Světový fond na ochranu přírody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Světový fond na ochranu přírody
logo WWF na balónu v Brazílii
logo WWF na balónu v Brazílii
Zkratka WWF
Motto „Building a future in which people and nature thrive“
Vznik 29. dubna 1961
Účel ochrana přírody, environmentalismus
Sídlo Gland, Švýcarsko
Souřadnice
Prezident Yolanda Kakabadse
Oficiální web www.worldwildlife.org

Světový fond na ochranu přírody (anglicky World Wide Fund for Nature, zkráceně WWF), dříve Světový fond divočiny (anglicky World Wildlife Fund), je mezinárodní nezisková organizace podporující ochranu divoké přírody. S více než 5 miliony příznivců po celém světě je největší organizace takového zaměření. Ve svém znaku má ohroženou pandu velkou. Jejím hlavním cílem je budování takového světa, ve kterém budou lidé žít v harmonii s přírodou. Zaměřuje se na ochranu ohrožených druhů a zejména na zachování biologické rozmanitosti v lesních, mořských a sladkovodních ekosystémech.

Organizace má pobočky ve 42 zemích a jednu mezinárodní pobočku. V České republice se angažuje při záchraně lesů na Šumavě a chce se podílet i na přípravě projektu na záchranu lužního lesa na pomezí Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska.[1]

Prioritní oblasti zájmu:

  • lesy
  • oceány
  • živočišné druhy
  • potraviny
  • klima a energetika
  • sladkovodní ekosystém[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fond oficiálně vznikl 29. dubna 1961. Panda velká byla zvolena pro logo jako celosvětově známý ohrožený druh a také proto, že náklady na tisk černobílého loga byly nižší. U zrodu fondu stál Brit Peter Scott a britský biolog Julian Huxley, který byl při svých cestách po Africe svědkem mizení přírodních druhů i stanovišť příhodných pro jejich život. Důležitou roli pro prvotní rozvoj fondu hrál holandský princ Bernhard.

Již během prvních let se fondu podařilo shromáždit významné finanční prostředky. Při realizaci projektů začal spolupracovat s vládami i průmyslovými podniky. K jeho prvním úspěchům patřilo vyhlášení národního parku Doñana ve Španělsku. Fond se také zasazoval o ochranu přírody Galapág, přispěl k mezinárodnímu zákazu obchodu se slonovinou a záchraně asijských tygrů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Světový fond na ochranu přírody byl založen před 55 lety (ČTK). Silvarium - lesnický, dřevařský a myslivecký zpravodajský web. . Dostupné online [cit. 2017-03-22]. (cs-cz) 
  2. Our Global Goals. World Wide Fund For Nature. . Dostupné online [cit. 2017-03-22]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální portál