Inbreeding

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Inbreeding (anglicky in – uvnitř, breed – plodit) neboli příbuzenské křížení je v biologii křížení mezi příbuznými jedinci.

V přírodě k němu přirozeně dochází především u menších izolovaných populací. Křížení mezi příbuznými jedinci využívá člověk jako jednu z šlechtitelských metod k rozšíření zvláštností některých jedinců, které by z běžné populace většinou přirozeně vymizely. U živočichů se používá také termín příbuzenská plemenitba.

Důsledkem inbreedingu je snížení genové variability potomstva, což nese snížení adaptační schopnosti celé populace. Sjednocuje se také vnímavost k patogenům, což může vést ke snadnějšímu vyhynutí všech zasažených jedinců. Dalším důsledkem je častější uplatňování recesivních genů, které mohou nést genetické choroby, jež se v běžné populaci většinou neprojevují.

U lidí můžeme jako příklad uvést vzájemné sňatky evropských královských rodů nebo populace Amišů a Židů, které v důsledku inbreedingu trpí různými genetickými onemocněními, jako je např. Tay-Sachsův syndrom.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]