Nosorožec dvourohý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nosorožec dvourohý

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Kriticky ohrožený druh
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď: nosorožcovití (Rhinocerotidae)
Rod: nosorožec (Diceros)
Gray, 1821
Binomické jméno
Diceros bicornis
(Linné, 1758)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
poddruhy
  • Diceros bicornis bicornis, (Linnaeus, 1758) - nosorožec dvourohý jihozápadní
  • Diceros bicornis longipes, Zukowsky, 1949 - nosorožec dvourohý severozápadní
  • Diceros bicornis michaeli, Zukowsky, 1964 - nosorožec dvourohý východní
  • Diceros bicornis minor, (Drummond, 1876) - nosorožec dvourohý jižní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nosorožec dvourohý (Diceros bicornis) nazývaný někdy též nosorožec černý je společně s nosorožcem tuponosým zástupcem nosorožce v Africe. Je býložravec, populace nosorožců dvourohých se vyskytuje zejména v afrických rezervacích.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Oblast výskytu dříve zasahovala přes celou subsaharskou Afriku. V dnešní době je rozšířen v několika málo oblastech Keni, Tanzanie, Namibie, Zambie a dalších částech Jižní Afriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec dvourohý neboli černý je menším ze dvou druhů afrických nosorožců. Tělo je silné a kůže má šedou barvu, je skoro holá, bez větších kožních záhybů. Srst má pouze na koncích uší a ocasu. Hlava je krátká a vyrůstají na ní dva rohy, které jsou tvořeny z keratinu (rohoviny), což je hmota, ze které jsou tvořeny i lidské nehty a vlasy. Hlavu nosí pod úrovní hřbetu. Nemá týlní hrbol jako nosorožec tuponosý. Nohy jsou krátké a silné. Další viditelný rozdíl mezi těmito druhy je horní pysk, který má nosorožec dvourohý protažený do špičky, a může s ním tak otrhávat listy a větvičky ze stromů a keřů.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec dvourohý je samotářské zvíře. Je to plaché zvíře, které je ostražité. Je krátkozraký. Oproti tomu má dobrý sluch i čich, a jakmile se přesvědčí, že nehrozí nebezpečí, uklidní se. Pase se hlavně za šera a v noci. Přes den se nejradši[zdroj?] válí v bahně a nebo odpočívá ve stínu. Matka vodí mládě za sebou.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec dvourohý díky svému pohyblivému hornímu pysku může otrhávat listí i větvičky z keřů a nebo lesů.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožují se po celý rok. V Keni jsou vrcholy v září až listopadu. V Jižní Africe vrcholy nastanou v období dubna-července. Samice rodí v periodách 2-5 let. Tele má při narození asi 40 kg a poněkolika týdnech je schopno přijímat pevnou stravu. Je odstaveno ve 2 rocích a je nezávislé kolem 2,5-3,5 roku.

Způsoby komunikace[editovat | editovat zdroj]

  • hlasová
  • čichová
  • tělesná

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec dvourohý neboli černý je zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii kriticky ohrožený (CR/A2abc). Černí nosorožci byli dříve rozšíření a hojní přes celou subsaharskou Afriku. Jsou dodnes loveni kvůli rohům, ze kterých se vyrábí ozdobné dýky a jsou používány v některých asijských zemích v tradičním lékařství, kde si mylně představují, že to povede ke zvýšení sexuální potence. Je odhadováno, že 90 % dospělých nosorožců je zabito pytláky kvůli rohům.

Ještě v roce 1900 žilo na území západní Afriky asi 100 tisíc nosorožců dvourohých. V roce 1995 už to bylo pouhých 2400 jedinců.[2]

Poddruh nosorožec dvourohý severozápadní (Diceros bicornis longipes) byl v letech 2011 a 2013 organizací IUCN prohlášen za vyhubeného.[3]

Kam do zoologické zahrady[editovat | editovat zdroj]

Chov v zoologických zahradách je poměrně složitý. Pokud chce zoo chovat více nosorožců, musí mít více výběhů. Nosorožci se totiž dají spojit pouze jako mláďata, nebo v době říje. V Česku je jako jediná chová ZOO Dvůr Králové, která odchovala již 43 mláďat! Tím se řadí mezi nejúspěšnější chovatele na světě. Dříve je chovala ZOO Praha a ZOO Zlín.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. Nosorožec dvourohý západní (černý) byl oficiálně prohlášen za vyhubeného. Vlaštovka.cz [online]. 2013-11-11. Dostupné online.  
  3. KNIGHT, Matthew. Western black rhino declared extinct. CNN [online]. 2011-11-10, rev. 2013-11-06. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]