Nosorožec dvourohý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxNosorožec dvourohý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďnosorožcovití (Rhinocerotidae)
Rodnosorožec (Diceros)
Gray, 1821
Binomické jméno
Diceros bicornis
(Linné, 1758)
Rozšíření nosorožce dvourohého
Rozšíření nosorožce dvourohého
Rozšíření nosorožce dvourohého
      celoroční výskyt
      vyhynul
      reintrodukovaný, celoroční výskyt
      asistovaná kolonizace, (celoroční výskyt)
poddruhy
 • Diceros bicornis bicornis, (Linnaeus, 1758) - nosorožec dvourohý jihozápadní
 • Diceros bicornis longipes, Zukowsky, 1949 - nosorožec dvourohý severozápadní
 • Diceros bicornis michaeli, Zukowsky, 1964 - nosorožec dvourohý východní
 • Diceros bicornis minor, (Drummond, 1876) - nosorožec dvourohý jižní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nosorožec dvourohý (Diceros bicornis) nazývaný někdy též nosorožec černý je společně s nosorožcem tuponosým zástupcem nosorožce v Africe. Je býložravec, populace nosorožců dvourohých se vyskytuje zejména v afrických rezervacích.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Oblast výskytu dříve zasahovala přes celou subsaharskou Afriku. V dnešní době je rozšířen v několika málo oblastech Keni, Tanzanie, Namibie, Zambie a dalších částech Jižní Afriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec dvourohý neboli černý je menším ze dvou druhů afrických nosorožců. Na délku měří 280 až 375 cm, výška v ramenou je 132 až 180 cm. Ocas měří asi 70 cm. Dospělci typicky váží mezi 800 a 1400 kg, výjimečně velcí jedinci mohou mít i přes 2 tuny (největší zaznamenaná hmotnost je 2896 kg).[2][3] Tělo je silné a kůže má šedou barvu, je skoro holá, bez větších kožních záhybů. Srst má pouze na koncích uší a ocasu. Hlava je krátká a vyrůstají na ní dva rohy, které jsou tvořeny z keratinu (rohoviny), což je hmota, ze které jsou tvořeny i lidské nehty a vlasy. Hlavu nosí pod úrovní hřbetu. Nemá týlní hrbol jako nosorožec tuponosý. Nohy jsou krátké a silné. Další viditelný rozdíl mezi těmito druhy je horní pysk, který má nosorožec dvourohý protažený do špičky, a může s ním tak otrhávat listy a větvičky ze stromů a keřů.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec dvourohý je samotářské zvíře. Je to plaché zvíře, které je ostražité. Je krátkozraký. Oproti tomu má dobrý sluch i čich, a jakmile se přesvědčí, že nehrozí nebezpečí, uklidní se. Pase se hlavně za šera a v noci. Přes den se nejradši[zdroj⁠?] válí v bahně a nebo odpočívá ve stínu. Matka vodí mládě za sebou.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec dvourohý díky svému pohyblivému hornímu pysku může otrhávat listí i větvičky z keřů a nebo stromů.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožují se po celý rok. V Keni jsou vrcholy v září až listopadu. V Jižní Africe vrcholy nastanou v období dubna-července. Samice rodí v periodách 2-5 let. Tele má při narození asi 40 kg a poněkolika týdnech je schopno přijímat pevnou stravu. Je odstaveno ve 2 rocích a je nezávislé kolem 2,5-3,5 roku.

Způsoby komunikace[editovat | editovat zdroj]

 • hlasová
 • čichová
 • tělesná

Ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec dvourohý neboli černý je zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii kriticky ohrožený (CR/A2abc). Černí nosorožci byli dříve rozšíření a hojní přes celou subsaharskou Afriku. Jsou dodnes loveni kvůli rohům, ze kterých se vyrábí ozdobné dýky a jsou používány v některých asijských zemích v tradičním lékařství. Důvodem je mylná domněnka, že prášek z rozemletých rohů napomáhá mužské erekci a sexuální touze.[4] Je odhadováno, že 90 % dospělých nosorožců je zabito pytláky právě kvůli jejich rohům.

Ještě v roce 1900 žilo na území západní Afriky asi 100 tisíc nosorožců dvourohých. V roce 1995 už to bylo podle odhadů pouhých 2400 jedinců.[5]

Poddruh nosorožec dvourohý severozápadní (Diceros bicornis longipes) byl v letech 2011 a 2013 organizací IUCN prohlášen za vyhubeného.[6]

Kam do zoologické zahrady[editovat | editovat zdroj]

Chov v zoologických zahradách je poměrně složitý. Pokud chce zoo chovat více nosorožců, musí mít více výběhů. Nosorožci se totiž dají spojit pouze jako mláďata, nebo v době říje. V Česku je jako jediná chová ZOO Dvůr Králové, která odchovala již 43 mláďat. Tím se řadí mezi nejúspěšnější chovatele na světě. Dříve je chovala ZOO Praha a ZOO Zlín.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
 2. HILLMAN-SMITH, A. K. Kes; GROVES, Colin P. Diceros bicornis. Mammalian Species. 1994-06-02, čís. 455, s. 1–8. Dostupné online [cit. 2020-08-03]. ISSN 0076-3519. DOI 10.2307/3504292. (anglicky) 
 3. KURNIT, Jennifer. Diceros bicornis (black rhinoceros). Animal Diversity Web [online]. 2009 [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. https://www.stoplusjednicka.cz/zvirata-v-beznadejne-situaci-petice-nejohrozenejsich-zivocichu-sveta
 5. Nosorožec dvourohý západní (černý) byl oficiálně prohlášen za vyhubeného. Vlaštovka.cz [online]. 2013-11-11 [cit. 2013-11-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-11. 
 6. KNIGHT, Matthew. Western black rhino declared extinct. CNN [online]. 2011-11-10, rev. 2013-11-06. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]