Nosorožec jávský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxNosorožec jávský
alternativní popis obrázku chybí
Nosorožec jávský podle S. Mullera a H. Schlegela, 1839
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďnosorožcovití (Rhinocerotidae)
Rodnosorožec (Rhinoceros)
Binomické jméno
Rhinoceros sondaicus
Desmarest, 1822
původní a současné rozšíření nosorožce jávského
původní a současné rozšíření nosorožce jávského
původní a současné rozšíření nosorožce jávského
Poddruhy
 • Rhinoceros sondaicus annamiticus
 • Rhinoceros sondaicus sondaicus
 • Rhinoceros sondaicus inermis
Sesterský druh
nosorožec indický (Rhinoceros unicornis)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nosorožec jávský (Rhinoceros sondaicus) je jedním z nejvzácnějších velkých savců světa a současně nejvzácnějším nosorožcem. Podle údajů WWF z roku 2016 žije na Jávě v národním parku Ujung Kulon posledních 63 jedinců, nicméně za posledních pět let zaznamenala zdejší populace malý nárůst. Poslední známý nosorožec jávský žijící mimo Indonésii byl zastřelen v roce 2010 pytlákem ve Vietnamu. V roce 2011 byl nosorožec jávský na území Vietnamu prohlášen za vyhynulého.[2] Podobně ohroženým druhem je také nosorožec sumaterský.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec jávský v zoologické zahradě (snad indické), kolem roku 1900.

Je příbuzný s nosorožcem indickým, s nímž má podobný pancíř, ale s 3–3,5 m délky a 1,4–1,7 m výšky, je menší než jeho příbuzný. Váží až 1,4 tuny. Jeho kůže je tlustá, šedá a holá vyjma uší a konce ocasu, rozdělená hlubokými záhyby, které nad krkem vytvářejí jakési sedlo, je posetá bouličkami a uzlinami a nosorožci dodává vzhled, jako by měl na sobě pláty brnění. Jejich roh nebývá delší než 25 cm – u samců, u samic je malý nebo žádný. Dožívají se 30–45 let. Je to samotář s noční aktivitou, spásající mnoho různých rostlin. Nosorožec jávský byl zdecimován odlesňováním nížin. Dodnes žijí jen dvě zbylé populace, které využívají existenci pobřežních mangrovových porostů a bambusových mokřin. Samec je pravděpodobně teritoriální, značí své území hromadami trusu a loužemi moči – s eventuálními pohlavními partnerkami se setkává u vhodných bahnišť. Po šestnáctiměsíční březosti se rodí jedno mládě, které s matkou zůstává dva roky, možná i déle.

Biotop[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec jávský zabit evropským lovcem – 1895

Tento druh se vyskytuje především v nížinných tropických deštných lesích, kde se obvykle živí listy a výhonky stromů a keřů, občas i různými plody. Dříve se také vyskytoval v daleko větší oblasti, především v nížinách podél řek, kde se živil i spásáním trávy.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Areál rozšíření nosorožce jávského byl původně značně rozsáhlý.

Poddruh Rhinoceros sondaicus inermis se vyskytoval v oblasti Bangladéše, Ásámu a Barmy; byl vyhuben nejspíše v 1. polovině 20. století.

Poddruh nosorožec jávský indonéský (Rhinoceros sondaicus sondaicus) byl původně rozšířen na Malajském poloostrově, na Sumatře a Jávě. Nosorožec jávský na Malajském poloostrově vymřel patrně v 30. letech, ovšem poslední fotografie pochází až z roku 1957; jedinec na ní zachycený však možná náležel druhu nosorožec sumaterský.[4] Záhy byl vyhuben též na Sumatře a prakticky na celé Jávě, kde posledních asi 60 kusů přežívá v celkem stabilizované populaci v národním parku Ujung Kulon na nejzápadnějším cípu Jávy.

Poddruh nosorožec jávský vietnamský (Rhinoceros sondaicus annamiticus) se původně vyskytoval v Thajsku, Laosu, jižní Číně, Kambodži a Vietnamu a byl podobně jako Rhinoceros sondaicus inermis považován za vymřelého. Roku 1989 však byla velice překvapivě objevena velice malá populace v jižním Vietnamu, kde byl vyhlášen národní park Cat Tien nebo též Cat Loc.[5] Podle průzkumu oblasti v roce 2009 přežívalo v Cat Tienu asi 3–6 nosorožců[6], jeden však byl na jaře roku 2010 nalezen upytlačený.[7] Tento stav populace byl natolik nepatrný, že byla populace považována za neschopnou delšího přežití, navíc mnoho let nebylo zjištěno jediné mládě. Od podzimu 2011 je pak celá vietnamská populace nosorožců jávských považována za vyhubenou a tím i celý poddruh Rhinoceros sondaicus annamiticus[8]. Někdejší objevení živých nosorožců ve Vietnamu však vzbuzuje jistou naději, že snad několik kusů mohlo přežít též v Laosu či jinde.[9].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Javan Rhinoceros na anglické Wikipedii.

 1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
 2. WWF - Javan rhino. WWF [online]. 2015 [cit. 2015-09-29]. Dostupné z: http://wwf.panda.org/what_we_do/endangered_species/rhinoceros/asian_rhinos/javan_rhinoceros/
 3. a b Archivovaná kopie. www.rozhlas.cz [online]. [cit. 2008-06-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-20. 
 4. http://www.rhinoresourcecenter.com/images/Lima-Blas-1957_i1183918979.php
 5. Archivovaná kopie. www.rozhlas.cz [online]. [cit. 2011-03-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-02-28. 
 6. Archivovaná kopie. www.rhinoconservation.org [online]. [cit. 2011-03-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-05. 
 7. http://wwf.panda.org/who_we_are/wwf_offices/laos/?uNewsID=193168>/
 8. http://www.wwf.org.uk/news_feed.cfm?5362/Javan-rhino-now-extinct-in-Vietnam
 9. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2011-03-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]