipedie, které by měly vaše články určitě splňovat:
- Dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje (telefonní seznam, fanouškovské stránky, reklama atd. nejsou dobrými zdroji pro článek na Wikipedii. Zdroj by neměl mít žádný zájem na tématu.)
- Encyklopedický styl (váš článek by neměl vypadat jako pokus o román, ale jako encyklopedické heslo)
- Encyklopedická významnost (vaše babička byla určitě významná žena, pokud se ale o ní nikde nepsalo, nemůžete o ní napsat ani na Wikipedii)
- Významnost (lidé) (tipy, jak poznat, jestli si konkrétní osoba zaslouží článek na Wikipedii)
- Ověřitelnost (kdokoli by měl být schopný dohledat informace, které uvádíte)
- Reference (zásadní informace byste měli doložit zdroji)
- Věrohodné zdroje
- Žádný vlastní výzkum
Praktické nástroje
[editovat | editovat zdroj]Pro měření stavu gender gapu na globální úrovni:
- Humaniki poskytuje statistiky o rozdílech mezi pohlavími v obsahu všech projektů Wikimedia.
- Speciálně pro WikiGap byl vyvinut nástroj WikiGapFinder, který vám pomůže objevit články o ženách, které existují v jednom jazyce, ale chybí v jiném.
- Denelezh poskytuje statistiky o rozdílech mezi pohlavími v obsahu podle roku narození, země občanství, profese, projektu Wikimedia.
Související projekty
[editovat | editovat zdroj]- Art + Feminism https://artandfeminism.org/
- Women in Red https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiProject_Women_in_Red
- She Said: https://meta.wikimedia.org/wiki/Wiki_Loves_Women/SheSaid
- #VisibleWikiWomen, organized by Whose Knowledge
- Wiki4Women, organized by UNESCO and Wikimedia Foundation